2303 találat a(z) könyvelés cimkére
Beruházás önkormányzati tulajdonon
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy önkormányzati törzsvagyonba tartozó ingatlanon végzett tárgyieszköz-beruházás, felújítás esetén, a beruházást végző és az önkormányzat között jogilag jöhet-e létre közös tulajdon? Ilyen beruházás, felújítás esetén a beruházás eredménye számvitelileg kinek a könyveiben jelenik meg, ki aktiválja a beruházást? Válaszát köszönöm!
Pontbeváltás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Üzemanyagkúton működő shopunkban az összegyűjtött pontokat le lehet vásárolni. A beváltás mértéke: minden egyes pont 1 forintot ér. A pontokat más helyen történő vásárlás után is lehet érvényesíteni az üzletünkben, és fordítva is, a nálunk vásárolt termékek után adott pontot más helyen is fel lehet használni. Előfordul, hogy az adott termék vásárlásával gyűjtött pontot azonnal felhasználják, de általában ez egy későbbi időpontban történik. Pénztárgépet használunk, a ponttal fizetett termék vásárlása is beütjük, tehát egyszer megtörténik a termék áfaügyi elszámolása, megjelenik a napi bevételek között. Az lenne a kérdésünk, hogy a ponttal fizetett termékeknek mi a helyes számviteli, adóügyi elszámolása? Addig világos, hogy mint árbevételként és fizetendő áfaként könyvelni kell a napi pénztárgépbevétel alapján, de mivel ellenértéket pénzügyileg nem kapunk, így ezt a követelést rendezni kell a könyvelésben. Ennek rendezésére várnám válaszát, hogy erre milyen számviteli és adóügyi lehetőségek vannak, és ezeknek a könyvelési lépéseit is tudni szeretnénk. Kérem, mutassa be az ezzel kapcsolatos esetleges társaságiadó-, áfaügyi, egyéb adóügyi hatásokat, módosító tételeket is.
Kamattámogatás könyvelése
Kérdés
Alapítványunk vállalkozások részére folyósít mikrohitelt. A tevékenység nem minősül pénzügyi tevékenységnek, a beszámolókészítésre nem vonatkozik a 250/2000. kormányrendelet. A helyi önkormányzat kamattámogatást folyósít az alapítvány részére azon kölcsönök tekintetében, ahol a kölcsönt felvevő vállalkozás az közigazgatási önkormányzat területén működik. A vállalkozás tehát alacsonyabb kamatráfordítás mellettl jut kölcsönhöz, de a kamattámogatást nem közvetlenül ő, hanem a kölcsönt nyújtó alapítvány kapja meg. Kérdésem: A kamattámogatás ebben az esetben egyéb bevételnek vagy kamatbevételnek minősül-e az alapítvány könyveiben?
EU-s árubeszerzés szállítási díja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy EU-s tagországból kapott számlán egyrészt szerepelnek termékek, másrészt ezek szállítási díja. Hogyan kell könyvelni az árubeszerzést (a szállítási díj is 814-es), valamint az A60-as bevalláson külön kell-e a tételeket feltüntetni (EU-s termékbeszerzés, illetve EU-s szolgáltatás igénybevétele)? A vállalkozás év közben sem mennyiségi, sem értékbeli nyilvántartást nem vezet, árubeszerzéseit a 8-as számlaosztályban számolja el.
Kisgépek nyilvántartása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk fémszerkezeteket gyárt. Külön működtetünk egy szerszámraktárat, ahol fizikailag kezelünk húsz-harminc ezer forint egyedi értéktől akár százezer forintot meghaladó egyedi értékkel bíró eszközöket; ezek használata jellemzően meghaladja az 1 évet(garanciaidő 2-3 év). A párhuzamos nyilvántartás sok adminisztrációt igényel, ezért kérdésünk arra irányul, hogy elengedhetetlen-e, hogy ezen eszközöket az 1-es számlaosztályban kell nyilvántartani? Válaszukat köszönjük!
EU-n belüli alvállalkozás
Kérdés
Magyar cég alvállalkozóként dolgozna Romániában épületszigetelés, épületfelújítás stb. területen. Sem fióktelepet, sem céget nem akarnak kint létrehozni. Hogyan csapódik ez le a kinti munka könyvvezetésében, az áfában, társasági adóban, járulék- és szja-bevallás, illetve -fizetés területén, valamint a helyi adóban? Mi az, amit Romániában, és mi az, amit itthon kell fizetni?
Cap kamatopció, vétel, költség könyvelése (kamatfedezeti ügyletek)
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég 5 évre nagyösszegű hitelt vesz fel, és cap kamatopció vételével él. Kérdésem, hogy a hitelkamat-fedezeti ügylet opciós diját el kell határolni a hitel futamidejére (Sztv. 85. § (2) e)? Köszönettel! Cap opció: védelem a kamatok emelkedése ellen hitelfelvétel esetén. Ha az adott kamatfizetési periódus fixing napján a piaci kamatláb magasabb, mint a cap kamatláb, a bank kifizeti a különbözetet a cég számára a kamatfizetési periódus végén. Ha a piaci kamatláb alacsonyabb a cap kamatlábnál (strike-nál), nincs pénzmozgás a felek között.
Osztalékelőleg 2016-ban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A vállalkozás magánszemély tagjai osztalékelőleget vesznek fel. Az osztalékelőleget számfejtjük és levonjuk az adókat. Kérem, írják meg, hogyan kell lekönyvelni 2016-ban a bruttó osztalékelőleg előírását és a nettó kifizetését. Valamint azt is írják meg, hogy az osztalékká válást melyik évre és hogyan kell lekönyvelni. A 2016-os év első félévi eredménye és az eredménytartalék is pozitív, van fedezet az osztalékelőlegre. Egy évben hányszor lehet osztalékelőleget felvenni? Válaszát előre is köszönöm.
Forgalombahelyezési dij
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tartós bérleti konstrukcióban bérel egy kft. autót (nem lizing). A nyár folyamán kötötte a szerződést. A bérbeadó a bérleti számlán felül külön számlában kiszámlázta az autó forgalombahelyezési diját. Kérdésem, hogy hová kell könyvelni, bérletre, beruházásra vagy egyéb költségre? Köszönettel várom válaszát.
Könyvelhetek?
Kérdés
Egyéni vállalkozóként irodai szolgáltatást végzek. Szeretném kibővíteni a tevékenységemet könyvelési szolgáltatással. Mérlegképes könyvelői végzettségem van vállalkozói szakon, de regisztrálni nem tudok, mert nincs 3 év leigazolható szakmai gyakorlatom. Saját könyvelésemet természetesen én végzem, és csak egyéni vállalkozók egyszeres könyvelését szeretném vállalni. Kibővíthető-e így a vállalkozás? Köszönöm válaszukat.
Végrehajtói iroda bevétele
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1) Eddig egyéni vállalkozóként működő önálló bírósági végrehajtónak az szja-törvény 10. számú melléklete alapján a díjjegyzék elkészítésének napján könyveltük a bevételeit. Július 1-jétől végrehajtói irodaként működik, tehát kettős könyvvitelt vezetünk. Mivel pár napos csúszással tudja csak a végrehajtó iroda kiállítani a bevételi bizonylatokat, így a bankszámlán való jóváírás napján kell könyvelni, vagy továbbra is a díjjegyzék kiállításának napján? 2) Az adós által befizetett összeg egy része a végrehajtó munkadíja, a fennmaradó összeget pedig a végrehajtást kérőnek kiutalják. Elfogadható-e a könyvelés, ha a befizetéskor a 479-re könyveljük a teljes összeget, majd a díjjegyzék kiállításakor T479-K91-re könyveljük a végrehajtó munkadíját, és T479-K384-re a végrehajtást kérőnek kiutalt összeget? Ha nem, akkor hogyan kell könyvelnünk?
Tárgyi eszköz könyvelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vásároltunk 2 darab sarokcsiszolót, illetve az egyiket ajándékba adták. Mindkettőt kiszámlázták, de az egyik értékét mínuszolták a számlán. Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben az ajándékba kapott sarokcsiszolót milyen értéken vegyem fel a könyvekbe? Köszönöm a választ.
Szoftverfrissítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy vírusirtó szoftver frissítésének éves díját karbantartási költségre könyvelhetem-e? Az éves díj bruttó 44 000 forint. Köszönöm a választ.
Készpénzes bizonylat könyvelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem alapja a korábban az Önök egyik szakértője adott válasz, ez a következő: http://adozona.hu/kerdesek/2014_5_16_Kezi_nyugtas_bevetel_konyvelese_wuf Kérdésem az lenne, hogy miként értelmezhető az azonnali könyvelés abban az esetben, ha egy vállalkozás könyvelőcéget foglalkoztat? Azt nem értem, hogyha képződik egy készpénzes bizonylat egy vállalkozásnál, akkor az nyilván csak következő hónapban lesz lekönyvelve, hiszen ekkor kerül leghamarabb a könyvelőirodához a bizonylat. Így nem sérül az azonnali könyvelés elve? Ez mivel magyarázható? Meddig tolerálható a könyvelés halasztása? Vagy ez a kötelezettség nem így értendő? Válaszát köszönöm.
Bónusz könyvelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! EU-s árubeszerzés ....2015. évre bónuszt kap a cég, a külföldi szállító kiszámlázza (-) összeggel 2016. évben. Jelzi, hogy melyik szállító számlába tudjuk be az összeget (ennyivel csökkentve rendezzük az adott sorszámú számlát). Kérdésem: hogya kell könyvelni a kiszámlázott bónuszt? Áfásan kell könyvelni (A60-as bevallás)? Milyen árfolyammal ? Köszönöm válaszát. F. Á.