2295 találat a(z) könyvelés cimkére
Felújítási alap
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. vásárolt egy ingatlant egy társasházban. A társasházkezelő havonta felújítási alapra követel egy bizonyos összeget.Az lenne a kérdésem, hogy a kft. könyvelésében ez milyen költségként jelenjen meg, és milyen számviteli bizonylat alapján számolhatja el ezt az utalást a kft.? Válaszát előre is köszönöm.
Operatív lízing
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk operatív lízing keretében bérel különböző berendezéseket egy cégtől. Első részletként egy magasabb összeget fizetünk ki, sok esetben az éves bérleti díjnak megfelelő összeget. Kérdésem, hogy ez így szabályos-e? Lekönyvelhetem bérleti díjként a nagy összegű első kifzetést? A szerződésben egyébként összegszerűen nevesítve van az első havi magas bérleti díj és a szerződés időtartamára a havi egyforma díjak. Válaszát előre is köszönöm!
Áfa könyvelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni evás kft. könyvelésével kapcsolatban. A kft. áfás számlát ad ki, a bevételre a bruttó összeget kell könyvelni vagy a nettót, és külön kell az áfát a 467. főkönyvre? Válaszát előre is köszönöm!
De minimis támogatás bankgaranciára
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem folyószámlahitel-keretére banki garanciát nyújtó cégtől a szolgáltatási díjára de minimis támogatást kapott. Az összeg forintban és euróban is meg van adva a támogatásról szóló kimutatásban, melyet megkaptunk. A hitelgaranciát nyújtó cég ezen támogatás összegével csökkentett szolgáltatási díjról számlát fog kiállítani a bank részére (a bank pedig nyilván ezen díjat beépíti a hitel kamatába/a hitelhez kapcsolódó egyéb díjba). A kérdésem az lenne, hogy ezen de minimis támogatás összegét valamely módon szerepeltetni kell-e a könyvekben, vagy csak analitikus kimutatást kell vezetni róla. Válaszát előre is köszönöm.
Lapker – elszámolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vegyeskereskedésnél lehet telefont feltölteni. Erről a Lapker Zrt. egy elszámolást ad, melyet bankon keresztül fizetnek ki. A feltöltések után jutalékszámla van. A kérdésem az, hogy az elszámolást hogyan kell könyvelni? Előre köszönöm a segítséget. Üdvözlettel: hfeje
Osztalékadó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar székhelyű kft. osztalékot szeretne fizetni 2015. évre az adózott eredményből az egyedüli tulajdonosának, aki szintén egy magyar székhelyű kft. Kérdésem a következő lenne: kell-e osztalékadót fizetni, és, ha igen, milyen mértékűt? A tulajdonosnak, aki kapja az osztalékot, van-e közteher-fizetési kötelezettsége? Vagy csak le kell könyvelni kötelezettségként a tulajdonossal szemben, a mérlegbe beállítani, és a határozatot elkészíteni az eredmény felhasználásáról? Előre is köszönöm megtisztelő válaszát. Zsuzsa
Tartós részesedés kapcsolt vállalkozásban értékesítés
Kérdés
"B" Kft.-ben 90 százalékban tulajdonos "A" Kft. 2016 májusában üzletrész-értékesítés miatt "B" Kft.-ben csak 70 százalékban tulajdonos "A" Kft. A kérdésem az, hogy "A" Kft.-ben mikor és hogyan kell könyvelni a részesedés-értékesítést (figyelembe véve a 2016. évi szabályokat)? Adatok jelenleg: Fk.szám: 171 (Részesedések kapcsolt vállalkozással szemben) = 900 000 forint. Értékesítés befolyt összege: 6 000 000 forintt. Köszönettel.
Kaució elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A vállalkozásom bérbe adott egy vendéglátó helyiséget. A bérlő 3 havi kauciót fizetett. Április hónapban a bérlemény felmondásra került. A volt bérlő tartozik egyhavi bérleti díjjal, és 580 ezer forint gázdíjjal, amit nem fizetett ki, és addig nem írják át a mi nevünkre. A volt bérlő naponta keres, és követeli a kauciót. Hogyan járjunk el vele szemben? Hogyan kell könyvelnem a tartozásokat?
Számla teljesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy, ha egy export-importtal foglalkozó cég most, 2016-ban kapott egy EU-s vevőjétől értesítést, hogy egy 2015. évi teljesítésről nem állította ki feléjük a számlát, akkor ezt az elmaradt számlát a cég most 2016-ban kiállíthatja, de maga a nettó érték még 2015. évi bevételnek számít majd? Esetleg elhatárolásként kell lekönyvelnem? Segítségüket köszönöm.
Környezetvédelmi termékdíj bevallásának könyvelése
Kérdés
A bevallás alapján bankszámláról kiegyenlített termékdíj összegét hogyan kontírozzuk? Köszönöm!
Kifizetőhelyi költségtérítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mely főkönyvi számokra kell könyvelni az 1 százalékos kifizetőhelyi költségtérítést? Válaszát előre is köszönöm!
Cég alapítása váltó apporttal
Kérdés
Tisztelt Szakértők! 2015-ben alakult egy kft. 100 százalék váltó apporttal, melynek értéke a váltó névértékének a 80 százaléka. Kérdésem lenne, hogy a mérlegben a befektetett eszközök vagy a váltókövetelések között kell szerepeltetni, illetve van-e év végén egyéb teendő ezzel a váltóval? Köszönöm.
Egyszerűsített végelszámolás
Kérdés
Végelszámolással kapcsolatos kérdésünk van, melynek szíves megválaszolását kérjük. Kft. egyszerűsített végelszámolással szeretne megszűnni. A végelszámolás időszakában veszteség keletkezett, valamint a NAV folyószámlán túlfizetés. A tag részére a veszteség és a kintlévőség miatt a bevallott, leadózott osztalékot csak részben lehetett kifizetni. Az a kérdésünk, hogyan kell lerendezni a NAV-val a folyószámla-túlfizetést és a tag felé a tartozást? Lekönyvelhetjük-e rendkívüli bevételként a tag által elengedett összeget, és rendkívüli költségnek, hogy lemondunk a NAV tartozásról? Ebben az esetben minden sorunk 0 lenne a mérlegben, és az eredmény is 0 lenne a 1671-es bevallásban. A megszűnés után a tag igényt tarthatna-e az adótúlfizetésre? Egyszemélyes kft.-ről van szó. Szíves segítségüket előre is nagyon köszönjük. Molnárné
Immateriális jószághoz kapcsolódó adóalap-kedvezmény
Kérdés
Tisztelet Szakértő! A Tao. törvény 7. § (1) bekezdés c) pontjában biztosított, adóalapot csökkentő tétellel kapcsolatosan a kérdésünk a következő lenne: Egy társaság 2013-ban értékesítette az immateriális jószágait 92 millió forint értékben, majd a keletkezett eredménnyel egyező összeget a lekötött tartalékba mutatott ki (keletkezett eredmény 92 millió forint volt). Ezzel az összeggel az adóalapját csökkentette is. 2015-ben vásárolt 92 millió forint értékű immateriális jószágot szerződés alapján. A szerződés értelmében 2015-ben az eszközök 92 millió forintos értékben, szemben a szállítókkal, kimutatásra kerültek (tehát nem lettek kifizetve). Kérdésként merült fel, pontosan hogyan kell érteni, illetve könyvelni ezen rendelkezést: "A képzett lekötött tartalékot a következő három adóévben lehet jogdíjbevételre jogosító immateriális jószág beszerzésére feloldani"? A beszerzés fent említett könyvelésén túl kell-e még valamit könyvelni, ha igen, akkor azt pontosan hogyan?
Áru értékvesztésének könyvelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy betéti társaság kereskedelmi áruira 2014. évben értékvesztést számolt el (T269 készletek értékvesztése- K866). Készleteiről év közben nem vezet mennyiségi és értékbeni nyilvántartást, hanem a beszerzéskor költségként elszámolja (T814 - K384). Év végén tételes mennyiségi leltárral állapítja meg a záró készletét. A nyitó készletet év elején visszavezetjük az árukra (T814 - K 261), de az elszámolt értékvesztéshez év elején nem tartozik könyvelési tétel. Hogyan, és mikor könyveljük az értékvesztés megszüntetését azon készleteire, melyeket 2015-ben értékesített? Helyes-e az alábbi kontírozás T269 - K814? Köszönettel.