531 találat a(z) családi gazdaság cimkére

Közjegyző – családi gazdaság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg közjegyzőjelölt vagyok. 2016-tól valószínűleg közjegyzőként fogok dolgozni. E tevékenység mellett lehetek-e családi gazdaság tagja? (Saját őstermelői igazolványom nincs, adószámom van.) Szíves válaszát köszönöm.

Családi gazdaság: év közben kilépő tag - elszámolunk vele? Kérdés

Lepsényi Mária 2015.10.28-ai "jól gondolja meg, kit vesz be, ennyi lesz a jövedelme!" családi gazdaságos cikkéhez lenne kérdésem. A tagok számára szóló példával kapcsolatosan az a kérdésem, hogy a kilépő taggal egyáltalán nem kell foglalkozni? A NAV ügyfélszolgálata szerint a kilépő taggal el kell számolni. Rá kell osztani a költségeket, bevételeket! Egyik családi gazdálkodó ügyfelem családi gazdaságából kilépett az egyik tag. Megkérdeztem, hogy mi alapján számoltatja, záratja le a családi gazdaságot év közben? A NAV-ügyfélszolgálatos válasza: az szja-törvény 6.sz. melléklet III. e) pontja alapján: "az adóév utolsó napján (a családi gazdaságban folytatott tevékenység megszűnése esetén a megszűnés napján) - erre a zárójeles részre hivatkozott, hogy ez utal arra, hogy a kilépő tagnak a tevékenysége megszűnt ebben a családi gazdaságban, tehát ezen a ponton le kell zárni magát a családi gazdaságot. A 326/2001. kormányrendelet szerint a családi gazdaság a tag halálával szűnik meg. Ebben az esetben maga a gazdaság nem szűnt meg. Az év közben kilépő "elviszi" a költségeket, mert a bevételek év végén keletkeznek. A maradó tagok pedig adóznak. Kinek van igaza? Az Ön cikkében tetszik említeni a fő szabályt, hogy az adóév utolsó napján a családi gazdaság tagjait kell figyelembe venni. Ennyire erős a törvény zárójeles része? Mire vonatkozik az a bizonyos zárójeles rész? Üdvözletem:

Családi gazdálkodó áfavisszaigénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem családi gazdálkodó, 1998-óta folyamatosan. 2013 ban egyéni vállalkozói tevékenységet kezdett (ugyanaz az adószáma és az áfakódja), amit 2015-ben két részletben is szüneteltetett, majd 2015. 09. 24-étől meg is szüntetett. Tevékenysége egész évben a családi gazdaság bevételéből és kiadásából származik. Az adóhatósági egyeztetés következtében be kellett nyújtani egy bejelentő lapot (15T101E a magánszemély tevékenységéről, ami szerintem évek óta be volt jelentve a családi gazdaság részére.) Azt a tájékoztatást kaptam, hogy nem igényelhetek vissza áfát arra az időre, amíg nem végzett vállalkozói tevékenységet, mivel a családi gazdaság státusz nem létezik, amiért vállalkozó volt. Az lenne a kérdésem, hogy visszaigényelhetem-e az áfát, mint családi gazdálkodó? A másik kérdésem az lenne, hogy a családi gazdaság tagjának kell-e őstermelői igazolványt váltani? Köszönettel: Jakab Judit

Családi gazdálkodónak kell-e érvényes őstermelői igazolvány? Kérdés

Az szja-elszámolás szempontjából van-e jelentősége annak, hogy 2015-ben az őstermelői igazolványt áprlisban érvényesítették? . Meg kell-e bontani az elszámolási időszakot az érvényesítés előtti, illetve az érvényesítés utáni időszakra? Ebben az esetben hogyan történik az éves jövedelemelszámolás? A családi gazdaság 3 főből áll. Előre is köszönöm a segitségüket: Kutasi G.

Családi gazdálkodók adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Olvastam Lepsényi Mária írását a családi gazdaság adózásáról. Éppen érint az írás, mert van családi gazdálkodó ügyfelem, de nem merem a bevételeket és a költségeket megosztani, mert a két tag nem alanya az áfának, és ebből azt gondolom, nem azonos az adózási módjuk. Lehet, hogy tévedek, ezért a kérdésem: háromfős családi gazdaságban a családi gazdálkodás vezetője főállású, a szerződés szerint ő, aki személyesen közreműködik. A gazdálkodó család tagjai a két nagykorú gyermek, akiknek van heti 40 órás foglalkoztatásuk más munkáltatónál. Mind a hárman tételes költségelszámolást választottak, de a két tagnak nincs adószáma, tehát nem alanya az áfának, mint a családi gazdálkodó. A szerződés szerint a megtermelt nyereség felosztásának elvei: a megtermelt nyereség felosztása a tagok által végzett munkamennyiség, munkaidő arányában történik. Kérdés: megoszthatom-e a családi gazdaság bevételeit és költségeit 3 egyenlő arányban a tagok között? Vezessenek nyilvántartást ki, mennyit dolgozik a családi gazdaságban? Köszönöm! Km

Egyéni vállalkozói igazolvány alapján családi gazdaság bevételei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaságot egyéni vállalkozás alapján vettek nyilvántartásba. Minden számla a családi gazdaság vezetője nevén szerepel. A családi gazdaság bérmunkáról is állít ki számlát. Ezt egyéni vállalkozói bevételként könyveljük, nem osztjuk meg a tagok között. A bérmunkával kapcsolatosan felmerült költségeket szintén az egyéni vállalkozásban számoljuk el. Pl. bérszántáshoz felhasznált 1000 l gázolajat, akkor 1000 l gázolaj számlát nem a gazdaságban költségelünk el, hanem az egyéni vállalkozásban. Illetve a bérmunkához használt tárgyi eszközök értékcsökkenését is megosztjuk a családi gazdaságban használt földterületek és bérmunkában művelt területek arányában, és ezarányban költségeljük el, pl. az egyéni vállalkozásban az értékcsökkenés 40%-át, a 60%-ot pedig a családi gazdaságban. Helyes ez a gyakorlat? Ha nem, akkor hogyan kellene különválasztani a bevételt és a költségeket?

Családi gazdaság: jól gondolja meg, kit vesz be, ennyi lesz a jövedelme! Cikk

Sokszor felmerül a kérdés, hogyan lehet megállapítani a családi gazdaságok egyes tagjainak a jövedelmét. Erre vonatkozóan igazából az adott adóév utolsó napján lehet pontos számot mondani.

Kompenzációs felár Kérdés

Héttagú család közös mezőgazdasági őstermelést folytat. Nem tudják alkalmazni a kompenzációs felárat, mert a fő családtag egy vállalkozásban 25 százalékot meghaladó tulajdoni részesedéssel bír. Ugyanez a csapat betéti társaságot alapított, amelynek fő tevékenysége mezőgazdasági termelés(szőlő). Kérdésem: a cég alkalmazhatja-e a kompenzációs felárat, ha igen, milyen összeghatárig?

Személyi jövedelemadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság növénytermesztési és erdőgazdálkodási tevékenységet végez. A családi gazdaság tagjainak száma: 4 felnőtt és 3 kiskorú gyermek. A családi gazdálkodó kompenzációs felár mellett alanyi mentességre van bejelentve. Jelenleg a növénytermesztési termékeket a kompenzációs felár figyelembevételével számoljuk el, az erdőgazdálkodásból származó bevételeket pedig az alanyi mentesség alapján. Kérdéseink: 1. Kell-e különbséget tenni adózási szempontból kitermelt fa értékesítése és lábon álló fa értékesítése között? 2. Családi gazdaságunk az alanyi mentességet minden tagra külön számolhatja (7-szer 6 millió forint), vagy csak a családi gazdálkodóra (egyszer 6 millió forint)? 3. Van törvényes lehetőség arra, hogy az erdőgazdálkodásból származó bevételt is kompenzációs felár alkalmazása mellett realizáljuk? Várjuk mielőbbi válaszukat. Előre is köszönettel: Küszterné Győri Judit

Egyéni vállalkozás – családi gazdaság Kérdés

Mária nagyon köszönöm az eddigi válaszait. Most már csak az egyéni vállalkozás zárása nem teljesen tiszta a fejemben. Tehát egy egyéni vállalkozó, aki októbertől családi gazdaságot alapít. Szeptember 30-ávall lezárom a vállalkozását, a meglévő tárgyi eszközeire eddig a napig értékcsökkenést számolok el. Kérdésem, hogy kisvállalkozói kedvezményt érvényesíthet-e az év folyamán beszerzett permetezőre? Októbertől pedig az értékcsökkenés már felosztódik a családtagok között, ezért kell az elkülönítés (a szerződés szerint az összes gépét beviszi a családi gazdaságba). Az szja-bevallásban tételesen levezetem a 13. lapokon az egyéni vállalkozó dolgait. Ha a családi gazdaságnál az egy főre jutó árbevétel 600 ezer forint alatt lesz, akkor a 12. lapokat ki sem kell töltenem? Vagy, ha az egy főre jutó árbevétel 600 ezer forint alatti, akkor jelen esetben megteheti a 20 százalékos nyilatkozatot? Nagyon köszönöm előre is a segítségét!

Ipa családi gazdaságban Kérdés

Családi gazdaság 5 főből áll. Négy önkormányzat területén folytat állandó jellegű iparűzésiadó-köteles tevékenységet (mezőgazdasági növénytermelés). Elég, ha a családi gazdálkodó nevében ad be a gazdaság iparűzésiadó-bevallást a négy településre, vagy 5 fő szorozva 4 településsel, tehát 20 darab bevallást kell beadni arányosítva és elosztva 4 főre?

Egyéni vállalkozás – családi gazdaság Kérdés

Állattenyésztéssel foglalkozó egyéni vállalkozó családi gazdaságot kíván létrehozni. A családi gazdaság bejegyzése az év második felében várható. Kérdésem, hogy a családi gazdaság tagjai dönthetnek-e úgy az alapító szerződésben, hogy az egyéni vállalkozó bevételeit és kiadásait (a január 1. és december 31. között felmerülteket) egyenlő arányban osztják el maguk között, függetlenül a belépés időpontjától?

Családi gazdaság Kérdés

Van egy édesanya, aki őstermelői igazolvánnyal rendelkezik. Választott adózás alanyi mentes plusz kompenzációs felár és tételes elszámolás. Van a lánya, akinek szintén van őstermelői igazolványa. Ő szintén alanyi adómentes plusz kompenzációs feláras, de átalányadózást választott. Év közben mindketten gyűjtögették a kiadásaikról a számlákat, mindenki a saját nevére. Most szeretnének családi gazdaságot létrehozni, melynek vezetője az édesanya lenne. Kérdésem, ha a családi gazdaság megalakul, a bevételek pedig csak a gazdaság megalakulása után keletkeznek (szőlőértékesítés), s az édesanya nevére fogják a felvásárlási jegyet kiállítani, dönthetnek-e úgy a tagok, hogy az év közbeni összes kiadást s bevételt egyenlő arányban osztják el a maguk között, függetlenül attól, hogy kinek a nevére szól a bizonylat? Tehát az eltérő adózás ellenére adózhatnak-e családi gazdaságként, azonos módon (tételes elszámolás szerint)?

Őstermelő biztosítási jogviszony Kérdés

Adott egy bt.-beltag ügyvezető, aki személyesen tevékenységet nem folytat, nincs bevétele sem a társaságnak. A társasági szerződésben semmilyen utalás nincs a közreműködésre, és mellette saját gazdaságában termékek előállítására irányuló és bevételt eredményező tevékenységet biztosított főállású mezőgazdasági termelőként végez (eddig megszerzett szolgálati idő és a nyugdíjig hátralévő idő több mint 20 év), ezért a Tbj. 30/A paragrafus (1) bekezdése alapján itt megfizeti maga után a minimálbér utáni járulékokat negyedévente. A bt.-ben csak akkor keletkezhet járulék- és adófizetési kötelezettsége, ha ténylegesen elért jövedelmet venne ki? Amiről viszont egyelőre nulla bevétel okán nincs szó. Őstermelő magánszemély, aki nem egyéni vállalkozó, lehet-e bt.-beltag? Ha nem, akkor mit lehet tenni visszamenőleg olyan esetben, amikor a bt. 10 éve megvan, és mellette 2013. 12. 31-éig családi gazdaság tagjaként szerepelt csak a beltag, de 2014. 01. 01-jétől ő lett a családi gazdaság vezetője? Várom mielőbbi válaszukat.

Családi gazdaság vezetőjének csedre való jogosultsága Kérdés

Egy kismama családi gazdaság vezetője, őstermelőként biztosított, a járulékokat az előző évi bevételének 20 százaléka után fizeti meg. Emellett megbízási jogviszonyban biztosított egy cégben. A családi gazdaság vezetése miatt jogosult lesz-e csedre vagy emiatt elveszíti a csedre való jogosultságát? A megbízási jogviszony alapján jogosult lesz csedre, majd gyedre? Hogyan teljesül egy megbízási jogviszonyos esetében az a feltétel, hogy csedre/gyedre a biztosított jogosult, abban az esetben, ha a megbízási jogviszonyosnál a kifizett összegtől függ, hogy valaki biztosított lesz-e vagy sem? A csed/gyed időszak alatt neki nem lesz megbízási díj fizetve. Köszönettel!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink