2148 találat a(z) könyvelés cimkére

Lakásvásárlási támogatás Kérdés

Kft. munkaviszonyos ügyvezetője lakásvásárlásához a pénzintézetben megkötötte a megállapodást a hitel törlesztéséhez. Hogyan kell könyvelni a havi törlesztőrészleteket, hol kell ezt jelenteni a NAV felé?

Áfaarányosítás, le nem vonható áfa könyvelése Kérdés

Ügyfelem adóköteles és adómentes tevékenységet folytat. Tételes elkülönítés nem megoldható, így áfaarányosítást végez az előírtak szerint. A helyes könyveléssel kapcsolatban van több kérdésem. Év közben a beszerzéseket és a levonható áfatételeket a megfelelő T5, T466 -K 4541 könyvelem. Év végén a le nem vonható áfaarányos összeget hová kell könyvelni (T86 egyéb ráfordítás-K 466 )? Év közben beszerzett kis értékű és nagy értékű tárgyi eszközökre eső le nem vonható áfát a tárgyi eszközre kell aktiválni egyesével év végén, és az így korrigált érték lesz az értékcsökkenés alapja? Kontírozása T1 -K 466? Az előző években beszerzett tárgyi eszközök 5 éves megfigyelése alatti áfakorrekciót is +- aktiválni kell az állóeszközökön, és, ha igen, akkor hogyan kontírozzuk?

Behajtási költségátalány: figyelem, muszáj könyvelni az elengedését! Cikk

Csak nem csendesednek a hullámok a sok vihart kavart behajtási költségátalány körül. A NAV honlapján 2015. december 28-án ismételten megjelent annak, a korábban már közzétett álláspontnak az aktualizált változata, mely többek között megerősíti, hogy a kötelezett oldalán mind a kötelezettséget, mind az elengedést bizony könyvelni kell!

A könyvelők rémálma: így számolja el a munkahelyi étkeztetést – táblázat! Cikk

Nem kis plusz feladatot ró a könyvelőre, ha a cég saját konyha üzemeltetésével biztosítja dolgozói étkeztetését. Még izgalmasabb a helyzet akkor, ha a szóban forgó munkaadó vendéglátással foglalkozik, és a felmerülő költségeket meg kell osztania ezen tevékenységével, illetve a munkavállalók étkeztetésével kapcsolatban felmerült tételekre. Az alábbiakban ehhez adunk támpontokat.

Behajtási költségátalány Kérdés

Tisztelt szakértő. Kérdésem a következő: a behajtási költségátalányról való lemondás jelent-e rendkívüli bevételt a jogosultnál, illetve rendkívüli ráfordítást a terheltnél? Ismeretem szerint csak akkor kell könyvelni, amennyiben az összeg beérkezik, egyébként a lemondással nincs teendő. Előre is köszönöm válaszát.

Üzemanyag-megtakarítás számviteli elszámolása Kérdés

Kedves Szakértő! Cégünknél havonta 75 ezer forint körüli az üzemanyag-megtakarítás összege. Hogyan, milyen módon kell elszámolni számviteli és könyvviteli szempontok szerint? Ha lehetne, a kontírtételeket is szíveskedjenek közölni. Köszönjük a választ.

Osztrák áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy egy magyarországi székhelyű vállalkozás Ausztriába szokott kijárni vásárokba árulni. Ezt be is jelentették az ottani hatóságoknak, amelyek felhívták a figyelmüket, hogy a bevételükről, illetve költségükről küldjenek áfabevallást, amit meg is tettek. A bevallásban szereplő áfafizetési kötelezettségüket át is utalták a kinti hatóságoknak. A kérdésem: könyvelés szempontjából mi a teendő ezzel az átutalt összeggel; ténylegesen van-e ilyen kötelezettsége egy cégnek, illetve a társasági adóban ez milyen hatással bír? Továbbá azt szeretném kérdezni, hogy mi. Válaszát várva, köszönettel és üdvözlettel: Király Anita

Bizonylatolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. rendelkezik egy teherautóval. Az autópályán nem a kategóriájának megfelelő matricával közlekedett, ezért pótdíjat szabtak ki. Kérdésem lenne, hogy ezt a pótdíjat hogyan kell könyvelni ? Másik kérdésem, hogy, ha bankkártyával fizették ki egy alkalommal az autópályadíjat, de számlával nem rendelkezik, csak nyugtával, és mögötte (e-matrica ellenőrző szelvényen) a rendszám, ami a kft.-é. Ilyen esetben a bankról könyvelhetem költségként, vagy nem lehet költségként figyelembe venni? Várom válaszát! Köszönettel.

Ingyenesen használatba kapott közoktatási célú eszközök Kérdés

Egyházi fenntartású intézmény részére egy önkormányzat ingyenesen használatba adta – kizárólag közoktatási célra – a tulajdonát képező oktatási ingatlant, teljes felszerelésével együtt. A számviteli törvény szerint a használatra átadott eszközöket a használatba vevő intézménynél, illetve a használatba adó önkormányzatnál miként kell a könyvekben nyilvántartani, illetve az amortizációt hol kell elszámolni? Az intézmény bérleti díjat sem fizet. Köszönöm válaszukat.

Tagi kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy végelszámolás alatt lévő cégünk, ahol majdnem 30 millió tagi kölcsön van a könyvelésben. Ezzel szemben van a cégnek egy ingatlana, amit a tag szeretne a vagyonfelosztás során megszerezni. Az lenne a kérdésem, hogy a tagi kölcsön fejében megkaphatja-e a tag az ingatlant? Az ügyvéd szerint ez megoldható mindenféle bevétel keletkezése nélkül, én nem látom át a könyvelésben az eseményt. Előre köszönöm a segítségét.

Tárgyieszközvétel kötelezettség-átvétellel Kérdés

Egy kft. egy őstermelőtől megvásárolja az ültetvényét, erről áfás számlát kap. A vétellel együtt a kötelezettséget is átvette az MVH által jóváhagyva, mivel az ültetvény mezőgazdasági támogatással készült, ennek vannak működtetési feltételei. Ha a kft. valósította volna meg a beruházást, a támogatás összegét a tőketartalékban kellene kimutatni, de hogyan könyveljünk az adott helyzetben? Tíz év üzembentartási és foglalkoztatási kötelezettség volt, amiből eltelt 2 év. Ki kell-e mutatni a támogatás értékét a tárgyi eszköz kartonján?

Leltárhiány – áfa, könyvelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy vállalkozás, amely az árubeszerzéskor a beszerzést 814 ELABE-re könyveli, és év végén a készletértéket leltározás alapján veszi nyilvántartásba az ELÁBE csökkentésével. A leltárhiány konkrét könyvelési tételeire lennék kíváncsi, és arra, hogy ha áfafizetési kötelezettség keletkezik, mert az áfatörvény értelmében ez a hiány termékértékesítésnek minősül, akkor annak hogy néznek ki a könyvelési tételei? Hiszen, ha ez termékértékesítés, de nem folyik be bevétel, akkor hogyan kell ezt kezelni? Például a hiány beszerzési értéke 100 + 27 áfa. Ebben az esetben mik a konkrét könyvelési tételek? Köszönettel.

Átvezetési kérelem lekönyvelése Kérdés

2015. 10. 20-án átvezetést kértem a visszaigényelhető áfánkra. A kérdést már feltette egy egyéni vállalkozó, de mi kft. vagyunk. Bekönyvelhetem 2015.évre? Az átvezetés a napokban fog megtörténni, tehát 2016-ban. Kiutalás előtti NAV-vizsgálatunk volt, a vizsgálat során megállapítást nem tettek. Köszönettel!

Átvezetés időpontja Kérdés

Kérdésem a Melyik évre kell könyvelni az adófolyószámlák közötti átvezetést? című cikkel kapcsolatos. Abban az esetben, ha tényleges adónem-túlfizetés van, a decemberben beadott átvezetés, jellemzően szochora, a 2015-ös adóévre figyelembe vehető-e, vagy már ez is 2016-os költség lesz? Válaszukat köszönve, dblaszlo

Melyik évre kell könyvelni az adófolyószámlák közötti átvezetést? Cikk

Az egyes adónemek közötti – egyebek mellett a szochoszámlára történő – átvezetést kért, még 2015-ben olvasónk. A számlákon már csak idén januárban jelennek meg az összegek, melyik évre kell az átvezetést költségként könyvelni? – kérdezte. Juhász Tibor, okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő felvásárol

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Új katás vállalkozó külföldi munkaviszony mellett

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Képviselői biztosítotti jogviszony bejelentése

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink