2170 találat a(z) könyvelés cimkére
Kilépő kft.-tag üzletrészének kifizetése Kérdés
50 százalékos tulajdonhányaddal rendelkező kft.-tag "kilép" a cégből. Fix összegben állapodnak meg, melynek kisebb része készpénz, a fennmaradó részért cserébe árut kapna a kilépő tag. A kérdés több irányú: 1. Lehetséges-e ilyen megállapodás, ha a saját tőke arányos része kevesebb a megállapodott összegnél? 2. A megállapodott összegből a korábban jegyzett tőkeként beadott összeg feletti teljes rész szja- és ehoalapot képez? 3. A kft. szempontjából hogyan kell a szóban forgó árut könyvelni? Áfavonzat? 4. A kilépő tag csak adásvételivel viheti be az árut a saját, másik cégébe? (Így elveszíti az áfa-levonhatóságot.)
Sürgősségi felár Kérdés
Tisztelt Szakértő! Exportértékesítésünk során, amikor a külföldi partner elutalja részünkre a kiállított számlánk végösszegét, akkor 12 euróval kevesebbet utal, abban az esetben, amikor kérjük, hogy az utalást sürgősségi megjelöléssel kezdeményezze. Erre azért van szükség, mert a normál utalásoknál több napba is telik mire az összeg a rendelkezésünkre állhat. Mivel ennek a költsége a külföldi partnert terheli, de a mi kérésünkre történik, így ők ezzel az összeggel csökkentett vételárat utalják csak. Kérdésem az lenne, hogy a sürgősségi utalás összegét hova és hogyan könyveljem? Mi a helyes eljárás? Válaszát előre is köszönöm!
Társasház könyvelése Kérdés
Társasház könyvelése milyen rendszerben történhet? Egyszeres vagy kettős könyvvitel? Milyen szoftver ajánlott a társasházi könyveléshez?
Kisvállalkozói kedvezmény támogatástartalma Kérdés
Egyéni vállalkozó bevételt csökkentő kisvállalkozói kedvezményének támogatástartalma 500 millió forintot meg nem haladó bevételig 10 %. A támogatástartalom de minimis támogatásnak minősül. Mi az igénybevétel napja, kell-e bevételt növelni a 2015. évi 1553-as bevallásban, vagy majd csak 2016-ban kell számolni vele, kell-e könyvelni, és hogyan az összegét? Köszönettel: Rozika (könyvelő)
Kapcsolt vállalkozások közötti követelés engedményezése Kérdés
Tisztelt Szakértő! „A” Kft. a tulajdonosa „B” Kft.-nek. „A” Kft.-nek 910 000 forint tagi kölcsön követelése van „B” Kft.-vel szemben. Ez a követelés engedményezésre került „C” magánszemélyre, amely az „A” Kft. 51 százalékos tulajdonosa. Az engedményes 260 000 forintot köteles fizetni a követelésért. A tagikölcsön-követelés behajtható lenne, mivel „B” Kft. működik, bevételt termel. Hogyan kell „A” Kft. esetében könyvelni? 910 000 forint: egyéb ráfordítás, 260 000 forint: egyéb bevétel? Hogyan befolyásolja a fenti gazdasági esemény a társaságiadó-alapot? Köszönöm szépen! Vágner Emília
Illeték Kérdés
Cégem végelszámolás alatt áll. Jelentős tagikölcsön-tartozása van. Ha jól olvastam, vagyonosodási illetéket kell fizetni. Kérdéseim: ez milyen százalék, ki fizeti, és hogyan kell lekönyvelni? Segítségüket nagyon köszönöm! BK
Egyéni vállalkozás szüneteltetése, megszűnése – tárgyi eszközök Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy alanyi adómentes egyéni vállalkozó 2011. óta szünetelteti a tevékenységét. Mivel nem kezdte újra, ezért 2016 márciusában lejár az 5 év . A kérdésünk az, hogy ebben az esetben automatikusan megszűnik a vállalkozás, szükséges-e bármilyen bevallást tenni soron kívül? 2011. évben szüneteltetés előtt rendelkezett tárgyi eszközökkel, melyek azóta a tevékenység használatához elavultak. A követő évben a 2016. évi tárgyi eszközök értékesítését melyik sorban kell bevallani? Amennyiben nem sikerül értékesíteni az eszközöket, selejtezésre kerülnek, akkor melyik sorban kell azt feltüntetni? Milyen adóvonzata van? Értékesítés áfát nem érint, jól értjük? Válaszát köszönjük.
Mérnöki tevékenység költségei Kérdés
Tisztel Szakértő! Van egy mérnöki cég, amely tervezési díjat számláz ki. Ezzel szemben felmerülő költségei a különböző közüzemi szolgáltatóktól származó adatszolgáltatás, közműegyeztetés stb. Kérdésem, hogy ezek a költségek könyvelhetők a közvetített szolgáltatásokra, és így csökkenthető velük az iparűzési adó alapja? Válaszukat előre is köszönöm.
Szakképzési hozzájárulás teljesítése tanuló szerződéssel Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy kft. tanulószerződést kötött, megfelel minden feltételnek, ezeket nem kívánom részletezni. Röviden a kérdésem: az éves szakképzési kötelezettsége a kft.-nek (19 dolgozó után) kevesebb, mint a tanuló szerződés alapján igénybevehető éves kedvezmény. Hogyan könyvelem? A szakképzési hozzájárulás fizetési kötelezettség (dolgozók után): T5.-K46., és a tanuló szerződés alapján visszaigényelhető kedvezmény teljes összegben: T46.-K96.? Vagy másként? Köszönettel: Kerékjártóné
Jóváhagyott osztalék könyvelésének időpontja az anyavállalatnál Kérdés
A leányvállalatnak egy tulajdonosa van, az anyavállalat. A leányvállalat osztalékot írt elő a 2014. évi eredménye terhére, amit a beszámolójába beállított, és a könyvelésében 2014. évben előírt. Az osztalék jóváhagyása akkor történt, amikor az anyavállalatnál a mérlegkészítés időpontján túl voltak, és a beszámolót is elfogadták már. Így az anyavállalat 2014. évi beszámolójába és a 2014. évi könyvelésébe sem tudta szerepeltetni ezt az osztalékot. A kérdésem az, hogy az anyavállalatnál mikor kell a pénzügyi műveletek bevételébe ezt az osztalékot könyvelni ebben az esetben? Kérem, hogy szíveskedjenek jogszabályi háttérrel, vagy esetleg minisztériumi állásfoglalással alátámasztani a válaszukat. Segítségüket előre is nagyon köszönöm. Perselyné Lóczki Márta Flávy Kft
Megszavazott osztalék eredménytartalékba Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2013-2014. évi megszavazott osztalékot a cég gazdasági helyzetére tekintettel nem kívánja kifizetni a tulajdonosoknak. Kérdésem, hogyan lehet visszahelyezni az eredménytartalékba? Könyvelése közvetlen T47-K41. Válaszát köszönöm szépen! Anikó
Kötvények Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kötvények könyvelésével, év végi értékelésével kapcsolatban szeretném a segítségét kérni az alábbi konkrét példákon keresztül: 1. 2015. 03. 02-án vettünk államkötvényt másodlagos forgalmazótól, 919 000 forint névértékű, vételi árfolyamon (115,56 %), 11 058 405 forintért. 2015. 11. hóban kaptuk az éves kamatot, 50 000 forintot. Év végén a vételi árfolyama 109,06 %. 2. 2015. 03. 02-án vettünk OTP eurós kötvényt, névértéke: 4400 euró, eladási árfolyama 94,0464 %, fizettünk 4138 eurót. Kamatot kaptunk 20 eurót novemberben. Év végi árfolyama: 99,05%. Hogyan kell szabályosan kontírozni a vásárlást, és év végén értékelni, mérlegben szerepeltetni? Válaszát előre is köszönöm!
Szakképzési hozzájárulás könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016. 01-től igénybe vehető "oktatói kiegészítő csökkentő tétel" megállapítás, elszámolásával kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Van 14 tanulószerződéses tanulónk, 2 gyakorlati oktatónk, nem főtevékenységként folytatjuk a gyakorlati képzést, és középvállalkozásnak minősülünk, a feltételeink így adottak. Az alapnorma szerint: 7 928 forint/hó/tanuló csökkentő tételt vehetünk figyelembe, amit a 08-as bevallásban a 01-02 37 sorba írok be. Egy előadáson azt mondták, ez az oktatók bruttó bére plusz járuléka is. Meg kell bontani az oktatók bérét a csökkentő tétel miatt a könyveléskor? Esetleg de minimis támogatásnak minősülhet? Csak beszorzom a havi kedvezményt a gyereklétszámmal, és, ha fedezi a csökkentő tétel az oktatók bérét plusz a járulékát, "bevallhatom"? Hogy kell ezt lebizonylatolnom, nyilvántartanom egy ellenőrzéshez elfogadható analitikában? Segítő válaszát előre is köszönöm.
Kft.-tag megbízási szerződéssel, díjazás nélkül Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném kérni állásfoglalásukat. Kétszemélyes kft. egyik tagja munkaviszonyban ügyvezető, és személyesen közreműködik, a másik tag máshol rendelkezik heti 40 órás munkaviszonnyal. Kérdésem: a másik taggal köthet-e ingyenes megbízási szerződést a kft. a könyvelési feladatok elvégzésére?
Osztalék jóváhagyása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2016. 02. 15-én elfogadásra kerülő éves beszámoló jóváhagyásakor a tagok osztalékfizetésről is döntenek. A kérdésem az, hogy a jóváhagyott beszámolóban elfogadott osztalékot a 2015. évre, a régi szabályoknak megfelelően, vagy a 2016. évre, az eredménytartalék terhére kell majd a könyvelésben szerepeltetni? Köszönettel.