531 találat a(z) családi gazdaság cimkére
Családi gazdaság – számla kiállítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaság egyik tagja rendelkezik egy szőlőterület földhasználati jogával. Ennek megfelelően az ezen a területen termett gyümölcsről az ő nevére állítják ki a szőlő származási bizonyítványt. A családi gazdaság alanyi adómentes, kompenzációs felárra jogosult. A szőlőfelvásárlónak kinek a nevére szóló felvásárlási jegyet kell kiállítania, ha a családi gazdaság az apa nevén van és a lánya a tag, akié a földhasználati jogosultság, ezáltal a szőlő származási bizonyítvány is az ő nevére fog szólni? Alapesetben családi gazdaság tagjai közül ki jogosult számla kiállítására és befogadására, kinek a nevére kell szólnia? Köszönöm válaszát!
Családi gazdaság tárgyi eszköz értékesítése Kérdés
Családi gazdaságunk régi nulla értéken nyilvántartott kombájnt beszámíttatott egy új zárt végű lízingkonstrukcióban megvásárolt kombájnba. Az szja törvény alapján a régi kombájn értéke megjelenik-e bevételként és ezáltal befolyásolja-e a kedvezményes kistermelői 8 milliós értékhatárt, vagy van arra mód, hogy az új kombájn értékét csökkentsük vele úgy, mint ahogyan a pénzügyi teljesítés is történt és az értékcsökkenés ezután a csökkent érték után történne a következő években. Válaszukat tisztelettel köszönöm.
Családi gazdálkodás – áfamentes értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésemet már feltettem Önök felé, azonban nem sikerült jól megfogalmaznom, így nem kaptam egyértelmű választ: "Háromtagú családi gazdálkodás esetén, ha minden tag rendelkezik adószámmal, és mindenki az alanyi mentességet választotta, hogyan értékesíthetők a növénytermesztés termékei? Mindenki (nem csak a családi gazdálkodó) nevén értékesíthető 8 millió forintig adómentesen, összesen maximum 24 millió forintig? Ettől függetlenül, ha a tagok eltérő összegben értékesítettek, az összes tag bevételét és költségét együtt kell kezelni, és év végén elosztani háromfelé?" Kérdésemben az alanyi adómentességet áfa szempontból értettem. (Tudomásom szerint, 2017. januártól az áfamentes értékesítés értékhatára 8 millió forint.) Mindhárman azonos jövedelem-számítási módot, tételes költségelszámolást választottak. Kérdésemet egy példán keresztül levezetem. Ha a családi gazdálkodás keretében megtermelt mezőgazd-i termékekből a családi gazdálkodó 7 millió ft-ért értékesít áfamentesen, az egyik tag 5 millió ft-ért értékesít, szintén áfamentesen, a másik tag 4 millió ft-ért értékesít áfamentesen, helyesen járnak-e el, mivel az áfatörvény szerinti áfamentes értékesítés határa 8 millió ft? Vagyis értékesíthet minden tag áfamentesen, ha rendelkezik adószámmal és alanyi mentességet választott? Így összesen 16 millió ft az árbevétel, vagyis a tagok bevétele ennek egyharmada, 5,33 millió ft, melyből levonódik a felmerült költség és a kistermelői költségátalány?
Családi gazdaság tagjának elhalálozása Kérdés
Tisztelt szakértő! Négy tagú családi gazdaság tagja egyik tagja elhalálozott az év közepén. Az lenne a kérdésem, az eddig elért bevételeket vagy az egész évi bevételeket osztják négy felé? Az elhalálozás időszakáig osztható négy felé és a továbbiakban csak három felé? Be kell-e jelenteni az adóhivatalba az elhalálozás tényét? Válaszát előre is köszönöm.
Családi gazdaság földterületének bérbe adása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő lenne. Adott egy családi gazdaság, amely rendelkezik 98 hektár területtel, ami a családi gazdaságban volt eddig bejelentve használatra, ebből a területből 17 hektár területet a feleségnek adna át a családi gazdálkodó, aki nem tagja a gazdaságnak. Kérdés, hogy ezt meg lehet-e tenni, és ha igen, kell-e jelenteni valahová a földhivatalon, és az MVH-n kívül? Ha nem teheti meg, akkor milyen szankciói vannak a bérbeadásnak? Mielőbbi válaszukat várom. Tisztelettel: D
Családi gazdaság "elkésett" számlája Kérdés
Családi gazdaság 2016-ban átutalta egy beérkező számlája ellenértékét (2016-os teljesítés). A számla azonban csak késedelmesen érkezett hozzá, így a számla költségkénti elszámolása, valamint a levonható áfa nem lett könyvelve. Kérdés: a számlában feltüntetett áfatartalmat a soron következő 2017. I. negyedéves áfa-bevallásba behelyezheti-e, illetve a nettó összeget költségként érvényesítheti-e 2017-ben? Válaszukat előre is megköszönve: Timi
Iparűzési adó megosztása II. Kérdés
Tisztelt Szarvas Imréné! A 2017.05.21-én "Iparűzési adó megosztása" című kérdésre adott válaszával kapcsolatban szeretnék kérdezni. Ha személyi jellegű ráfordításnál a székhely szerinti településre 10 százalékot számol el, a fennmaradó 90 százalékot milyen arányban osztja meg például öt település között, ha a növénytermesztést szolgáltatásként veszi igénybe? Hogyan alakul a megosztás, ha kombinált módszert alkalmaz? Az előbbi példánál maradva: a székhelytelepülésen nincs eszközérték, a további öt településen a földek aranykorona értéke alapján megosztott eszközérték van, ezen területeket bérmunkával művelteti, tehát nincs személyes munkavégzés. További kérdésem az lenne, hogy ha nagykorú, középfokon nappali tagozatos tanuló év közben kilép a családi gazdaságból, van-e év közben bármilyen bevallási kötelezettsége, vagy csak a következő évben? Válaszát előre is köszönöm.
Fejlesztési támogatás átvállalása Kérdés
Egy bt. falusi turizmussal kapcsolatosan vissza nem térítendő támogatást kapott, melyre a működtetési feltétel 5 év. A bt. más tevékenysége igen lecsökkent, a falusi turizmus viszont nemigen indult be. A bt. fenntartása igy nem jövedelmező. A bt. tagjai családi gazdaságként is adóalanyok. Kérdésem, hogy van-e mód arra, hogy a családi gazdaság átvállalja a bt.-től a falusi turizmus támogatás előírásainak teljesítését? Amennyiben igen, annak milyen jogi és adózási következményei vannak? Válaszukat Köszönöm Szépen. Tisztelettel Szeles Andrásné
Őstermelő belép a családi gazdaságba Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy őstermelő belépne a családi gazdaságba 4. tagnak. A belépő őstermelő 2014-től 5 évre ( 2019-ig) kap erdőtelepítésre támogatást. Ezt a támogatási összeget minden évben a családi gazdaság bevételébe kell beszámítani ezek után? Válaszát köszönöm.
Kell-e pénztárgép az őstermelőnek? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném szakmai segítségüket kérni az alábbi esethez. Két fővel működik egy családi gazdaság, és 5,5 hektáron dinnyét termelnek. A megtermelt dinnyét kizárólag maguk értékesítik, különböző értékesítési helyeken. Mindketten rendelkeznek külön őstermelői igazolvánnyal, így az értékesítési helyen ezt be is tudják mutatni. Mivel az őstermelői tevékenységhez kapcsolódóan az őstermelői tevékenységek között külön nem szerepel a 47-tel kezdődő kereskedelmi tevékenység, így a családi gazdaság nem kötelezett pénztárgép használatára. Az értékesítés helye – alkalmi bérleti szerződésekkel – útszéli bódé, piaci árusítóhely, fedett helyiségként kialakított épületrész. Ezeken a helyeken az áramforrás nem biztosított, így nem is lehetne a pénztárgépet megoldani. Úgy gondolom, hogy ez az értékesítés nyugtával a helyszínen minden esetben megoldható. Ha nem, akkor mi a helyes megoldás? Köszönettel.
Saját termelésű áru értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném szakmai segítségüket kérni az alábbi esethez. Két fővel működik egy családi gazdaság, 5,5 hektáron dinnyét termelnek. A megtermelt dinnyét kizárólag maguk értékesítik, különböző értékesítési helyeken. Mindketten rendelkeznek külön őstermelői igazolvánnyal, így az értékesítési helyen ezt be is tudják mutatni. Az értékesítési szezonban van munkaviszonyos alkalmazottként felvett munkaerő, aki segíti az értékesítést, de van egyszerűsített alkalmi bejelentés is az értékesítésre, illetve a szedésre. Tehát mástól nem vásárolnak fel dinnyét, csak a saját termést értékesítik. A kérdésem az, hogy az egyszerűsített foglalkoztatás bejelentésénél a mezőgazdasági munka miatt a napi 500 forintos járulék alkalmazható-e? Véleményem szerint igen, mert ez még a mezőgazdasági őstermelői munka, tevékenység része, nem pedig kereskedelmi tevékenység, mivel csak a saját termés kerül értékesítésre. Köszönettel.
Iparűzésiadó-illetékesség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaság tagjának 2017.01.02-án megváltozott az állandó lakóhelye. A kérdésem az lenne, hogy a 2016. évi, 2017.05.31-éig benyújtandó iparűzésiadó-bevallását a 2016. vagy a 2017. évi (jelenlegi) lakóhelye szerinti illetékes önkormányzat felé kell benyújtania? Köszönettel: Erdélyi Andrea
Családi gazdaság vezetőváltása III. Kérdés
Tisztelt szakértő! Korábban feltett, azonos című kérdésemre szeretnék bővebb segítséget kérni! Családi gazdaság átadása esetén a régi vezető adószámának törlésére, illetve az új vezető adószámának kiváltására melyik nyomtatvány használható? Köszönettel: Valler Tibor
Családi gazdaság vezetőváltása II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! A http://adozona.hu/kerdesek/2017_3_9_Csaladi_gazdasag_vezetovaltasa_dph linken található kérdésemmel kapcsolatban szeretnék további segítséget kérni. Az új vezető kiváltotta őstermelői igazolványát, az illetékes hatóságnál megtörtént a vezetőváltás bejelentése, ezt rögzítették, határozatba foglalták. Az eredeti családi gazdaság szerződése módosult. A kérdésem az, hogy a NAV felé milyen dokumentumot kell benyújtani? A régi vezető adószámát meg kell szüntetni? Az új vezetőnek pedig új adószámot igényelni? Jelenleg a családi gazdasághoz két bankszámla tartozik. Ezeket ilyen esetben hogyan kell kezelni? Új bankszámlát kell nyitni, és az összegeket átvezetni erre? Vagy ha lehetséges módosítani a számlatulajdonost? Az eddigiekhez hasonlóan az új vezető intézné a megtermelt termények eladását, a szükséges anyagok eszközök beszerzését. Mielőbbi válaszát előre is köszönöm! Valler Tibor
Kié a bevétel az őstermelői igazolvány érvényesítése előtt? Cikk
Kit illet a bevétel és az hogyan adózik az őstermelői igazolvány érvényesítése előtt? Olvasói kérdésre Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.