2148 találat a(z) könyvelés cimkére
Üzembentartói jog Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. egy évvel ezelőtt megvásárolta egy magánszemély buszának üzembentartói jogát határozatlan időtartamra. Egy év után úgy döntött a társaság, hogy nem kívánja tovább használni a buszt, visszaadja azt a magánszemélynek. Kérdés, hogy az üzembentartói jogot miként vezetem ki az inmateriális javak közül? Értékcsökkenést már számoltunk el utána. Kell ehhez valamilyen dokumentum?
Tao-támogatás számviteli elszámolása Kérdés
Kettős könyvvitelt vezető közhasznú egyesület cél szerinti tevékenységéhez nyújtott tao-támogatásként kapott támogatást hogyan számolja el az egyesület beruházási célra felhasznált, illetve utánpótlás-nevelés vagy személyi jellegű célra felhasznált összeg esetében? Amennyiben az év végéig nem használja fel a támogatást, helyes áthúzódó tételként kezelni azt?
Jegyzett tőke emelése tagi kölcsönből Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. tagi kölcsön apportálásával szeretne jegyzett tőkét emelni. Kérdésem az lenne, hogy az ügylet érint-e illetékfizetési kötelezettséget, illetve, hogy egy későbbi megszüntetés esetén az így megemelt jegyzett tőke rész adómentesen vehető-e ki a cégből? Az ügylet könyvelése helyes-e az alábbi módon: T 476 tagi kölcsön K 479 alapítókkal szembeni r.l.köt. a társasági szerződés módosításakor T 479 alapítókkal sz.r.l.k. K 411 jegyzett tőke a cégbírósági bejegyzéskor A tőkeemeléshez az ügyvédnek szüksége lenne egy közbenső mérlegre a módosítás dátumával, 09.18-ával. Ilyen esetben például az ügyvezető időarányos kivétjét, illetve az azt terhelő járulékokat is könyvelni kell? A banktól kérni kell egy kivonatot 09.18-ai dátumra, és azt is könyvelni kell? Ha a számviteli politika szerint az értékcsökkenés elszámolása negyedévente történik, el kell-e számolni az időarányos értékcsökkenést 09.18-áig? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea
Szakképzési hozzájárulás visszautalt összege Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét az alábbi kérdésben: Egyszeres könyvelést, pénztárkönyvet vezető egyéni vállalkozó 2015. március hónapban a 2014. évi elszámolás után – tanulók foglalkoztatása miatt – a folyószámláján többletként jelentkező szakképzési hozzájárulást visszaigényelte. A visszaigényelt és a bankszámlára visszakapott összeget a pénztárkönyvbe az értékesítés nettó árbevételeként, vagy az eredménybe nem számító bevételbe kell könyvelni? Köszönöm a segítséget.
Egyéni ügyvédi iroda könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértők! 2015. 08. 03-án a NAV-nál bejelentett egyéni ügyvédi iroda a "Társasági adó hatálya alá tartozom" rovatot jelölte be. Kettős könyvvitel szerint kell-e könyvelni, mert számomra ebből az derül ki?
Törzstőkeemelés eredménytartalékból: így lehetséges Cikk
Lehetséges-e eredménytartalékból törzstőkét emelni, ha igen, mi ennek a könyvelési technikája? – kérdezte olvasónk. dr. Szeiler Nikolett, ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.
Leadózott jövedelem Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy az egyéni vállalkozó éves adóbevallásában leadózott jövedelmét (vállalkozói osztalékát) és annak közterheit a pénztárkönyvben hogyan kell könyvelni? Válaszát előre is köszönöm!
Üzletrész-értékesítés ellenértéke jövőbeni bevételből részesedés esetén Kérdés
Társaságunk egy másik társaságban lévő részesedését értékesíti. Ellenértékként a jövőbeni bevételek (a következő 7 év) meghatározott százalékára (10 %) tartunk igényt, évenkénti elszámolással. A szerződés mellékletét képezik a pesszimista és optimista bevétel becslésére vonatkozó számítások. Kérdésem az, hogy ilyen esetben az üzletrész-értékesítés ellenértékeként milyen összeget szerepeltessek a könyveinkben? (Fix összeg nincs meghatározva, csupán a leendő bevétel 10 %-a van kikötve). Köszönöm válaszát!
Önkéntes egészségpénztári befizetés Kérdés
A kft. vállalta, hogy fizeti az alkalmazottja után a 31 500 forintos önkéntes egészségpénztári befizetést, előre fizetéssel. Ezt január 03-án meg is tette 01., 02., 03. hónap megjelöléssel. A szabály szerint ez havonta be lett jelentve a 08-as bevalláson. A 2. negyedévben is havonta lett jelentve, de a fizetést elmulasztotta a cég. Még július hónapban is megtörtént a lejelentés. Augusztus hónapot kell most leadni, és most kiderült, hogy szeptember 1-jén küldte el a cég a háromszor 31 500 forintot az egészségpénztárba, július, augusztus, szeptember megjelöléssel. Kérdés: mi a teendője a könyvelőnek a 08-as bevallásokkal? Hatszor fizetett a cég, és hétszer már bevallottuk. A havi bevallások elküldésekor nem áll rendelkezésre a banki kivonat, hogy ellenőrizzük az utalást. Ha módositani kell a 4., 5., 6., hónapot a bérszámfejtésben, ki kell törölni és újra elkészíteni, önellenőrizni? Vagy elegendő figyelembe venni az utalások és a bevallások számát? Mi a legegyszerűbb szabályos megoldás?
Bérjárulék könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A tagi jogviszonyban, amikor a tag bért nem vesz ki, csak a járulékokat fizetik meg utána, a levont egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékot hova kell könyvelni? A 471-es főkönyvre kerül rá, mint levont bérjárulék, de hova kell onnan könyvelni (mivel nem lesz kifizetve nettó bér)? Esetleg 8-ra adóalap-növelő tételként el lehet vinni? Nem szeretnénk, ha a 471 -es főkönyvön halmozódna ez a járulék. Várom válaszukat.
Bt. könyvelése Kérdés
Kft.-nk éves bevétele kb. 3 millió forint körül mozog. Van-e valamilyen buktatója, ha úgy döntünk, hogy bt.-vé alakulunk? A bt. könyvelését tekintve egyszerűbbnek ítélhető, mint a kft. könyvelése, valamint nem kell figyelni a saját és a jegyzett tőke viszonyát. A bt. könyvelését illetően a könyvelés azon időpontban zajlik, amikor pénzhez jut, vagy pénzt ad ki a társaság? Kötelező jelleggel kettős könyvvezetésű? Átalakulás buktatói, melyre kiemelten figyelni kell? Köszönettel várva válaszukat!
Szállodai számla elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyarországi kft. külföldi partnert bízott meg, termelő gép áttelepítési munkálatainak elvégzésével. A gépet egy másik telephelyre telepítették át. (Az alapítás-átszervezés költségeit az eredmény terhére költségként számoljuk el a felmerülés évében.) A külföldi partner munkavállalójának a kft. szállást foglalt a munka idejére. A szolgáltatás a kft. nevére szóló számla alapján • társasági adó tekintetében elismert költségnek tekinthető-e, • az előzetesen felszámított áfa levonásba helyezhető-e, • számviteli elszámolása mely számlaosztályban történjen, • terheli-e a kifizetőt személyijövedelemadó-, vagy egyéb járulékfizetési kötelezettség? Válaszát előre is köszönöm.
Áfarevízió Kérdés
Ha 2013. évre a revizió becslés alapján áfakörbe sorolta a vállalkozást alanyi mentesség helyett, a 2014-2015. éveket újra kell könyvelni áfásan? Még nincs határozat, de most lenne egy kis idő előre dolgozni.
Könyvelés – teljesítési határidő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az áfatörvény változása miatt bizonytalanok vagyunk a könyvelési szolgáltatás teljesítési idejének meghatározásában. A megbízási szerződés a 2015. év anyagainak folyamatos könyveléséről, bérszámfejtéséről, az éves beszámolójának elkészítéséről szól. A megbízási díj kiszámlázása az alábbiak szerint történik: 1. A megbízási díj 2015. január hónaptól 2015. december hónapig (tehát 12 részletben) történik, a fizetési határidő minden hónap utolsó napja. Az éves beszámoló összeállításáról az évet követő év április 30-áig esedékes a megállapodás szerinti díj. 2. A megbízási díj 2015. február hónaptól 2016. január hónapig (tehát 12 részletben) történik, a fizetési határidő minden hónap 20. napja. Az éves beszámoló összeállításáról az évet követő év április 30-áig esedékes a megállapodás szerinti díj. 3. A megbízási díj évente egyszer esedékes, a fizetési határidő a beszámoló közzétételének időpontjához kötött, mind a könyvelés, mind az éves beszámoló elkészítésének megbízási díját illetően. Mi lesz a számvitel törvény szerinti és az áfatörvény szerinti teljesítési idő a fenti esetekben, a 2015. év könyvelésére vonatkozóan? Segítségüket köszönöm.
Skontó a számlázásban, könyvelésben Kérdés
Cégünk a számlán feltünteti, hogy amennyiben a számlán feltüntetett fizetési határidő előtt utal a vevő, úgy x százalék skontó levonására jogosult. Kérdésem: utólag kell-e jóváíró számlát készíteni a jogosan levont összegről, s ha nem, akkor hogyan könyvelem – megfelelve az áfatörvény 71. § (1) a) pontjában leírtaknak? Válaszukat előre is köszönöm.