2170 találat a(z) könyvelés cimkére

Továbbszámlázott szállítási díj Kérdés

Magyarországi cég alapanyagokat vásárol ásványvízgyártáshoz, az alapanyagok szállítási költsége a saját termelésű készlet értékét növeli, tehát a 2-es számlaosztályba kontírozom, ha jól gondolom? Ez lenne az első kérdésem. Illetve, amikor értékesítem a terméket a vevőnek, akkor a szállítási díjat, hogy hozzá eljut az áru, mire könyvelem? Ebben az esetben a szállítási díj közvetített szolgáltatásnak minősül? Vagy csak könyvelem az 5-ös számlaosztályba a ráfordítások közé, és feltüntetem a számlán a termékek összege mellett a szállítási költséget is? Köszönöm szépen!

Járulék Kérdés

Egy kft. tagja után a kft. megfizeti a járulékokat a garantált jövedelemminimum után, de igazából nincs jövedelem-kifizetés. A kivét levonásait (nyugdíjjárulék, egészségbiztosítási járulék) a kft. minden hónapban befizeti, plusz a szochót és a szakképzési hozzájárulást is. Hogyan kell ezt könyvelni, mivel nincs "bérfeladás"?

Online jegyértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem fesztivált szervez, és ez évben először próbálkoznának elővételes jegyértékesítéssel. Az ezt lebonyolító cég tájékoztatása szerint ők a náluk megvásárolt jegy árát azonnal a szervező bankszámlájára utalják, és arról a szervező nevében számlát állítanak ki. A kérdésem ezzel kapcsolatos: ezeket a kimenő számlákat a szervező cég kimenő számlái közé minden további nélkül felvehetem? Nekem olyan furcsa, hogy a folyamatos sorszámozású gépi számlák között egyszer csak lesznek teljesen más sorszámú és formátumú kimenő számlák. Vagy ez nem gond? Elfogadható így ez az eljárás? Köszönettel várom válaszukat!

Idegen ingatlanon végzett beruházás terven felüli értékcsökkenése Kérdés

Egy gazdasági társaság jelentős értékű rekonstrukciós beruházást végeztetett el idegen tulajdonú ingatlanon, amit hosszabb időre bérbe is vett a tevékenységéhez. A beruházás során az épület funkciója megváltozott, amelyet 8 éve használnak az új rendeltetésének megfelelően. A használatba vétel negyedik évétől folyamatosan nyilvánvalóvá vált, hogy a kivitelező szakszerűtlen, nem megfelelő minőségben és nem első osztályú anyagból végezte el a rekonstrukciót (például a fa nyílászárók elkorhadtak, begombásodtak stb.). A hibák egy részének javíttatását elvégeztettük (homlokzati nyílászárók cseréje, hőszigetelések pótlása..stb.), de nem a korábbi kivitelezővel, ugyanis ők megtagadták az együttműködést. A felmérséek szerint szükség lesz további javíttatásra, nyílászárók minőségi cseréjére. Elszámolható-e terven felüli értékcsökkenési leírás független műszaki szakértői értékelés alapján az aktivált értékből? A hibák javításaként kicserélt homlokzati nyílászárók értéke, falak újraszigetelése – amely jelentős értéket képvisel – aktiválható-e újabb felújítási értékként? Válaszukat megköszönöm, tisztelettel: K.R.

Szövetkezeti részjegy Kérdés

Általam könyvelt szövetkezet (nem szociális) újonnan belépő tagjai a nyitott tagság elvének és az alapszabályban rögzített előírásoknak megfelelően 3000 forint részjegytőkét jegyeznek, és fizetnek be a szövetkezet bankszámlájára. Tagsági viszonyuk megszüntetésekor ezt az összeget visszafizetjük részükre. Kérdésem: hogyan kell ezt a tételt könyvelni?

Iratőrzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Könyveléssel foglalkozó vállalkozás vagyunk, és évek óta fejtörést jelent, hogy a nagy méretű, vagyis nagy számlamennyiséggel bíró cégek részére a lezárt könyvelési anyagokat muszáj-e kinyomtatott formában átadni megőrzésre, vagy elegendő, ha a teljeskörű könyvelést felölelő iratanyagot pdf-formátumban mentjük le valamilyen tetszőleges adathordozóra? Ha a főkönyvi kartonokat, eszköznyilvántartást stb.-t ilyen módon adjuk át az ügyfélnek, azzal eleget teszünk kötelezettségeinknek, ha az ügyfél egyébként elfogadná ezt az adatátadási formát? Válaszát köszönöm.

Biztosítás könyvelése Kérdés

Kft. eredménytartalékból egyösszegű befektetési életbiztositást köt az ügyvezető részére. Ügyvezető a biztosított, a cég a kedvezményezett. Hogyan kell az ügyletet könyvelni szerződéskötéskor és az 5. éves lejárati kifizetésnél?

Negatív eredménykimutatás sorok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 2014-ben bezárta a ruhaüzletét, elszámolt a közüzemi szolgáltatókkal, viszont a TIGÁZ-nál éves elszámolás van, így ősszel kapta meg a jóváíró számlát az átalány és a tényleges fogyasztás különbözetéről. Ilyenkor hogyan kell könyvelni, ha ez az összeg negatív? Mert, ha az anyagköltségek közé viszem fel negatív összeggel, akkor az eredménykimutatás sorában is negatív lesz az anyagjellegű ráfordítások sor. Köszönöm válaszukat!

Taotörvény 22/C § szerinti társaságiadó-kedvezmény igénybevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015 decemberében társaságunk a taotörvény 22/C §-a szerint látványcsapatsport-támogatást nyújtott, amelyhez a kiegészítő támogatást 10 százalékos társaságiadó-kulcs szerinti mértékkel állapította meg, és így lett átutalva, majd a SPORTBEJ nyomtatványon bejelentve. Azonban a 2015. adóévre társaságunk adóalapja meghaladja az 500 millió forintot – de a taotörvény 22/C § (3b) pontja szerinti kiegészítés késedelmesen – az adóévet követő 90 napon túl történt. Kérdés: társaságunk igénybe veheti-e a társaságiadó-kedvezményt a 2015. évi társaságiadó-bevallásában, vagy csak a következő évben érvényesíthető az?

Tőkeemelés tagi kölcsönből Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni tagi kölcsönből történő törzstőkeemeléssel kapcsolatban. A végzésen a változás (törlés) időpontja 2015. 12. 21., a törlés kelte 2016. 01. 07., a változás időpontja 2015. 12. 21., a bejegyzés kelte 2016. 01. 07. Nem tudjuk eldönteni, melyik időpontra lehet könyvelni a 2000 e forint tagi kölcsön apportálását. Tudom, hogy rengeteg kérdés érkezik Önökhöz, de az évzáráshoz lenne szükségünk erre a válaszra. Segítségüket megköszönve. Üdv. Zsuzsa

Adószámmal nem rendelkező angol cég számlájának könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámmal nem rendelkező angol cég fuvarozást végez magyar adóalanynak. Az angol cég most alakult, nem kapott adószámot, így VAT számot sem. Azt írta, hogy náluk ez helyes. Kérdezem, hogy a számlát mentesen lekönyvelhetem? Az áfabevallásban a 18., illetve a 67. sorban szerepeltethetem? A 16A60-as bevallásban hogyan szerepeltethetem? Üdvözlettel: Bruzsa Katalin

Nonprofit kft. Kérdés

Tisztelt szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy egy kft. átalakul nonprofit társasággá. Az előző években felhalmozott eredménytartalékot, a bankban van pénz, illetve eszközei is vannak. Az lenne a kérdésem, hogy mi történik ezekkel a vagyonokkal, ha a kft. átalakul nonprofit társasággá? A könyvelésben benne maradnak ezek az eszközök és pénzek, a göngyölt áfával mi történik? Esetleg ezt az időszakot valamilyen módon le kellene zárni? Válaszát előre is köszönöm.

Készlet áfázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Olyan kérdésem lenne, hogy 2015. december végével egy 2-es adószámos céget alanyi mentessé jelentettünk át. Az akkori raktáron lévő készletet pedig "megáfáztuk", mert a hozzá kapcsolódó költségeket a korábbi időszakban levonásba helyeztük. Igazából a könyvelési rész érdekelne, mert itt sem pénzmozgás, sem bevételnövekedés nem történt. Az áfabevallásban az alapot és az áfarészt megnöveltük, de mivel helyezem szembe a fizetendő áfát? Mert társaságiadó-alapot nem szeretnék növelni, a készletértékem megmaradt, annak értékesítése 2016-ban fog megtörténni. Köszönöm Válaszát.

Készlet naprakész könyvelése Kérdés

Mikor kötelező, és mely jogszabály alapján egy cég készleteit naprakészen vezetni. Helyes-e, ha egy 7 milliárd forint árbevételű cég év közben öt számlaosztályba könyveli a készleteit, és év végén leltár alapján visszakönyveli az öt számlaosztályból?

Perköltség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk 2014. február hóban közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt pert indított. 2015. évben a cégünk nem működött, bevétele nem volt, kiadása is csak 30 ezer forint bankköltség, a kötelező számlavezetés miatt. 2015. december hóban az alperesnek a bíróság döntése alapján 65 ezer forint perköltséget kellett megfizetnie nekünk, ami 2016. januárban be is folyt a kft.-nk bankszámlájára. Kérdéseink ezzel kapcsolatban: 1. A 2016. januárban nekünk átutalt 65 ezer forint perköltséget elő kell-e írni 2015. évre (a mérlegkészítés dátuma: 2016. 03. 31.)? 2. Ezt a perköltséget 96. egyéb bevételre kell-e könyvelni vagy az 529-re K oldalra (ez utóbbi esetben viszont az 5-ös számlaosztály egyenlege a mérlegben K lesz)? Válaszukat előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink