404 találat a(z) fizetés nélküli szabadság cimkére
Nyugdíjas munkavégzés megszűnése, szochokedvezmény Kérdés
T. Adózóna! Szóban kérdeztem, de ezzel a témával kapcsolatosan nem találtunk biztos pontot a kérdésemre. Szeretném, ha jó lenne a következő járulékkedvezmény megállapításom. Kft. felvett 2017.04.01-ével egy nyugdíjas személyt, festés előkészítő munkára. Határozatlan időre, 1 havi próbaidővel. A kedvezményt szociális hozzájárulásra és szakképzési járulékra igénybe vettük. Azonban most befejeződött a nagy munka, és az idén már nincs szükség a munkájára. A jogviszonyt közös megegyezéssel megszüntetik. Az eltelt időszakra 19 nap szabadság jár a dolgozónak, ami még nem került kiadásra. Az utolsó munkanapja 2017.11.17. volt. A bért ennek megfelelően bérszámfejtettem. Bruttó bére így a ledolgozott időszakra: 46 000 Ft. A szabadságot is bérszámfejtettem távolléti díjjal ami: 72 833 Ft. A munkaviszony végét a szabadság kiadásának utolsó napjára határoztam meg: 2017.12.14. A bér, és a szabadságra járó bér az utolsó munkanapon kifizetésre került. 2017.11.17. Kérdésem, hogy a teljes kifizetett összeg 118 883 Ft alapján meghatározhatom-e a szociális hozzájárulásra és szakképzési járulékra járó kedvezményt? Vagy csak a ténylegesen dolgozott napokra, a 46 000 Ft bruttó bér után. Amennyiben, a munka eladatok 2018-ban ismét kedvezően alakulnak, jogosult-e a munkáltató ismét szociális hozzájárulásra és szakképzési járulékra ugyanerre a dolgozóra igénybe venni a kedvezményt? Ha nem, megteheti-e munkáltató, hogy fizetés nélküli szabadságot ad a dolgozónak, amíg ki nem alakulnak a szerződései?
Fizetés nélküli szabadság alatti járulékfizetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy kéttagú kft., amiben a 80 százalékos üzletrésszel rendelkező tag az ügyvezető, a 20 százalékos üzletrésszel rendelkező tag pedig a társaságban 8 órás főállású munkaviszonyban dolgozik. A munkaviszonyos tag 30 napot meghaladó fizetés nélküli szabadságot kért. A kérdés, hogy helyesen járnak-e el, ha ezen tag a fizetés nélküli időszak alatt a havi 7110 forintos egészségügyi szolgáltatási járulék alá bejelentkezik és megfizeti azt, vagy tagságára tekintettel emelt összegű társas vállalkozói járulékot kell utána fizetni? Köszönettel
Szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: a munkavállaló a rendelkezésére álló egész éves szabadságát kivette, a munkaadó ilyen esetben adhat a munkavállalónak plusz szabadságot, ha igen, van ennek maximum korlátja? Vagy ebben az esetben kizárólag fizetés nélküli szabadságra tud menni a munkavállaló? Válaszát köszönöm
Gyesről visszatérés Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy kismama 3 gyermeket szült egymás után úgy, hogy közben nem tért vissza munkáltatójához. Megteheti-e a munkáltató, hogy a kismamát saját kérelmére fizetés nélküli szabadságra engedi a gyet folyósításának idejére (vagy ez alatt egy meghatározott időszakra), és a bennmaradt szabadságokat ezáltal csak a fizetés nélküli szabadság lejáratát követően adja ki/fizeti ki a munkáltató?
Közalkalmazott által gyermeknevelés céljára igénybe vett fizetés nélküli szabadság Kérdés
Ugyanezen a címen feltett kérdésemet egészíteném ki: Gyermekünk 3 éves korának betöltéséig volt a feleségem gyesen. A gyermek nem fogyatékos, de a fizetés nélküli szabadságot a gyermek felügyeletére vette igénybe. Ez esetben nem számít szolgálati időnek?
Biztosítás, ha gyed nélkül van fizetés nélküli szabadságon a kismama Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2017.10.09-ei, biztosítással kapcsolatos cikkében dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász a következőt írta: "A fizetés nélküli szabadság tartama alatt szünetel a munkavállaló biztosítása .... Kivételek ez alól ..amikor a munkáltató köteles engedélyezni a fizetés nélküli szabadságot." A gyermek 3 éves koráig ilyen, kötelezően biztosítandó fizetés nélküli szabadság jár a szülőnek. Manapság gyakori, hogy a kismama ugyan fizetés nélküli szabadságon van a gyermekével, de nem ő veszi igénybe a gyedet, mert azt az apa igényelte. Kérdésem, hogy ebben az esetben a kismama fizetés nélküli szabadsága alatt él-e a biztosítási jogviszonya, vagy szünetel? Előre is köszönöm a válaszát! Szegő Júlia szego@duoverzio.hu http://adozona.hu/munkajog/Fizetes_nelkuli_szabadsag_mikor_kell_mikor__ZZWL4H
Közalkalmazott által gyermeknevelés céljára igénybe vett fizetés nélküli szabadság Kérdés
Feleségem második gyermekünkkel gyesen volt. A gyes 1994 novemberében járt le, de a gyermekünk csak 1995 nyarától járt óvodába. Feleségem a munkáltatója hozzájárulásával fizetés nélküli szabadságot vett ki a tanév végéig. A novembertől június közepéig tartó fizetés nélküli szabadság szolgálati időnek minősül-e az öregségi nyugdíj, illetve a nők 40 éves munkaviszony után igénybe vehető nyugdíj szempontjából?
Fizetésnélküli szabadság figyelembe vétele nyugdíj szolgálati idő megállapításakor Kérdés
Fizetésnélküli szabadságot hogyan kell figyelembe venni a nyugdíj szolgálati idő megállapításakor
Fizetés nélküli szabadság: mi lesz a biztosítással, végkielégítéssel? Cikk
Bizonyos esetekben köteles engedélyezni a munkáltató a fizetés nélküli szabadságot a munkavállaló számára, más alkalommal a mérlegelésén múlik. Mettől meddig, milyen feltételek mellett lehet fizetés nélküli szabadságra menni? Milyen hatással van ez a végkielégítésre? Munkáltatóként miért nem érdemes fizetés nélküli szabadság igénybe vételére kényszeríteni a dolgozót?
Gyes beszámítása a 32 év szolgálai időbe Kérdés
Tisztelt Szakértő úr! Ezen a linken találtam meg válaszát kérdésemre:http://adozona.hu/kerdesek/2017_9_27_Gyedevek_beszamitasa_a_32_ev_szol_nfj Köszönöm, hogy válaszolt! Időközben az Ön "tollából" megjelent egy e témával foglalkozó újabb cikk: http://adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Nok_kedvezmenyes_nyugdijazasa_fontos_a_resz_ESPELR Kérdezem, jól olvasom, hogy esetemben - "A kedvezményes nyugdíjra való jogosultság tekintetében ez azt jelenti, hogy annak a nőnek, aki 1998. január 1-je előtt a fenti jogcímen volt fizetés nélküli szabadságon – gyermeknevelési ellátásban részesülés nélkül – és ezen jogcím alapján kerül részére szolgálati idő és jogosultsági idő elismerésre, akkor a kedvezményes öregségi nyugdíj megállapításához a 40 évi jogosultsági időn belül 32 év helyett minimum 30 év kereső tevékenységgel szerzett jogosultsági idővel kell rendelkezzen." A 32 év helyett 30 év vehető figyelembe? Köszönettel: Erika
Fizetés nélküli szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! A főfoglalkozású dolgozó fizetés nélküli szabadságot kér 24 hónap időtartamra, ezalatt az időszak alatt elvállalhat-e egy főfoglalkozású állást? Ilyen esetben a munkáltató hozzájárulhat-e a fizetés nélküli szabadság igénybevételéhez? A választ előre is köszönöm. Üdvözlöm.
Ügyvezető cseden Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy vállalkozás tagja és egyben ügyvezetője csedre menne. Úgy tudom, nem lehet ügyvezető, ha cseden van, mert az keresőtevékenység. Ha ez igaz, akkor őt szabályosan ki kell jelenteni az 1041-es bejelentőlapon és tényleg keresni kell egy másik személy aki ellátja az ügyvezetést? De akkor ez esetben nem fog kapni gyedet, mert azt csak aktív jogviszonnyal járna, ezt jól tudom? Járható-e az az út, hogy mégsem jelentem ki az 1041-esen és jelentem minden hónapban a 1708-as adatszolgáltatáson és 21-es kóddal szüneteltetem a biztosítását, mint egy munkaviszonyosnál, aki fizetés nélküli szabadságon van? Egyáltalán tagi jogviszonyos ügyvezetőnél létezik olyan hogy fizetés nélküli szabadság? Köszönettel KG
Járulékfizetési 1x1 őstermelőknek Cikk
Noha a mezőgazdasági őstermelő biztosítási és járulékfizetési kötelezettségéről az Adózónán is rengeteg információ található, a témával kapcsolatban érkező kérdések száma arra utal, hogy érdemes összefoglalni a speciális tudnivalókat.
Apa gyeden, gyed extrán Kérdés
Gyermekünk 2017. 03. 25-én született. A csed lejárt 2017. 09. 08-án. Tekintettel arra, hogy az én keresetem jóval alacsonyabb a férjeménél, úgy gondoltuk, hogy egyéb okra való hivatkozással fizetés nélküli szabadságot kérek a munkahelyemen, amihez előzetesen, szóban támogatóan állt a munkáltatóm, és a gyermeket a továbbiakban is ténylegesen én gondozom, míg a férjem dolgozik. A gyermekünk viszont csak 2017. 09. 25-én tölti be a hat hónapos kort. 2017. 09. 09. és 2017. 09. 25. között a férjem is fizetés nélküli szabadságot kell, hogy kérjen? Tanácstalan vagyok, hogy mi lenne a legcélszerűbb cselekvés. Kérem, segítsenek, hogy minél jobb döntést tudjunk hozni!
Szabadság számítása, régi és hatályos Mt. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkavállalónk még az előző Mt. idején ment el szülési szabadságra, majd gyermeke gondozása miatt fizetés nélküli szabadságot vett igénybe (szintén a régi Mt. idején), s csak augusztus közepén jött vissza, viszont fel is mondott. Azt olvastam, hogy ha 2011. augusztus 1. előtt vette igénybe a fizetés nélküli szabadságot, akkor az egész számít szabadságra jogosító időnek. Ha közben folyamatosan igénybe vette, akkor egészen mostanáig ezzel az idővel kell számolni, vagy a mostani Mt. szerinti szabállyal? Illetve minden ilyen évre jut neki szabadságra jogosító idő? Ilyenkor a szabadság számítására (beleértve a gyest. gyedet, keresőképtelenséget, fizetés nélküli szabadságot) melyik törvény szabályai irányadók? Továbbá úgy tudom, 2012 előtt csak az egyik szülő vehette igénybe a gyerekek utáni pótszabadságot. Erről ő nem nyilatkozott. Ez beleszámít ilyenkor? A 2. gyerek már az újabb törvény idején született, ha ez számít a válasznál. Köszönöm.