1573 találat a(z) ingatlan cimkére
Bérbevett ingatlan takarítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cégünk egy magánszemélytől (aki kiváltotta az adószámot) bérel irodát meghatározott időtartamra. A bérleti díjakról és a rezsiről a számlák havonta ki lettek állítva, az szja le lett vonva, és be lett fizetve. A bérleti időszak végén a magánszemély az egész bérlet időtartamára kiszámlázta nekünk az iroda takarítását. Azt szeretném kérdezni, hogy ebből a takarítási számlából is, mint kifizető le kell-e vonnom a 16 százalék szja-t, vagy ezt (mivel ez egy külön megállapodás, és nem a bérleti szerződés része) teljes egészében kifizetem neki, és az szja-t mint önadózó fogja a magánszemély befizetni és bevallani. Válaszukat előre is köszönöm. Anna
Szja: Dr.Szeiler Nikoletta részére Kérdés
Kedves Szakértő! Egy előző kérdésemet szeretném javítani. 2006-ban 14 millió forintért vásárolt ingatlant 2011-ben a tulajdonos fiának ajándékozza 11 milliós értékben meghatározva. A nevezett ingatlant a fiú visszaajándékozza 2014-ben az édesanyjának, szintén 11 millió forintos értéken Amennyiben értékesítésre kerül az ingatlan, mi lesz a szerzési érték, illetve a szerzés éve? Véleményem szerint 2014, de ezt hitetlenül fogadja az érdeket. Köszönettel: Gál Ágnes
Újabb sorompó az adóval ügyeskedők előtt Cikk
A Luxemburg és Magyarország közötti kettős adóztatási egyezmény módosítása miatt a jövőbeni magyar ingatlanügyleteket már nem érdemes luxemburgi cégstruktúrán keresztül megvalósítani. Magyarország ugyanis meg fogja adóztatni a luxemburgi cégek által végrehajtott magyarországi társaságértékesítéseket, ha a társaság eszközeinek többsége magyarországi ingatlanból áll. Gyorsan kell cselekedniük azon vállalkozáscsoportoknak is, amelyek magyarországi ingatlanbefektetéseik tekintetében jelenleg luxemburgi struktúrákat alkalmaznak-javasolja a Jalsovszky Ügyvédi Iroda.
Ingatlan értékesítése: amikor kötelező az áfa, és amikor választható Cikk
Mikor kell felszámítani forgalmi adót az ingatlanértékesítés után, és mire kell ügyelni, ha az adóalany áfakötelezettséget választ erre a tevékenységre? Összefoglaltuk.
Amit az ingatlan fogalmáról áfa megközelítésben tudni kell Cikk
Az ingatlanokkal kapcsolatos ügyletek általában nem tartoznak a cégek általános üzletmenetébe (kivéve az ingatlanfejlesztő-beruházó cégeket), de az ügyletek jelentős értéke miatt mindenképpen körültekintéssel kell eljárni az ilyen tranzakciók során.
Ingatlan értékcsökkenése Kérdés
Szeretném megkérdezni, ha egy kft. vásárol egy ingatlant, hogyan kell üzembe helyezni és értékcsökkenteni? Adott egy telek, ház és melléképület. Jól gondolom, hogy értékbecsléssel meg kell határozni, hogy a vételárból mennyi az értéke a teleknek (ezt nem értékcsökkentjük), a háznak és a melléképületnek? A maradványértéket általában hány százalékban állapítjuk meg? Előre is köszönöm a válaszukat.
Vissza nem térítendő állami támogatás (CSOK) feltétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném kérni a segítségét a családok otthonteremtési kedvezménye (CSOK) mint vissza nem térítendő állami támogatással kapcsolatosan. Élettársi kapcsolatban élek, melyből két kiskorú gyermekem született. Használt lakás vásárlására szeretném az állami támogatást igénybe venni. Jogosult vagyok-e a vissza nem térítendő állami támogatásra, ha a földhivatalnál irodaként bejegyzett ingatlannal rendelkezem? Köszönettel!
Haszonélvezeti jog értékesítése Kérdés
Tisztelt Cím! az alábbi adózási kérdésben kérném segítségét: Ingatlan-adásvételi szerződés jött létre 3 gazdasági szereplő között. Az ügylet szereplői : - 1 eladó - 1 állagtulajdonvevő - 1 haszonélvezeti vevő. Az eladó eladja az ingatlant a kölcsönösen kialkudott vételárért (az áfatörvény szerint fordított adózással, mert azt választotta). Az állagvevő megszerzi az ingatlan tulajdonjogát (haszonélvezettel terhelten), a haszonélvezeti vevő pedig megszerzi az ingatlan haszonélvezeti jogát. A vevők az adásvételi szerződésben rögzítik, hogy az adásvétel tárgyát képező ingatlan teljes egészén a haszonélvezeti vevő határozott 20 év ideig haszonélvezeti jogot alapít. Kérdéseim: - Az eladónak melyik vevő felé hogyen kell kiállítania a számlát, illetve mindkét vevőnek kell számlát kiállítani? - Ha mindkét vevőnek kell számlát kiállítani, akkor a haszonélvezeti jog áfabeli megítélése azonos (tehát fordított) az ingatlan áfabeli megítélésével? - Az adásvételi szerződésben egy meghatározott eladási ár szerepel, nincs megbontva, hogy mennyi az ingatlan értéke és mennyi a haszonélvezeti jog értéke. Ilyen esetben mi alapján kell az eladónak eldönteni hogy melyik vevő felé milyen összeget kell számlázzon? Válaszát előre is köszönöm
Használt ingatlanok sorozatértékesítése Kérdés
Magánszemély használt lakások felújítását és eladását tervezi, illetve a több éve meglévő négy használt lakását az adóéven belül szeretné eladni, hogy egy nagyobb értékű ingatlant vásároljon. Erre vonatkozik a sorozatértékesítés miatti áfakörbe történő kötelező belépés? Ha igen, akkor hányadik ingatlan eladásakor kell a NAV felé jeleznie?
Szociális szövetkezet ingatlan vásárlás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni. Adva van egy szociális szövetkezet, ahol hét szövetkezeti tag van, ebből egy fő az elnök, kettő fő vezetőségi tag. A tagok a szövetkezetben részjeggyel rendelkeznek. Bért senki nem kap a szövetkezettől. A tagoknak máshol van munkahelyük, azaz egy fő nyugdíjas közülük. Kérdésem, a szövetkezet tervezi,hogy magánszemélytől vásárol egy ingatlant, mely a szövetkezet 1/1 tulajdonába kerülne, ahol saját üzleti tárgyalások lebonyolítását is végezhetné. A szövetkezet a tagoknak és családtagjaiknak az év folyamán lehetőséget adna arra,hogy az ingatlant használhassák (igénybe vehessék) pihenésképpen. Azt szeretném megtudni,hogy a szövetkezetnek vagy a tagoknak van-e valamilyen fizetési vagy bejelentési kötelezettsége azokra a napokra amikor az ingalant használják? Válaszát előre is köszönöm.
Ingatlan-bérbeadás - Adószámmal vagy anélkül? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy ha van egy magánszemély, aki adóazonosító jellel ad bérbe ingatlant, majd időközben adószámot kér egy másik ingatlanban folytatott egyéb szálláshely-szolgáltatási tevékenységre, akkor ezt követően kötelező-e neki a bérbeadásnál is a megszerzett adószámot használnia és számlát kiállítania, vagy a bérbeadás mehet-e továbbra is adóazonosító jellel, számviteli bizonylattal? Köszönöm a választ!
Fizetővendéglátás - áfa Kérdés
T. Szakértő! Három kérdésem lenne. 1.)Több helyen olvastam a következő szófordulatot egyik szakértőjüktől: "a tételes átalányadó magában foglalja az áfát". Ezt melyik jogszabály írja? Nem találom sehol. Úgy tudtam, hogy a tételes átalányadó kifejezetten szja, az áfa ettől függetlenül fizetendő, illetve választható rá alanyi mentesség. Viszont az, hogy az átalányadóban az áfa benne lenne, sehol sem találom. 2.) A másik kérdésem az lenne, hogy ha valakinek több ingatlanja van, az egyiket magánszemélyként adja ki tételes átalányadózással, a többit viszont kata adózó egyéni vállalkozóként szeretné kiadni, akkor az alanyi áfa mentességhez szükséges-e összevonni a magánszemélyként fizetővendéglátásból, illetve egyéni vállalkozó, kata adózóként a szálláshely-szolgáltatásból? Vagy külön-külön értendő a 6 millió forint? 3.) A harmadik kérdésem pedig: hogy akinek több lakása van és mindegyikben végez egyéb szálláshely-szolgáltatást, viszont csak egyikben tételes átalányadós, attól a többiben végezheti-e egyéni vállalkozóként? Az szja tv. 57/A §-a azt írja, hogy magánszemélyként egy lakásban folytathatja. A kérdés, hogy egyéni vállalkozóként ilyenkor magánszemélynek minősül? Folytathatja a KATA-s adózással a többi ingatlanra a szálláshely-szolgáltatást a "fő", fizetővendéglátó, adószámos magánszemélyként végzett tevékenysége mellett? Köszönöm a választ előre is!
Airbnb – ingatlan-hasznosítás utáni adókötelezettségek Cikk
Szállást kínálna az Airbnb oldalon? Járjon utána milyen adózási, adatszolgáltatási és nyilvántartási kötelezettséggel jár, mert a NAV vizsgál! – figyelmeztet blogjában Hegedüs Sándor az RSM DTM adóüzletági partnere.
Katás adózás alatt vásárolt ingatlan Kérdés
Bt. katás adózás alatt vásárolna egy ingatlant tevékenységéhez szükséges iroda céljára növekedési hitelből. Kérdések: egyáltalán kaphat-e, ha nincs számviteli mérlege? Ha mégis, akkor milyen adóvonzata van, ha a katás időszaka alatt eladja x idő múlva? Ha kilép a katából és akkor adja el? Kérem tájékoztatásukat ez ügyben.
Ingatlanértékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő ! A vállalkozás vállalta, a NAV-hoz be is jelentette, hogy a lakóingatlannak nem minősülő ingatlan és lakóingatlan bérbeadása esetében az általános szabályok szerint adózik. Ez így is történt több éven keresztül. (Lakóingatlan, illetve lakóingatlannak nem minősülő ingatlan értékesítésre nem választotta az általános szabályok szerinti adózást.) Kérdés: A fentiekben említett adózási móddal bérbe adott ingatlan egy részét 2015-ben értékesíti. Milyen áfa kulccsal kerül kiállításra a számla (nem minősül első értékesítésnek)? 27 százalékkal, vagy adó alóli mentességgel a tevékenység jellegére tekintettel? Köszönöm válaszát.