2148 találat a(z) könyvelés cimkére

Biztosítás időbeli elhatárolása Kérdés

A biztosító 2015. 11. 22.- 2016. 02. 21. közötti időszakra szóló számlát állított ki 2015. 10. 22-én. Fizetési határidő 2015. 11. 22. Hogyan kell a számlát, illetve a pénzügyi teljesítést könyvelni?

Végkielégítés könyvelése Kérdés

2015. december 29-ével lejár a felmentési ideje, és megszűnik a dolgozó munkaviszonya. Ezzel a nappal kerül kifizetésre a dolgozót megillető 6 havi végkielégítés is. Kérdésem, hogy a 2015. év terhére könyvelődik-e teljes egészében a végkielégítés összege? Köszönettel: Bényi Józsefné

Tehergépkocsi kivonása a forgalomból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. a tulajdonában lévő tehergépkocsit kivonatta a forgalomból, de a gépjármű jelenleg is megvan. Kérdésem az lenne, hogy ilyenkor a számviteli nyilvántartásban hogyan kell az autót szerepeltetni? Még jelenleg nem amortizálódott le teljesen, van értéke. Kell-e valamilyen korrekciós tételt könyvelni, kell-e értékben még nyilvántartani, illetve mit kell tudni a számviteli elszámolásról ebben az esetben? Köszönettel.

Útdíj könyvelése árubeszerzés esetén Kérdés

Üzemanyag-kereskedelemmel foglalkozó kft. saját tehergépkocsijával szállítja a töltőállomásaira az üzemanyagot. A felmerült útdíjat az anyag jellegű szolgáltatások között számolja el, vagy a beszerzett áru értékét növelve, a 2-es vagy a 8-as számlán? Mi a helyes könyvelés?

Tagi hitel, társasági adó,véglegesen átadott pénzeszköz Kérdés

"A" cég megvásárolja "B" céget (névértéken). B cégben jelentős összegű tagi hitel szerepel. A régi tulajdonos lemond az új tulaj javára a tagi hitelről. Az új tulajdonos (A cég) véglegesen szeretné átadni a tagi hitelt B cég számára. Hogyan kell könyvelni a tagi hitelt, és milyen adóvonzata van vásárláskor, illetve átadáskor A, illetve B cég esetében?

Adományok könyvelése Kérdés

Hogyan lehet tárgyi (szoftveres) adományt könyvelni – például, ha a Google Adwords adott a nonprofit szervezet részére egy 10 ezer dolláros havi keretet –, amelyet minden hónapban bizonyos mértékben felhasznál a szervezet. Ennek a könyvelése hogyan történik, mivel fizetési kötelezettség nem jár utána, tehát adományként kapjuk? Erről a felhasznált keretről minden hónapban pontos kimutatást kapunk számla formájában. Milyen főkönyvi számokra, és hogyan kell könyvelni? Ugyanígy a tárgyi eszköz és az egy éven belül felhasználandó eszközök könyvelése hogyan történik, ha adományként vagy jelentős kedvezménnyel kapja azokat a civil szervezet? Továbbá a kapott anyagok és a felhasználásuk könyvelése miként történik?

Költség vagy ráfordítás? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lehet, hogy egy kicsit blőd a kérdés, de cégen belül vitába keveredtünk az alábbi kérdésben: Erzsébet-utalvány után a munkáltatónak előírt, megfizetett szja és eho költség vagy ráfordítás a cégnek? 1. álláspont: 55 számlaosztályban könyvelendő 2. álláspont: 86 költségvetéssel elszámolt adók Válaszukat várva.

Üzletrész-visszavásárlás, majd bevonás Kérdés

X Kft. 1 millió forintot és ingatlant apportált Y cégbe, 1 millió forint a jegyzett tőkébe, 349 millió a tőketartalékba került. X Kft.-nél a részesedés értéke 350 millió Ft. X Kft. saját tőkéje 373 millió, a jegyzett tőke 4 millió, a tőketartalék 349 millió, az eredménytartalék 20 millió forint. Y Kft. visszavásárolja X Kft. részesedését 1 millió forint értéken, majd Y Kft. bevonja a saját üzletrészt. Kérdésem: hogyan kell a részesedés-eladást könyvelni X Kft.-nél, és a visszavásárlást, majd bevonást Y Kft.-nél? Mennyi a könyv szerinti értéke a visszavásárolt saját üzletrésznek: a jegyzett tőke értéke, azaz 1 millió forint, vagy a jegyzett tőke+tőketartalék együtt, 1+349, azaz 350 millió forint? Részesedés-eladás könyvelése X Kft.-nél: T 8.Rendkívüli ráfordítás -K 1.Tartós részesedés részesedés könyv szerinti értéke:350 M T 3.Egyéb követelés -K 9.Rendkívüli bevétel részesedés eladási ára: 1 M Részesedés visszavásárlás és bevonáskönyvelése X Kft-nél: T 3. Saját üzletrész -K 3. Bankszámla részesedés visszavásárlási értéke:1 M A) Ha a részesedés könyv szerinti értéke 1 M Ft: Részesedés könyv szerinti érték kivezetése T 3.Egyéb követelés -K 3.Saját üzletrész 1 M Bevonás könyv szerinti értéken T 8.Egyéb rendkívüli ráfordítás -K 3. Saját üzletrész 1 M VAGY B) Részesedés könyv szerinti értékének kivezetése, ha a részesedés könyv szerinti érték 1+349,azaz 350 M Ft T 3.Egyéb követelés -K 3.Saját üzletrész 1 M T 8.Árfolyamveszteség -K 3.Saját üzletrész 349 M t T 8.Egyéb rendkívüli ráfordítás -K 3. Saját üzletrész 350 M

Szoftvertermék felhasználási jogának éves hosszabbítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Számviteli szempontból hogyan számoljuk el helyesen egy számítógépes program (például iktatás, könyvelés, eszköznyilvántartás programjai) egy évre szóló követési és ügyfélszolgálaton keresztüli segítségnyújtást is tartalmazó díját az első évet követő, soron következő években? Mi a helyes könyvelési eljárás akkor, ha nem kell hozzáférési kulcsot (kódot) vennünk a program első alkalmazásakor, hanem csak 1 évre szóló licenchosszabbítást vásárolunk, így például egy vírusirtó program éves frissítését? Válaszát várva tisztelettel és köszönettel: B.Gy.

Ingatlan/ingó adásvétel tulajdonjog-fenntartással Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi ingatlan-, illetve ingóvásárlás könyvelésére vonatkozóan kérném szakvéleményüket: Egy magánszemély (eladó) és egy kft. (vevő) 2015. szeptemberben adásvételi szerződést kötöttek, amelyben a vevő megvásárolja az eladó ingatlanát 24 millió forintért, a vevő a vételárat 24 hónap alatt, egymillió forintos havi részletekben fizeti ki. Az ingatlan birtokbaadása 2016 augusztusában fog megtörténni. Az eladó a vételár teljes kiegyenlítéséig (2017. szeptember) tulajdonjog-fenntartással él, a szerződés aláírásakor hozzájárult a tulajdonjog-fenntartással történő eladás ingatlannyilvántartásba történő bejegyzéséhez. Ugyanehhez az ingatlanhoz kapcsolódóan külön szerződésben a kft. megvásárolja az ingatlanban található néhány ingóságot 6 millió forintért, a vételárat 24 hónap alatt, 250 ezer forintos havi részletekben fizeti ki. Az ingóságok birtokbaadása 2016 augusztusában fog megtörténni. Az eladó a vételár teljes kiegyenlítéséig (2017 szeptember) tulajdonjog-fenntartással él, a vevő az ingóságokon a tulajdonjogot a vételár teljes megfizetése esetén szerzi meg. Kérdésem az lenne, hogy a fenti esetekben, a vevőnél (kft.) hogyan történik az adásvételek könyvelése a 2015-2017. évet érintően, az ingatlan, illetve ingóság nyilvántartásba vételét beruházásként mikor kell könyvelni?

Változott az építményadó összege? Így kell elszámolnia Cikk

Korábbi évekre vonatkozó építményadó önellenőrzése során adókötelezettség-csökkenés keletkezett. E kötelezettségcsökkenés bevételként vagy ráfordítás-csökkenésként rögzítendő-e a számvitel szabályi szerint? – kérdezte olvasónk. Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.

Nyílt végű pénzügyi lízing esetén a maradványértéktől eltérő eladási ár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. nyílt végű pénzügyi lízing keretében lízingelt gépkocsi vevőjeként egy autókereskedő céget jelölt meg. A lízingből visszavett autót a lízing cég 1 millió forintért (maradványérték) számlázta ki az autókereskedő cégnek, az autót visszaadó kft. a 2 millió forint piaci értékű személygépkocsi értékkülönbözetét (1 millió forintot) kéri az autókereskedő cégtől vételi jog átengedése címén. A kérdésem: – Jogszerű-e az értékkülönbözet ilyen jogcímen történő számlázása? – Hogyan jelenik meg az ügylet a könyvelésben? A vételi jog átengedése tekinthető ebben az esetben a beszerzési ár részének az autókereskedő cégnél? Értékesítés esetén a készlet kivezetése a tényleges beszerzési áron történik, ami ténylegesen 2 millió forint az autókereskedőnél. – Ha magánszemély adná át ugyanilyen feltételekkel a vételi jogot az autókereskedő cégnek, milyen bizonylatot fogadhat be az autókereskedő cég a különbözetről? Válaszát tisztelettel megköszönöm. B. Szabó Ilona

Számvitel – pótbefizetés könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget kérnék pótbefizetés könyvelésében: Egy kft.-nek három tulajdonosa van (egyenlő tulajdoni és szavazati joggal). Novemberi taggyűlési jegyzőkönyv szerint a likviditási problémák kezelésére 1 millió forint pótbefizetést rendel el (30 napon belül kell teljesíteni). A három tulajdonosból kettő teljesítette, de a harmadik tag nagy valószínűséggel nem fogja (ő nemmel is szavazott a taggyűlésen). Hogyan könyveljem a pótbefizetést? Előírjam az 1 millió forintot, vagy csak a tényleges befizetést könyveljem?

Iskolának ingyenesen átadott új eszköz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egyik dolgozója azzal a kéréssel fordult a cég vezetőihez, hogy amennyiben lehetséges, egy meghatározott eszköz megvásárlásával cégünk támogassa gyermeke iskoláját. Tehát kifejezetten támogatási szándékkal vesszük meg az eszközt. Kérdésem lenne, hogy amennyiben ezt az eszközt megvesszük, milyen módon kell könyvelnünk, kell-e számlát kiállítani az átadásról, milyen dokumentáció szükséges az átadásról, és áfaszempontból hogyan kell elszámolni? Várom válaszukat, melyet előre köszönök.

Fák, cserjék könyvviteli elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyesület gyümölcsfákat, bokrokat, cserjéket vásárolt telepítési céllal. Álláspontom szerint ezeket ingatlanok között kell nyilvántartásba venni, az értékcsökkenés elszámolható. Kérném szíves tájékoztatásukat a könyvviteli elszámolással kapcsolatban. Válaszukat előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő felvásárol

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Új katás vállalkozó külföldi munkaviszony mellett

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Képviselői biztosítotti jogviszony bejelentése

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink