2148 találat a(z) könyvelés cimkére

Mérnöki tevékenység költségei Kérdés

Tisztel Szakértő! Van egy mérnöki cég, amely tervezési díjat számláz ki. Ezzel szemben felmerülő költségei a különböző közüzemi szolgáltatóktól származó adatszolgáltatás, közműegyeztetés stb. Kérdésem, hogy ezek a költségek könyvelhetők a közvetített szolgáltatásokra, és így csökkenthető velük az iparűzési adó alapja? Válaszukat előre is köszönöm.

Szakképzési hozzájárulás teljesítése tanuló szerződéssel Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy kft. tanulószerződést kötött, megfelel minden feltételnek, ezeket nem kívánom részletezni. Röviden a kérdésem: az éves szakképzési kötelezettsége a kft.-nek (19 dolgozó után) kevesebb, mint a tanuló szerződés alapján igénybevehető éves kedvezmény. Hogyan könyvelem? A szakképzési hozzájárulás fizetési kötelezettség (dolgozók után): T5.-K46., és a tanuló szerződés alapján visszaigényelhető kedvezmény teljes összegben: T46.-K96.? Vagy másként? Köszönettel: Kerékjártóné

Jóváhagyott osztalék könyvelésének időpontja az anyavállalatnál Kérdés

A leányvállalatnak egy tulajdonosa van, az anyavállalat. A leányvállalat osztalékot írt elő a 2014. évi eredménye terhére, amit a beszámolójába beállított, és a könyvelésében 2014. évben előírt. Az osztalék jóváhagyása akkor történt, amikor az anyavállalatnál a mérlegkészítés időpontján túl voltak, és a beszámolót is elfogadták már. Így az anyavállalat 2014. évi beszámolójába és a 2014. évi könyvelésébe sem tudta szerepeltetni ezt az osztalékot. A kérdésem az, hogy az anyavállalatnál mikor kell a pénzügyi műveletek bevételébe ezt az osztalékot könyvelni ebben az esetben? Kérem, hogy szíveskedjenek jogszabályi háttérrel, vagy esetleg minisztériumi állásfoglalással alátámasztani a válaszukat. Segítségüket előre is nagyon köszönöm. Perselyné Lóczki Márta Flávy Kft

Megszavazott osztalék eredménytartalékba Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2013-2014. évi megszavazott osztalékot a cég gazdasági helyzetére tekintettel nem kívánja kifizetni a tulajdonosoknak. Kérdésem, hogyan lehet visszahelyezni az eredménytartalékba? Könyvelése közvetlen T47-K41. Válaszát köszönöm szépen! Anikó

Kötvények Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kötvények könyvelésével, év végi értékelésével kapcsolatban szeretném a segítségét kérni az alábbi konkrét példákon keresztül: 1. 2015. 03. 02-án vettünk államkötvényt másodlagos forgalmazótól, 919 000 forint névértékű, vételi árfolyamon (115,56 %), 11 058 405 forintért. 2015. 11. hóban kaptuk az éves kamatot, 50 000 forintot. Év végén a vételi árfolyama 109,06 %. 2. 2015. 03. 02-án vettünk OTP eurós kötvényt, névértéke: 4400 euró, eladási árfolyama 94,0464 %, fizettünk 4138 eurót. Kamatot kaptunk 20 eurót novemberben. Év végi árfolyama: 99,05%. Hogyan kell szabályosan kontírozni a vásárlást, és év végén értékelni, mérlegben szerepeltetni? Válaszát előre is köszönöm!

Szakképzési hozzájárulás könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. 01-től igénybe vehető "oktatói kiegészítő csökkentő tétel" megállapítás, elszámolásával kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Van 14 tanulószerződéses tanulónk, 2 gyakorlati oktatónk, nem főtevékenységként folytatjuk a gyakorlati képzést, és középvállalkozásnak minősülünk, a feltételeink így adottak. Az alapnorma szerint: 7 928 forint/hó/tanuló csökkentő tételt vehetünk figyelembe, amit a 08-as bevallásban a 01-02 37 sorba írok be. Egy előadáson azt mondták, ez az oktatók bruttó bére plusz járuléka is. Meg kell bontani az oktatók bérét a csökkentő tétel miatt a könyveléskor? Esetleg de minimis támogatásnak minősülhet? Csak beszorzom a havi kedvezményt a gyereklétszámmal, és, ha fedezi a csökkentő tétel az oktatók bérét plusz a járulékát, "bevallhatom"? Hogy kell ezt lebizonylatolnom, nyilvántartanom egy ellenőrzéshez elfogadható analitikában? Segítő válaszát előre is köszönöm.

Kft.-tag megbízási szerződéssel, díjazás nélkül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném kérni állásfoglalásukat. Kétszemélyes kft. egyik tagja munkaviszonyban ügyvezető, és személyesen közreműködik, a másik tag máshol rendelkezik heti 40 órás munkaviszonnyal. Kérdésem: a másik taggal köthet-e ingyenes megbízási szerződést a kft. a könyvelési feladatok elvégzésére?

Osztalék jóváhagyása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2016. 02. 15-én elfogadásra kerülő éves beszámoló jóváhagyásakor a tagok osztalékfizetésről is döntenek. A kérdésem az, hogy a jóváhagyott beszámolóban elfogadott osztalékot a 2015. évre, a régi szabályoknak megfelelően, vagy a 2016. évre, az eredménytartalék terhére kell majd a könyvelésben szerepeltetni? Köszönettel.

Pótbefizetés könyvelése a pótbefizetéssel érintentett társaság értékesítése esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk pótbefizetést eszközölt egy gazdasági társaságban, amely társaság 100 százalékos üzletrészét időközben értékesítettük egy másik gazdasági társaságnak. Az üzletrész-értékesítési szerződés nem rendelkezett külön az értékesített társaságban lévő pótbefizetésről, a vételár meghatározásakor nem történt utalás a pótbefizetés miatti ellenérték hányadra. Kérdéseim: 1.) Az üzletrész volt tulajdonosánál a pótbefizetés kivezetése hogyan könyvelendő? 2.) Van-e adóhatása annak az üzletrész eladójánál, ha a pótbefizetés miatti követelést "ellenérték nélkül" engedtük át az üzletrész új tulajdonosának? 3.) A pótbefizetés visszafizetése az új tulajdonos részére megtörtént. Hogyan könyvelendő a befolyt pénz az új tulajdonosnál, van-e ennek Tao korrekciója? Köszönettel.

Telefonszámla könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni a mellékelt linken található telefonszámla értelmezésében, könyvelésében, a magáncélú használat megállapításában, valamint az áfa, az szja és az eho kiszámításában. Tudom, hogy ebben a témában már volt kérdés, de úgy érzem itt elég speciális helyzet állt elő, amit a szokásostól eltérően kell kezelni. Az a szokatlan, hogy ha a telefonszámla bruttó értékéből levonom az internethasználat bruttó értékét, mindössze 1 443 forint bruttó forgalmi díjat kapunk a lebeszélhető havidíj miatt. Elegendő ez után megállapítani a magánhasználatot az szja-t és az ehót (20% - 289 Ft)? Illetve a 1443-289=1154 Ft után számítani az áfát? Próbáltam egy táblázatot is csatolni, remélem érthető. Melléklet: számla képe: http://kepfeltoltes.hu/view/160129/telefonsz_mla_20160129_www.kepfeltoltes.hu_.jpg táblázat képe: http://kepfeltoltes.hu/view/160129/t_bl_zat_www.kepfeltoltes.hu_.jpg Köszönettel: István

Nyílt végű pénzügyi lízing áfa és maradványérték Kérdés

Tisztelt Szakértő ! A társaság 13 millió forint vételárú személygépkocsit nyílt végű pénzügyi lízinggel birtokba vett. A birtokbaadási bizonylaton 8,8 millió forint nettó érték szerepel. Kezdő részlet 4,4 millió forint + áfa volt. A fizetési ütemezésből ismert adat még a 24 hónap alatt fizetendő áfa, a kamat és a maradványérték is. 1. kérdés: A tőke összege 448 számlán könyvelésre került. Kell-e a futamidő alatt fizetendő áfát is könyvelni (T 368-K 448)? 2. kérdés: A fizetési ütemezésben meghatározott maradványérték 1,7 millió forint. A gépkocsi értékcsökkenésekor ezt az összeget kell maradványértékként megadni, vagy ettől eltérhetünk? Köszönöm

Idegen helyen végzett beruházás adózása Kérdés

Egy tornaklub az MLSZ pályázaton elnyerte a látványcsapatsport-támogatást. Ennek keretében több beruházást is megvalósított, mint műfüves pálya építése, lelátó építése, világítás megvalósítása és öltöző kialakítása stb. Az ingatlan, ahol a beruházások megtörténtek, az önkormányzat tulajdonában van. Az önkormányzat engedélyt adott, hogy a 15 éves jelzálogjog bejegyzése mellett az egyesület a beruházásokat elvégezze. A megvalósított beruházást az egyesület könyveiben idegen helyen végzett beruházásként könyvelte le. A megfelelő értékcsökkenést szintén az egyesület könyveiben tartják nyilván. A kérdésem az lenne, hogy megfelelő-e ez az eljárás? Illetve az önkormányzat részére milyen kimutatást, illetve dokumentációt kell készíteni, hogy náluk is megjelenjen a beruházás, ha meg kell jelennie? Át kell-e adni a beruházást bármilyen formában is az önkormányzatnak, ha az ő területén történt, az ő javára a beruházás? Továbbá van-e bármilyen adó- vagy áfavonzata? Az egyesület az áfát nem igényelte vissza.

Év végi számlák könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft.-hez a következő számlák érkeztek be, melyek könyvelésben történő szerepeltetéséhez kérném segítségét! 1, Igénybe vett szolgáltatásról készpénzes számla érkezett 2016. 01. 14-ei dátummal. A szolgáltatás teljes egészében 2015. 12. havi. 2, Biztosításról szóló számla kelte: 2015. 12. 02; teljesítése: 2016. 01. 01; Fizetési határidő: 2016. 01. 01; Időszak: 2016. 01. 01-2016. 06. 30; elutalva: 2015. 12. 28. Kérdésem az lenne, hogy hogyan kell könyvelni 2015-ben, illetve 2016-ban a fenti két esetet? Köszönettel.

Törzstőkeemelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. a kötelező törzstőkeemelést végrehajtotta a következő szerint. 2015. 12. 28-án elment az ügyvédhez, aki a dokumentumokat elkészítette. Még ezen a napon a társaság házipénztárába be is lett fizetve a törzstőke összege (2,5 millió forint) készpénzben (erről is vittük a bizonylatot az ügyvédhez). A cégbíróság bejegyezte a következő dátumokkal: Változás időpontja: 2015/12/28; Bejegyzés kelte: 2016/01/18; Közzétéve: 2016/01/21; Hatályos: 2015/12/28 Kérdésem az lenne, hogy melyik évben hogyan kell könyvelni a törzstőke emelést? Köszönettel.

Számviteli elszámolás rendje Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy mely időszakra könyvelhetjük helyesen az alábbi tételeket: – Az áfatörvény szerinti folyamatos teljesítésű értékesítésről (fizetési határidő 2016. január, 2016. januárban kiállított, 2015. decemberi időszakra vonatkozó számla könyvelése 2015. évben vagy 2016-ban? Ha 2015-re könyveljük, mert számvitelileg erre az időszakra vonatozik, akkor az áfa összege "függő" kötelezettség, és a mérlegben vevőtartozás? Ha 2016-ra könyveljük, akkor a bevétel összege elhatárolással könyvelendő 2015-re? – Olyan számlák (pl. telefon, távhő), melyek decemberi és januári elszámolási időszakot is tartalmaznak, de áfa szerinti teljesítési időpontjuk 2016-os, melyik évben könyvelendők? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő felvásárol

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Új katás vállalkozó külföldi munkaviszony mellett

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Képviselői biztosítotti jogviszony bejelentése

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink