2402 találat a(z) járulék cimkére
Áthúzódó bevétel, költség adószámos magánszemélynél
Cikk
A költségeket még az idén kell rendezni, a megbízási díjból származó bevétel viszont csak jövőre esedékes. Elszámolhatók-e a költségek, milyen adó- és járulékvonzata lesz a jövedelemnek? Olvasónk kérdésére Kneitner Lea okleveles és igazságügyi szakértőnk válaszolt.
Külföldi tulajdonos, ügyvezető
Kérdés
Egy egyszemélyes kft. 2014 márciusában alakult. Az ügyvezető albán állampolgár. Bejelentésre került 1041-en 35-ös kóddal, mert Magyarországon volt munkaviszonya.(Egy másik cégnél.) (Az alapított cég nem működik, azaz tevékenységet nem folytat) 2014. 07.31-el munkaviszonyát megszüntették az ügyvezetőnek, mert lejárt a munkavállalási engedélye. Mi a helyes gyakorlat? Be kell jelenteni 30-as kóddal? Meg kell fizetni a járulékokat a garantált bérminimum alapján? (A cég továbbra sem működik.)
Többes jogviszonyos katás
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy személy tulajdonosa egy egyszemélyes kft.-nek és egyben bt.-beltag is. Ha a bt. katát választ és megfizeti az 50 ezer forintot, akkor az egyszemélyes kft.-ben kell járulékot fizetnie? Továbbá a bt. kültagja után kell-e katát fizetni, ha ő nem személyesen közreműködő tag? Köszönettel
Tulajdonos jogviszonya
Kérdés
Tisztelt Válaszadó! Szeretném a segítségét kérni abban, hogy egyszemélyes kft. tulajdonosa milyen jogviszonyban végezhet munkát (villanyszerelési munkálatokkal foglalkozó vállalkozás villanyszerelési munkálatait), ha a társasági szerződésben nincs erre vonatkozóan információ. A tagnak nincs máshol jogviszonya, nem nappali tagozatos hallgató, nem tag máshol és nem nyugdíjas. Az ügyvezetői feladatokat is ő látja el díjazás nélkül. A kérdésem arra vonatkozik, hogy terheli-e a vállalkozót a minimum járulékfizetési kötelezettség, illetve az emelt alapok? A villanyszerelési munkálatok ellátásához nem kell a heti 40 óra. Abban az esetben történne-e változás jogviszonyát tekintve, ha az ügyvezetői feladatokat nem a tag, hanem külsős személy végezné megbízási jogviszonyban? Ugyanezek a kérdések merülnek fel új induló vállalkozásnál is? Válaszát előre is köszönöm.
Tag minimumjáruléka
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tudomásom szerint egyéni vállalkozóra és társas vállalkozás tagjára az az előírás, hogy a minimum járulékot fizesse meg maga után. Az ugyanakkor nem kritérium, hogy a minimumjárulékot számfejtse is magának, tehát "ki is vegye " fizetésként. A szja kötelezettség véleményünk szerint kizárólag ebben az esetben áll fenn. Kérdésem az lenne, hogy ha egy kft. ügyvezetője nem vesz ki bért, és ráadásul németországi bejegyzett telephelyén tevékenykedik, akkor keletkezik-e Magyarországon szja fizetési kötelezettsége, vagy sem? Van különbség akkor, ha az ügyvezető alkalmazottként itthon is kap minimálbért, de tartósan külföldön tevékenykedik és ott is részesül bérben a saját telephelyétől?
Végelszámoló járuléka
Kérdés
Egy bt. végelszámolás alatt áll. A beltag kiegészítő tevékenységü társas vállalkozó volt, csak az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizette a társaság. A végelszámoló a bt. kültagja lett, aki ellenszolgáltatás nélkül végzi tevékenységét. Korábban sem volt biztosítási jogviszonyban a bt.-nél. Kell-e valamilyen járulékot fizetni a végelszámolás ideje alatt? Várom szíves válaszukat, köszönettel.
Egyes juttatások járulék vonzata speciális esetekben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! EMMI engedélyével rendelkező oktatási jellegű intézmény vagyunk. ( Nem iskola.) 2015-től az ország különféle térségeiből érkező, esetenként halmozottan hátrányos helyzetű 9-16 éves korú gyermekek részére rendszeresen biztosítjuk majd a buszoztatást (Vidék-Budapest) és étkeztetést (hideg élelmiszercsomag), ezzel is hozzájárulva az oktatásban az esélyegyenlőség biztosításához. Az így keletkező költségek után mennyi járulékfizetési kötelezettségünk keletkezik? Lehet-e fentiekre hivatkozva járulékmentességet kérnünk a NAV-tól?
Anyasági ellátások alapja munkaviszony és egyéni vállalkozás esetén
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Első gyermekem 2011.09.17-én született. 2 éves kora után (2013.09.18) visszamentem dolgozni a heti 40 órás munkaviszonyomba. Emellett egyéni vállalkozó is vagyok, ahol a gyes folyósítása alatt (2014.09.17-éig) nem végeztem tevékenységet és járulékot sem fizettem. A második gyermek érkezését 2015 őszére tervezzük. Kérdésem, hogy a jövőbeni táppénz és anyasági ellátások összegét mindkét jogviszonyból számolják-e, illetve milyen lépéseket lenne érdemes tennem (például az egyéni vállalkozásban pár hónapig járulékot fizetni), hogy a lehető legtöbb táppénzt és ellátást kapjam majd? Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Emese
Adók, járulékok rokkantsági ellátás mellett
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. beltag 2014.11.01-től rokkantsági ellátást kap. A társaságban személyesen közreműlödik, jövedelmet nem vesz ki. A minimálbér után azonban megfizette addig a járukékokat, szochót. Mit kell fizetnie a bt.-nek november 1 után? Köszönöm válaszát.
Családi gazdálkodás
Kérdés
Családi gazdaságok esetén gyakorlat, hogy a családi gazdaság tagjai között a bevételek és a költségek elosztása a tagok arányában egyenlően történik. Most viszont egy másfajta esettel találkoztam. A családi gazdaság bővítése megtörtént, az új tag személyes közreműködésre kötelezett. A bővítéssel egyidőben elkészítették a vagyoni elszámolási szerződést, mely azt tartalmazza, hogy az új tag a bevételekből és a kiadásokból nem részesül. Ez a szerződés benyújtásra került a kormányhivatal felé. Kérdésem: ez a szerződés így érvényes? Ha érvényes, akkor nem lesz őstermelői bevétele az új tagnak, akkor mi alapján fizeti a járulékokat? (Idén kezdő őstermelő és a minimálbér alapján fizet.)
Orosz ügyvezető járulékfizetési kötelezettsége
Kérdés
Orosz tag és ügyvezető egy magyar kft.-ben. Nem rendelkezik tartózkodási engedéllyel, belföldi lakcímmel sem. Kft-ben vásárolt ingatlant, időnként Magyarországra utazik, intézik a kft. ügyeit. Milyen járulékfizetési kötelezettsége keletkezik? Kint van biztosítása. 1408-as bevallásban kell-e szerepeltetni mint ügyvezetőt? Köszönettel és tisztelettel: Jakstyte Rasa
Adók, járulékok bevallása
Esemény
Külföldi ügyvezető jogviszonya
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két egyiptomi állampolgár alapít egy kft.-t Magyarországon, mindketten ügyvezetők a cégben. Az egyik ügyvezető nem vesz részt az ügyvezetésben, teljes egészében a másik ügyvezető végez minden, cég vezetésével kapcsolatos teendőt. Mivel harmadik ország állampolgárai, ott van a bejelentett lakcímük, ezért kell-e nekik Magyarországon járulékot fizetni? Számít-e, ha van egyiptomi munkaviszonyuk? Válaszukat előre is köszönöm!
Járulékfizetés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagja, egyidejűleg egy bt. beltagja is. Ha a kft.-ben, tagi viszonyban megfizeti a kötelező járulékokat, akkor, ha a bt. a katás adózást választja, lehet-e ő kiegészítő tevékenységű, vagyis fizetheti-e a 25 000 forintot? Köszönöm a válaszát!
Végelszámolás alatti járulékfizetés szabályai
Kérdés
Tisztelt szakértő! A végelszámolás időszaka alatt a végelszámolónak van-e járulékfizetési kötelezettsége abban az esetben, ha a végelszámoló - társas vállalkozás ügyvezetője - a vállalkozásnak alakulás óta /2 éve/ semmiféle bevétele, tevékenysége nem volt. A társas tag ügyvezetője a végelszámolás előtt, illetve az végelszámolás elején nappali tagozatos egyetemi hallgató volt. Azóta megszünt ez a státusza, végelszámoló és munkahelye nincs. A másik kérdésem szintén végelszámolás alatt álló társaság, ahol a végelszámoló ez alatt az időszak alatt terhes lett - táppénzen van. Ebben az esetben mi a teendő? Meg kell változtatni a végelszámolót? Általánosságban is kérdezem, hogy a végelszámolás alatt a végelszámoló -amennyiben társas vállalkozás ügyvezetője volt - köteles-e járulékot fizetni, vagy a feladatát díjazás nélkül is elláthatja?v Köszönöm előre is válaszát! Tisztelettel: Péter Zsuzsanna