2170 találat a(z) könyvelés cimkére

Szoftvertermék felhasználási jogának éves hosszabbítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Számviteli szempontból hogyan számoljuk el helyesen egy számítógépes program (például iktatás, könyvelés, eszköznyilvántartás programjai) egy évre szóló követési és ügyfélszolgálaton keresztüli segítségnyújtást is tartalmazó díját az első évet követő, soron következő években? Mi a helyes könyvelési eljárás akkor, ha nem kell hozzáférési kulcsot (kódot) vennünk a program első alkalmazásakor, hanem csak 1 évre szóló licenchosszabbítást vásárolunk, így például egy vírusirtó program éves frissítését? Válaszát várva tisztelettel és köszönettel: B.Gy.

Ingatlan/ingó adásvétel tulajdonjog-fenntartással Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi ingatlan-, illetve ingóvásárlás könyvelésére vonatkozóan kérném szakvéleményüket: Egy magánszemély (eladó) és egy kft. (vevő) 2015. szeptemberben adásvételi szerződést kötöttek, amelyben a vevő megvásárolja az eladó ingatlanát 24 millió forintért, a vevő a vételárat 24 hónap alatt, egymillió forintos havi részletekben fizeti ki. Az ingatlan birtokbaadása 2016 augusztusában fog megtörténni. Az eladó a vételár teljes kiegyenlítéséig (2017. szeptember) tulajdonjog-fenntartással él, a szerződés aláírásakor hozzájárult a tulajdonjog-fenntartással történő eladás ingatlannyilvántartásba történő bejegyzéséhez. Ugyanehhez az ingatlanhoz kapcsolódóan külön szerződésben a kft. megvásárolja az ingatlanban található néhány ingóságot 6 millió forintért, a vételárat 24 hónap alatt, 250 ezer forintos havi részletekben fizeti ki. Az ingóságok birtokbaadása 2016 augusztusában fog megtörténni. Az eladó a vételár teljes kiegyenlítéséig (2017 szeptember) tulajdonjog-fenntartással él, a vevő az ingóságokon a tulajdonjogot a vételár teljes megfizetése esetén szerzi meg. Kérdésem az lenne, hogy a fenti esetekben, a vevőnél (kft.) hogyan történik az adásvételek könyvelése a 2015-2017. évet érintően, az ingatlan, illetve ingóság nyilvántartásba vételét beruházásként mikor kell könyvelni?

Változott az építményadó összege? Így kell elszámolnia Cikk

Korábbi évekre vonatkozó építményadó önellenőrzése során adókötelezettség-csökkenés keletkezett. E kötelezettségcsökkenés bevételként vagy ráfordítás-csökkenésként rögzítendő-e a számvitel szabályi szerint? – kérdezte olvasónk. Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.

Nyílt végű pénzügyi lízing esetén a maradványértéktől eltérő eladási ár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. nyílt végű pénzügyi lízing keretében lízingelt gépkocsi vevőjeként egy autókereskedő céget jelölt meg. A lízingből visszavett autót a lízing cég 1 millió forintért (maradványérték) számlázta ki az autókereskedő cégnek, az autót visszaadó kft. a 2 millió forint piaci értékű személygépkocsi értékkülönbözetét (1 millió forintot) kéri az autókereskedő cégtől vételi jog átengedése címén. A kérdésem: – Jogszerű-e az értékkülönbözet ilyen jogcímen történő számlázása? – Hogyan jelenik meg az ügylet a könyvelésben? A vételi jog átengedése tekinthető ebben az esetben a beszerzési ár részének az autókereskedő cégnél? Értékesítés esetén a készlet kivezetése a tényleges beszerzési áron történik, ami ténylegesen 2 millió forint az autókereskedőnél. – Ha magánszemély adná át ugyanilyen feltételekkel a vételi jogot az autókereskedő cégnek, milyen bizonylatot fogadhat be az autókereskedő cég a különbözetről? Válaszát tisztelettel megköszönöm. B. Szabó Ilona

Számvitel – pótbefizetés könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget kérnék pótbefizetés könyvelésében: Egy kft.-nek három tulajdonosa van (egyenlő tulajdoni és szavazati joggal). Novemberi taggyűlési jegyzőkönyv szerint a likviditási problémák kezelésére 1 millió forint pótbefizetést rendel el (30 napon belül kell teljesíteni). A három tulajdonosból kettő teljesítette, de a harmadik tag nagy valószínűséggel nem fogja (ő nemmel is szavazott a taggyűlésen). Hogyan könyveljem a pótbefizetést? Előírjam az 1 millió forintot, vagy csak a tényleges befizetést könyveljem?

Iskolának ingyenesen átadott új eszköz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egyik dolgozója azzal a kéréssel fordult a cég vezetőihez, hogy amennyiben lehetséges, egy meghatározott eszköz megvásárlásával cégünk támogassa gyermeke iskoláját. Tehát kifejezetten támogatási szándékkal vesszük meg az eszközt. Kérdésem lenne, hogy amennyiben ezt az eszközt megvesszük, milyen módon kell könyvelnünk, kell-e számlát kiállítani az átadásról, milyen dokumentáció szükséges az átadásról, és áfaszempontból hogyan kell elszámolni? Várom válaszukat, melyet előre köszönök.

Fák, cserjék könyvviteli elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyesület gyümölcsfákat, bokrokat, cserjéket vásárolt telepítési céllal. Álláspontom szerint ezeket ingatlanok között kell nyilvántartásba venni, az értékcsökkenés elszámolható. Kérném szíves tájékoztatásukat a könyvviteli elszámolással kapcsolatban. Válaszukat előre is köszönöm.

Saját előállítású szoftver könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2015-ben elkezdett kifejleszteni egy szoftvert, de az csak 2016-ban készül el teljesen. Értékesíteni fogja (nem a használati jogot, hanem a kész szoftvert). Jól gondolom, hogy a 2015-ben ráfordított költségeket december 31-én T 114, K 582-re kell könyvelni? Ezt akkor is állományba kell venni ilyen módon, ha nem kész még a szoftver? Ha igen, mi van ilyenkor az értékcsökkenéssel, jól gondolom, hogy az csak a teljes kész szoftver üzembe helyezésekor kezdődik? Amikor 2016-ban értékesíteni fogják, akkor át kell sorolni a készletek közé?

Adomány szálllításának támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni az alábbi kérdésben: cégünk segítséget nyújt egy magyarországi szervezetnek, átvállaltuk a segélyadomány Magyarországra történő szállításához kapcsolódó fuvarköltség kifizetését. Tehát kaptunk egy számlát, ami fuvarköltségről szól. Adományra könyvelhetjük ezt a számlát? Válaszát előre is köszönöm!

OBA-kártalanítás könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaságnak a takarékbanki felszámolás miatt bennragadt pénzét az OBA kártalanítás címén a kft. másik bankban nyitott számlájára utalta. Hogyan kell ezt könyvelni? Rendkívüli eredményt vagy egyéb bevételt/ráfordítást érintő tétel? Olyat is hallottam, hogy esetleg sima átvezetésként kell könyvelni a bankok között? Áfát érint-e? Válaszát előre is köszönöm!

Export akkreditív igénybevételének elszámolása, könyvelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szakmai segítségét szeretném kérni export akkreditív igénybevételének elszámolásával, könyvelésével és a keletkezett szállító, vevői számla kiegyenlítésével kapcsolatban. Leírom röviden a történetet: Mi, magyar cég, vásároltunk Jordániában egy terméket, amit ott Jordániában értékesítettünk egy szlovákiai cégnek. Megkaptuk a jordán szállítói számlát, mi meg kiállítottunk a szlovák cégnek az értékesítésről egy számlát (aminek a végösszege természetesen nagyobb, mint a szállítói számla végösszege). Az akkreditívnyitás, igénybejelentés megtörtént mindhárom fél részéről a banknál. Az adásvétel létrejött. A legvégén a bank küldött egy elszámolást részünkre: 1. a befolyt összegről (ami a szlovák vevői számlánk végösszege), 2. a kifizetett összegről (a jordán szállítói számla végösszege), 3. az elutalt összegről részünkre, amit jóváírt a nekünk (magyar cég) bankszámlánkon, tulajdonképpen ez a nyereség. Mivel még ilyen esetem nem volt, ebben szeretném a segítségét kérni, hogy hogyan könyveljem, hogyan futtatom ki a számlákat. Mikori árfolyamot használjak? Előre is nagyon köszönöm a válaszát. Tisztelettel Boros Mária

Jegyfutár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Előadáson hallottam, hogy a színház-, koncertjegyek közvetítésével foglalkozó társaságnak a jegy áráról nem kell számlát kiállítania, az ugyanis maga a jegy. A gyakorlatba azonban ezt nem tudom átültetni. Hová könyveljük a jegyért kifizetett összeget, és hol legyen, amíg a társaság tovább nem adja a jegyeket? Hogyan, mikor, mi alapján vallom be a fizetendő áfát, ha nem számlázom ki? A teljesítés, amikor a jegyet eladta, ami nem egyezik az előadás dátumával, ami a jegyen szerepel. A színházaktól áfás számlát kap, levonható áfatartalommal, egyik-másik még jutalékkal is csökkentett. A társaság díja, ami jegyenként 2-300 forint, számlázandó, és áfaköteles is. Ha csak a jutalék és a kezelési költség a társaság bevétele, akkor áfamentességet is választhatna, mert a jegy ára nélkül 6 millió forint alatt maradna a forgalma. Hogyan kell ezt helyesen könyvelni és bevallani? Köszönettel.

Közhasznú alapítvány által adott támogatás könyvelése Kérdés

Egy közhasznú alapítvány közhasznú tevékenysége a hátrányos helyzetű gyerekek támogatása. Évi egy alkalommal a rászoruló gyerekek téli ruhát és csizmát kapnak. Az ilyen támogatás személyi jellegű egyéb kifizetésként számolandó el véleményünk szerint, mivel az szja-törvény 1. számú mellékletének 3. pontja szerinti közcélú juttatásnak minősülnek. Ön szerint? Az alapítvány kettős könyvvitelt vezet.

Kezességet vállalt, és behajtották rajta Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég kezességet vállalt egy másik cég autóvásárlásánál. Megszületett a bírósági határozat, hogy a kezesnek fizetnie kell. Megérkezett az ügyvédi felszólítás is, hogy fizessen. Könnyítésképpen cégünk részletfizetési engedményt kapott. Kérdésem az, hogy cégünk könyvelésében ezt ráfordításként vagy követelésként kell szerepeltetni? Válaszát előre is köszönöm.

Illetékbélyeg Kérdés

Tisztelt Szakértő, Ügyvédi iroda illetékbélyeget vásárol. Hogyan, mikor és milyen főkönyvi számlákra könyveljük? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink