2148 találat a(z) könyvelés cimkére

Külföldi vevő, illetve szállító árfolyamkülönbözet Kérdés

Helyesen értelmezem-e, hogy a külföldi vevőknél és szállítóknál év végén az MNB december 31-ei árfolyamára csak a partnerenként forintban kimutatott év végi egyenleget kell átértékelni?

Szállító levél Kérdés

Két fél egymás közötti termékértékesítéshez kapcsolódóan adott elszámolási időszakban állapodott meg 2015. évben. A közöttük megkötött szerződés alapján 12 hónap elteltével számolnak el egymással. Ezen időszak alatt "A" ügyféltől "B" ügyfél több esetben hozott el szállítólevél alapján termékeket, amelyeket értékesített is. Az értékesítés bevétele könyvelésre került a kiállított számlák alapján. Az ezen értékesítéshez kapcsolódó beszerzésről azonban az elszámolás 12 havi hossza miatt még nem került kiállításra számla, és a 2015. évi beszámoló elkészítéséig nem is kerül sor. A 2015-ös szállítólevelek alapján rögzíthető a könyvelésben a beszerzés ténye? Ezt milyen főkönyvi számokra kell rögzíteni (814, 4541)? Ha a szállító levelek alapján nem lehet könyvelni, számla jelenleg pedig nincs, nem mutat valós képet a mérleg, hiszen a már realizált bevétellel szemben nincs könyvelve az áruk beszerzési értéke. Tehát több eredmény mutatkozik, mint amennyi valójában keletkezett.

Bérleti díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk bérel egy nagy alapterületű ingatlant. Az ingatlanban több cég dolgozik, akik viszont a mi cégünknek fizetnek bérleti díjat. A feléjük kiszámlázott bérleti díj a mi cégünk által kapott számla összegének arányosan továbbszámlázott része, tehát nem haszonnal számlázzuk tovább, hanem azt az összeget, amit a cég fizet, arányosan szétosztjuk a bérlők között. Erről rendes szerződések vannak. Tudom, hogy a bérleti díj, mint költség, az 522-re könyvelődik. De továbbszámlázás esetén is az, vagy az mehet közvetített szolgáltatásra? Válaszukat előre is nagyon köszönöm: Asbóth Istvánné

Értékpapír értékvesztése Kérdés

Tisztelt Hölgyem/Uram! Egy kft. 2014. évben Business Telecom (jelenleg felszámolás alatt állnak) részvényeket vásárolt 800 forintos egységáron. Jelenleg a részvénypiaci értéke 80 forint körül mozog. Kérdésem, hogy értékvesztést számoljon el és növelje a társaságiadó-alapot, vagy továbbra is 800 forinton mutassa ki a könyveiben?

Nem realizált kamat-, árfolyamnyereség könyvelése Kérdés

2015. év végével a számlavezető bank megküldte az általa nyilvántartott egyenlegeket. Ebben szerepel a bankszámla-egyenlegen és a folyószámla-hitelkereten kívül a befektetési pénzszámla és az állampapír befektetési alap december 31-ei egyenlege is. Ez utóbbi egyenlegek magasabbak a könyv szerinti (befektetett) értéknél. 2016. február elején mindkét értékpapír visszavásárlásra került (mérlegkészítés előtt), a visszavásárlási érték viszont alacsonyabb, mint a december 31-ei időponttal közölt összegek. Kérdésem: kell-e könyvelni árfolyamnyereséget vagy kamatot a 2015. évre?

Törzstőkeemelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. a kötelező törzstőkeemelést végrehajtotta. 2015. december 11-én felkeresett egy ügyvédet, majd még aznap befizetett 2 millió forint törzstőkét a bankba. A cégbíróság bejegyezte a következő dátumokkal: változás időpontja: 2016. 01. 26., bejegyzés kelte: 2016. 01. 26., hatályos: 2016. 01. 26., közzétéve: 2016. 01. 28. Kérdésem az lenne, hogy melyik évben, hogyan kell lekönyvelni a törzstőkeemelést? Tisztelettel: Bognárné

Látványcsapatsport-támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk 2015-ben adóelőleg-feltöltés terhére ajánlott fel támogatást. A számviteli törvény szerint egyéb bevételként kell elszámolni a jóváírás összegét. Kérdésem, hogy hogy kell lekönyvelni, és a 29-es bevallásban hol szerepeltetem adózás előtti eredményt csökkentő tételként? Előre is köszönöm.

Határozat könyvelése Kérdés

Melyik évre kell könyvelni a jogerős adóhatósági határozatot a következő esetben? Egy kft.-nél az adóhatóság áfa adónemben végzett ellenőrzést 2013-2014. évekre, és mindkét évre 19-19 ezer forint adóhiányt állapított meg. Az adóhatósági jegyzőkönyv dátuma: 2016. február 09. A kft.-nél a mérlegkészítés napja 2016. március 31-e. Amennyiben a határozat 2016. március 31-e előtt jogerőssé válik, melyik évre (2015-re vagy 2016-ra) kell könyvelni a nem jelentős összegű adóhiány összegét, valamint annak bírság- és kédelmipótlék-vonzatát?

Kilépő kft.-tag üzletrészének kifizetése Kérdés

50 százalékos tulajdonhányaddal rendelkező kft.-tag "kilép" a cégből. Fix összegben állapodnak meg, melynek kisebb része készpénz, a fennmaradó részért cserébe árut kapna a kilépő tag. A kérdés több irányú: 1. Lehetséges-e ilyen megállapodás, ha a saját tőke arányos része kevesebb a megállapodott összegnél? 2. A megállapodott összegből a korábban jegyzett tőkeként beadott összeg feletti teljes rész szja- és ehoalapot képez? 3. A kft. szempontjából hogyan kell a szóban forgó árut könyvelni? Áfavonzat? 4. A kilépő tag csak adásvételivel viheti be az árut a saját, másik cégébe? (Így elveszíti az áfa-levonhatóságot.)

Sürgősségi felár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Exportértékesítésünk során, amikor a külföldi partner elutalja részünkre a kiállított számlánk végösszegét, akkor 12 euróval kevesebbet utal, abban az esetben, amikor kérjük, hogy az utalást sürgősségi megjelöléssel kezdeményezze. Erre azért van szükség, mert a normál utalásoknál több napba is telik mire az összeg a rendelkezésünkre állhat. Mivel ennek a költsége a külföldi partnert terheli, de a mi kérésünkre történik, így ők ezzel az összeggel csökkentett vételárat utalják csak. Kérdésem az lenne, hogy a sürgősségi utalás összegét hova és hogyan könyveljem? Mi a helyes eljárás? Válaszát előre is köszönöm!

Társasház könyvelése Kérdés

Társasház könyvelése milyen rendszerben történhet? Egyszeres vagy kettős könyvvitel? Milyen szoftver ajánlott a társasházi könyveléshez?

Kisvállalkozói kedvezmény támogatástartalma Kérdés

Egyéni vállalkozó bevételt csökkentő kisvállalkozói kedvezményének támogatástartalma 500 millió forintot meg nem haladó bevételig 10 %. A támogatástartalom de minimis támogatásnak minősül. Mi az igénybevétel napja, kell-e bevételt növelni a 2015. évi 1553-as bevallásban, vagy majd csak 2016-ban kell számolni vele, kell-e könyvelni, és hogyan az összegét? Köszönettel: Rozika (könyvelő)

Kapcsolt vállalkozások közötti követelés engedményezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! „A” Kft. a tulajdonosa „B” Kft.-nek. „A” Kft.-nek 910 000 forint tagi kölcsön követelése van „B” Kft.-vel szemben. Ez a követelés engedményezésre került „C” magánszemélyre, amely az „A” Kft. 51 százalékos tulajdonosa. Az engedményes 260 000 forintot köteles fizetni a követelésért. A tagikölcsön-követelés behajtható lenne, mivel „B” Kft. működik, bevételt termel. Hogyan kell „A” Kft. esetében könyvelni? 910 000 forint: egyéb ráfordítás, 260 000 forint: egyéb bevétel? Hogyan befolyásolja a fenti gazdasági esemény a társaságiadó-alapot? Köszönöm szépen! Vágner Emília

Illeték Kérdés

Cégem végelszámolás alatt áll. Jelentős tagikölcsön-tartozása van. Ha jól olvastam, vagyonosodási illetéket kell fizetni. Kérdéseim: ez milyen százalék, ki fizeti, és hogyan kell lekönyvelni? Segítségüket nagyon köszönöm! BK

Egyéni vállalkozás szüneteltetése, megszűnése – tárgyi eszközök Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy alanyi adómentes egyéni vállalkozó 2011. óta szünetelteti a tevékenységét. Mivel nem kezdte újra, ezért 2016 márciusában lejár az 5 év . A kérdésünk az, hogy ebben az esetben automatikusan megszűnik a vállalkozás, szükséges-e bármilyen bevallást tenni soron kívül? 2011. évben szüneteltetés előtt rendelkezett tárgyi eszközökkel, melyek azóta a tevékenység használatához elavultak. A követő évben a 2016. évi tárgyi eszközök értékesítését melyik sorban kell bevallani? Amennyiben nem sikerül értékesíteni az eszközöket, selejtezésre kerülnek, akkor melyik sorban kell azt feltüntetni? Milyen adóvonzata van? Értékesítés áfát nem érint, jól értjük? Válaszát köszönjük.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő felvásárol

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Új katás vállalkozó külföldi munkaviszony mellett

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Képviselői biztosítotti jogviszony bejelentése

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink