531 találat a(z) családi gazdaság cimkére

Közös őstermelői igazolvány az iparűzési adóban Kérdés

Közös őstermelői igazolvány alapján gazdálkodó család tagjai személyenként külön-külön kötelesek iparűzésiadó-bevallásra, vagy elegendő az úgynevezett "főlapos" tagnak bevallani a közös bevételt? Ha a tagok külön kötelesek a bevallást benyújtani, minden tagra külön-külön vonatkozik a 600 ezer forintos mentességi határ?

Családi gazdaság adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2014 elején közös őstermelői igazolványon ketten voltak. Majd szeptemberben családi gazdaság lett 3 fővel. Ilyen esetben a 2014-es bevételeit, illetve költségeit miként számolom el? Arányosítom, tehát a szeptemberig szerzettet kettővel, azt követően pedig hárommal osztom, vagy pedig az egész éves bevételt oszthatom hárommal? Melyik törvényben találok választ erre? Válaszát előre is köszönöm.

Családi gazdaság vezetője és egyéni vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni. Ügyfelem évek óta családi gazdaság vezetője, két gyermekével alkotja a családi gazdaságot. Bevételük meghaladta a 8 millió forintot fejenként. Ügyfelem vállalkozói igazolványt váltott, a tevékenységét vállalkozóként folytatta 2013. 10. 18-ától 2014. 01. 21-éig,.ettől az időponttól szüneteltette a vállalkozását 2014. 10. 01-jéig. Biztosítását annak megfelelően jelentette az 58-as nyomtatványon. Tehát felváltva egyéni vállalkozó és őstermelői minőségben.2014. 10. 01-jétől újraindult a vállalkozása 2015. 02. 03-áig. A 2014. IV. negyedévi áfabevallás után visszaigényelhető áfája lenne. Az lenne a kérdésem, van-e akadálya ennek, amiatt, hogy felváltva volt vállalkozó és őstermelő? Segitségét nagyon köszönöm.

Így kell adózniuk és elszámolniuk a családi gazdaságok tagjainak Cikk

Kedvező gazdálkodási forma a mezőgazdasági őstermelői tevékenységet folytatók körében a családi gazdaság. Cikkünkben sorra vesszük, milyen szabályokat kell az érintetteknek szem előtt tartaniuk.

Családi gazdaság tagjainak adószáma Kérdés

Tisztelt Szakértő! A családi gazdaság tagjai közül csak a családi gazdaság vezetőjének, az apának van adószáma. A kiskorú gyermekeknek és a feleségnek kell-e adószámot kiváltania?

Családi gazdaság adózás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság vezetője áfakörös, hat tagja van. Ha 6-szor 8 millió forint alatt marad az árbevétele, hány százalék költség felmutatása esetén lesz az eredmény adómentes, illetve egyáltalán adómentes lehet-e?

Magtárberuházás Kérdés

Szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó családi gazdaság 2013-ban telephelyet vásárolt, 2014-ben pedig megkezdte egy magtár és egy géptárolószín építését. A használatba vételi engedélyt 2015. évben fogja megkapni. Kérdésem: hogyan történik az amortizáció elszámolása? A telephelyre nem lehet értékcsökkenést elszámolni? A magtárakra hány százalékos értékcsökkenést alkalmazhatunk? Dönthet-e úgy a gazdálkodó, hogy 2015-ben a 2014. és a 2015. évi beruházás értékét egyösszegű értékcsökkenéssel számolja el?

Családi gazdaság: az iparűzési adóról és az anyagköltségről Cikk

Melyek a jellemző anyagköltségek családi gazdaságnál, és hol kell iparűzési adót fizetni? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adótanácsadó szakértőnk válaszolt.

Családi gazdaság foglalkoztatotti jogviszony Kérdés

Juhász Tibor Úr 2014. 12. 03-ai válaszában közöltekhez kapcsolódva a családi gazdasággal kapcsolatosan lenne kérdésem. A családi gazdaság működése során folyamatosan legalább egy családtag teljes – 8 órás jogviszonyban történő – foglalkoztatásának kell megvalósulnia. Ez munkaviszonyt jelent (ugyanis a közös őstermelői tevékenység időszakában az igazolványba bejegyzett családtagok egymással munkaviszonyba nem állhatnak, vagy ez a családi gazdaságra nem érvényes, igaz nem kell az őstermelői igazolványon szerepelni a tagoknak)? Mi a helyzet akkor, ha a férj a családi gazdálkodó, és ő is, meg a tszintén ag felesége is heti 40 órában főfoglalkozási jogviszonyban állnak egy kft.-nél, és még tag a 3 éves kisfiuk (ekkor hogyan kell érteni a 8 órás foglalkoztatotti jogviszonyt)? Köszönettel.

Családi gazdaság – ápolási díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy családi gazdaság. A gazdaság egyik tagja ápolási díjban részesül. Kérdésem a következő: van-e ennek az ápolási díjban részesülő tagnak tb-befizetési kötelezettsége? Úgy értelmezem, ha nincs befizetési kötelezettsége, akkor nem is tevékenykedhet a családi gazdaságban. De, ha nem tevékenykedik a családi gazdaságban, akkor a szabályok alapján nem is lehet felé megosztani a bevételeket és költségeket? Mert, ha így van, akkor érdemesebb lenne a tb-t (8 millió forint alatti) fizetni, és ugyanúgy tevékeny tagként nyilvántartani? Válaszát előre is köszönöm!

Hagyaték és adózás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem, aki családi gazdaság vezetője volt, elhalálozott 2014. április 30-án. Családja nem volt, így édesapja örökölt mindent, aki szintén a családi gazdaság tagja volt, és a haláleset után őstermelőként folytatta a gazdálkodást. A hagyatéki végzésben az apa örökségeként feltüntették azt a terményértékesítésből származó ellenértéket összegszerűen, amit a hagyatéki végzés előtt az apa nevére számlázott, és fizetett ki az átvevő. Az lenne a kérdésem, hogy az apának őstermelői adóköteles bevételként kell-e szerepeltetni ezt az összeget? Mivel a hagyatéki végzésben fel volt tüntetve, mint öröklés. Köszönettel: J. Judit

Családi gazdaság állami támogatás Kérdés

Családi gazdaság a 116/2013(XII.12) VM rendelet alapján állattenyésztési technológiai berendezések fejlesztése céljából 21 millió 600 ezer forintért traktort vásárolt, melyhez 40 százalék támogatást kap. A támogatás t ebben az évben már nem utalják. A családi gazdaság a traktort szeretné egyösszegben költségként elszámolni. Kérdéseim: 1.) Ha az állami támogatást csak a következő évben utalják, elszámolható-e a traktor értéke egy összegben, vagy csak a támogatással csökkentett rész, vagy csak az évenkénti értékcsökkenési leírást lehet alkalmazni? Mi a helyes módja az értékcsökkenés elszámolásának? 2.) A kapott támogatás bevételnek tekintendő-e? A pályázaíró a kapott támogatás egyéb bevételkénti elszámolását kéri. A családi gazdaság tagjainak a bevétele a 8 millió forintot nem éri el, 40 százalék kistermelői költségátalányt számolnak el. Amennyiben a támogatást bevételként könyvelem, úgy a 40 százalék költségátalány számitásánál milyen módon kell azt figyelembe venni? Válaszukat előre is köszönöm.

Családi gazdaság tagjának járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem egy egyéni vállalkozóként nyilvántartásba vett családi gazdálkodó tagjának biztosítási jogviszonyára irányul. A családi gazdaság vezetője az édesapa, ta agok pedig a fiai és az unokái. Jelenleg az édesapa egyéni vállalkozói tevékenységet nem folytat, kizárólag őstermelők módjára adózik. Foglalkoztatható-e munkaviszonyban a családi gazdaság tagja (a gazdaság vezetőjének fia)? Ha nem, akkor jól értelmezem-e, hogy választhat: 1. előző évi bevétel 20 %-a után 4 % természetbeni egészségbiztosítási járulék és 10% nyugdíjjárulék; 2. minimálbér után 7 % egészségbiztosítási járulék, 10 % nyugdíjjárulék és 27 % szocho; 3. nyilatkozat alapján magasabb járulékalap után 7% egészségbiztosítási járulék, 10 % nyugdíjjárulék és 27 % szocho. Ezekben az esetekben (1-3), ha őstermelőként fizeti a járulékot, a negyedéves 58-as járulékbevallásában figyelembe veheti-e a nyugdíjjárulék és az egészségbiztosítási járulék terhére a családi kedvezményt? Köszönettel: Erdélyi Andrea

Családi gazdaság tagjának tandíja Kérdés

Tisztelt Szakértő! A családi gazdaság tagjának elszámolható-e az egyetemi iskolarendszerű képzés költsége azokkal a feltételekkel, mint a munkavállalónak? Köszönöm!

Áfa-visszaigénylés önellenőrzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfakörbe tartozó családi gazdaság vásárolt egy nagy értékű mezőgazdasági gépet, mely során 8 millió forint áfa-visszaigénylése keletkezett. A bevallás elkészítésekor a fő lapon nem lett jelölve a visszaigénylés ténye, ezért a bevallásban automatikusan a következő időszakra átvihetőként jelent meg a 8 millió forint. Szeretném kérdezni, hogy a bevalláson helyesbítéssel, önellenőrzéssel vagy egyéb más módon tudunk-e változtatni? Mert a pénzt vissza kellett volna kérni, de sajnos adminisztrációs hiba történt. Köszönöm válaszát!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink