2740 találat a(z) koronavírus cimkére

Kötelező szabadság, munkaidő-csökkentés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk két hete elrendelte, hogy a dolgozói home office-ból végezzék munkájukat. Erre minden felszerelést biztosított a munkavállalók részére. A munkáltató ebben az esetben elküldheti-e dolgozói szabadságra, majd onnan visszajőve csökkentheti-e a napi munkaidőt arra való hivatkozással, hogy a bevételei csökkennek? A munkáltató napi 2 órára tervezi csökkenteni a munkaidőt, ebben az esetben a munkavállalók biztosítottak maradnak? Köszönöm válaszukat.

Járulékkedvezmény Kérdés

1.) A 61/2020. (III. 23.) Korm. rendelet szerinti tényleges főtevékenység végzésével kapcsolatban van kérdésem, mely szerint a jogosultságot az teremti meg, hogy az adózó/tevékenységet folytató 2020. március 24-ét megelőző hat hónapban a legtöbb bevétele, de legalább bevételének 30%-a származott a kormányrendeletben meghatározott tevékenységből. Önök szerint hogyan kell értelmezni ezt a hat hónapot? Aki nem szerzett minden egyes hónapban valamennyi bevétel az adott tevékenységből, az nem is érvényesítheti? Például egy pizzériában 2019. szeptemberig tartottak a beruházások, októberben megnyitotta új üzletét, bevételt csak októbertől szerzett, azóta folyamatosan üzemel, akkor ő nem jogosult a járulékkedvezményre? Ha egy cég októberben alakult és októbertől már folyamatosan van bevétele és a 30%-ot is elérte a bevétele, akkor szintén nem érvényesítheti, mert nincs meg a 6 hónapja? 2.) Katás egyéni vállalkozó esetében kaphat-e kata alóli mentesítést az, akinek szerepel egyéb tevékenységei között már februárban is a kormányrendeletben leírt mentesített tevékenység, de azt nem végzi, nem szerzett és a jövőben sem fog belőle árbevételt szerezni (csak azért vette fel, mert megvan rá a képesítése)? Kérem, a konkrét kérdésre válaszoljanak! Segítségüket előre is köszönöm!

Táppénzen lévő katás vállalkozás kedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy az a katás vállalkozó gyógymasszőr, aki jelenleg táppénzen van egyéb betegsége révén, jogosult-e a katafizetés alóli mentességre, amire a tevékenysége alapján jogosult lenne? Köszönöm a válaszát előre is.

Fogtechnikus katás vállalkozó Kérdés

https://adozona.hu/kata_kiva/Koronavirusjarvany_katas_vallalkozok_adomen_WF7BF2 Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni: van-e mód arra, hogy az arra illetékesek felé jelezzenek további mentesítési igényt? Testvérem fogtechnikus egyéni vállalkozó, katás adózású. A fogorvosok 2020. 03. 15-étől csak sürgősségi ellátást végezhetnek. Ezzel egyidejűleg nyilván a fogtechnikus egyéni vállalkozónak sincs és nem lesz munkája, mert nincs kinek fogat csinálnia. Őket nem tették bele a mentesített körbe (TEÁOR/TESZOR 325003). Az rendben van, hogy kérem az egyéni vállalkozás szüneteltetését, mert nem lesz lehetősége dolgozni, de ez csak 04. 01-játől lesz érvényes. Esetleg írok egy kérelmet a NAV-nak, hogy kérem elengedni a 03. hónapra vonatkozó katafizetési kötelezettséget, amit majd vagy elengednek vagy nem, de nem lesz jogosult egészségügyi ellátásra, csak abban ez esetben, ha külön bejelentkezik és fizeti külön az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Jól gondolom? Köszönettel: Urbán Gabriella

Vendéglátó egység – járulék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét az alábbi kérdésben: a Tisza tó partján az a vendéglátással foglalkozó kft., amely idényszerűen (2019-ben a május-szeptember közöti időszakban) működött és jelenleg is van alkalmazottja, jogosult-e a munkáltatói és munkavállalói kedvezményekre a koronavírus miatt kialakult helyzetben? Az alkalmazott a 2019. szeptemberi bezárást követően takarított, leltározott, pénztárt vezetett, most kertet rendez, épületet tataroz. Attól, hogy hat hónapon belül nem működött effektíven, érvényesíthető a munkáltatói és munkavállalói kedvezmény, és a turizmusfejlesztési hozzájárulást sem kell megfizetnie? Köszönöm.

Vállalkozások megszűnése: mi lesz a munkavállalókkal? Cikk

A járvány egyre erőteljesebben érezteti gazdasági hatását: likviditási tartalék hiányában számos vállalkozás kénytelen szüneteltetni tevékenységét vagy véglegesen bezárni kapuit. Ez az egyéni vállalkozók, a kisvállalkozó cégek mellett egyre inkább érinti a nagyobb gazdasági társaságokat is. Milyen teendők vannak és milyen munkajogi következményekkel kell számolni? Mi lesz a munkavállalókkal?

Nyugdíjba vonulás kilátásai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Olvastam, hogy megjelentek a 2020. évi valorizációs szorzók, amelyek az országos nettó átlagkereset-növekedés mértéke alapján állapítanak meg. A nyugdíjkorhatárt elérte a dolgozó már 2019-ben, de nyugdíjmegállapítás nélkül továbbra is aktív, dolgozik tovább, 2 vagy 3 év múlva tervezi a nyugdíjba vonulást. A korhatár betöltését követően kérte a rögzített nyugdíj megállapítását. Az akkor kapott határozat szerint a havi átlagkereset 150 000 Ft (degresszált havi átlag), s ennek 90%-a, vagyis az akkori szabályok szerint rögzített összege 135 000 Ft nyugdíj. Olyan információt kaptunk, hogy a nyugdíj igénylése nélkül ha a leendő nyugdíjunk összegének növelése érdekében legalább 30 nap további szolgálati időt szerezve tovább dolgozunk, akkor az havi 0,5%, éves szinten 6% növelést jelent. Továbbá a havi átlagkeresetnek nem a 90%-át, hanem 92%-át vagy 94%-át kaphatom. A mostani járvány miatt reális, hogy az idén, s akár jövőre is csökkenhetnek az átlagkeresetek. Amennyiben ez lesz a tendencia, akár rosszul is járhat, aki halasztja a nyugdíjba vonulást. Ha 2021-ben vagy 2022-ben kéri a nyugdíj-megállapítást és -folyósítást, valószínüleg a valorizációs szorzók nem fognak növekedni. Sőt akár még csökkenhetnek is? Érdemes-e folytatni az aktív éveket? A választ előre is köszönjük.

61/2020. kormányrendelet – ellentmondás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 61/2020. kormányrendelet alapján nem világos, hogy a rendelet (10) bekezdésében felsorolt tevékenységi körök folytatói – hasonlóan a (8) bekezdésben felsoroltakhoz – is mentesülnek a kata megfizetése alól március-június intervallumra, vagy esetükben a (2) bekezdésben megfogalmazott módon, erre az időszakra is fizetni kell a jövedelemalap 4%-át, de legfeljebb 7710 forintot szociális hozzájárulásként? (Utóbbi esetben, alkalmazottat nem foglalkoztató egyéni vállalkozóként mi minősül jövedelemnek, ami a 4% alapjául szolgál? Ha például március hónapban nem volt bevételem, akkor automatikusan a 7710 forintot kell befizetnem?) Az egészségügyi hozzájárulás befizetését ugyanolyan ütemben vagyunk-e kötelesek teljesíteni, tehát minden tárgyhót követő hónap 12. napjáig ugyanarra a NAV számlára, amire normál esetben a teljes katát? Egyszerűbben: meglátása szerint milyen változások vonatkoznak a rendelet (10) pontjában felsorolt tevékenységeket, mint tényleges főtevékenységet folytató egyéni vállalkozókra? Továbbá: ha a tevékenységi köreim között szerepel olyan (de nem főtevékenység, és a bevételeim többsége sem ebből érkezik), amely fel van sorolva a (8) pontban, akkor ez alapján mentesülök-e a katafizetési kötelezettség alól? A (8) pont tudniillik nem köti ki, hogy az ott felsorolt tevékenységeket főtevékenységként kell folytatni, vagy hogy a bevételek többsége ebből kell, hogy származzon. Köszönettel, Csizmadia D. egyéni vállalkozó filmes (főtev.), konferencia & ker.bemutató szervező (melléktev.)

Koronavírus – járulékkedvezmény jogosultja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: a koronavírus-járvány miatt biztosított állami kedvezményt igénybe veheti-e a vállakozás, ha a főtevékenysége 7312 Médiareklám, de a bevétel 90 százaléka évek óta az 58.14-es folyóirat, időszaki kiadvány kiadásából származik? A főtevékenység alapján nem veheti igénybe szerintem, de mivel szinte a teljes bevétel az adott tevélkenységből származik, ezért vagyok bizonytalan. Előre is köszönöm válaszukat.

Kié lesz az egyéni tb-járulék csökkentése miatti többletpénz? Cikk

A napokban kihirdetett 61/2020. kormányrendelet szerint meghatározott tevékenységeket végző munkáltatóknál foglalkoztatottak egyéni járulékfizetési kötelezettsége csökken. Kié lesz a többletpénz: a munkavállalóé vagy a munkáltatóé? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.

61/2020. kormányrendelet szerint katás kedvezmény Kérdés

Kérdésem ezzel kapcsolatban: a katamentesség a kiegészítő tevékenységet végzőkre (havi 25 ezer forintot fizetőkre) is vonatkozik?

Csillapodott a gyógyszervásárlási láz Cikk

Csillapodott a gyógyszervásárlási láz az elmúlt pár hét óriási fogyasztásbővülése után – mondta Szentiványi Mátyás, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) főigazgatója pénteken az M1-en.

"Kórházparancsnokokat" vezényelnek ki a magyar kórházakba Cikk

Hétfő reggeltől minden kórház élén megjelennek az egyenruhás "kórházparancsnokok" – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió reggeli műsorában.

Szájmaszkviselési szabályok a kormány honlapján Cikk

Annak ellenére, hogy sokan döntenek úgy, szájmaszkot viselnek, mégis kevesen tudják, hogy ennek is megvannak a maga szabályai és, hogy önmagában a szájmaszk nem véd meg a vírus ellen – olvasható a kormány koronavírus-járvánnyal foglalkozó tájékoztató honlapján.

Előrehozott nyugdíjkifizetést, egyszeri nyugdíjkiegészítést javasol az MSZP Cikk

Az MSZP a koronavírus-járvány miatt azt kezdeményezi, hogy a kormány április 6-ára hozza előre a nyugdíjkifizetéseket – közölte pénteken az országgyűlés népjóléti bizottságának szocialista elnöke.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Anya kapcsolt vállalkozása a leány kapcsolt vállalkozásának minősül-e?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Új lakás bérbeadása, értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink