531 találat a(z) családi gazdaság cimkére
Családi gazdaság alakítása II. Kérdés
Köszönöm a szakértői választ. Újabb kérdéseim merültek fel a témával kapcsolatban. Az egyéni vállalkozó létrehoz egy családi gazdaságot, ahol a családi gazdálkodó ő lesz. A korábban egyéni vállalkozóként felhalmozott eszközöket, földterületet, alkalmazottakat teljes létszámban a megalakuló új családi gazdaságban kell hasznosítani, foglalkoztatni, vagy egy része maradhat továbbra is a kizárólag mezőgazdasági tevékenységet végző egyéni vállalkozásban is? Amennyiben a munkavállalók átkerülnek a családi gazdaságba, megváltozik-e a foglalkoztató, kell-e a foglalkoztatásról változásbejelentőt kiállítani? A 08-as bevallást továbbra is az egyéni vállalkozó készíti el a saját nevében?
Családi gazdaság alakítása Kérdés
Nyugdíjas, mezőgazdasági tevékenységet végző egyéni vállalkozó (tételes költségelszámolást alkalmaz, áfaalany) két gyermekével (15 és 10 éves tanulók) családi gazdaságot szeretne létesíteni, ahol az egyéni vállalkozó apa a családi gazdálkodó. A termékértékesítést ő végezné, a tagok számlát nem állítanának ki. Kérdéseim az alábbiak: A kiskorú gyermekek részére szükséges-e mezőgazdasági őstermelőként őstermelői igazolványokat igényelni? Mivel az értékesítést nem ők végzi, szükséges-e áfakörbe bejelentkezniük? A családi gazdálkodó továbbra is maradhat egyéni vállalkozó, tevékenységét ennek megfelelően végezheti, csupán az adóbevallását kell az őstermelőkével azonos módon elkészíteni, a bevételt és a költségeket háromfelé megosztva? Ha év közben jön létre a családi gazdaság, hogyan történik a megosztás? A családi gazdaság megalakulása előtti időszakra egyéni vállalkozóként kell még bevallást készíteni? Jelenleg az egyéni vállalkozónak fejlesztési tartalékként még nyilvántartásban lévő összeg miatt fejlesztési kötelezettsége van. Ennek rendezése hogyan történik, ha őstermelői bevallást kell benyújtania? A családi gazdaság létrejötte után az egyéni vállalkozó családi gazdálkodó már nem lesz jogosult a kisvállalkozói kedvezményre és a fejlesztési tartalék összege után érvényesíthető kedvezményre?
Fiatal gazda támogatás – Költség, kiadás, bevétel kérdéshez hozzászólás II. Kérdés
Sinka Júlia válaszából ennek kifejtése kimaradt: egyre több helyen felmerül, hogy a fiatal gazda, aki vállalkozó, mivel ezt vállalta kötelezettségként, adózhat az szja-rendszerben őstermelőként, sőt családi gazdaságot is alapíthat. Ezt így hogy? A téma az Adózónán is felmerült már (2016.03.29., 11:23). Kérem kimerítő válaszukat. Köszönöm.
Családi gazdálkodó és a kata Kérdés
A következő kérdésben kérem szives állásfoglalásukat. Előzmény: mezőgazdasági (árbevétel 80 százaléka) és egyéb (árbevétel 20 százaléka) tevékenységet folytató egyéni vállalkozó 2015-ben átlépett a kisadózó vállalkozók körébe. A nyertes fiatal gazdák pályázata miatt egyéni vállalkozói tevékenységét nem szüntetheti meg. 2015. december 31-én családi gazdaságot alakított édesapjával. Az családi gazdaság nyilvántartásba vételéhez, a NAV által kiküldött nyilatkozaton (mivel lehetőségei korlátozottak voltak: tételes adózás, 10 százalékos vélelmezett költséghányad, átalányadó) az adózás módjaként a tételes adózási módot jelölte meg. Kérdésünk: helyes-e, ha egyéb tevékenysége tekintetében továbbra is a kisadózó vállalkozók szabályai, míg a mezőgazdasági tevékenysége tekintetében a tételes adózási mód szerint adózik, és az így kimutatott bevételeket és kiadásokat osztja a családi gazdálkodás másik tagjával? Egyáltalán választhatta-e katásként a tételes adózást a családi gazdasága meghatározó adózási módjaként? Ha a választása ellenére csak a KATA szabályai szerint adózhat - mivel a családi gazdaság tagjai csak egyféle adózási módot használhatnak – hogyan adózik a családi gazdaság másik tagja, aki biztosított őstermelő ?
Családi gazdaság – járulék Kérdés
Van egy családi gazdaság, amelynek az egyik tagja (külön névre szóló őstermelői igazolványa nincs) nappali tagozatos egyetemista. A 2015. évben a családi gazdaságban az egy főre jutó bevétel 6,5 millió forintt volt. Kérdésem, hogy az egyetemista főállású őstermelőként járulékfizetésre kötelezett-e? Válaszukat előre is köszönöm.
Családi gazdaság – áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy család (férj, feleség, nagykorú gyermek) családi gazdaságot alapít. Külön-külön őstermelők évek óta, nem áfaalanyok. A családi gazdaság létrehozásával év közben választható áfaalanyiság, vagy ebben az esetben is minden tag külön-külön decemberben válthat? Köszönettel: V. Gabriella
Családi gazdaság tagjainak tb-kötelezettsége Kérdés
Családi gazdaságnak négy tagja van. Kettő kiskorú, egy öregségi nyugdíjas magánszemély és egy magánszemély, akinek kft.-ben van 24 százalék tulajdonrésze, és ebben a kft.-ben ügyvezető. (Munkaviszonyos, heti 40 órában). Ő a fő családi gazdálkodó. Családi gazdaság esetében egy tagnak főfoglalkozású őstermelőnek kell lennie. Milyen fizetési kötelezettség keletkezik, ha az öregségi nyugdíjas a főfoglalkozású magánszemély, és milyen abban az esetben, ha a másik magánszemély lenne a főfoglalkozású őstermelő? Ebben az esetben lecsökkenthető-e a magánszemély bejelentése heti 10 órára a kft.-ben?
Családi gazdaság és őstermelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vagy egy családi gazdaság, ahol az anya és a fia a gazdaság tagjai. Áfaalanyiságot választottak. 2015 szeptemberében a családi gazdaság férfi tagja kiváltotta az őstermelői tevékenységet adószámmal és adóalanyi mentesség mellett kompenzációs felár szerinti adózást választott. Sajnos ezt saját maga intézte, a könyvelőt nem kérdezte meg. Volt már 2015. évre kiadása, mint őstermelőnek egy személyben, de bevétele még nem. Kérdésem: 1. Lehet-e, mint őstermelő egy személyben eltérő adózási módot választani a családi gazdaság adózási módjától? 2. 2015. évben a kiadást az adóbevallásban lehet-e külön választani a családi gazdaságtól? 3. Erdőbirtokos is, és támogatást is kapott, ezt hogyan kell figyelembe venni az adóbevallásban? Előre is köszönöm válaszát!
Családi gazdaság tagja és egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni ügyvéd végezhet jogi szolgáltatást annak a családi gazdálkodásnak, amelynek ő is tagja? Csak mezőgazdasági szolgáltatást nem végezhet annak a családi gazdaságnak az egyéni vállalkozó, amelynek tagja, vagy más tevékenységet sem? Előre is köszönöm válaszát!
Családi gazdálkodás tagja, egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! A családi gazdálkodás egyik tagja indult fiatal gazda pályázaton. A fiatal gazda pályázaton csak főállású egyéni vállalkozói pozícióban lehet a pályázó. Kérdésünk, hogy ez a felállás összeférhetetlen? Ki kellene lépnie a családi gazdálkodásból a fiatalnak, aki elnyerte ezt a pályázatot? Köszönettel: Ildikó
Tb-fizetési kötelezettség Kérdés
1957-ben született nő vagyok, saját jogon rokkantsági ellátást és 30 százalékos mértékű özvegyi nyugdíjat folyósítanak részemre. Családi gazdaságban nem foglalkoztatottként – személyesen nem működök közre –családi gazdálkodó tag vagyok. Az egy főre eső bevétel támogatással együtt 39 millió forint. Kell-e fizetnem egészség- és nyugdíjbiztosítási járulékot és mennyit? Több helyről hallottam, hogy aki özvegyi nyugdíjat kap, annak nincs tb-fizetési kötelezettsége.
Családi gazdaság – közös háztartás Kérdés
A napokban megjelent cikkre szeretnék rákérdezni. A családi gazdaság megalakításánál korábban nem volt olyan kitétel, hogy a tagoknak közös háztartásban élőnek kell lenniük. Volt egy központilag kijelölt tartózkodási hely. A családi gazdaság megalakításakor még egy háztartásban voltak, de közben a gyerekek elköltöztek. Ebben az esetben hogyan értelmezhető az szja-törvénynek való megfelelés, hogy egy lakóingatlanban együtt lakó személyek lehetnek a családi gazdaság tagjai? Köszönöm előre is válaszukat.
Családi gazdaság adózása 2015 Kérdés
Kedves Lepsényi Mária! A Fontos változás a családi gazdaságok bevételeinek felosztásánál! című cikkel kapcsolatban lenne kérdésem. Szüleimnek családi gazdasága van, amelyben a szüleim, hét unokájuk és a húgom van benne. Édesapám a családi gazdálkodó, a bizonylatok az ő nevére szólnak. A korábbi években – mivel tízen vannak a gazdaságban –tízfelé osztottuk a bevételeket és a költségeket. Az unokák nem laknak velük. A 78/A paragrafusban említett nyilatkozatot nem tudom, hogy esetükben figyelembe kell-e venni. Lehetséges, hogy 2015-től hiába voltak bejelentve családi gazdaság tagjainak a gyerekek, akkor sem vehetjük őket figyelembe az adószámításnál? (Az őstermelői igazolványt nem váltottunk ki.) Válaszát előre is megköszönve, tisztelettel: Füzesi Katalin
Családi gazdaság tagjának nem érvényesített őstermelői igazolványa Kérdés
Tisztelt Szakértő! A családi gazdaság vezetője csak október hónapban érvényesítette az őstermelői igazolványát. Év végén hogyan adózik a családi gazdaság? Őstermelőként adózhat-e egész évre, úgy, mintha már év elejétől érvényes lett volna az igazolvány? Vagy októberig önálló tevékenység bevételeként kell elszámolnia a bevételeit? Köszönöm. Lné
Közös háztartás családi gazdaság tagjainál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mai cikkükben írnak arról, hogy a családi gazdaság tagjainak közös háztartásban kell élniük. Pontosan meg is fogalmazza a törvény a közös háztartás fogalmát. Mi abban az esetben a teendő, ha a családi gazdaság tagjai nem közös háztartásban élnek, a rokonsági foknak megfelelően alapították a gazdaságot, az MVH be is jegyezte őket, már évek óta működnek így, mint családi gazdaság, de nem élnek egy háztartásban, tehát eltérő lakcímen fellelhetők? Nem az MVH-nak kellene ezt vizsgálni, és, ha nem felel meg a követelményeknek, akkor nem kiadni az alapító határozatot? Utólag a NAV ezt felülírhatja?