581 találat a(z) költségtérítés cimkére

Kft. saját üdülőjével kapcsolatos elszámolások, adózás Kérdés

Kft. üdülőépületet vásárolt. Az üdülőt felújította, a felújításra fordított összeget aktiválta, az áfát teljes egészében levonta. Felszerelte napi használatos eszközökkel, melyeket részben amortizációval, másrészt egy összegben költségként számolt el. Itt is levonta az áfát. Az üdülőt saját dolgozók és hozzátartozóik használják, de előfordul idegen üdültetése is. A saját dolgozók kedvezményes, a felmerült költségeket csak kis részben fedező térítési díjat fizetnek oly módon, hogy SZÉP-kártyát kapnak a kft.-től mint munkáltatójuktól, és abból fizetik a térítési díjat. Az idegenek a saját dolgozókénál magasabb összegű díjat fizetnek, de vélhetően ez sem fedezi teljesen a felmerült költségeket. Kérdés: 1. Mi az áfa elszámolás helyes módja? Visszaigényelhető-e a beruházás és a működési költségek áfa tartalma részben, vagy teljes összegében, ha az üdülésben résztvevők a térítési díjról áfás számlát kapnak? Helyesen járt-e el a kft.? 2. A kft.-t, illetve az üdülésben résztvevőket terheli-e, és ha igen, milyen mértékű adófizetési kötelezettség (tao. szja, eho stb) amiatt, hogy nem a piaci értéknek megfelelő díjat fizetnek, illetve a kft. költségei a fizetett térítési díjban nem térülnek meg? 3. Mi a számviteli elszámolás helyes módja, hol kell megjeleníteni az üdülővel kapcsolatosan felmerült költségeket?

Előkészítés, utazás, munkaközi szünet: ami munkaidő, és ami nem Cikk

Mi minősül munkaidőnek, annak mikor része az utazással töltött idő? Milyen költségek terhelik a munkáltatót a munkába járással kapcsolatban? Összefoglaltuk az előírásokat.

Munkába járás költségtérítése Kérdés

A munkába járás költségtérítése saját gépjármű használata esetén 9 Ft/km. A kormányrendelet és az szja-törvény nem írják elő azt, hogy lakcímkártya másolatával kell igazolni, hol van a dolgozó lakhelye, vagy tartózkodási helye, csupán a dolgozó nyilatkozatáról beszélnek. Kérdésem, hogy a dolgozónak a nyilatkozata mellé csatolnia kell-e a lakcímkártyája másolatát?

Kiegészítő tevékenységű társasvállalkozó költségtérítése Kérdés

Tisztelt Cím! Kérdésem a következő: kiegészítő tevékenységű társasvállalkozó, aki az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte, ha tagi jövedelmet nem vesz ki év közben, részére belföldi kiküldetési rendelvényen fizethető-e saját gépkocsi használat után költségtérítés a NAV által közölt üzemanyagárral?

Buszbérlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben alkalmazottunk buszbérletet vásárol munkába járás céljából, és arról számlát kér a cég nevére, akkor az 100 százalékban költségként elszámolható? A dolgozónak, ha 86 százalékot térítek az megfelelő? Amennyiben egyszerűsített foglalkoztatottról van szó, az ő bérlete is elszámolható? Üdvözlettel: Kertész Ibolya

Munkába járás költségtérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mit tehet a munkáltató, ha a munkavállaló "fiktív" lakcímet jelent be, mint tartózkodási hely, csak azért, hogy költségtérítést kaphasson? Mit értsünk az alatt, hogy "a munkavállaló munkarendje miatt nem vagy csak hosszú várakozással tudja igénybe venni a közösségi közlekedést"? Mi számít hosszú időnek? Ha például a munkahely és a tartózkodási hely között van tömegközlekedés, a menetidő 50 perc, hosszú várakozásnak minősül-e, ha mondjuk a dolgozónak legalább ugyanennyit kell várnia a tömegközlekedési eszközre? Adható-e adómentesen a 9 Ft/km költségtérítés abban az esetben, ha a munkavállaló csak azért igényli ezt, mert kényelmi szempontok miatt nem kívánja a tömegközlekedési eszközöket igénybe venni? Jár-e a költségtérítés, illetve a munkáltató visszautasíthatja-e annak kifizetését, ha bizonyítható, hogy a munkavállaló szándékosan "hamisan" nyilatkozott a tartózkodási helyét illetően? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Otthonról dolgozna? Így lehet távmunkában foglalkoztatni Cikk

Hogyan lehet gyeden lévő kismamát távmunkában foglalkoztatni? Mit kell tartalmazni a munkaszerződésnek, s milyen szabályok vonatkoznak a költségtérítésre?– kérdezte olvasónk. Hajdu-Dudás Mária szakértőnk válaszolt.

Civil szervezet bevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem civil szervezett bevételével kapcsolatos. Magyarországi civil szervezet külföldi partnerétől (euró) támogatást kap, külföldi tartózkodása költségeit visszatérítik. Kérdésem, milyen jogcímen kell bevételezni, és van-e utána valamilyen fizetési kötelezettség? Köszönettel: Sztanó Zsuzsanna

Kell-e számlát kiállítani? Kérdés

Szövetkezetünk 2012-ben továbbszámlázott tagjai részére igénybe vett betakarítási szolgáltatást. 2013-ban az igazgatóság saját jogkörben úgy döntött, hogy a szolgáltatási díjra vonatkozóan utólagos költségtérítést ad a szolgáltatást igénybe vevő tagjai részére. Sajnos az áfatörvény 77-78. §-ai nem nyújtanak kellő támpontot arra vonatkozóan, hogy az így adott költségtérítésről kell-e kiadni számlát (negatív adóalappal), és ha kell, akkor az módosító/helyesbítő számla formájában szükséges-e. Meglátásunk szerint a 77. § (1) bb pontja, illetve a (3) pontja lehet irányadó, de az utólagos térítést nem a szolgáltatás nyújtója adja, hanem a szövetkezet; ez így engedmény-e egyáltalán? Nem találtunk egyértelmű információt arra vonatkozóan, hogy a módosító számlának milyen adatokat kell tartalmaznia. Válaszukat előre is köszönöm.

Költségtérítés otthoni irodára Cikk

"Néhány munkavállalót otthoni munkavégzés keretében szeretnénk foglalkoztatni. A munkabérén felül szeretnénk nekik fizetni úgynevezett Home Office költségtérítést a felmerülő költségeinek fedezésére (például internet, telefon, áramdíj stb.) Ilyen jellegű költségtérítés fizethető-e adómentesen, ha igen, akkor mi ennek a módja. Kell-e a munkavállalótól bármilyen dokumentumot bekérni az elszámoláshoz?" Olvasónk kérdésére szakértőnk, Surányi Imréné válaszolt.

Önkéntes költségtérítése bizonylattal Kérdés

A 2005. évi LXXXVIII. törvény a közérdekű önkéntes tevékenységről 2. § (3) b pontjában szerepel, hogy "bizonylattal igazolt költségének az önkéntes részére történő megtérítése"Szeretnénk megtudni, milyen bizonylattípusok és milyen módon történő kiállításai fogadhatók el az önkéntesektől a költségtérítésekhez. Köszönjük.

Mikor nem kell a költségtérítést bevallani? Cikk

A költségtérítés a magánszemélynek olyan bevétele, amely a jövedelemszerző tevékenység folytatása érdekében felmerült, törvény által költségnek elismert kiadások megtérítésére szolgál. Ha a magánszemély igazolja a kiadásait, nem keletkezik adóköteles jövedelme, de a költségtérítést és az elszámolt költségeket – bizonyos kivételekkel – az adóbevallásában fel kell tüntetnie. Melyek a kivételek?

Költségtérítés a munkáltatónak Kérdés

Munkavállaló részére megtérítené a cég a magántelefon céges használatára jutó költséget. A telefonszámla a magánszemély nevén van, amiről rendszeresen bonyolít céges beszélgetéseket. Milyen jogcímen kerülhet az összeg kifizetésre a dolgozónak? Esetleg átalányösszegben is meghatározható ilyen jellegű költségtérítés? Az így kifizetett költségtérítés összege a dolgozónak adóköteles jövedelem és járulék fizetési kötelezettséget is eredményez? Köszönettel!

Mit fizet a munkáltató, ha vállalja a munkavállaló tanulmányi költségeit? Cikk

Ha az iskolai rendszerű képzés költségét (például a tandíjat, költségtérítést, tankönyvek árát) részben vagy egészben a magánszemély munkáltatója vállalja, vagyis a nevére szóló számlák alapján fizeti meg, az így keletkező jövedelem a személyi jövedelemadóról szóló (Szja) törvény szerint – meghatározott mértékig és feltételek mellett – kedvezményes béren kívüli juttatásnak minősül.

Költségtérítés bedolgozói munkaviszonyban Kérdés

2012. július 1-től a bedolgozás kizárólag bedolgozói munkaviszonyban végezhető, mivel a 24/1994.sz. kormányrendeletet hatályon kívül helyezték.Kérdésem az átalányban térítendő költség számítási módjára vonatkozik.SZJA tv 3. sz. mell. Igazolás nélkül elszámolható költségek.Tehát pl. ha a munkabér 46500.- Ft (részmunkaidő esetében)a max, ktsgtérítés ennek 30 %-a, azaz 13950.-Ft.Vagy úgy kell számítani, hogy a munkabér és a költségtérítés együttesen a 100 % és ebből 30 %,azaz 19929.- Ft a max. költségtérítés.Melyik számítási mód a helyes???Köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Iparűzési adó alapja

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Innovációs járulék

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Munkajog

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink