1672 találat a(z) ingatlan cimkére

Telek áfa Kérdés

Egy cég ingatlanok vételével és eladásával foglalkozik. Nem választotta az általános szabályoktól való eltérést. Eddig nem új építésű lakóingatlanokról volt szó, így nem került sor áfafizetésre. Árverésen sikerült telkeket vásárolnia, amit egy közvetítő segítségével sikerül értékesíteni. A telek eladásáról áfás számlát kell kiállítania. 60 millió + áfa. A közvetítő 10 százalék közvetítői díjat számláz ki. Jól gondolom-e, hogy a közvetítői díj áfája teljes mértékben levonható, hisz egyértelműen elkülöníthető költség? Mi a teendő az egyéb el nem különíthető költségekkel? Bérleti díj, könyvelési díj stb? Eddig nem arányosítottunk, mert az ingatlanok eladása is mentes volt. A telkek miatt ezután kell arányosítani? Nagy hibát követünk el, ha nem arányosítunk, csak a hozzá kapcsolódó (közvetítői díj) áfáját vonjuk le, mert nem jelentős az összeg? Segítségüket előre is köszönöm

Áfatörvény szerinti teljesítési időpont Kérdés

Társaságunk bérbe adott egy ingatlant, 2015. december 1-től. 2016. június 30-ig tartó határozott időre. 2016. 05. 26-án kelt adásvételi szerződésben értékesítettük az ingatlant a bérbevevőnek. A vételár megfizetésének határideje június 30. A szerződés kitér arra, h. a tulajdonjog a teljes vételár megfizetésével száll át a Vevőre, és arról is rendelkezik, h. a számlát a vételár megfizetésével egy időben kell átadnunk a Vevőnek. A kérdésem az, a szabályosan kiállított számlán teljesítés időpontként milyen időpontnak kell szerepelnie. A vevő 2015. december 1-től úgymond birtokba vette az ingatlant, bérlői minőségében. Az adásvételi szerződés egyértelműen rendelkezik arról, h. a tulajdonjog a vételár megfizetésével száll át a vevőre, ami a bérleti szerződés utolsó napja. Válaszukat köszönöm Vécsi Bernadett

Alanyi adómentes közösségi szolgátatásnyújtása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes adóalany a Közösség területére ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatást nyújt. A partner és ő is rendelkezik közösségi adószámmal. Kérdéseim: 1. Helyes, ha áfatörvény területi hatályán kívüli szolgáltatás címén állítja ki a számlát fordított adózással és az áfát az ingatlan fekvése szerinti államban fizeti meg a partner, akinek ott a székhelye is? 2. Az alanyi mentesség 6 milliós értékhatárába ennek a számlának az összege nem fog beleszámítani, tehát nem kell kilépnie az alanyi mentesség alól az adózónak, ha ennek a számlának az összegével meghaladná a 6 milliós értékhatárt? Köszönettel:

Ingatlan-bérbeadás bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van-e bejelentési kötelezettség (NAV, önkormányzat stb.) ingatlan-bérbeadás esetén, ha nem kérek adószámot a tevékenység végzéséhez? A bérbeadást magánszemélyként bérbeadási szerződéssel, valamint közjegyzői okirattal szeretném megvalósítani.

Ingatlan-bérbeadás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar állampolgár határozatlan időre Ausztráliába költözött. Magyarországon található ingatlanát hosszú távra bérbe adta. Segítségét kérném a bérbeadásból származó jövedelem adózásához.

Ingatlan bekerülési értéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. ingatlant vásárol, melyet székhelyként szeretne használni. Az adásvételi szerződés szerint ez egy 1708 m2 alapterületű lakóház, udvar megnevezésű ingatlan, melynek teljes vételára 9 millió forint. A lakóház alapterülete 73 m2. Kérdésem az: 1. Lehet-e az ingatlant egyként kezelni és a számviteli nyilvántartásban ingatlanként szerepeltetni? 2. Ha nem, és meg kell bontani lakóház és udvarra, szakvélemény szükséges, vagy elegendő egy nyilatkozat, melyen meg van bontva, minek mi az értéke? Köszönettel: Filip Emese

Kapcsolt vállalkozások közötti ingatlanátadás Kérdés

Van két kapcsolt vállalkozás, két ugyanazon főtevékenységet (saját tulajdonú ingatlan bérbeadása) végző kft. Mindkettő áfaalany. Az "A" kft. éven túli kölcsönt nyújtott "B" kft-nek, melyet "B" kft. nem tud visszafizetni. A visszafizetés helyett átadná "A" kft.-nek meglévő irodaingatlanát, melynek piaci értéke megegyező a vissza nem fizetett kölcsönnel. Kérdéseink: - ez a "beszámítás" hogyan történhet? - kell-e értékbecslést készíttetni az ingatlanról, vagy elég a két fél által elfogadott "piaci ár"? - értékesítésnek minősül-e, azaz kell-e áfás számlát kiállítani az átadó "B" kft.-nek? - az áfatartalmat visszaigényelheti-e az "A" kft.? - van-e illeték vonzata az ügyletnek, tekintettel a kapcsolt jellegükre? - hogyan történik a "B" kft.-től kapott számla kiegyenlítése (lévén itt pénzkövetelés elengedésével való "fizetési mód")? - van-e más jellegű vonzata (adó stb.) az ügyletnek? Nagyon szépen köszönöm! j.l.

Mi fán terem az ingatlan az áfában? Itt van az uniós értelmezés Cikk

2017. január 1-én lép hatályba a 1042/2013/EU tanácsi végrehajtási rendelet. A rendelet jelentősége, hogy több, korábban az általános forgalmi adó szabályok által kevéssé meghatározott fogalmat – mint az ingatlan, az ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatás fogalma – részletesen definiál. Természetesen e fogalmaknak a jogalkalmazásban már 2016-ban is jelentőségük lehet.

Ingatlanértékesítés áfás-e Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. vásárolt ingatlant 2011-ben fordított áfásan, mivel új ingatlan volt. Az áfát levonásba is helyezte, mivel bérbeadáshoz vásárolták. Ezt a tevékenységet a 2012-es üzembe helyezés óta áfásan végzik. Most az ingatlan tároló részét értékesítenék. Áfásan kell-e tenniük, vagy áfamentes az értékesítés? Válaszát előre is köszönöm.

Ingatlanforgalmazás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft., aki alanya az áfának, de nem választotta az áfát az ingatlanértékesítésre, 2016-tól árverésen vásárol használt ingatlanokat, azokat felújítja és továbbadja. Az ingatlan ebben az esetben lakás (nem építési telek). Az áfatörvény idevonatkozó előírása alapján megfelelő az az értelmezés, hogy a fenti esetben a felújitott lakások értékesitése – függetlenül azok számától – áfamentesen történik? VG

Nem lakóingatlan áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk ingatlanát a hozzá kapcsolódó telekkel együtt értékesíteni szeretné. Nem választottuk az áfatörvény 88. paragrafusa szerinti adókötelessé tételt. Ebben az esetben jól gondoljuk, hogy az értékesítésről áfamentes számlát kell kiállítani? Nagyon magas az ingatlan értéke, ezért szeretnék Önöktől megerősítést kérni. Köszönettel: Metszőssy Klára

KÁT továbbszámlázás miatti áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik megbízónk ingatlan-bérbeadással foglalkozik. 2016. április 1-jétől megváltozott a KÁT számlázása, és az áramszolgáltató áfakörön kívül tételként számlázza ezt az összeget a szerződő partnerek felé. Véleményünk szerint megbízónknak viszont a bérlők felé továbbra is áfával kell továbbszámlázni. a KÁT összegét. Kérjük segítségüket, hogy álláspontunk helytálló-e. Balázs Józsefné Defter Kft.

Ingatlanvásárlás Kérdés

T.Cím ! Szeretném a segítségüket kérni ingatlan vásárlásának könyvelésére. Egy kft. vásárolt két egymás melletti családi házat azzal a szándékkal, hogy lebontás után új építésű lakásokat építsenek a telekre. Azt szeretném megkérdezni, hogy ezek az ingatlanok ebben az esetben tárgyi eszközként fognak a könyvekben megjelenni vagy a 2-es számla osztályon kell szerepeltetni és nyilvántartásba venni? Igazából 28 millió forintról van szó, ennyibe került a két ingatlan. Válaszukat megköszönve. Tisztelettel Zsuzsa

Ingatlan áfa Kérdés

Kft.-nek egy darab ingatlana van, melyet 2004. évben vásárolt és vett használatba. Az ingatlanhoz az áfakört választotta a mentesség helyett. Vásárláskor és azt követően is levonásba helyezte az ingatlanhoz tartozó általános forgalmi adót . Ha 2017. évtől az ingatlan értékesítéséhez az áfamentességet választaná, kell-e alkalmaznia az arányosítást, amennyiben az ingatlant értékesíti? Másként fogalmazva a kérdést: figyelemmel a szerzés évére, a 10 vagy a 20 éves figyelési szabály alkalmazandó ebben az esetben?

Áfabevallás Kérdés

Tisztelt Címzettek! Egyéni vállalkozó egyéni céget alapított, melyet a cégbiróság be is jegyzett 2016. május 20-ától. A volt egyéni vállalkozó mint magánszemély ezen időpontot megelőzően ingatlan-bérbeadás céljából bejelentkezett és az általános szabályok szerint áfafizetési kötelezettséget választotta. Hogyan kell 2016. május hóra áfabevallást adnia a volt egyéni vállalkozónak, aki havi bevalló volt? Május 1–19. közötti jelzést és milyen megszűnő bevallástipust válasszon? Május 20-ától május 31-éig pedig mint magánszemély adjon be bevallást? Vagy nem szünt meg és május 1–31-éig terjedő időtartamra adja be a bevallást? Előre is köszönöm a választ.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink