1672 találat a(z) ingatlan cimkére

Házastársak közötti ingatlan átruházása Kérdés

Fiam lakást vásárolt, de gesztus jelleggel barátnőjével 3/10 és 7/10-ed részben osztoztak a tulajdonon. Később összeházasodtak és már gyerek is van. Ez az egész senkinek sem jutott eszébe, hogy bármit is jelentene. Csakhogy a menyem szülei ragaszkodnak hozzá, hogy rendezzék a tukajdonviszonyokat,vagyis legyen fele-fele a lakás.Kérdésem, mia teendő? Mi ennek az anyagi vonzata?

Ingatlannal rendelkező társaság adókötelezettsége Esemény

Életjáradékkal megszerzett ingatlan beszerzési értéke Kérdés

2008-ban az eltartott holtig tartó haszonélvezetével, valamint egyösszegü három millió forint kifizetése mellet havi 50.000,-Ft életjáradék folyosítasával szerezte meg az ingatlant. A tulajdoni lapon a bejegyzés 1/1 tulajdonjogot modosították tulajdonjog életjáradék jogcimre. A gondozott 2011. évben meghalt, az ingatlant értékesítették 2012-ben, ebben az esetben mi a beszerzési érték alapja, a ténylegesen kifizetett hárommillio és az életjáradékok összege, vagy az illeték alajaként megállapított összeg.

Illeték Kérdés

Az alábbi kérdések eldöntésében várom segítségüket:Egy ingatlanforgalmazásra jogosult társaság 2008. decemberében továbbértékesítési céllal szerzett be egy ingatlant. Az ingatlanforgalmazási célú visszterhes illetéket 2009. februárjában vetette ki a hivatal, amit a társaság meg is fizetett.2010. októberében a társaság élt a 2009. évi LXXVII. Trv. 213§-ban foglalt lehetőséggel, kérte a 2 éves eladásra nyitva álló határidő meghosszabbítását. A feltételes kedvezményre nyitva álló határidőt meg is hosszabbították 2012.12.20-ig.1. Mi történik, ha a határidőig nem sikerül értékesíteni az ingatlant? Az illetéktörvény hatályos rendelkezése szerint (23/A § (6)bek.) a kedvezményes illeték és a normál illeték különbözetének kétszeresét kell megfizetni. A normál illeték hatályos mértéke a 19§.(1) szerint jelenleg 4%. Az ingatlanszerzésekor (2008. decemberében) ez a mérték még 10% volt.- Melyik mértéket fogja a hivatal figyelembe venni az illeték pótlólagos kivetésekor?a) 4%-2%=2%*2=4%b) 10%-2%=8%*2=16%- az illeték kiszabás alapja, a szerzéskor megállapított forgalmi érték lesz vagy újból megállapítják a jelenlegi forgalmi értéket?- Kell-e esetleg valamilyen büntetést vagy pótlékot fizetnünk, mivel nem tudtuk a vállaltakat teljesíteni?2. Ha sikerül eladni az ingatlant, akkor a vevő 4% (az érték 1 milliárd alatti) illetéket fog fizetni a jelenlegi forgalmi érték után. Az eladó társaságnak pedig nem lesz további illeték fizetési kötelezettsége. - Változtat-e ezen a szabályon, ha a vevő a társaság kapcsolt vállalkozása? A vevő vállalkozásnak nem főtevékenysége az ingatlanforgalmazás.- Változtat-e ezen a szabályon, ha a vevő a társaság kapcsolt vállalkozása? A vevő társaságnak a főtevékenysége az ingatlanforgalmazás, bérbeadás.3. Hogyan kell érteni az illeték törvény 23/A § (1) bek. b) pontjában foglaltakat az esetünkre: „…A vállalkozó nem teljesíti az illetékkedvezmény e bekezdés szerinti feltételét az ingatlan 26. § (1) bekezdés t) pontja szerinti átruházásával. „ Befolyásolja-e ez a kitétel akár 1. pontban, akár a 2. pontban foglalt eseményeket?Igazából nem értjük ebben a pontban ennek a mondatnak a jelentőségét. Mit és hogyan szeretett volna a jogszabály alkotó szabályozni?Befolyásol-e bármit, hogy 2008. decemberében ez a kitétel egyáltalán nem szerepelt az illetéktörvényben?Kiegészítő információ: az ingatlan irodaház megnevezésűKöszönettel: Sárosdi Györgyné

Magánszemély,aki lakást ad bérbe, s Euróban számláz Kérdés

Az MNB előző hónap középárfolyamán számoljuk a levonandó SZJA-t. A számviteli törvény szerint ugyanezen az árfolyamon könyvelhető, vagy csak a számla teljesítés napján érvényes választott banki árfolyamon?

Haszonélvező/gyám ingatlan bérbeadás Kérdés

Ha kiskorú gyermekek tulajdonában álló ingatlant a haszonélvező, aki egyben édesszülő is bérbeadja, kinek az szja bevallásában kell számot adni? A gyermekek vallanak, mint tulajdonosok vagy a szülők, mint a jövedelemszerzők?

Szja ingatlan eladása után Kérdés

Az 2009.július 18-án örökölt ingatlant, ha most eladom, hány százalékos az adóalappal kell számolnom?

Nyaralótulajdonosok figyelem! Ezekre figyeljünk bérbeadásnál! Cikk

Itt a nyár, cikksorozatunk első részében a nyaralóknak, turistáknak alkalmi szállást adó magánszemélyek számára foglalja össze a legfontosabb tudnivalókat.

Az ingatlan eladásából származó jövedelem adója: hogyan kell számolni? Cikk

A válság és a devizahitelek miatt 2011-ben sokan kényszerültek ingatlaneladásra. Az ebből származó jövedelem és adó meghatározása nem könnyű feladat, a rendelkezések a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. (Szja) törvény 59-64. §-ában olvashatóak. A közelgő adóbevallási határidő miatt, az adóbevallás helyes kitöltéséhez példákon keresztül mutatjuk be a meglehetősen bonyolult szabályok értelmezését. Egy korábbi példánk az elmúlt évek során több szakaszban épített ház eladására vonatkozó számításokat tartalmazza. A folytatás a korábban örökölt, illetve ajándékba kapott ingatlan eladásának eseteit mutatja be.

Ilyen bonyolult kiszámítani az szja-t a több szakaszban épített, bővített ingatlan eladása után Szakértői Kommentár

Nincs könnyű dolga annak, aki az utóbbi évek során több szakaszban épített házát adja el, mert az adót meglehetősen bonyolult szabályok szerint kell kiszámítania, ha nem akar rosszul járni. Az adóbevallás helyes kitöltéséhez szükséges számításokat egy konkrét példán mutatjuk be.

Ingatlanokhoz fűződő áfa-opciós jog - hasznos tudnivalók, tanácsok Szakértői Kommentár

Az általános forgalmi adóról szóló törvény számos esetben ad lehetőséget az általa kínált útról való legális letérésre.

Könnyen bajba kerülhetnek az ingatlanos projekttársaságok Cikk

A gazdasági válság és a devizaárfolyamok extrém mozgása következtében nehéz helyzetbe kerülhetnek az ingatlanszektorban aktív projekttársaságok, ha nem fordítanak kellő figyelmet a tőkehelyzetükre. Gyakori a tartós tőkevesztés, aminek másodlagos hatásai a teljes vállalkozást maguk alá temethetik.

Ingatlantulajdonos fizess! A törvényi maximumnál is több lehet az adó Cikk

Egyre több pénzügy gonddal küzdő önkormányzat nyúl egyik utolsó fegyveréhez, s vezet be a lakosság esetében is ingatlan-alapú adókat. Miután az ingatlan-, vagy építményadó kifejezés igen rosszul cseng, a többség az ezektől lényegében csak nevében különböző kommunális adót választja, amelyeknél azonban sok esetben a törvényben szereplő maximumnál is nagyobb fizetendő összeget határoznak meg.

Ingatlanértékesítés adózása - 2012 - aktualizáltuk a kalkulátort Cikk

Az ingatlan értékesítéséből származó jövedelmet úgy kell meghatározni, hogy bevételből le kell vonni azokat a kiadásokat, amelyek az eladott ingatlannal összefüggésben az eladónál felmerültek. Aktualizáltuk a kalkulátort 2012-re.

Kétszer is gondoljuk meg, alkalmazzuk-e bérbeadásnál a 78 százalékos szabályt Szakértői Kommentár

A magánszemély 14 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást köteles fizetni az adóévben megszerzett, ingatlan-bérbeadásból származó egymillió forintot meghaladó jövedelem esetében a teljes jövedelem után. E kötelezettsége mindaddig fennáll, míg az adóévben a magánszemély biztosítási jogviszonyában megfizetett 6 (2012-től már 7) százalék mértékű egészségbiztosítási járulék összege a tárgyévben el nem éri a 450 ezer forintot.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink