2170 találat a(z) könyvelés cimkére

Nem számlázott szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban a kérdésben szeretném segítségét kérni, hogy amennyiben partnerünk az általa végzett szolgáltatásról nem állít ki felénk számlát, milyen teendőnk van a könyvelésben? Partnerünkkel bérhízlalási szerződést kötöttünk 2015. évre, és többszöri telefonos felszólítás, illetve írásos figyelmeztetés ellenére sem hajlandó számlát kiállítani a szolgáltatásról. A bérhízlalás alapja az induló és a 2015. 12. 31-ei súly közötti különbség, viszont az év végi súlyról nem áll rendelkezésünkre adat. Milyen számviteli, esetleg adózási teendőnk lenne fenti esetben? Segítségét előre is megköszönve. Tímea

Könyvelési adatbázis kiadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy könyvelési szerződés felbomlása kapcsán a megbízónak joga van elkérni a könyvelő cégtől az adatbázismentést? Kinek a tulajdona ez az állomány? A lekönyvelt anyagból kinyerhető szabályos adatbázis mentésére gondoltam. Az ügyfél felhasználná a saját adatbázisát úgy, hogy a futtató programot megvásárolja a szoftver forgalmazójától. Megköszönném, ha jogszabályi hivatkozást is adnának. Köszönettel.

E-számla könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! E-számla befogadását tervezi egy gyógyszertár, mivel éves szinten több ezer számla érkezik hozzá. A szállítók bizonyos időszakonként (hetente) a kiállított számlákról egy számlaösszesítőt is készítenek, amelyen az összes számla számlaszámonként szerepel, majd a kimutatás végén áfa bontásban összesítetten szerepel a fizetendő összeg. Kérdésem, hogy ebben az esetben lehet-e a számlaösszesítőt könyvelni, és nem egyenként az azon szereplő számlákat? A számlaösszesítő is külön számlaszámmal rendelkezik. E-számla esetében hogyan történik a kontírozás? A NAV egyik képviselője egy újságcikkben a következőket írta: "úgy érdemes megőrizni a számlát, hogy a file neve a saját belső – bizonylati – azonosító száma legyen, és így a könyvelési tételek és a számlák könnyen összekapcsolhatók egy esetleges ellenőrzésnél". Tehát mondjuk megjönnek pdf formátumban az e-számlák, és azoknak a nevét file-onként át kéne nevezni? Van egy ún. Digitdoc alkalmazás is, amellyel a számlákat el lehet látni kontírtétellel, de igazán nem értem, hogy mi a könnyebbség ebben a munkában, ha ezt külön-külön számlánként meg kell tenni? Akkor tényleg könnyebb papíralapon befogadni a számlákat, ellátni a kontír tétellel, könyvelési hivatkozással, és vége. Kérem válaszukban a jogszabályi hivatkozásokat saját mondatokba öltve szíveskedjenek megfogalmazni, mert az összes e témával kapcsolatos cikk a jogszabályt említi, amely sajnos technikai segítséget nem nyújt. Válaszukat előre is megköszönve: Timi

Egész életre szóló életbiztosítás adóvonzatai Kérdés

Tisztelt Szakértő! AEGON Prestige egész életre szóló befektetési egységekhez kötött életbiztosítással kapcsolatban szeretnék tájékoztatást kapni. Szerződő: kft, gazdasági társaság, biztosított a társaság ügyvezetője. A szerződés haláleseti kedvezményezettjei az ügyvezető gyermekei. Az alapbiztosítás baleseti halál esetére szóló kezdeti biztosítási összeg 1 millió forint, a biztosítás kezdeti rendszeres díja 100 ezer forint. Kezdetben választott eszközalapi összetétel: négy 25 százalékos eszközalap (Concorde 2000 forint vegyes eszközalap stb.). Kérdésem, hogy a szerződő félnél, mármint a gazdasági társaságnak, mint kifizetőnek a 2015. évben a biztosítónak átutalt 1 millió plusz 200 ezer forintnak milyen adó- és járulékkötelezettsége keletkezik, a kifizetett összeget a személyi jellegű ráfordítások közé kell könyvelni? A biztosítás díjfizetési tartamának vége: 2048. 06. 01. Kötvényesítés dátuma: 2015. 06.01. Köszönettel: dr Hegedűsné Kenéz Róza

Civil szervezet – előlegként kapott támogatás számviteli elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesület 2015. 09 .01-jén aláírt egy támogatási szerződést, a vissza nem térítendő támogatási összeget pár napon belül kiutalták az egyesületnek. Szerződés szerint 100 százalékos előleg formájában utólagos elszámolási kötelezettség mellett biztosítja. A pályázatra vonatkozó szakmai beszámolót 2016. 04. 30-ig kell megküldeni. Kérdésem lenne ennek a helyes számviteli nyilvántartásokban való könyvelésére. Elfogadható-e az alábbi gyakorlat? 1. Szerződés aláírásának dátumával: T368 – K967 2. Pénzügyi teljesítéskor T3841 – K368, 3. év végén a 2015-re eső költségeket meghaladó pályázati összeg elhatárolása T967 – K 4821. Vagy az előlegként kapott támogatást csak az elszámoláskor tehetem az egyéb bevételek közé? De ebben az esetben a költségek egy része 2015. évi, amivel szemben nem lesz bevétel. Ebből adódóan a 2015. évi eredménye veszteség lesz, amivel elveszítheti a közhasznú státuszát. Válaszát köszönve, tisztelettel.

Közvetítés Kérdés

Egy belföldi székhelyű, telephelyű cég közvetítői tevékenységet folytat. Belföldi szállító (akit ez a cég hajt fel) számlázza az árut a közvetítőnek, aki továbbszámlázza az unión belüli partnernek, ugyanazon áron, majd a számla utolsó sora tartalmazza a közvetítői díjat. A beszerzés elábé, az értékesítés árbevétel. Helyesen van-e könyvelve? köszönettel: KGné

Szakképzési hozzájárulás: új szabályok, így kell könyvelni Cikk

A szakképzési hozzájárulás rendszere ez évtől is módosult, és egyre bonyolultabb szabályrendszert foglal magába. A szakképzési hozzájárulás teljesítése eltér annak függvényében, hogy a hozzájárulásra kötelezett szervez-e vagy sem gyakorlati képzést.

Külföldi vevő, illetve szállító árfolyamkülönbözet Kérdés

Helyesen értelmezem-e, hogy a külföldi vevőknél és szállítóknál év végén az MNB december 31-ei árfolyamára csak a partnerenként forintban kimutatott év végi egyenleget kell átértékelni?

Szállító levél Kérdés

Két fél egymás közötti termékértékesítéshez kapcsolódóan adott elszámolási időszakban állapodott meg 2015. évben. A közöttük megkötött szerződés alapján 12 hónap elteltével számolnak el egymással. Ezen időszak alatt "A" ügyféltől "B" ügyfél több esetben hozott el szállítólevél alapján termékeket, amelyeket értékesített is. Az értékesítés bevétele könyvelésre került a kiállított számlák alapján. Az ezen értékesítéshez kapcsolódó beszerzésről azonban az elszámolás 12 havi hossza miatt még nem került kiállításra számla, és a 2015. évi beszámoló elkészítéséig nem is kerül sor. A 2015-ös szállítólevelek alapján rögzíthető a könyvelésben a beszerzés ténye? Ezt milyen főkönyvi számokra kell rögzíteni (814, 4541)? Ha a szállító levelek alapján nem lehet könyvelni, számla jelenleg pedig nincs, nem mutat valós képet a mérleg, hiszen a már realizált bevétellel szemben nincs könyvelve az áruk beszerzési értéke. Tehát több eredmény mutatkozik, mint amennyi valójában keletkezett.

Bérleti díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk bérel egy nagy alapterületű ingatlant. Az ingatlanban több cég dolgozik, akik viszont a mi cégünknek fizetnek bérleti díjat. A feléjük kiszámlázott bérleti díj a mi cégünk által kapott számla összegének arányosan továbbszámlázott része, tehát nem haszonnal számlázzuk tovább, hanem azt az összeget, amit a cég fizet, arányosan szétosztjuk a bérlők között. Erről rendes szerződések vannak. Tudom, hogy a bérleti díj, mint költség, az 522-re könyvelődik. De továbbszámlázás esetén is az, vagy az mehet közvetített szolgáltatásra? Válaszukat előre is nagyon köszönöm: Asbóth Istvánné

Értékpapír értékvesztése Kérdés

Tisztelt Hölgyem/Uram! Egy kft. 2014. évben Business Telecom (jelenleg felszámolás alatt állnak) részvényeket vásárolt 800 forintos egységáron. Jelenleg a részvénypiaci értéke 80 forint körül mozog. Kérdésem, hogy értékvesztést számoljon el és növelje a társaságiadó-alapot, vagy továbbra is 800 forinton mutassa ki a könyveiben?

Nem realizált kamat-, árfolyamnyereség könyvelése Kérdés

2015. év végével a számlavezető bank megküldte az általa nyilvántartott egyenlegeket. Ebben szerepel a bankszámla-egyenlegen és a folyószámla-hitelkereten kívül a befektetési pénzszámla és az állampapír befektetési alap december 31-ei egyenlege is. Ez utóbbi egyenlegek magasabbak a könyv szerinti (befektetett) értéknél. 2016. február elején mindkét értékpapír visszavásárlásra került (mérlegkészítés előtt), a visszavásárlási érték viszont alacsonyabb, mint a december 31-ei időponttal közölt összegek. Kérdésem: kell-e könyvelni árfolyamnyereséget vagy kamatot a 2015. évre?

Törzstőkeemelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. a kötelező törzstőkeemelést végrehajtotta. 2015. december 11-én felkeresett egy ügyvédet, majd még aznap befizetett 2 millió forint törzstőkét a bankba. A cégbíróság bejegyezte a következő dátumokkal: változás időpontja: 2016. 01. 26., bejegyzés kelte: 2016. 01. 26., hatályos: 2016. 01. 26., közzétéve: 2016. 01. 28. Kérdésem az lenne, hogy melyik évben, hogyan kell lekönyvelni a törzstőkeemelést? Tisztelettel: Bognárné

Látványcsapatsport-támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk 2015-ben adóelőleg-feltöltés terhére ajánlott fel támogatást. A számviteli törvény szerint egyéb bevételként kell elszámolni a jóváírás összegét. Kérdésem, hogy hogy kell lekönyvelni, és a 29-es bevallásban hol szerepeltetem adózás előtti eredményt csökkentő tételként? Előre is köszönöm.

Határozat könyvelése Kérdés

Melyik évre kell könyvelni a jogerős adóhatósági határozatot a következő esetben? Egy kft.-nél az adóhatóság áfa adónemben végzett ellenőrzést 2013-2014. évekre, és mindkét évre 19-19 ezer forint adóhiányt állapított meg. Az adóhatósági jegyzőkönyv dátuma: 2016. február 09. A kft.-nél a mérlegkészítés napja 2016. március 31-e. Amennyiben a határozat 2016. március 31-e előtt jogerőssé válik, melyik évre (2015-re vagy 2016-ra) kell könyvelni a nem jelentős összegű adóhiány összegét, valamint annak bírság- és kédelmipótlék-vonzatát?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink