hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Apa gyeden, anya a gyermekkel, fizetés nélküli szabadságon

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Több megoldás közül választhatnak a kisgyermekes szülők a csecsemőgondozási díj (csed) folyósítását követően, hogy melyikük igényelje a soron következő ellátást, a gyermekgondozási díjat (gyed), illetve az ellátásban részesülő dolgozzon-e emellett, vagy sem. A szóba jöhető variációk (amelyek száma a nagyszülői gyed jövő évtől történő bevezetésével tovább bővül) közül azt a viszonylag ritkán előforduló helyzetet tekintjük át, amikor az édesapa igényli a gyedet, ugyanakkor az anya marad otthon a gyermekkel.

Ez a megoldás az édesanya és gyermeke szempontjából nem szorul magyarázatra, míg az apa gyedigénylését az indokolhatja, hogy ő esetleg – a keresete alapján – lényegesen magasabb összegre számíthat, vagy vállalkozóként ily módon „optimalizálhatja” egy időre a járulékterheit.

A kötelező egészségbiztosítás ellátásiról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Eb. tv.) 42/A paragrafusának (1) bekezdése értelmében gyermekgondozási díjra jogosult

  • a biztosított szülő, ha a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, illetve
  • az anya, valamint a 40. paragrafus (4) bekezdésében meghatározott személy, aki részére csecsemőgondozási díjat állapítanak meg, és a biztosítási jogviszonya a csecsemőgondozási díjra való jogosultságának időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a csecsemőgondozási díjra való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett, és a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt,
  • és mindkét fenti esetben a gyermeket a saját háztartásában neveli.

Segítségre lenne szüksége munkáltatói kérdésekben?
Rendelje meg kedvezményesen a Kedvező adózású munkavállalás 2019-ben című kiadványt.
Kiadványunk bemutatja, hogy a jelenlegi jogszabályi környezetben melyek a legkedvezőbb foglalkoztatási formák, és ötleteket ad a juttatások optimalizálásához.
Részletek >>

Ha az első pontban említett feltételeknek megfelel az apa, akkor minden további nélkül igényelheti a gyedet az édesanya csedre való jogosultságát követően. A gyed mellett bármilyen jogviszonyban korlátlanul folytathat keresőtevékenységet az apa, ám abban az esetben, ha azt megelőzően munkaviszonyban dolgozott volna a saját vállalkozásában, célszerű a jogviszonyát társas vállalkozói jogviszonyra módosítania, hiszen így mentesül a havi minimális adó- és járulékfizetési kötelezettség alól.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük az édesanya biztosítási státuszát és teendőit abban az esetben, ha továbbra is ő maradna otthon a gyermekkel.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink