449 találat a(z) munkabér cimkére

Táppénz és munkabér Kérdés

Kovács Irén két helyen dolgozik alkalmazottként, 4-4 órában. Egyik munkahelyén fizikai, másikon adminisztratív jellegű munkát végez. Terhesség miatt az orvos betegállományba küldte, arról a munkahelyről, ahol fizikai munkát végez, de az adminisztratív jellegű munkát jelen állapotában is végezheti. Viszont: kaphat egyidejűleg táppénzt és munkabért? Köszönettel.

Háziorvosi szakasszisztens támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Háziorvosunk szakasszisztense havi 20 ezer forint támogatást kap az OEP-től. Kérem segítsen nekem abban, hogy a 08-as bevallásban ezt hol kell szerepeltetni, illetve milyen adó- és járulékfizetési kötelezettségek állnak fenn? Ha munkabérként kell elszámolni, akkor szuperbruttót meghatározhatunk? Válaszát előre is köszönöm!

Osztalék vagy munkabér? Kérdés

Kft.-nk kizárólag társas vállalkozónak minősülő társasági tagokból áll, munkaviszonyban sem tulajdonos, sem más "kivül álló" nem dolgozik a cégnél. Szellemi tevékenységet végzünk. A tagok személyes közreműködésükre azt a megoldást választották, hogy a járulékokat megfizetjük a társas vállalkozókra előirt kötelező mértékben, ugyanakkor a tagok személyes közreműködésükért dijat nem vesznek fel. Vagyis a jövedelmük kizárólag osztalék. Kérdésünk, hogy a néhány évvel ezelőtt nagy port kavart, és később elhalt, tevékenységre jellemző keresethez hasonlóan van-e valami előirás arra, hogy tag nem vehet fel csak osztalékot, ha személyesen közreműködik? Hiszen logikailag az ő munkájának gyümölcse az osztalék is. Átminősitheti-e bárki a jelenlegi szabályok szerint az osztalékot, mint tőkejövedelmet munkajövedelemmé?

Forintban megállapított fizetés euróban Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munka törvénykönyve alapján a munkabért megállapítani és megfizetni csak forintban lehet. Van-e lehetőség a munkavállaló kérésére a forintban meghatározott munkabérét euróban kifizetni (a cég fizetné, ha a törvény, jogszabály engedné)? Ha igen, milyen módon kell meghatározni az utalandó euró összegét (MNB- vagy banki árfolyam)? Válaszát előre is köszönöm!

Munkabér meghatározása áfamentes számlázáskor Kérdés

Tisztelt Szakértők! Megfelelő munkabért fizetünk-e, ha az áfatörvény 85. § (1) c) pontja alapján humán-egészségügyi szolgáltatást számlázunk adómentesen, ha az alkalmazottak közül csak egy embernek van megfelelő végzettsége, ő bruttó 122 000 forintot kap, a többiek viszont csak a 105 000 forintos minimálbért kapják? Esetleg mindenkinek ki kel fizetni a bruttó 122 000 forintot? Ha csak a szakképzett alkalmazott kapja meg a bruttó 122 000 forintot, a többiek a 105 000 forintot befolyásolhatja-e az áfamentes számlázást? Ezen azt értem, hogy mivel szakképzettséget nem igénylő munkakörben alkalmazom a munkavállalók nagy részét, esetleg nem felelek meg az áfatörvény 85 § (1) c) pontjának. Köszönöm.

Szja, levont járulék, szocho Kérdés

Amennyiben egy cég nehéz pénzügyi helyzete miatt nem tudja kifizetni a munkabéreket, abban az esetben be kell-e vallania a számfejtett, de ki nem fizetett munkabérekkel összefüggő adókat, járulékokat? Vagy nullás 1508-as bevallást kell beküldeni, és, ha később kifizetésre kerül a munkabér, akkor a kifizetés hónapjában jelentkezik az adófizetési kötelezettség (szja, munkáltatótól levont járulék, szocho), vagy önreviziózni kell, és a számfejtés időszakára kell bevallani?

Gyes után járó szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 2011. márciustól alkalmazott egy kft.-ben. 2011. év március-december hónapokra 4 órára és a minimálbér felére, 2012. januártól 8 órára és 200 000 forintra volt bejelentve. 2012. április 13-ától betegállományba került, majd 2012. 07. 10-én megszületett a kisfia. 2014. áprilisig gyeden, 2015. július 10-éig gyesen volt. Ügyfelem ezt követően felmondott, mivel a gyerek mellett nem tudná ellátni a feladatát. Kérdésem: Mennyi szabadság jár ügyfelemnek (30 éves), illetve a szabadság alatt milyen bért kell számfejtenie a kft.-nek? Köszönöm a válaszát.

Adózási kisokos Ausztriában dolgozó, magyar építőipari cégeknek Cikk

Ausztria az egyik legkedveltebb célpontja a magyar cégeknek, hiszen közel van és azonos munkáért magasabb vállalkozói díjat kérhetnek el. Az Európai Unióhoz történő csatlakozásunkkal szélesebb lehetőségek adódtak a munkáltatóknak és a munkavállalóknak egyaránt, azonban szükség van mind az osztrák, mind a közösségi jogszabályok ismeretére ahhoz, hogy az osztrák munkából, ne egy életre szóló kudarc, súlyos büntetés legyen. Következő cikkünkkel azoknak a magyar építőipari cégeknek szeretnénk segíteni, akik tervezik az osztrák munkavállalást, de a bonyolult jogi környezet miatt nem mernek belevágni.

Nem kapta meg munkabérét? Így érvényesítheti követelését Cikk

Még mindig gyakori, hogy a felszámolás, kényszertörlés alatt álló cégek nem fizetik ki munkavállalóik bérét. Összefoglaltuk, mit kell tenni a követelés érvényesítése érdekében.

Így lehet egyetemistákat foglalkoztatni szakmai gyakorlaton Cikk

Kell-e munkaszerződést kötni a szakmai gyakorlat keretében foglalkoztatott egyetemistákkal, és mikor kell a részükre díjazást fizetni? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász szakértőnk válaszolt.

Szakmai gyakorlat bérezése Kérdés

Tisztelt Adózóna! A szakmai gyakorlat bérezésével kapcsolatban szeretnék érdeklődni. – Van-e minimum bérezés? – Van-e valamilyen bérezési megkötés, követelmény? – Eltér-e a nyári gyakorlat az évközi gyakorlattól? – Van-e különbség a fiatal korú gyakorlata és a 18 évet betöltött gyakorlata között? Előre is köszönöm, üdvözlettel, Kálmán Csaba

Indul a diákmunkaszezon! Minden a munkaviszonyról, munkabérről Cikk

Sok diák vállal munkát a nyáron, akik bejelentésére, adózására ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint más munkavállalókra. A munkaviszony létesítése során figyelemmel kell lenni arra is, hogy a tanuló betöltötte-e a tizennyolcadik életévét, mivel az annál fiatalabb munkavállalók esetében a munka törvénykönyve speciális munkajogi szabályokat határoz meg. Cikkünkben a munkaviszonyban alkalmazott diákok foglalkoztatására vonatkozó adózási szabályokat részletezzük, következő írásunkban foglaljuk majd össze a megbízási jogviszonyra vonatkozó előírásokat.

Munkaszüneti nap havi díjasnál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem, ha egy dolgozó május 04-én lép be, bruttó 200000 forint a havi bére, a teljes bér jár neki, vagy egy munkaszüneti napra eső bérrel kevesebb (május 1-jén nem volt állományban).

Így lehet visszaszerezni a tévesen utalt bért, egészségügyi ellátást Cikk

Mennyi időn belül, milyen módon követelheti vissza a kifizető szerv a jogalap nélkül "tévesen" kiutalt juttatást, például munkabért vagy táppénzt? A jogi szabályozás egyértelmű és pontos szabályt fogalmaz meg erre vonatkozóan, az alábbiakban ezeket a szabályokat ismertetjük.

Amit a munkabérről a munkáltatónak és a dolgozónak is tudnia kell Cikk

Alapbér, időbér, teljesítménybér, minimálbér, prémium, jutalom, fizetési nap: összegeztük, mi mindent kell tudni és betartani a bérezéssel kapcsolatban.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkaruha áruházi dolgozóknak

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Lakáscélú munkáltatói kölcsön

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Ügyvezető feladatai

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink