661 találat a(z) egyszerűsített foglalkoztatás cimkére
Korhatár előtti ellátás és a kereset Kérdés
Tisztelt Szakértő! A nők 40 éves szolgálati idő megszerzésével lehetőségem van nyugdíjba menni. Kérdésem arra irányul, hogy a 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) 83/B §-a szerinti keresetkorlát összegébe be kell számítani az egyszerűsített foglalkoztatásra tekintettel megszerzett, szja-bevallásba beállítandó adóköteles jövedelmet? Üdvözlettel: Bácsi Ferencné
Egyszerűsített foglakoztatás folyamatos nyitvatartás idején Kérdés
Dohánybolt folyamatos nyitvatartással, egyenlőtlen munkaidőkeretben foglalkoztatja alkalmazottjait. Esetenként egyszerűsített foglalkoztatá keretében külső alkalmi munkavállalót is alkalmaz. Jár -e pótlék a vasárnap vagy munkaszüneti napon dolgozó alkalmi munkavállalóknak?
Egyszerűsített foglalkoztatott napi maximális munkaideje Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kormányhivatal foglalkoztatási főosztály munkavédelmi és munkaügyi ellenőrzési osztálya munkaügyi ellenőrzést végzett cégünknél. Cégünk vadriasztási feladatok ellátására hivatásos vadászokat alkalmaz, egyszerűsített foglalkoztatottként. A három vadász naponta váltja egymást. Naponta 0.00-24.00 között végzik a munkájukat. Az ellenőrzés napján – az időjárás és a szezonalitás miatt – éppen nem volt jelen ilyen dolgozó a cégnél, azonban az ellenőr szóban azt közölte az ügyvezetővel, ha 12 órát meghaladóan munkát végző személyt talál a cégnél, azt ő hazaküldi. (Sajnos jogszabályi hivatkozást nem említett.) Szeretnénk tudni, hogy valóban van-e joga ilyen intézkedést tenni, és ha igen, milyen jogszabály alapján. Tisztelettel: Szatmáriné
Dolgozhat-e kocsmában fiatalkorú, és lehet-e alkalmi munkás? Cikk
Tizennyolc év alatti munkavállaló dolgoztatható-e egyszerűsített foglalkoztatás keretében, illetve vállalhat-e munkát olyan vendéglátóhelyen, ahol alkoholt mérnek ki? Milyen korlátai vannak a munkavégzésnek (óraszám, pihenőidő, beosztott napok)? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász szakértőnk válaszolt.
Minden nap számít – mikortól jár a táppénz, csed, gyes? Cikk
Munkavállaló előző évben egyszerűsített foglalkoztatás keretében dolgozott mintegy 120 napot részben alkalmi, részben mezőgazdasági idénymunkásként. Idén januártól dolgozik munkaviszonyban. November végén szül, szeptemberben szeretne táppénzen lenni, amikor már feltehetően megterhelő lesz a munkavégzés a babára nézve. Mi alapján számítható a táppénz? Jár-e neki csed, gyed, és mi alapján számítható? Olvasónk kérdésére Dr.Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszol.
Nők 40 nyugdíj: hogyan számít a kereseti korlátnál az alkalmi bér? Cikk
Figyelembe kell-e venni a kereseti korlátnál az egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelmet a nők kedvezményes nyugdíjában részesülő munkavállaló esetében, s ha igen, akkor a teljes kifizetett összeget vagy csak a mentesített keretösszeg feletti részt? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.
Alkalmi munkavállaló – egy hónapon belül több munkáltató Kérdés
Tisztelt szakértő! Kérdésem a következő lenne: ha egy munkavállalót egy hónapon belül két munkáltató foglalkoztat, ilyen esetben havonta dolgozhat-e 15 napot az egyik, és 15 napot a másik munkáltatónál (5 naponta változtatva a munkáltatót), vagy a napjai összeadódnak, és így összesen dolgozhat a két munkáltatónál 15 napot egy hónapban? Válaszát köszönöm.
5 fontos dolog, amit az egyszerűsített foglalkoztatásról tudni kell Cikk
Az egyszerűsített foglalkoztatás, alkalmi munkavégzés speciális szabályainak a kialakításánál meghatározott szektorokban előforduló (mezőgazdaság, turizmus), tipikusan rövid ideig fennálló munkaviszonytípusra kívánt a jogalkotó kellően rugalmas, átlátható és könnyen betartható szabályrendszert alkotni. A hatályos szabályozás ezen elvek mentén eltérő előírásokat tartalmaz többek között a munkaviszony létrejöttére, bejelentésére, tartalmára, a minimális díjazás szintjére, a közteherfizetésre, valamint a munka és pihenőidő szabályaira is. A leglényegesebb eltérésekre az alábbiakban hívjuk fel a figyelmet.
Nők 40 nyugdíj – alkalmi munka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk mezőgazdasági idénymunkára szeretne alkalmazni egy hölgyet, aki a nők kedvezményes nyugdíjában részesül, és mellette még van egy 40 órás bejelentett munkaviszonya is (minimálbért kap). Kérdésünk, hogy az egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelmét figyelembe kell-e venni a kereseti korlátnál, és, ha igen, akkor a teljes kifizetett összeget vagy csak a mentesített keretösszeg feletti részt? Másik kérdésünk, hogy, ha ugyanezt a hölgyet az idénymunka keretében vasárnapra osztjuk be dolgozni, kell-e 50 százalékos vasárnapi pótlékot fizetni a részére? Válaszát előre is köszönjük.
Egyszerűsített foglalkoztatás ápolási díj mellett Kérdés
Nagyon szépen köszönöm Széles Imre szakértő úr válaszát az ápolási díj melletti katás egyéni vállalkozás témában. Azonban a hölgy havi jövedelme nem érné el a főállású katás vállalkozó által fizetedő 50 ezer forintot, ezért ez részére nem jelent megoldást. Szeretném megkérdezni, hogy egyszerűsített foglalkoztatás keretében dolgozhat-e úgy, hogy mellette az ápolási díj megmarad? Ha napi 4 órát dolgozna gépjárműoktatóként, akkor a mentesített keretösszeg a garantált bérminimum 87 százaléka lenne, vagy annak a fele? Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm. Tiszteltettel: Bocskay Endréné
Alkalmi munkás szabadságának fizetése Kérdés
Tisztelt Szakértők! Cikkeikben azt írják, hogy az egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmazott munkavállalónak is jár a szabadság. Ezzel kapcsolatban szeretném az alábbiakat kérdezni. Egy boltban néhány alkalommal alkalmaznak eladót, 4-6-8 órában. Ilyenkor hogyan kell kiszámolni, hogy mennyi szabadság jár az illetőnek, és mikor kell elszámolni a szabadságot? Előre nem lehet tudni, hogy a következő héten lesz-e egyáltalán alkalmazva? Heti 2-3 napot dolgozik (de nem minden héten), így mikor kell a szabadságot kiadni, illetve kifizetni? Az év végén? Az sem világos teljesen, hogy pénzben kell-e megváltani, vagy ténylegesen a napokat kell kiadni? Ezekre a napokra az alkalmi munkást le kell jelenteni a NAV felé, és közterhet is kell fizetni? Milyen módon kell ezt bérszámfejteni, és miként veszi figyelembe ezt a munkavállaló az szja elszámolásában? Beleszámítódik ez nála a mentesített keretbe? Mindezt hogyan kell dokumentálni? Válaszukat előre is köszönöm.
Másodállás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Teljes munkaidős munkaviszonyban álló munkavállaló dolgozhat-e a szabadidejében (szombat, vasárnap) egyszerűsített foglalkoztatás keretében? A főállásban (pénzintézet) betöltött munkakör teljesen más, mint az alkalmi foglalkoztatásban (vendéglátás) lévő. Az egyszerűsített foglalkoztatást be kell-e jelentenie a munkavállalónak a pénzintézet felé? Köszönettel várom válaszát.
Egyszerűsített foglalkoztatás 18 év alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! 18 év alatti munkavállaló egyszerűsített foglalkoztatást vállalhat-e egyáltalán, illetve vállalhat-e olyan vendéglátóhelyen, ahol alkoholt mérnek ki?! Milyen korlátai vannak a munkavégzésnek (óraszám, pihenőidő, beosztott napok tekintetében)?
Napidíj alkalmi munkavállalónak Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy, ha valakit egyszerűsített foglalkoztatás keretében foglalkoztat egy szelmélyszállítást végző cég, 6 órát meghaladóan van távol belföldön és külföldön egyaránt, akkor neki fizethető-e 3000 forintos, illetve 60 eurós napidíj? Válaszát és munkáját előre is köszönöm!
Gyes mellett alkalmi munka Kérdés
Gyes mellett az anyuka hétvégenként egy cukrászdában, egyszerűsített foglalkoztatással alkalmi munkát vállalna. A cég foglalkoztathatja hétvégenként? Az OEP fele az anyukának vagy a cégnek van valamilyen bejelentési kötelezettsége? Köszönöm a válaszukat. Vasóczki Ildikó Adó-Tudor Kft.