540 találat a(z) családi gazdaság cimkére
Családi gazdaság
Kérdés
Családi gazdaságunk tagjainak száma 4 fő. Kistermelői árbevételünk 32 millió forint alatt van. Rendelkezünk 60% igazolt költséggel. Igénybe veszünk 40% kistermelői költségátalányt. Tehát a családi gazdaságból származó jövedelem a tárgyévben NULLA forint. A fentiekből következően, mivel a teljes árbevétel a családi gazdaság bankszámlájára érkezik, a számlán marad a 40% kistermelői költségátalány és a kapott támogatás összege. Kérdésem a következő: a tárgyévet követően kivehetem-e a bankszámlán lévő összeget készpénzben és felhasználhatom-e magáncélra, vagy átutalhatom-e a saját bankszámlámra, ill. teljesíthetek-e átutalással a családi gazdaság bankszámlájáról pl. adásvételi szerződés szerint családi ház vételárat? Köszönöm válaszát!
Őstermelők, figyelem: fizetni kell a negyedéves szja-előleget!
Cikk
Január 12-éig kell teljesíteniük az őstermelői tevékenységet folytató magánszemélyeknek a negyedik negyedévi adóelőleg-fizetési kötelezettségüket.
Családi gazdaság gyeden lévő tagja
Kérdés
Családi gazdaságot alapít a mezőgazdasági őstermelő. Beveheti-e az unokát, aki jelenleg gyeden van, a második gyermeke májusban fog megszületni? Milyen szabályok vonatkoznak rá, kell-e valamilyen járulékot fizetnie, az ellátása ezáltal veszélybe kerülhet-e? Válaszát előre is köszönöm: Krivikné Horváth Marianna
Családi gazdaság elhunyt tagjának bevallása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hogyan alakul a családi gazdaság szja-bevallása, ha az egyik nyugdíjas tag év közben elhunyt? Erre az esetre a családi gazdaság szerződése nem tért ki, csak a vezető személyére. A nyugdíjas tag október hónapban elhalálozott. A családi gazdaság addig befolyt bevételeiből és az addig kifizetett költségekből az elhunyt nevére is osztunk, és a további időszak bevételei és költségei a továbbiakban csak a családi gazdaság élő tagjaira lesz szétosztva, így minden élő tag bevallása kettő időszakból fog összeállni. Az elhunyt bevallását a rendelkezésre bocsátott adatok alapján majd az adóhivatal állapítja meg. Ebben az esetben azonban a kistermelői értékhatárokat az adóhivatal az adott évben időarányosan számolja, vagy az elhalálozás mint vis maior eset miatt nem lesz arányosítás, tehát a 8 millió forintos bevételi értékhatárt és a kapcsolódó kedvezményeket az elhunyt esetében figyelembe vehetjük, vagy arányosan csak 10 hónapra eső bevétel jogosítja a kapcsolódó kedvezményekre az elhunyt családi gazdaság tagját? Válaszukat köszönöm!
Családi gazdaság tagja ápolási díj mellett
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság tagja, aki ápolási díjban részesül, mikor tekinthető személyes tevékenységet nem folytatónak? Ezt az őstermelő járulékfizetési kötelezettsége miatt szeretném tisztázni. A családi gazdaság a bevallás benyújtása során az osztásnál figyelmbe vette, ez már annak minősült, akkor is, ha tevékenységet nem folytatott? Mivel tudja bizonyítani, hogy nem végzett tevékenységet. Segítségüket köszönöm. Pné
500 kilométer költségátalány elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság esetén a családi gazdaság minden tagja, vagy kizárólag a családi gazdaság vezetője jogosult a havi 500 kilométer gépkocsi költségátalány elszámolására? Feltétel-e a jogosítvány megléte, illetve a saját tulajdonú gépjármű minden tag esetében? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea
Családi gazdaság, őstermelő, mellette egyéni vállalkozó áfája
Kérdés
Szabályos-e az alábbi eset? Van egy rezidens orvos, aki egyéni vállalkozóként ügyeletet tart, alanyi mentességet választott, az egyetemen munkaviszonya van, ott biztosított, ugyanakkor az édesapja családi gazdaságában, mely normál áfás, csak tag. Ő nem értékesít. A családi gazdaságban csak az apa végez munkát, aki a gazdaság vezetője. Jól gondolom-e, hogy mivel az orvosi ügyelet más tevékenységi kör, szó lehet a rezidens alanyi adómentességéről, miközben a családi gazdaságban normál áfás adzás van? Ha a rezidens orvos a katát választaná, akkor a családi gazdaságból rá osztott bevétel is katás bevétel lenne?
Családi gazdaság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaságnak 5 fő tagja van.Az egyik tag 2016. 08. hónapban szült. A szülést megelőzően heti 40 órás munkaviszonyban állt. Jelenleg csed ellátásban részesül, illetve igénybe kívánja venni a gyed ellátást.A kérdésem az, hogy a családi gazdaság bevételeiből a kismama a 2016. év teljes időszakára részesedhet, vagy csak a szülés időpontjáig osztható rá a bevételekből? Munkaviszonyban más vállalkozásnál áll, a családi gazdaságnak tagja, de heti 36 órát meghaladó munkaviszony mellett. Szíves válaszát előre is köszönöm.
Családi gazdaság
Kérdés
Családi gazdaságunkban 2 fő öregségi nyugdíjas, és 2 fő őstermelőként biztosított családtag van. Én mint nyugdíjas vagyok a gazdaság vezetője, férjem szintén nyugdíjas, felnőtt gyermekeink őstermelőként biztosítottak. Az új őstermelői kártya kiváltásakor az én őstermelői igazolványomat (férjem velem közös igazolványon van) megújították, de a gyermekeimnek nem adtak újat, mondván a családi gazdaság tagjainak nem kell őstermelői igazolványt kiváltani. Kérdésem, hogy ők hogyan lesznek őstermelőként biztosítottak? Az APEH felé eddig negyedévenként kellett a bevallást elkészíteni, és befizetni a rájuk eső bevétel 20 százalékának az 1/12 része után a 14 százalékot. Az egy főre eső bevételünk 8 millió alatt van.
Családi gazdaság és kata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katával kapcsolatosan szeretném megkérdezni Önöket, hogy mi a helyzet egy családi gazdaságként működő vállalkozásnál. A családi gazdaság az szja-törvény értelmében egyforma adózást választhat minden tag tekintetében. Ezt hogy lehet értelmezni a katában? Mindenki kata hatálya alá jelentkezik be, és ennek megfelelően az egyéni jogviszonyok alapján fizeti meg a 25, 50, vagy éppen a vállalt 75 ezer forintot havonta? Van-e a kata választhatóságának korlátja (a 25 millió forinton felül), ha igen, akkor ez családi gazdaságnál hogyan értelmezhető? Kata mellett maradhat-e a kompenzációs felár alkalmazása? A kata értékhatára a családi gazdaság esetében annyiszor 12 millió forint, ahány tagja van a családi gazdaságnak? A 12 millió forintos értékhatárt egyenként – családi gazdasági tagokra lebontva, tagonként – kell, hogy teljesítsék, feltételezve azt, hogy akkor mindenki értékesítsen, vagy mehet minden értékesítés – úgy mint az áfánál gyakorlat –, hogy a családi gazdaság vezetője nevére szól minden számla, ő elszámol az áfával, és a nettó értéken számított bevételek és költségek osztódnak a taglétszám alapján egy főre jutóan számolva? Ez a válasz szükséges ahhoz, hogy a következő évre történő választásnál –december 20-áig – hogyan járhatunk el helyesen.
Családi gazdaság bevételének megosztása az szja-bevallásban
Kérdés
Családi gazdaság január o1. napján 8 fő, majd február 16-án kilép 4 fő, de február 16-án be is lép 3 fő, majd november o1-től ismét belép 1 fő. Tehát az évvégi létszám 8 fő. Az árbevétel megosztása lenne o1.o1-től o2.15-ig 8 fő, majd o2-16-tól 12.31-ig ismét 8 fő. A kérdés az, hogy a november o1. napján belépő emberre el lehet-e számolni o2.16. napjától (ebben az esetben számolunk az év végén 8 fővel), vagy ezt az 1 főt nem vehetem figyelembe csak november o1. napjától, tekintettel arra, hogy ő ugyan folyamatosan a családi gazdaság tagja volt, o1.o1-től október 31. napjáig munkaviszonyban volt foglalkoztatva a csg-ban?
Családi gazdaság: mi számít élethivatásszerű tevékenységnek?
Cikk
Mit kell érteni egy családtag teljes foglalkoztatásán és a többi családtag közreműködésén abban az esetben, ha a kormányrendelet a családi gazdálkodó tekintetében köti ki az élethivatásszerűen folytatott tevékenységet, míg ezzel szemben a törvény (ami magasabb szintű jogszabály) úgy is értelmezhető, hogy elég, ha a családi gazdaságban egy tag a teljes foglalkoztatott? – merült fel a kérdés olvasóink körében.
Családi gazdaság – őstermelői igazolvány
Kérdés
Ezidáig családi gazdaság vezetője vagy őstermelői igazolvány birtokában vagy egyéni vállalkozói igazolvánnyal alapíthatott gazdaságot. A falugazdászoknál most kialakult gyakorlat szerint a családi gazdaságok vezetőinek őstermelői igazolványát nem hosszabbítják meg (pedig december 31-ével érvényüket vesztik). Indok, ha már családi gazdaság vezetője, akkor nincs szükség az őstermelői igazolványra. Helyes ez a gyakorlat? Nem lesz gond az szja- és tb-fizetéseknél, hogy nem rendelkeznek érvényes őstermelőivel?
Ingatlan bérbeadó, családi gazdaság tagja, egyéni vállalkozó
Kérdés
Tisztel Szakértő! Magánszemély az alábbi tevékenységeket kívánja folytatni. Van egy főállású munkaviszonya, emellett garázsát magánszemélyként (áfamentesen) bérbe kívánja adni. Családi gazdaság tagja, szintén magánszemélyként (a családi gazdaság áfakörös), továbbá egyéni vállalkozást indítana üzletviteli tanácsadás tevékenységgel (áfamentesen). Kérdésem az lenne, hogy ezek a tevékenységek kezelhetők-e így együttvéve, kizárja-e esetleg bármelyik a másikat? Áfa szempontjából úgy gondolom ez így működhet, de szeretnék megerősítést kérni.
Kapcsolt vállalkozás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaság vezetője és egyik tagja kft.-t alapított. A vezető és a tag férj-feleség. A feleség 51 százalék tulajdoni hányaddal rendelkezik, egyben ő látja el az ügyvezetői feladatokat is. Kérdésem, hogy a kft. és a mezőgazdasági őstermelőként családi gazdaság (tagjai) kapcsolt vállalkozásnak minősülnek-e? Adószámmal csak a családi gazdaság vezetője rendelkezik, áfaalany, csak ő értékesít, a családi gazdaság többi tagja közös őstermelői igazolvány alapján tagjai a családi gazdaságnak. Hogyan valósul meg a kapcsolt vállalkozás? Kérdésem továbbá, hogy egy egyéni vállalkozó többségi tulajdonnal rendelkezik egy kft.-ben és az ügyvezetői feladatokat is ellátja. Kapcsolt vállalkozónak minősül-e a kft. az egyéni vállalkozóval? Szíves válaszát előre is köszönöm.