adozona.hu
Buktatók családi gazdaság tagjainak jövedelemszámításakor
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Csaladi_gazdasag_tagjainak_jovedelme_6CC0SH
Buktatók családi gazdaság tagjainak jövedelemszámításakor
A családi gazdaság tagjainak jövedelme az adóév utolsó napján meglévő létszám alapján állapítható meg, nincs jelentősége annak, hogy a tagok mikor léptek be a családi gazdaságba, és annak sincs, hogy az év közben belépőhöz köthetően mikor érkezett bevétel, és mikor merült fel költség. Annak viszont nagy jelentősége van, hogy a tagok milyen lakcímre, illetve tartózkodási helyre vannak bejelentve, mivel feltétel a közös háztartás.
Mit jelent a közös háztartásban élés?
A személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvény 6. számú melléklet III. fejezetének e) pontja szerint a családi gazdálkodó és a családi gazdaságban nem foglalkoztatottként közreműködő családtagjai az őstermelői bevételükből a közös őstermelői igazolvány alapján gazdálkodó őstermelőkre vonatkozó szabályok figyelembe vételével kötelesek megállapítani a jövedelmüket. A közös őstermelői tevékenység feltétele, hogy a tagoknak közös háztartásban kell élniük.
Még mindig meglepetést okoz sokak számára, hogy a közös háztartás az szja-törvény 78/A paragrafusának (2a) bekezdése szerint az egy lakóingatlanban együtt lakó, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező természetes személyek közössége. Ez azt jelenti, ha a családi gazdaság tagjai például egy faluban laknak, akkor is egy lakcímre (legalább tartózkodási helyként) kell bejelentkezniük a tagoknak.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletesen, példákon keresztül bemutatjuk a családi gazdaság tagjainak jövedelemszámítására vonatkozó tudnivalókat.
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (5)
Kedves Hozzászólok! Szakértőnk a következő választ adta:
Az FVM-mel és az NGM-mel is egyeztetett álláspontot írtam le, amikor a közös háztartásban élés fogalmát leírtam, tehát a családi gazdaság tagjainak kell lennie egy közös lakcímének, vagy tartózkodási helyének. Szándékosan hívtam fel a figyelmet erre most évvége előtt, hogy az osztásnál ebből ne legyen gond és a későbbiekben sem egy esetleges ellenőrzésnél. Ugyanezek az aggályaim voltak nekem is, mint Önöknek ezért kérdeztem rá. A családi gazdaságnak nem kell közös igazolvánnyal rendelkeznie, de egyébként adózás szempontjából a közös igazolvánnyal rendelkezőkre vonatkozó szabályok vonatkoznak rá. A családi gazdaságba évközben belépő tagra lehet osztani, nincs arányosítás, mivel az adóév utolsó napja az irányadó. Üdvözlettel: Lepsényi M.
A.Danival jómagam is egyet értek. A szerző egy korábbi cikkét követően, melyben hasonló témáról ír, írásbeli NAV tájékoztatást kért irodánk, mivel álláspontunk szerint sem kell a családi gazdaság tagjainak egy háztartásban élnie. A NAV megerősítette álláspontunkat.
A Nav ügyfélszolgálatánál megoszlanak a vélemények az év közben belépő tagról, háromszor kérdeztem, abból kettő azt mondta, hogy arányosítani kell az új belépőnél (ha 1 hónapja tag, akkor 1 havi eredmény jár neki), erre viszont én sem találtam semmilyen törvényi/rendeleti szabályozást. Kilépőnél amikor kilép "számot kell vetni" ez tiszta. Ami a kilépő után megmarad azt kell az év végi létszámmal osztani, függetlenül attól, hogy mikor lépett ki?
A.Dani által leírtakkal teljes mértékben egyet értek. A családi gazdaság tagjaira a közös őstermelőre vonatkozó szabályok vonatkoznak, viszont nem vonatkozik rá a közös igazolvány kiváltásának feltétele,így nem elő írás az hogy közös háztartásban éljenek.
Nem értek mindenben egyet a Tisztelt szakértő által írtakkal.
Szakértő írta: „A közös őstermelői tevékenység feltétele, hogy a tagoknak közös háztartásban kell élniük.” Az SZJA törvény 78/A § (1) bekezdése rendelkezik arról, hogy az őstermelői igazolvány kiváltásához a magánszemélynek milyen nyilatkozatot kell adnia, milyen feltételek esetén kaphat őstermelői igazolványt. A (2) bekezdés első mondata rendelkezik arról, hogy a magánszemély az (1) bekezdésben említett nyilatkozat kiegészítéseként a közös háztartásban élő családtagjával együttes nyilatkozatot tehet, hogy közös igazolvány kiváltásával kívánja folytatni az őstermelői tevékenységet.
Szakértőnek igaza van, a közös háztartás tehát annak feltétele, hogy valaki közös őstermelői igazolványt váltson ki.
A 326/2001 kormányrendelet alapján a családi gazdaság megalakításának nem feltétele a közös háztartásban való élés. Tehát lehet alapítani úgy családi gazdaságot, hogy a tagok nincsenek közös háztartásban.
A szakértő szintén írta: ” a családi gazdálkodó és a családi gazdaságban nem foglalkoztatottként közreműködő családtagjai az őstermelői bevételükből a közös őstermelői igazolvány alapján gazdálkodó őstermelőkre vonatkozó szabályok figyelembe vételével kötelesek megállapítani a jövedelmüket.”
Igaz a rájuk vonatkozó szabályok alapján. A két állítást nem vonnám össze. A családi gazdaság tagjaira a közös őstermelőre vonatkozó szabályok vonatkoznak, viszont nem vonatkozik rá a közös igazolvány kiváltásának feltétele.
Szerintem ezt támasztja alá a NAV 2015/6 számú füzetének 4. oldalán található szöveg: ” A családi gazdálkodó a közös őstermelői tevékenységet folytatókra vonatkozó rendelkezések megfelelő alkalmazásával köteles eljárni az adókötelezettsége megállapításakor. …” Ebben a füzetben a családi gazdálkodásról szóló részben a közös háztartásról nem esik szó