hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így úszhatók meg az adók az üzemanyagköltség térítése után

  • Magos Zoltánné, Advitax Consulting Kft.

Egyik törvényt a másik jogszabállyal összeolvasva állapítható csak meg, mikor nem kell cégautóadót fizetni, mik a feltételei az üzemanyagköltség-térítés jövedelemadó-mentességnek. Összefoglaltuk a kiküldetési rendelvényre vonatkozó előírásokat is.

A cégautóadó tárgyát a gépjárműadóról szóló 1991. évi LXXXII. törvény 17/A § határozza meg, továbbá itt szerepel az is, hogy mely személygépkocsi-költségelszámolás nem cégautóadó-köteles. „Nem adóköteles az a magánszemély tulajdonában álló személygépkocsi, amelynek használatával összefüggésben a használó – költségei ellentételezésére – kizárólag az szja tv. 7. § (1) bekezdés r) pontja és 25. § (2) bekezdés b) pontja szerinti költségtérítést kap...”

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban szja törvény) 7. § (1) bekezdés r) pontja alapján a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni „a kiküldetési rendelvény alapján hivatali, üzleti utazás költségtérítése címén a teljesített kilométer-távolság (futásteljesítmény) figyelembevételével az utazásra kapott összeget, feltéve, hogy a térített összeg nem haladja meg a jogszabályban meghatározott, igazolás nélkül elszámolható mértéket.”

A 25. § (2) bekezdése alapján pedig a nem önálló tevékenységből származó jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni azt a bevételt, amelyet a munkáltatótól a munkába járásról szóló kormányrendelet szerinti munkába járás esetén „b) költségtérítés címén (ideértve különösen a saját gépjárművel történő munkába járás költségtérítését is) közforgalmi úton mért oda-vissza távolság figyelembevételével kilométerenként 9 forint értékben kap a magánszemély.”

A következő két bekezdés szerint azonban „A (2) bekezdés b) pontjában meghatározott összeget meghaladó költségtérítés – ha a törvény másként nem rendelkezik – a magánszemély (1) bekezdés szerinti jövedelme.” „A magánszemély a munkahelye és a lakóhelye közötti útvonalra gépjárművel történő munkába járás címén költséget nem számolhat el.”

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mi számít üzleti utazásnak, saját gépjárműnek, mit kell tartalmaznia a kiküldetési rendelvénynek!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EU-s számla áfásan

Bunna Erika

adótanácsadó

Magyar–Japán egyezmény

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink