700 találat a(z) egyszerűsített foglalkoztatás cimkére
Egyszerűsített foglalkoztatás – létszámkorlát
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermelő mezőgazdasági idénymunkára alkalmaz egyszerűsített foglalkoztatás keretében embereket. Egy munkáltató és egy ugyanazon alkalmazott között 120 nap lehet egy évben a bejelentés. Vonatkozik-e a termelőre a létszámra vonatkozó korlát? Nincs alkalmazottja, akkor hány napot alkalmazhat egyszerűsített foglalkoztatás keretében mezőgazdasági idénymunkára embereket? Köszönettel: Balogné
Egyszerűsített foglalkoztatás
Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Kérdésem, hogy egy kft. munkavállalóit kiléptette, visszaveheti-e őket alkalmi munkavállalónak? Ez egy büfé. Válaszukat köszönöm.
Egyszerűsitett foglalkozás bére
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Most olvastam, hogy az egyszerűsített foglalkoztatásnál a minimálbér 130 százaléka lehet adómentes. Kérdésem, hogy mikortól, és hogy a szakképzetleneknél is, vagy csak a szakképzetteknél? Mennyi az az összeg, amelyet adómentesen ki lehet fizetni?
Munkaerő-kölcsönzés – egyszerűsített foglalkoztatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkaerő-kölcsönzés esetén megengedett az egyszerűsített foglalkoztatás? Köszönöm.
Külföldön biztosított alkalmi munkavállaló
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó családtagja alkalmi munkavállalóként kisegít a férje magyarországi boltjában időszakonként. Az érintett családtag/alkalmi munkavállaló Ausztriában főállású munkaviszonnyal rendelkezik, ennek tényét A1 nyomtatvánnyal igazolja. Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény 8. § (5) alapján a közterhet a férj/munkáltató nem állapítja. illetve fizeti meg. Kérdésem, hogy a feleség/alkalmi munkavállaló részére ily módon juttatott jövedelem Magyarországon. illetve Ausztriában is adómentes e? Mely tagállam adózási szabályait kell alkalmazni erre a juttatott jövedelemre? Előre is köszönöm válaszuk. Üdvözlettel: Szabó Kinga
Egyszerűsített foglalkoztatás vasárnapi pótléka
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy szolgáltató cég heti 1-2 napra bejelentene ügyviteli munkakörben alkalmi munkavállalót. Felmerült, hogy időnként vasárnapi napra esik a bejelentett munkanap. Ebben az esetben akkor vasárnapi pótlékot kell fizetni? Illetve ezután a tb-járulékokat is meg kell fizetni? Köszönöm válaszát.
Egyszerűsített munkavállalás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg egy nem állami fenntartású szociális intézményben a pénztári feladatot egy nyugdíjas munkavállaló napi kétórás munkaviszony keretében látja el úgy, hogy a munkaidő a heti kétszeri pénztári nyitvatartási időhöz igazodik. Tehát egy héten csak két alkalommal dolgozik. Kérdésként merült fel, hogy ha megszüntetjük a munkaviszonyát, utána alkalmi munkában elláthatja-e ezt a feladatot? Nyilván ha letelik az évi 90 nap, akkor ez tovább nem működik, de addig is sokat meg lehetne spórolni a közterhen. A másik, hogy ugyanez a munkavállaló, ha konyhai munkát is végezne alkalmanként, azt hogyan honoráljuk anélkül, hogy a munkaidejét megemelnénk? A konyhai munka csak eseti jellegű lenne. Előre is köszönöm válaszát.
Módosítani kell majd a munkaidő-beosztást? Változhat az Mt.
Cikk
A parlament döntésére vár az általános közigazgatási rendtartásról szóló törvény hatálybalépésével összefüggő törvények és egyes egyéb törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. Ennek 202. §-a érinti a munka törvénykönyve néhány rendelkezését. Szintén kezdeményezték az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény módosítását a mentesített keretösszeg vonatkozásában.
Munkahelyi baleset
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne, egyszerűsített foglalkoztatásban alkalmazott munkavállaló heti 2 nap munkára. Munkahelyén balesetet szenved, ilyen esetben a munkáltatónak milyen kötelezettségei vannak (például: jegyzőkönyv felvétele)? A munkavállaló hova fordulhat, ha maradandó sérülése lett a balesetből? Válaszát köszönöm
Egy vagy kettő nap?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha a vállalkozás tevékenységének jellegéből kifolyólag van olyan munkavállaló, akinek a munkaideje átnyúlik a következő napra (22-06 óra között dolgozik), és egyszerűsített foglalkoztatottként foglalkoztatott, akkor az 1 vagy 2 napnak minősül-e bejelentés és közteher szempontjából? Köszönöm a választ!
Kevés a dolgozója? Legyen képben, hogyan alkalmazhat többet!
Cikk
Sok magyarországi vállalkozás küzd manapság munkaerőhiánnyal. Érdemes áttekinteni azokat a jogviszonybeli lehetőségeket, amelyekkel a munkaerő-szükséglet kielégíthető úgy, hogy se a foglalkoztatott személy, se a munkaügyi felügyelet ne találjon fogást a vállalkozáson.
Egyszerűsített foglalkoztatott szja-összege
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy olyan esetben mi a teendője az egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmazott munkavállaló munkáltatójának, ha szja-fizetési kötelezettség keletkezik? A munkáltató utalhatja-e a munkavállaló szja-összegét, hová kell utalni, és mikor kell bevallani?
Itt a szüret – így foglalkoztathatók idénymunkások a mezőgazdaságban
Cikk
Az őszi mezőgazdasági betakarítási, szüreti csúcsidőben mindig kevés a kéz a mezőgazdaságban, mivel nem minden oldható meg gépi munkával. Mezőgazdasági idénymunkára meghatározott feltételekkel foglalkoztathatnak a munkáltatók akár harmadik országbeli állampolgárokat is.
Egyszerűsített foglalkoztatás – mentesített keretösszeg
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Először is köszönöm eddigi válaszait az egyszerűsített foglalkoztatásra vonatkozóan. Szintén ezen jogviszonnyal kapcsolatosan lenne további két értelmezési kérdésem: 1. Mentesített keretösszeggel kapcsolatos kérdés. A jogszabály szerint a mentesített keretösszeg szakképzettséget igénylő munkakörben 7410 forint/nap ebben az évben. Mi ezt úgy értelmezzük, hogy 7410 forint/nap munkabér alatt nem kell szja-t fizetni a dolgozónak, függetlenül attól, hogy mennyi órát (maximum 8 órát) dolgozik. Azaz például három órás munkára is kifizethető adómentesen a 7410 forint. Vagy kevesebb ledolgozott óránál arányosítani kell, azaz – maradva a háromórás példánál – háromórás egyszerűsített munkaviszony esetén (7410/8x3) 2778 forint lesz az adómentes határ, vagyis a mentesített keretösszeg? Álláspontunkat az efotörvény 9. paragrafusának 2. bekezdésére alapozzuk, amiben "napibért" említ a jogszabály. 2. Egyesületünk egyszerűsített foglakoztatás keretében alkalmaz egy-egy napra, alkalmanként buszvezetőt (saját tulajdonú busz). A járművezetőt természetesen bejelentjük, a járulékot megfizetjük, viszont kérdésem az, hogy lemondhat-e a béréről (ő ugyanis kvázi "szívességi" alapon is vállalna egyesületünk részére fuvarokat). Előre is köszönöm a válaszokat.
Nyugdíjas szövetkezet bejelentési kötelezettség a NAV felé
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha a nyugdíjas szövetkezet öregségi nyugdíjas tagja ellenérték fejében könyveli a szövetkezetet, be kell-e jelenteni a 17t1045NY jelű nyomtatványon? Nem vállalkozási jogviszonyban, például egyszerűsített foglalkoztatás vagy megbízás keretében? Ugyanúgy azokat a tagokat jelenteni kell, akik ugyan választott tisztségviselők lettek alakuláskor a közgyűlés által megszavazott díj ellenében? Fizetésüket (tiszteletdíjukat) az első hónapokban nem biztos, hogy megkapják. A NAV-tájékoztatóból úgy értelmeztem, hogy csak külső munkavégzés esetén kell a 17t1045NY vagy TEL adatlapon bejelenteni. Külső munkavégzésen azokat a tagokat értem, akiket ki tudunk közvetíteni cégekhez. Válaszukat várva, tisztelettel: M. Margit