421 találat a(z) fizetés nélküli szabadság cimkére
Apa gyeden, gyed extrán
Kérdés
Gyermekünk 2017. 03. 25-én született. A csed lejárt 2017. 09. 08-án. Tekintettel arra, hogy az én keresetem jóval alacsonyabb a férjeménél, úgy gondoltuk, hogy egyéb okra való hivatkozással fizetés nélküli szabadságot kérek a munkahelyemen, amihez előzetesen, szóban támogatóan állt a munkáltatóm, és a gyermeket a továbbiakban is ténylegesen én gondozom, míg a férjem dolgozik. A gyermekünk viszont csak 2017. 09. 25-én tölti be a hat hónapos kort. 2017. 09. 09. és 2017. 09. 25. között a férjem is fizetés nélküli szabadságot kell, hogy kérjen? Tanácstalan vagyok, hogy mi lenne a legcélszerűbb cselekvés. Kérem, segítsenek, hogy minél jobb döntést tudjunk hozni!
Szabadság számítása, régi és hatályos Mt.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkavállalónk még az előző Mt. idején ment el szülési szabadságra, majd gyermeke gondozása miatt fizetés nélküli szabadságot vett igénybe (szintén a régi Mt. idején), s csak augusztus közepén jött vissza, viszont fel is mondott. Azt olvastam, hogy ha 2011. augusztus 1. előtt vette igénybe a fizetés nélküli szabadságot, akkor az egész számít szabadságra jogosító időnek. Ha közben folyamatosan igénybe vette, akkor egészen mostanáig ezzel az idővel kell számolni, vagy a mostani Mt. szerinti szabállyal? Illetve minden ilyen évre jut neki szabadságra jogosító idő? Ilyenkor a szabadság számítására (beleértve a gyest. gyedet, keresőképtelenséget, fizetés nélküli szabadságot) melyik törvény szabályai irányadók? Továbbá úgy tudom, 2012 előtt csak az egyik szülő vehette igénybe a gyerekek utáni pótszabadságot. Erről ő nem nyilatkozott. Ez beleszámít ilyenkor? A 2. gyerek már az újabb törvény idején született, ha ez számít a válasznál. Köszönöm.
Így mehet fizetés nélküli szabadságra
Cikk
Milyen időtartamra és milyen indokkal kérelmezheti a dolgozó a fizetés nélküli szabadságot? – kérdezte egyik olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd válaszolt.
Fizetés nélküli szabadság kérdésköre
Kérdés
Milyen időtartamra és milyen indokkal kérelmezheti a dolgozó a fizetés nélküli szabadságot?
Társadalombiztosítás szülési és fizetés nélküli szabadság alatt
Cikk
Cikkünkben részletesen bemutatjuk a szülési és a fizetés nélküli szabadságra vonatkozó munkajogi és az ehhez kapcsolódó társadalombiztosítási szabályokat.
Gyed igénylése apuka részéről
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kollégánk felesége jelenleg cseden van. A csed lejártát követően az apuka igényelné a gyed extrát (kifizetőhely vagyunk). Anyuka igényelne a munkahelyén fizetés nélküli szabadságot, de gyedet nem. Az lenne a kérdésem, hogy az anyukának kell-e maga után fizetnie az egészségügyi szolgáltatási járulékot? Előre is köszönöm a válaszát.
Fizetés nélküli szabadság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főszabályként törvényi előírás alapján a munkáltató egy év fizetés nélküli szabadságot adhat. Kérdésem, hogy van-e bármilyen előírás az ilyen típusú szabadság meghosszabbítására vonatkozóan? Szabályozza-e valami azt, hogy a munkáltató egymás után több éven keresztül is kiadhassa/ne adhassa ki a fizetés nélküli szabadságot a munkavállaló részére? Például: a munkavállaló kérésére a munkáltató engedélyezhet-e akár három éven keresztül tartó szabadságot? Ha igen, akkor meg kell-e szakítani annak időtartamát az egyes évek között akár csak egy napra, vagy lehet egybefüggő időtartam? Válaszát előre is köszönöm!
Nyilatkozat vagy megállapodás visszavonása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Aláírtam egy papírt, melyben a munkáltatómmal megállapodtam, hogy július elején fizetés nélküli szabadságomat megszüntetem (ekkor tölti be a gyermekem a 3. életévét). A gyermekemre tekintettel a gyes a 4 éves koráig jár nekem. Az Mt. szerint a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság esetén 10 éves korig nem szüntethető meg felmondással a munkaviszony. Kérdésem: ha aláírtam, hogy mikor térek vissza, ezt megváltoztathatom-e, vagy csak akkor, ha ahhoz a munkáltató hozzájárul? Illetve esetemben a 4 vagy a 10 év számít? Köszönöm.
Ügyvezető fizetés nélküli szabadsága
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. tulajdonosa a cégben ügyvezetői feladatait munkaviszonyban látja el. Egyéb elfoglaltságára hivatkozva fizetés nélküli szabadságot igényelne kb. 6 hónapra. Lehetséges-e, hogy mint magánszemély erre az időre csak az egészségbiztosítási szolgáltatási járulékot fizeti meg és egyéb fizetési kötelezettsége nem keletkezik sem az ügyvezetőnek sem a kft.-nek? Egyéb 36 órát meghaladó jogviszonya nincs. Válaszát előre is köszönöm! Petrik Attiláné
Gyes alatti foglalkoztatási kötelezettség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában várom szíves válaszát: Munkavállaló 2017.12.19-ig gyesen tartózkodik, amikor is a gyermek betölti a 3. életévét. Munkavállaló jelezte, hogy már előbb vissza szeretne térni a munkába, azonban jelen pillanatban azon az osztályon, melyre ő szeretne visszatérni, nincs szabad hely. A többi osztályra pedig ő nem szeretne visszatérni. Kérdésem: kötelesek vagyunk-e őt az általa kívánt időben visszavenni? Anno a gyed-gyes igényléséhez fizetés nélküli szabadság igény írásban nem készült, ezért van bennem némi kétely, tudunk-e arra hivatkozni, hogy ő a gyes végéig van fizetés nélküli szabadságon, ezért nem vagyunk kötelesek visszavenni. Válaszát előre is köszönöm!
Rokkantsági ellátásban részesülő fizetés nélküli szabadsága
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a 2015. 11. 08-án már feltett kérdésemmel kapcsolatos. Nődolgozónk (született: 1956. 01. 04-én) 2013. márciustól rokkantsági ellátásban részesül. A felülvizsgálat időpontjáig fizetés nélküli szabadságot kért, azzal az indokkal, hogy a felülvizsgálat után szeretne visszajönni dolgozni. Felülvizsgálatra azóta sem hívták be. Mivel a 61. évét is betöltötte, valószínű hogy már nem is fogják behívni. Kérdésem az alábbi: úgy tudjuk, a munkáltató megteheti, hogy megszünteti a fizetés nélküli szabadság engedélyezését. De a továbbiakban mi a teendő, ha a dolgozónk nem akarja a munkaviszonyát megszüntetni, dolgozni pedig nem tud? Öregségi nyugdíjba csak a 2020. évben mehet. A munkáltató nem akar a dolgozónak felmondani. Kérem segítségüket, mi a teendő, hogy munkajogilag helyesen járjunk el. Köszönettel: F. E.
Fizetés nélküli szabadság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék választ kapni arra a kérdésre, hogy mi történik akkor, ha a munkavállalónak az adott évben a fizetett szabadsága elfogy? Én mint munkaadó szabadságomat töltöm, de már neki nincs szabadsága. Én fogorvos vagyok, ő az asszisztens. Nélkülem nem tud dolgozni. Adhatok-e neki fizetés nélküli szabadságot?
Öt kérdés, öt válasz az egészségügyi szolgáltatási járulékról
Cikk
Számos kérdés merül fel nap mint nap azzal kapcsolatban, hogy kinek, mikor és hogyan kell egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetnie például, ha ellátás nélküli munkanélküli, külföldön dolgozik vagy fizetés nélküli szabadságot vesz igénybe.
Kft. ügyvezetője járulékfizetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy családi kft. 25%-os részesedésű tagja egyben ügyvezető is. Másik vállalkozásnál rendelkezik 36 órát meghaladó munkaviszonnyal, de most családi okok miatt kénytelen volt egy fél éves fizetés nélküli szabadságot kérni. Kérdésem az, hogy ebben az esetben hogyan alakul a járulékfizetési kötelezettsége. A családi kft.-ben nem működik személyesen közre, ennek ellenére meg kell-e fizetnie a minimálbér után a járulékot? Ha igen, akkor lehet-e csökkenteni a fizetendő járulékot azáltal, hogy minimális napi időtartamú (1 órás) munkaviszonyt létesít a családi kft.-ben? Válaszát előre is köszönöm.
Munkaviszony mellett egyéni vállalkozó fizetés nélküli szabadságon
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó heti 36 órás munkaviszonyban egy cégnél. Jelenleg munkaviszonyában gyet miatt fizetés nélküli szabadságon van. Emellett az egyéni vállalkozása működik, de alkalmazottakkal. Kell-e az egyéni vállalkozásában a minimálbér alapján járulékot fizetnie, ha személyesen nem végez munkát? A későbbiekben az egyéni vállalkozásában személyesen is dolgoznia kell, akkor terheli-e kötelező járulékfizetési kötezettség?