2170 találat a(z) könyvelés cimkére

Alapanyag bekerülési értéke iparűzési és társasági adó szempontjából Kérdés

Társaságunk rendszeresen vásárol alapanyagot nem uniós országból, melyet komoly összegű vám és szállítási költség terhel. Kérdésem az lenne, hogy ezt a két tételt könyvelhetjük-e 51-es számlára, azaz – főleg iparűzési adó szempontjából – anyagköltségnek minősíthetjük-e?

Harmadik országból tárgyieszköz-beszerzés Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Cégünk Svájcból tervez termelő gépeket beszerezni. A beszerzésnek milyen könyvelési tételei, áfavonzatai vannak, illetve az áfabevallás mely soraiban kell azt megjeleníteni? Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!

Kivás cég, kiva előtti időszak tárgyi eszközei és készletérték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni, mert nem tudom, hogyan kell kezelni egy kivás cégnél a kiva előtti időszak tárgyi eszközeit, az értékcsökkenést, hogyan kell elszámolni, illetve a kiva előtti záró készletérték befolyásolja-e a tárgyévi kiva összegét? Hogyan kell ezeket a kivás időszak alatt lekönyvelni, elszámolni? Elnézést kérek előre is, kicsit káosz van bennem a kivával kapcsolatosan. Köszönöm szépen a segítséget! Krcsik Eszter

Pénzügyi lízing, fejlesztési tartalék Kérdés

Kérdezem, hogy nyílt végű pénzügyi lízing esetén, a tárgyi eszköz ugyan a könyveinkben nyilván van tartva, az amortizációt is elszámolhatjuk, akkor a fejlesztési tartalék is felhasználható erre a konstrukcióra? Akkor is, ha az eszköz a futamidő végén se lesz a miénk, mert 3 év múlva az eszköz visszaadásra kerül a lízingbe adónak?

Így kell könyvelni a pénzügyi lízinget Cikk

Hogyan könyveljük a pénzügyi lízinget? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika, igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

Vagyonkezelői díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az önkormányzat a tulajdonában lévő kft.-vel vagyonkezelői szerződést köt, melyben évente fizetendő vagyonkezelői díjat állapítanak meg, amit a kft. áfával növelten fizet meg az önkormányzatnak. Kérdésem az lenne, hogy ezt a kft.-nél vagyoni értékű jogként vagy költségként kell az adott években lekönyvelni? Válaszát előre is köszönöm!

Pénztartozás átvállalásának számviteli elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy háromoldalú pénztartozás-átvállalási szerződéssel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. A szerződésben szereplők: 1/Jogosult 2/ Kötelezett 3/ Átvállaló Az átvállalás könyvelése még nem okoz gondot, azonban a szerződés szerint a kötelezett átadja az Átvállaló részére az összeget. Az Átvállaló 2015. 12. 31-éig nem fizeti meg a tartozást. Ezt hogyan könyvelem, illetve a mérlegben hogyan szerepel? Köszönettel.

Kínai számla számviteli teljesítési időpontja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság Kínából importál termékeket. A kínai fél megrendelés után kiállítja a számlát, eljuttatja azt a megrendelőnek, melynek alapján a társaság elutalja az ellenértéket. Kínából ekkor indítják útnak az árut, amely vámoltatás után értékesítésre kerül. Én a számviteli törvény alapján úgy értelmezem, hogy a számviteli teljesítés időpontja a vámhatározat kiállításának időpontja, függetlenül a számlán szereplő dátumoktól, és a kínai számla könyvelésekor az árfolyamot is az ezen a napon érvényes árfolyam alapján számolom. A korábban elutalt összeget előlegként könyvelem. Kérdésem, hogy helyes-e ez az eljárás? Ha rosszul gondolom, legyen szíves megírni, mi a menete a fenti eset könyvelésének. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Bodnár Ildikó

Szoftverlicenc elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretnék segítséget kérni, hogy hová könyvelné azt az esetet, amikor szoftvervásárlásnál az egyszeri díj mellett havi díjat is fizetnek? Hová könyvelné a szoftver licencdíját akkor, ha azt évente, egy összegben kellene megfizetni? Köszönöm a válaszát.

Pénzügyi lízing könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hogyan könyveljük a pénzügyi lízenget? Kérem illusztrálja példával a beszerzést, a törlesztést és a futamidő végén mindkét lehetséges alternatívát, ha megveszi az eszközt, illetve, ha nem. Köszönöm.

Tárgyi eszköz vagy anyagköltség? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. a lapszabászatban méretre vágatott egy irodabútort, megvette az összeszereléshez a csavarokat, és egyéb kiegészítőket. Kérdésem: tárgyi eszközre, vagy anyagköltségre könyveljek? A számlán 98 000 forint nettó összeg van feltüntetve. Ha a számla nettó összege 156 000 forintot tartalmazna, akkor is ugyanúgy kellene könyvelni? Válaszát köszönöm.

Kuponos értékesítés könyvelése Kérdés

A 2016. évtől jelentkezett előszőr, hogy a vállalkozások kuponok kibocsátásával ösztönzik további vásárlásokra a partnereiket. Az ügylet során az ügyfél (például kereskedő) szerződést köt egy szolgáltatóval, hogy a szolgáltató saját tevékenysége végzése során (például piackutatás, termékismertetés stb.) a magánszemélynek a tevékenységében való közreműködéséért, segítségéért köszönetképpen ügyfelünk terméke megvásárlásának ösztönzésére szóló kupont ad (5-10 ezer forint/darab) ajándékba. (Ennek esetleges adózási vonzatát a szolgáltató szerződésben vállalja). Az átadásra kerülő kuponok összértéke: 1 790 000 forint I. A magánszemély az ügyfél meghatározott üzleteiben, ha ezt bemutatja, és leadja, akkor a kupon értékének megfelelő mértékű engedményben részesül. Ez az engedmény megjelenik a számlán, ezzel befolyásolja az adóalapot, adót és természetesen a számla végösszegét is. II. Az ügyfél az így befogadott kuponokról, név, kuponazonosító, dátum, és érték szerint havonta elszámol a szolgáltatóval. Az ügyfél a havi elszámolás összegét áfamentesen átterheli a szolgáltatóra a köztük érvényben lévő szerződés szerint. Az elkészített adómentes számlában levonásra kerül az ügyfél és a szolgáltató közötti szerződés szerinti engedmény összege (12 %) – Tehát 1 darab 10 ezer forintos kupon beváltása esetén 8800 forintot terhelődik át a szolgáltatóra. Az ügyfél a magánszemély által történő vásárlás során átutalásos számlát bocsát ki, melyen engedményként szerepel a kupon értéke. I. A termék kibocsátásáról készült számla könyvelése (engedménnyel csökkentve!) T 311 – K 927 K 467 Ezt az összeget a vásárló bankon keresztül kiegyenlíti. T 384 – K 311 II. A havi elszámolás során az ügyfél kiterheli a szolgáltató részére a kuponelszámolás végösszegét, áfamentesen. A számlában negatív tételként szerepel a 12 % engedmény összege T 311 – K 927 (áfa nincs) Ezt az összeget a szolgáltató bankon keresztül kiegyenlíti. T 384 – K 311 Sajnos nem vagyunk biztosak a fenti könyvelési tételekben, ezért kérnénk a szíves tájékoztatásukat és véleményüket az ügylettel kapcsolatosan.

Két kft. közös ingatlantulajdona Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két kft. közösen szeretne egy lakóingatlant vásárolni, közösen szeretnék azt bérbeadni. Az ügy kapcsán az alábbi kérdések merültek fel bennem: 1. Költségek megosztása: a rezsiköltségek megosztása megvalósulhat-e továbbszámlázással? Például az egyik cég nevére érkeznek a számlák, amely azok 50 százalékát átszámlázza a másik félnek. Hogyan osszák meg a berendezés költségeit? Például az egyik vesz hűtőt, és azt amortizálja, a másik vesz mosógépet, és azt szerepelteti a könyveiben? 2. Bevételek megosztása: mindkét cégnek ki kell állítani a számlát a bérleti díj 50 százalékáról? 3. Milyen egyéb adózási előírásokra kell figyelni ilyen esetben? Köszönettel: Vágner Emília

Valutaváltás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. kivesz a bankból pénzt (forintot), majd átváltja valutaváltóhelyen euróra. Természetesen dokumentum van róla. Milyen főkönyvi számon kell könyvelni, és hogyan? Köszönettel.

Ipari vám visszatérítésének könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nagyon régen könyvelek, de még a gyakorlatomban nem volt olyan eset, amikor a VPOP/NAV a korábban kivetett ipari vám plusz áfatételt visszautalta volna. A határozat alapján a következőképpen kontíroztam: Ipari vám: T814-K4651 Áfa: T368-K465 Áfaátvezetés: T466-K368 De most szeretném a segítségét kérni a visszakönyveléshez. Az áfát biztosan be kell fizetni. Köszönöm: Bné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink