hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Erről tudnia kell, ha örökölt és ajándékba kapott ingatlant értékesít

  • adozona.hu
2

Az ingatlan egyik felét örökölte, a másikat ajándékba kapta olvasónk, majd az egészet eladta. A személyi jövedelemadó és az illeték szempontjából is vizsgálja a kérdést dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk.

Olvasónk így ismerteti részletesen a helyzetet: „A 2015. évben megörököltem testvéremmel (50-50 százalékban) édesapám ingatlanát. A hagyatéki végzésben az ingatlant 2,3 millió forintban állapították meg. Még ugyanebben a hagyatéki végzésben a testvérem a saját megörökölt részét ajándékozással átadta nekem. Így 100 százalékban én lettem a tulajdonos (50 százalékát örököltem, 50 százalékát ajándékozással kaptam meg). 2015-ben el is adtam az ingatlant 2 millió forintért. Úgy tudom, hogy örökség esetén a hagyatéki végzésben megállapított érték a szerzés értéke, ajándékozásnál pedig a 75 százalékos szabály lép életbe. Azaz az ajándékozással kapott rész utáni bevétel (1 millió forint) 25 százaléka után meg kell fizetni a 16 százalékos szja-t. A kérdésem az, hogy így kell-e eljárnom? Bár az ingatlan kevesebbért lett értékesítve, mint a hagyatéki végzésben megállapított érték, de csak az 50 százalékot örököltem.”

Szakértőnk válasza szerint a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény előírja, hogy a személyi jövedelemadó alapjának számításakor az ingatlanból származó bevételből levonható többek között a szerzési érték, amely örökség és ajándékozás esetén:

– az illeték kiszabásához figyelembe vett érték, de

– amennyiben az illeték kiszabása az adófizetési kötelezettség határidejéig nem történik meg, öröklés esetén a hagyatéki leltárban feltüntetett vagy a hagyatéki eljárás során az ingatlan értékeként feltüntetett egyéb értéket, egyébként az átruházásból származó bevétel 50 százalékát kell figyelembe venni, és az így megállapított adókötelezettséget az illetékkiszabás alapján önellenőrzéssel később módosítani lehet.

Ha pedig az illetékügyi hatóság nem szab ki illetéket, akkor a szerzési érték:

– öröklésnél a hagyatéki leltárban feltüntetett vagy a hagyatéki eljárás során az ingatlan értékeként feltüntetett egyéb érték,

– ajándékozásnál az átruházásból származó bevétel 75 százaléka, azzal, hogy más kiadás költségként nem vonható le a bevételből.

Összefoglalva az eddigieket: mind az örökléssel, mind pedig az ajándékozással szerzett ingatlan esetén a szerzési érték a személyi jövedelemadó megállapításánál elsődlegesen az illetékkiszabásnál figyelembe vett érték. Ettől eltérni a fentiek szerint akkor lehet, ha az illetéket az adóbevallási és -fizetési kötelezettség határidejéig még nem szabta ki a hatóság, illetve ha illeték kiszabására nem kerül sor.

Tehát ajándékozásnál akkor lehet a szerzési érték a bevétel 75 százaléka, ha egyáltalán nem lesz illeték az ajándékozás miatt. Ha a későbbiekben várható az illeték kiszabása az ajándékozás miatt, akkor a bevétel 50 százaléka vehető figyelembe. Ha pedig már megérkezett az illetékkiszabás, akkor az illetéknél figyelembe vett összeg lesz a szerzési érték.

Felhívjuk figyelmét, hogy válaszunk tájékoztató jellegű, teljes körű válaszadásra konkrét ügyben csak az iratok, dokumentumok áttanulmányozása után tudunk vállalkozni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
GIBOR 1

TISZTELT CIM:

EGYENESÁGI LESZÁRMAZOTT AJÁNDÉKBA KAPOTT INGATLANT ANYIÉRT ÉRTÉKESIT MINT AZ AJÁNDÉKOZÁSI ÖSSZEG A RÁKÖVETKEZŐ ÉVEBN,TEHÁT NEM SZÁRMAZIK JÖVEDELEM BELŐLLE!
AKKOR AZ ILLETÉKET VAGY ADÓT HOGY SZÁMOLJÁK KI?

daragó

2012-ben kaptam ajàndékba lànyomtól egy csalàdi hàzat ajàndékba.
Most szeretném eladni eü.okok miatt.
Mennyit kell adóznom?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kkv-besorolás, árfolyam

Nagy Norbert

adószakértő

Telephely, társasági szerződés

dr. Tuczai Dóra

LL.M. (Berlin) ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink