404 találat a(z) fizetés nélküli szabadság cimkére
Fizetés nélküli szabadság Kérdés
Az alkalmazott 3 hónap fizetés nélküli szabadságot kért munkáltatójától, azon céllal, hogy egy másik cégnél helyezkedik el idényjellegű munkára, hivatalosan bejelentkezve. Kérte, hogy a jelenlegi munkáltató fizetés nélküli szabadságot adjon számára, ne jelentse ki, mivel három hónap múlva vissza szeretne térni hozzá. Lehetséges ez ilyen formában ? Köszönettel: Bényi Józsefné
Visszamenőleges fizetés nélküli szabadság kérelem Kérdés
Tisztelt Szakértő! A segítségét kérném az alábbi ügyben: Csökkent munkaképességű kollégánk rehabilitációs ellátása 2015. január 31. napjával lejárt (3 évre állapították meg). A jelzett időpontig nem hívták be bizottság elé, így kollégánk 02. 01-től nem kapott ellátást. 2015 márciusában volt az elsőfokú bizottság előtt, amely 2015. 07. 07-én kelt határozatban állapította meg az egészségi állapotának mértékét, visszamenőlegesen 2015. 02. 01-től. A kollégának kipostázott értesítés szerint igényelheti az ellátást, legkorábban a megállapított egészségi állapot kialakulásának időpontjától, amennyiben nem áll munkaviszonyban, vagy legalább 1 napot fizetés nélküli szabadságon volt. Kérdésem: mivel a kolléga jelenleg is munkaviszonyban áll, közel fél évre visszamenőleg van-e lehetőség fizetés nélküli szabadságot igényelni? 2015. 02.10-én nem dolgozott, fizetett szabadságon volt, van-e lehetőség arra, hogy erre a napra utólag fizetés nélküli szabadságot kérjen, illetve azt a munkáltató jóváhagyja? Így nem esne el az ellátástól, ami nem egy nagy összeg, de az ő állapotában és körülményeit figyelembe véve minden forint számít. Amennyiben ez nem járható út, tudna-e javasolni valamilyen megoldást?
Fizetés nélküli szabadság – szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Olyan kérdésem lenne, hogy a fizetés nélküli szabadságot (a munkatáltátó engedélyezi magáncélból) meg kell, hogy előzze, hogy kivegye a rendes szabadságát? Vagy az éves szabadságától függetlenül mehet fizetés nélkülire? Illetve él-e még az a szabály, hogy 15 nappal korábban kell írásban jeleznie a foglalkoztató felé? Válaszát előre is köszönöm!
Eltűnt munkavállaló Kérdés
Egy kft. munkavállalója három gyermeket szült, és közben több helyre költözött (alkalmi szállásokra is). Letelt a legkisebb gyermek utáni fizetés nélküli szabadság is, és nem tudjuk, merre van. Mi a teendő? Hogyan lehet megtalálni? Segítségüket előre is köszönve: Tanyi Katalin
Fizetés nélküli szabadság szülés idejére Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy ha valakinek gyermeke születik, akkor a 3 évre írásban meg kell kérni a fizetés nélküli szabadságot? Az Mt. szerint erre az időszakra jogosult rá – ez alapján én nem nyilatkoztatnám, de zavaró az a rész, hogy a munkavállaló kérésének megfelelően kell kiadni.
Gyed igénylés a gyermek 1 éves korától Kérdés
Az anya a tgyás után újból munkába állt napi 8 órás munkaidővel. Ha a gyermeke betölti az egy éves kort, akkor igényelheti-e a gyedet, úgy, hogy továbbra is munkában marad? Kell-e az eredeti jogviszonyában fizetés nélküli szabadságra mennie, és a munkáltatójával újabb jogviszonyt létesítenie?
40 éves munkaviszony – nyugdij Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésemre várnám mielőbbi szíves válaszát: 1956-ban született nő munkaviszonyban töltött ideje alatt munkahelyén 1 évig fizetés nélküli szabadságot vett igénybe. Ezen időszak alatt megbízási szerződéssel másik munkahelyen dolgozott, ahol minden, a törvényi előírásoknak megfelelő járulékot befizettek utánna. Beleszámít-e a 40 évbe a megbízási szerződéssel ledolgozott időszak? Köszönettel.
Fizetés nélküli szabadság Kérdés
Több munkavállaló kér két havi fizetés nélküli szabadságot. Mint munkáltató, kérhetek-e részletes indoklást a fizetés nélküli szabadság okairól?
Így kérhet fizetés nélküli szabadságot hozzátartozója ápolására Cikk
Mit kell tennie a munkavállalónak, ha hozzátartozója tartós betegsége miatt fizetés nélküli szabadságot venne ki és ápolási díjat igényelne? Milyen teendői lehetnek a munkáltatónak? Olvasónk kérdésére Széles Imre tb-szakértőnk válaszolt.
Ápolási díj igénylése Kérdés
Az egyik ügyfelem alkalmazottja a férje ápolása céljából szeretne ápolási díjat igényelni. Az lenne a kérdésem, hogy a munkáltató felé milyen kötelezettségei vannak? Gondolom,hogy ír egy fizetés nélküli szabadság engedély kérelmet, amelyben leírja, hogy a férje ápolása miatt szeretné igénybe venni a fizetés nélküli szabadságot. Kérdésem,hogy kell-e orvosi igazolás a férj kezelőorvosától, hogy az ápolás jogosultságát igazolja? Illetve a munkaáltatónak szükséges-e még bármi egyebet benyújtania? Válaszukat előre is nagyon szépen köszönöm. Üdvözlettel: Bocskay Endréné
Egyéni vállalkozó 10 évig gyesen lévő alkalmazottja miatti terhei Kérdés
Tisztelt szerkesztőség! Egyéni vállalkozó egy alkalmazottat foglalkoztatott egy másik faluban lévő egyszemélyes üzletében. A dolgozója 7 év munkaviszonyt követően elment szülni, a boltot bezárták. A gyermeke beteg, ezért 10 éves koráig otthon lehet vele gyesen. Közben szült egy másik gyermeket, majd ismét visszatért az első gyermekével gyesre. A dolgozó nem tudja vállalni, hogy egy másik városba, 30-40 kilométerre járjon dolgozni, a beteg gyermeke miatt. Ő nem hajlandó felmondani, a munkáltatói felmondásra számít. 17 év munkaviszony után jár neki a felmondási idő és a végkielégítés, hiába csak 7 év volt a ténylegesen munkában töltött ideje? Az egyéni vállalkozónak azóta nincs más alkalmazottja, a vállalkozása csődbe ment, már csak ő maga dolgozik még valameddig, amíg az árukészletét megpróbálja kiárulni. Gondolkozik azon, hogy visszaadja a vállalkozói igazolványát. Az árbevétele még a saját járulékait sem fedezi. Mi történik akkor, ha visszaadja a vállalkozói igazolványát, és nem tudja, mert nincs miből kifizetni az alkalmazottja felmondási időre járó bérét, végkielégítését? A két szülésre, felmondási időre, végkielégítésre tekintettel körülbelül 1 millió forint lenne járulékokkal együtt az összes terhe. Az alkalmazott munkaviszonya megszűnik a vállalkozói igazolvány visszaadásának napjával? Mi lesz azzal az összeggel, ami járna neki, de nincs miből kifizetni? Itt nincs felszámoló, végelszámoló, ekkor is van lehetőség a bérgarancia-alapból való igénylésre? Köszönettel.
Szolgálati idő a nők kedvezményes nyugdíjánál – így döntött a Kúria Cikk
Beszámít-e a fizetés nélküli szabadság időszaka a nők kedvezményes nyugdíjánál a jogosultsági időbe? A minap a Kúria mondta ki a végső szót egy jogvitában.
Gyed-gyes-ügyvezetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni a gyermeknevelés célú fizetés nélküli szabadság alatt gyed és később gyes fizetés fennállhat-e úgy egy tb-kifizetőhelyi foglalkoztatónál (8 óra munkaviszony volt, és a gyermek most 22 hónapos), hogy emellett egy működő kft.-ben vezető tisztségviselői munkát végeznék munkaviszonyban, vagy személyesen közreműködő tagként – ez még nem eldöntött –, illetve milyen minimumösszeggel és járulékvonzatokkal kell számolni a két esetben?
Külföldön élő alkalmazott gyed igénylése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik alkalmazásban álló munkavállalónk jelenleg Ausztriában él, az állandó lakcíme is ott van már, Magyarországon csak tartózkodási hellyel rendelkezik. Első gyermeke után kapott tgyása 2014. 07. 04-én járt le, ezt követően beadta a gyedigényét, melyet foglalkoztatói igazolás kíséretében továbbítottunk az OEP-nek. A gyed igénylőben nyilatkozott arról, hogy az osztrák állampolgárságú férje Ausztriában családi ellátást kap. Egyeztettem néhány szakemberrel, és azt a tájékoztatást kaptam, hogy így nem lesz jogosult a gyedre, mivel az állandó lakcíme Ausztriában van, és a férje családi ellátást kap. Így hát felmerült bennem a kérdés, hogy akkor a magyarországi munkaviszonyában milyen időre is jelentsem őt a havi 08-as bevallásban? Gyedre nem jelenthetem, hiszen nem fognak neki folyósítani ilyen ellátást, éppen ezért véleményem szerint fizetés nélküli szabadságot kellene jelentenem, melyről előzetesen a 14T1041-es nyomtatványon is adatot kellene szolgáltatnom. Várom válaszukat.
Munkavégzés gyes mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. főfoglalkozású teljes munkaidős dolgozója jelenleg gyesen van. Szeretne a gyes mellett munkába állni. Az ügyvezetővel egyeztetve csak heti 1-2 napot dolgozna, nem minden nap. Ilyen esetben azokra a napokra mikor nem dolgozik fizetés nélküli szabadságot (gyes nap?) kell a munkavállaló részére számfejteni? Ez a megoldás kivitelezhető? A következő kérdésem az lenne, hogy a tgyás után járó szabadságról a munkavállaló rendelkezhet? A gyes lejárta után ezt milyen időn belül kell kivennie? Szakaszosan is kiveheti (1 hetet dolgozik, 3 hetet szabadságon van)? Várom válaszát! Köszönettel