Foglalkoztatás készenléti jellegű munkakörben – mutatjuk, mire figyeljen a munkáltató

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

A készenléti jellegű munkakörben történő foglalkoztatás meglehetősen közkedvelt, érdemes így az annak alkalmazása során felmerülő szempontokat górcső alá venni. Lássuk mire kell odafigyelni!

Nem a felek megállapodásától, hanem a munkavégzéstől függ

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 91. §-a alapján készenléti jellegű a munkakör, ha a munkavállaló a feladatainak jellege miatt – hosszabb időszak alapulvételével – a rendes munkaidő legalább egyharmadában munkavégzés nélkül áll a munkáltató rendelkezésére, vagy a munkavégzés – különösen a munkakör sajátosságára, a munkavégzés feltételeire tekintettel – a munkavállaló számára az általánoshoz képest lényegesen alacsonyabb igénybevétellel jár.

Az Adózóna írásait munkajog témakörben itt olvashatja el.

A Kúria döntéseiben kiemelte, hogy a készenléti jellegű munkakör különleges intézmény a munkaidő-szabályozás rendszerében, amely esetben kivételesen megengedett az általános teljes munkaidőnél hosszabb munkaidő. A munkaidő-szervezés egyes szempontjairól szóló 2003/88/EK irányelv 6. cikk b) pontja szerint hétnapos időtartamokban az átlagos munkaidő – a túlórát is beleértve – nem haladhatja meg a 48 órát. Az általánoshoz képest lényegesen alacsonyabb igénybevétel fogalmának értelmezéséhez azonban a törvény nem nyújt támpontot, ezért ez csak bírói mérlegeléssel adható meg. A Kúria egységes gyakorlata alapján e fogalom értelmezéséhez az eset összes körülményének alapos, részletes vizsgálata szükséges (Mfv.II.10.719/2013/3., Mfv.II.10.131/2014/7., Mfv.II.10.296/2015.).

Tartson velünk online rendezvényünkön! Foglalkoztatás, vállalkozás nyugdíj előtt, mellett 2025-ben – webinárium

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti, melyek lehetnek az alacsonyabb igénybevételre utaló körülmények, és mire kell figyelnie a munkáltatónak a munkaszerződésnél készenléti jellegű munkakör esetén.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Vállalkozás egyetem mellett

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Egyszerűsített végelszámolás megismétlése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Becsléssel megállapított bevétel könyvelése

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink