hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Közös őstermelés, családi gazdaság: figyeljen a különbségekre!

  • adozona.hu
1

Mik a szabályok a közös őstermelői igazolvánnyal működők, illetve a családi gazdaság tagjai bevételének, költségeinek és kedvezményeinek elszámolására? Olvasói kérdésre Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.

Olvasónk a következőkről érdeklődött: Kérem szíves útmutatásukat az alábbi közös őstermelői igazolvánnyal működő őstermelőket, valamint a családi gazdaságot érintő adózási kérdésekhez. Úgy értelmeztem, hogy mindkét működési formánál, ha év közben új tag lép be, akkor az adóév utolsó napján fennálló létszám figyelembevételével kell felosztani a bevételt, és tételes költségelszámolás esetén a költséget a teljes adóévre vonatkozóan. A mezőgazdasági kistermelőket megillető kedvezmények érvényesítésénél az új belépő tagot is megilleti például 600 ezer forintig az szja-mentesség, 4 millió forintig a nemleges nyilatkozattétel, ha rendelkezik 20 százalékos költségszámlával, 8 millió forintig a 40 százalékos kistermelői költségkedvezmény teljes összegben? Vagy évközi belépésnél arányosítani kell a kistermelői értékhatárokat a belépő tagok működési napjainak arányában? Kérem útmutatásukat továbbá, hogy átalányadózás esetén nem alkalmazható a létszámarányos bevételmegosztás? A közös őstermelői tagok és a családi gazdálkodó, illetve a családi gazdaság tagjai csak az után a bevétel után átalányadózhatnak, amely a saját nevükre szól? Átalányadózásnál nem egyenértékű a bármely tag nevére kiállított bizonylat?

Szakértőnk válasza:

Közös őstermelői tevékenységet folytatóknál a közösen végzett tevékenység alapulvételével kell a bevételt és a költséget felosztani, vagyis, ha évközben új tag lépett be, akkor a belépés időpontjától érkező bevétel és felmerült költség alapulvételével kell az osztást elvégezni az új tagot is figyelembe véve. Ilyenkor a belépés előtti nappal célszerű  a bevételt és a költséget összesíteni.

Ezzel szemben családi gazdaságok esetében az adóév utolsó napja az irányadó, tehát ha valaki december 20-án lép be a családi gazdaságba, akkor is a december 31-ei létszám alapulvételével kell az osztást elvégezni.

Ha például két tag folytatta a közös tevékenységet június 30-áig, a harmadik pedig július 1-jén lépett be, akkor a január 1-je és június 30-a között elért bevételt és költséget kétfelé, majd azt követően július 1-je és december 31-e között elért bevételt és költséget 3 felé kell elosztani.

Amennyiben a családi gazdaságba lépne be a 3. személy, akkor az éves bevételt és költséget három felé kell osztani, nincs jelentősége a belépés időpontjának.

Az új belépőt ugyanazok a kedvezmények illetik meg (nyilatkozattétel, 600 ezer forint alatt nem kell jövedelmet számolni, kistermelői költségátalány).

Az értékhatárokat évközben belépők esetében nem kell arányosítani.

A személyi jövedelemadóról szóló törvény 6. számú mellékletének III. c) pontja szerint a tevékenységét közös igazolvány alapján folytató őstermelő e tevékenységéből származó bevételét és – tételes költségelszámolás esetén – azzal kapcsolatos költségét a közösen elért összes bevételnek, illetőleg összes költségnek a családtagok számával történő elosztásával állapítja meg azzal, hogy a bevételek és költségek igazolására bármelyikük nevére kiállított bizonylat egyenértékű. Az előzőektől eltérően a gépjármű használatával összefüggő költségeket a közös őstermelői tevékenységüket közös igazolvány alapján folytató családtagok csak azonos elszámolási mód választásával vehetik figyelembe, azonban – a nevére és a gépjármű rendszámára kiállított számla (számlák) alapján is – közülük csak azét, aki egyébként a törvény rendelkezései szerint jogosult a gépjárműhasználattal összefüggő költségelszámolásra. Tehát bármelyik tag nevére kiállított bizonylat megfelel, aki tagja a közös tevékenységet folytatóknak, vagy a családi gazdaságnak, de fontos áfa szempontjából az azonos adózási mód.

Átalányadózás esetén ugyanez a szabály a bevétel felosztására (a létszám alapján kell a felosztást elvégezni). Bármelyik tag nevére kiállított bizonylat egyenértékű. (Itt jegyzem meg, hogy egyéni vállalkozók esetében rendelkezik úgy az szja törvény, hogy időarányosan kell a bevételi értékhatárt megállapítani, ha adózó a tevékenységét évközben kezdte.)

Amennyiben a családi gazdaság az átalányadózást választotta az őstermelésből származó bevételére, akkor ebben az esetben is az adóév utolsó napján meglévő létszám alapulvételével kell a bevételt felosztani.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Bcontrol

Tisztelt Szakértő! Tudomásom szerint ugyanazon adózás vonatkozik az őstermelőkre és a családi gazdálkodókra is, ezért kérem, hogy írja meg azt a hivatkozást, hogy mi alapján véli úgy, hogy a közös őstermelői tevékenységhez ha új tag lép be, akkor a korábbi bevételt csak kétfelé, majd az azt követő bevételt 3 felé kell osztani? Én úgy tudtam, hogy náluk is az a döntő, hogy dec.31-én hány fő van a közös őstermelői igazolványba, és annyi felé kell osztani a bevételeket, függetlenül, hogy évközben lépett-e be a tag?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink