hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Megtorpedózza Magyarország is a kiküldöttekre vonatkozó brüsszeli javaslatot

  • Bruxinfo/Adózóna

Tíz uniós tagállam, köztük Magyarország törvényhozása „sárga lap” felmutatásával próbálja visszavonatni az Európai Bizottság kiküldött munkavállalókról szóló irányelv módosítására vonatkozó javaslatát. A tíz elégedetlen tagország közül kilenc közép- és kelet-európai, amely versenyelőnyének elvesztését félti a „szociális dömping” visszaszorítását célzó jogszabály-tervezettől.

Tíz uniós tagállam parlamentjei egymással összefogva tesznek kísérletet annak a jogszabályi javaslatnak a megtorpedózására, ami felfogásuk szerint megfosztaná jószerével egyetlen versenyelőnyüktől szolgáltatást nyújtó vállalkozásaikat a nyugat-európai országok piacain.

A bizottsági javaslatra reagálva a sárga lapot előrántó tíz tagállam között kakukkfiókaként csak Dánia képviseli a régi tagokat, különben egytől-egyig 2004-ben vagy 2007-ben csatlakozott új tagországokról van szó. A magyar Országgyűlés május 10-én, a nyolc hetes határidő lejárta előtti utolsó órákban csatlakozott a koalícióhoz, amelynek célja az Európai Bizottság által március elején a kiküldött munkavállalókról előterjesztett irányelv-tervezet visszavonásának elérése.

A magyar parlament mellett a bolgár, a cseh, a dán, a román, az észt, a lett, a litván, a lengyel és a horvát törvényhozások hoztak határozatot a sárga lap felmutatásáról, elérve azt a 20-as szavazatszámot (az EU-szinten rendelkezésre álló 56-ból), ami Brüsszelt korábbi döntése felülvizsgálatára kötelezheti. A vállalkozás sikere ugyanakkor még nem jelenti automatikusan a jogszabály-tervezet visszavonását. Ez ugyanis csak az egyik opció, a másik az, hogy megfelelő indoklás mellett Brüsszel fenntarthatja a javaslatot, és ebben az esetben az ellenzőknek a dosszié tanácsi tárgyalásakor kell összefogniuk.

A Lisszaboni Szerződés értelmében a tagállami parlamentek a javaslattól számított nyolc héten belül véleményezhetik, és ha elég erősek, kérhetik annak visszavonását. Minden ország két szavazattal rendelkezik, és a sárga laphoz minimum 19 szavazatnak kell összegyűlnie. Azaz, a 10 országgal éppen meg lehet ugrani ezt a szintet. A nyolchetes határidő kedden éjfélkor járt le.

Az Európai Bizottságot nem köti konkrét határidő a beadvány elbírálására, de várhatóan heteken belül megadná a választ. Az EU praxisában eddig csak két ízben fordult elő, hogy a tagállami parlamentek éltek ezzel a jogukkal. Egy esetben (az úgynevezett Monti 2. javaslat esetében) a Bizottság meghátrált, az uniós főügyészi hivatal létrehozására vonatkozó jogszabályi javaslat visszavonására ugyanakkor nem volt hajlandó, erről jelenleg is tárgyalások folynak a Tanácsban.

Brüsszel a tíz parlament által megkérdőjelezett március eleji javaslatában a helyi munkavállalókra vonatkozó javadalmazási szabályok egy másik tagállamba kiküldött munkavállalókra való teljes körű alkalmazását indítványozta.

A javaslat értelmében a munkabér és a munkafeltételek terén a kiküldetésben lévő munkavállalókra általánosan ugyanazok a szabályok vonatkoznának, mint a helyi munkavállalókra.

A kiküldött munkavállalókra jelenleg bizonyos területeken – például egészség és munkahelyi biztonság – már most is a fogadó ország munkavállalóival azonos szabályok vonatkoznak. A munkáltató azonban nem köteles a fogadó országban érvényes minimálbérnél többet fizetni a kiküldött munkavállalónak. Emiatt különbségek alakulhatnak ki a kiküldött és a helyi munkavállalók bérezésében, ami a Bizottság szerint torzíthatja a vállalatok közötti versenyt. A Bizottság érvelése szerint a kiküldött munkavállalók ugyanazért a munkáért gyakran kevesebb fizetést kapnak, mint más munkavállalók.

A módosítandó irányelv értelmében a javadalmazási szabályok minden olyan eleme, amely a helyi munkavállalókra általánosan vonatkozik, a kiküldött munkavállalókra is érvényes lesz. A javadalmazásba nem csupán a minimálbér fog tartozni, hanem adott esetben más elemek, így bónuszok és juttatások is.

A közép- és kelet-európai országok szerint a Bizottság javaslata komoly változást hozna az eddigi rendszerbe és jó eséllyel éles kelet-nyugati szembenállást eredményezne, hasonlóan a szolgáltatási irányelvről egy évtizeddel ezelőtt lefolytatott vitához.

Az új tagállamok úgy látják, hogy az alacsonyabb munkabérek megszüntetésének kezdeményezésével a Bizottság néhány régi tagállam nyomására valójában a kelet-európai szolgáltatók versenyelőnyét akarja megszüntetni. Miközben jól hangzik az, hogy az átlagosan négy hónapra kiküldött keleti munkavállalók is a helyiekkel azonos bérezésben és javadalmazásban részesüljenek, a Bizottság javaslata lehetővé tenné néhány ország számára a külföldiek kiszorítását az építőiparból és néhány más ágazatból.

„A szociális dömpingről szóló érv teljesen hamis. A kelet-európaiak ugyanis nem költségek alatti árral törnek be a nyugati piacokra. A bérek szintje közötti különbség a gazdasági fejlettségbeli különbségekkel, az eltérő ár- és bérszínvonallal magyarázható” – mutatott rá egy új tagállami forrás a BruxInfónak. Az illetékes szerint a kiküldött munkavállalókra vonatkozó irányelv módosítása csökkentené a versenyt, ezért felverné a szolgáltatások árát és végső soron az európai versenyképességet rontaná.

A munkaadók legnagyobb európai ernyőszervezete is bírálta az irányelv módosításáról szóló javaslatot. „Mélységesen nem értünk egyet az Európai Bizottság azon nézetével, hogy kiküldött munkavállalókról szóló 1996-os irányelv módosítása szükséges az egységes piacon a tisztességes verseny biztosításához. A meglévő direktíva garantálja a minimumkeresetet és a fogadó ország más foglalkoztatási alapfeltételeinek alkalmazását a kiküldött munkavállalókra” – szögezte le Markus J. Beyrer, a BUSINESSEUROPE főigazgatója.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink