531 találat a(z) családi gazdaság cimkére

Családi gazdaság alakulása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy 2 fős közös őstermelés év közben 3 tagú családi gazdasággá alakult. Kérdésem, hogy a felmerült költségek esetén a számlán feltüntetett teljesítés alapján döntöm el, hogy az az őstermelés vagy a családi gazdálkodás költsége? Mert előfordul, hogy a számla kelte a megalakulás előtti, de a teljesítése és a kiegyenlítése már a családi gazdálkodás megalakulása utánra esik. A bevételnél ugyanez a kérdésem. Egy megkapott támogatást a bankszámlán jóváírt dátumhoz nézek, hogy 2 felé vagy 3 felé osztom, vagy ebben az esetben a határozat dátuma a fontos?

Családi gazdálkodás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A családi gazdaság 4 főből áll és áfakörbe jelentkezett be. A számlák a családi gazdaság vezetője nevére szólnak. Az egyik tag (nem a vezető) alanyi mentes egyéni vállalkozó, független a tevékenysége a családi gazdaságtól. Alanyi mentes egyéni vállalkozó éves bevétele: 1 960 000 Ft. Éves bevétel a családi gazdaságban: nettó 16,5 millió forint, melyből terület alapú támogatás 4,8 millió forint. A tagok nyilatkozattételre jogosultak és rendelkeznek 20% költséggel. Hogyan osztható fel ebben az esetben a bevétel? Az egyéni vállalkozó bevétele és a családi gazdaságból származó egy főre jutó bevétel, ha meghaladja az áfa értékhatárát, megszűnik-e az alanyi mentessége? Köszönettel

Családi gazdaság vezetőváltása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdaságunkban a gazdaság vezetőjének személyét szeretnénk megváltoztatni, a gazdaságot az abban jelenleg is résztvevő családtagnak átadni. A tevékenységet a gazdaság vezetője őstermelőként folytatta, és az új vezető is őstermelőként tevékenykedne. Azt már sikerült kiderítenem, hogy az MVH és a NAK felé milyen dokumentumokat kell benyújtani. A kérdésem az lenne, hogy a meglévő adószámmal mehetne tovább a gazdaság, illetve ha nem, mi lenne a menete az átadásnak? Válaszát előre is köszönöm!

Családi gazdaság tagja termőföldet értékesít Kérdés

Családi gazdaság vezetője úgy dönt, hogy a családi gazdaság tevékenységét befejezi. A meglévő használt 10-15 éves tárgyi eszközeit értékesíti, valamint értékesítik a gazdaság két tagjának tulajdonában lévő termőföldet is, melyet egy mezőgazdasággal foglalkozó őstermelő vásárolt meg és vállalta, hogy még legalább további 5 évig termelésben tartja a termőföldet. Kérdésem, hogy a családi gazdaságnak, vagy a tulajdonosoknak bevétel-e a termőföld értékesítésből származó bevétel, illetve, hogy ez esetben az adómentes lesz-e? Az szja kitöltési utmutató a bevételek között szerepelteti az őstermelői tevékenységet szolgáló termőföld értékesítéséből származó bevételt, amennyiben az a 100 000 forintot meghaladja. A termőföldvásárlás költségként nem számolható el, nem is került sor annak költségkénti elszámolására, értékcsökkenés természetesen nem számotható el, nem igazán értem miért kellene a családi gazdaságnak ezt bevételként figyelembe venni. Ez csak a magánszemély bevétele, melynek az szja törvény szerint állapítja meg az adófizetési kötelezettségét, mely szerintem ez esetben nulla, mivel a vásárlás már 15 évvel ezelőtt történt, és olyan őstermelőnek adta el, aki az 5 éves nyilatkozatot adta. Várom megerősítő válaszát. Köszönettel: Varga Andorné

Kata és családi gazdaság tagja, áfa tekintetében II. Kérdés

Tisztelt Sinka Júlia! Az azonos című kérdéshez és válaszához kapcsolódva még azt szeretném megkérdezni, hogy ha van egy alanyi mentes adószáma a katás egyéni vállalkozónak, és belép a családi gazdaságba, hogyan lehetett volna technikailag azzal a nappal áfássá tenni az adószámát? Köszönettel: Boros Zsanett

Családi gazdaság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném megerősítését: véleményem szerint egy fiatal gazda pályázaton nyert egyéni vállalkozói igazolvány birtokában családi gazdaságot alapított családi gazda az szja-bevallását a közös őstermelőkre vonatkozó szabályok szerint köteles megállapítani. Ennek következtében, mivel a fiatal gazda támogatást is a mezőgazdasági tevékenységéhez kapta, annak elszámolására is a közös őstermelőkre vonatkozó szabályok vonatkoznak. Így csak az szja-bevallás őstermelőkre vonatkozó lapjait kell kitölteni, ha nem volt csak az szja szerinti őstermelői tevékenységből származó bevétele.

Családi gazdaság alapítására és működtetésére vonatkozó alapvető szabályok Cikk

A „családi gazdaság adózása” címmel érkezett olvasói kérdéshez – pontosabban az arra foglaltakra írt válaszomból megjelent cikkhez – több hozzászólás, vélemény jutott el hozzám a családi gazdaság munkaviszonyban álló vezetőjének társadalombiztosítási jogállását érintően, illetve abban a kérdésben, hogy a családi gazdaság tagjainak muszáj-e közös háztartásban élniük, vagy sem. Mindezekre reagálva, fontosnak tartom a szóban forgó kérdésre adott válaszomat kiegészíteni az alábbiakkal.

Egyéni vállalkozó, családi gazdaság kivét Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaság vezetője egyéni vállalkozóként lett regisztrálva a gazdaság vezetőjeként. A járulékokat egyéni vállalkozóként fizeti, s vállalkozói kivét elszámolásra került minden hónapban (mivel így kedvezőbb a járulékfizetése – 3 gyereke van). A családi gazdaság bevallását most készítjük. A vállalkozói kivét összegét megoszthatjuk a családtagok között mint költséget, vagy azt csak az egyéni vállalkozó rakhatja be költségnek? A szociális hozzájárulást csak az egyéni vállalkozó veszi figyelembe költségként (az szja kitöltési útmutatója szerint). Várom válaszukat! Köszönöm: Szabó Anita

Családi gazdaság alakulása, létszáma Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném azt megkérdezni, hogy az év közben megalakuló családi gazdaság miként számol el év végén? A megalakulás előtti időszak bevételei, költségei hogyan vehetőek figyelembe akkor, ha külön-külön őstermelői igazolvánnyal rendelkeztek a tagok már az év elejétől kezdve? A december 31-ei családi gazdaság határozatában, nyilvántartásban szerepel egy év közben született gyermek, ő mikortól szerepelhet osztóként az év végi elszámolásnál? Köszönöm válaszát!

Családi gazdaság áfamentes értékhatára Kérdés

Kedves Júlia, köszönöm a válaszát. Még az nem egyértelmű számomra: ha külön kell a családi gazdaság tagjait áfaalanyként kezelni, akkor a bevételeiket, amelyeket nyugtán állítanak ki, külön-külön kell nevesíteni a 3 tag nevére? Mert eddig a nyugtára a családi vállalkozás vezetőjének bélyegzője került.

Egyéni vállalkozó, családi gazdaság, kivét Kérdés

Egy családi gazdaság vezetője egyéni vállalkozóként lett regisztrálva a gazdaság vezetőjeként. A járulékokat egyéni vállalkozóként fizeti, s vállalkozói kivét elszámolásra került minden hónapban (mivel így kedvezőbb a járulékfizetése – 3 gyereke van). A családi gazdaság bevallását most készítjük. A vállalkozói kivét összegét megoszthatjuk a családtagok között mint költséget vagy azt csak az egyéni vállakozó rakhatja be költségnek? A szociális hozzájárulást csak az egyéni vállakozó veszi figyelembe költségként (az szja kitöltési útmutatója szerint).

Családi gazdaság iparűzésiadó-bevallása Kérdés

Olvastam a 2017.02.19-ei hírlevélben a családi gazdaság iparűzési adó kötelezettségére vonatkozókat. http://adozona.hu/helyi_ado/Reszletesen_a_csaladi_gazdasag_tagjairol_ad_10VFOV 1.Véleményem szerint a családi gazdaság kiskorú, nem foglalkoztatott tagja után nem kell bevallást sem adni, mert nem lesz alanya az ipának a következők miatt (1990. évi C. tv.-ből): 35. § (2) 102 Az adó alanya a vállalkozó, továbbá a Polgári Törvénykönyvről szóló törvény szerinti bizalmi vagyonkezelési szerződés alapján kezelt vagyon. 52. § 26. 236 vállalkozó: a gazdasági tevékenységet saját nevében és kockázatára haszonszerzés céljából, üzletszerűen végző a) a személyi jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott egyéni vállalkozó, b) 237 a személyi jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott mezőgazdasági őstermelő, feltéve, hogy őstermelői tevékenységéből származó bevétele az adóévben a 600 000 forintot meghaladja, Mivel a kiskorú (akár 2 napos csecsemő) nem foglalkoztatott tagnál értelmezhetetlen a saját kockázatára kitétel, nem lesz az iparűzési adónak alanya még akkor sem, ha akármennyi bevételt osztanak rá. Ugyanígy nem lesz alanya bármely nem foglalkoztatott tag sem, kivéve, ha saját nevében értékesít és az 52. § 26. b) szerinti árbevételt meghaladja. A KJK Kerszöv Önkormányzat Hírlevél 2005. áprilisi szám. 3.2 pontját olvasva is ugyanerre a következtetésre juthatunk, ellentétben a 2017.02.19-én megjelent írással. A hírlevélre válaszként küldtem mai napon csatolva az Önkormányzat Hírlevél 2005. áprilisi számát.

Ők lehetnek családi gazdaság tagjai, és így adóznak Cikk

Hol kell élniük a családi gazdaság tagjainak, hogyan és hová kell iparűzésiadó-bevallást benyújtaniuk, s milyen járulékszabályokkal kell tisztában lenni – tudakolta olvasónk. Sinka Júlia, okleveles adószakértőnk válaszolt.

Hipa egyéni vállalkozónál, aki őstermelő is Kérdés

Egy család 5 tagja közös igazolvány alapján folytat őstermelői tevékenységet kettő (A+B) önkormányzat területén. A tagok közül ketten "A" önkormányzat területén egyéni vállalkozók is. A család mind az 5 tagját külön-külön felszólította "A" önkormányzat a 2015. évi hipa bevallására. Az egyéni vállalkozók a vállalkozási hipát időben bevallották, de a család az őstermelői bevallási kötelezettséget nem teljesítette. A támogatás nélküli, egy főre jutó őstermelői árbevétel a 600 ezer forintot meghaladta. Az őstermelői iparűzésiadó-alapot a két önkormányzat között meg tudtuk osztani, az egy főre jutó osztással sem volt gond, így "A" önkormányzatnak elküldtük az 5 darab "őstermelői" hipa-bevallást, de több kérdés is felmerült, az alábbiakra kérünk választ: – "A" önkormányzatnál már rendelkezésre állt a két vállalkozó bevallása, de ugyanolyan szöveggel szólították fel őket is bevallásra, mint a nem vállalkozókat, ezért kérdezzük, hogy benyújtható-e külön őstermelői és külön vállalkozói iparűzésiadó-bevallás? – A vállalkozói bevallásokban anyaggal csökkentett árbevétel szerepelt hipa-alapként, az őstermelőinél az egyszerűsített módszert alkalmaztuk. Megtehettük ezt? – Ha egy bevallásban kell szerepeltetni az egyéni vállalkozói és az őstermelői tevékenységet, akkor a vállalkozóknál eltérhet-e a nyomtatvány kitöltése az általános szabályoktól, azaz a VII. táblában összeadható-e a nem megosztott vállalkozói és az osztott őstermelői adat? – Hogyan kell helyesen kitölteni az egyéni vállalkozók bevallását ebben az esetben "A" és "B" településeken?

Családi gazdaságban az áfamentes értékhatár Kérdés

Családi gazdaságban három tag van, mennyi lehet az éves árbevételük, hogy ne lépjék túl az áfamentes értékhatárt? Valamelyik tag csak év közben jött, kell-e emiatt a bevételeket arányosítani?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaváltozások 2025

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink