hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Osztalék ingatlannal fizetve: mennyit ér az egész?

  • adozona.hu
2

Ingatlanban fizetné ki egy társaság tagjának a korábban jóváhagyott osztalékot. Kötelező-e az értékbecslés, s mit kell tenniük a cégtulajdonosoknak? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika, igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

Egy társaság tagjai már korábban elhatározták, hogy az adott év adózott eredményét kiegészítve az eredménytartalékkal (megfelel az előírásoknak, nincs korlát) osztalékként osztják fel a tulajdonosok között. Ezt előírták, de az osztalékot a mai napig nem fizették ki. Az egyik tulajdonos elfogadná a társaság tulajdonát képező ingatlant. Tisztában vagyok azzal, hogy az ingatlan piaci értékét meg kell határozni, de kötelező-e az értékbecslése? Ha az ingatlan értéke meghaladja az osztalék szja-val és 14 százalék ehóval csökkentett összegét, akkor a fenti összeget meghaladó részre szintén 15 százalék szja-t kell számolni, és ezt a tulajdonossal szemben kell követelésként előírni (hiszen már nincs miből levonni), és a társaságnak 27 százalék ehót kell fizetni. Helyes-e így? Van-e lehetőség rá, és mi van akkor, ha az osztalékrészen felüli részt a tulajdonos megfizeti? Az egész könyvelése hogyan történik? – sorolta kérdéseit olvasónk.

Nincs annak akadálya, hogy a tagot megillető osztalékot ne pénzben, hanem nem vagyoni értékű juttatás formájában adják ki – szögezte le válaszában szakértőnk. Az átadott eszköz piaci értékét egyéb bevételként kell elszámolni a tagokkal szembeni követelésekkel szemben, majd pedig a követeléscsökkenést az osztalékkötelezettséggel szemben kell könyvelni (32/2007. számú számviteli kérdés és a számviteli törvény 72. § (4)) (Az eszköz nettó értékét pedig értelemszerűen ki kell vezetni a könyvekből az egyéb ráforditásokkal szemben.)

Az áfatörvény ugyanakkor az osztalék fejében történő tárgyi eszköz átadását termékértékesítésnek minősíti, viszont lakóingatlan értékesítése ebben az esetben is tárgyi mentes.

Az osztalékot terhelő szja- és ehokötelezettség (450 ezer forintig) az általános szabályok szerint fizetendő, amelyet vagy a kifizetőnek (amennyiben történik olyan kifizetés, amelyből levonásba helyezhető), vagy a magánszemélynek kell az adóhatóság felé rendezni. Amennyiben az eszköz nyilvántartási és piaci értéke nem egyezik, azaz utóbbi magasabb,  úgy előbb az eszközt (értékelési különbözet-értékelési tartalékkal szemben) célszerűen  fel kell értékeltetni.

Erre valóban az igazságügyi szakértő által készített értékelés a legalkalmasabb és legvédhetőbb, de például  több érvényes vételi ajánlat is alátámaszthatja a piaci értéket. Ha az értékeléssel nem szeretne élni a társaság, akkor a tulajdonosok által közösen elfogadott érték – az apporthoz hasonlóan – lehet az ügylet alapja; ez azonban nehezebben védhető, főként, ha a megállapodott érték netán a nyilvántartási érték alatt maradna.

Bármely esetben a különbözet megfizetése tisztább megoldás, mint amit az olvasó kérdésében felvázolt.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
Kata90

Duby : mert az alapkérdés nem az ingatlan áfa szabályaira irányult: valójában az osztalék "helyett" átadott ingatlan bizonyos értelemben olyan, mint a csere ( ami pedig a számv tv bruttó elszámolás elvéből levezethető: a csere két adásvétel, itt pedig egy ingatlan eladás és egy osztalék kifizetés van: valójában a pénzügyi rendezést lehet kompenzálással megoldani.

Duby

Kicsit elnagyolt az áfa kérdése.(levonhatták a beszerzés vagy építés során vagy nyilatkozhattak az áfa fizetésről, stb)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csed új munkaviszony esetén

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Iparűzésiadó-előleg módosítása önellenőrzéssel

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink