338 találat a(z) bérpótlék cimkére
Szépségápolás munkaszüneti napon: nyitva lehetnek-e a szalonok? Cikk
Szolárium stúdió – ami a hét minden napján nyitva tart – munkaszüneti napon, illetve húsvét-/pünkösdvasárnap nyitva tarthat-e? Milyen pótlékok illetik meg a dolgozót? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.
Nagypénteki munkaszünet: így érinti a dolgozókat és a munkáltatókat Cikk
A parlamenti végszavazásra váró törvényjavaslat szerint várhatóan már az idei évben is munkaszüneti nap lesz a húsvét előtti péntek, azaz nagypéntek. A munkáltatói érdekképviseletek jelezték, hogy nem fogadják osztatlan lelkesedéssel az új munkaszüneti napot, mivel így újabb napra kell munkavégzés nélkül bért fizetniük, sőt, a munkaszüneti napon dolgozóknak 100 százalékos bérpótlék jár. Nézzük, hogyan érintené ez a változás munkajogi szempontból a munkavállalókat és a munkáltatókat!
Közalkalmazott és garantált bérminimum Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nem állami fenntartású idősek otthona dolgozóinak kötelező béremelése esetén, amennyiben a jelenleg hatályos közalkalmazotti bértábla szerinti bér nem éri el a garantált bérminimumot, hogyan alakul a fizetés? A. eset: közalkalmazotti bér + összevont ágazati pótlék + ágy melletti pótlék vagy B. eset: garantált bérminimum (161000 Ft) + összevont ágazati pótlék + ágy melletti pótlék Válaszukat köszönöm.
Egyszerűsített foglalkoztatás: fontos Kúria-döntés a munkaadóknak Cikk
A munkáltató alkalmi munkavállalókat foglalkoztatott a megállapodás szerinti esetenkénti napi 10 óra tartamú munkaidőben, akként, hogy rendkívüli munkavégzésért díjazást nem fizetett, nem alkalmazta az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény (efo-törvény) melléklete szerinti munkaszerződés-mintát, és munkaidő-nyilvántartást sem vezetett. A munkavédelmi hatóság, majd valamennyi jogorvoslati lehetőség kimerítését követően a Kúria is megállapította, hogy a munkaadó eljárása jogszabálysértő volt. Nézzük meg az ügy tanulságait.
Pótlékok halmozódása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy pékség bérszámfejtését vettük át január 1-jétől. Az előző helyen a bérszámfejtésnél éjszakai és vasárnapi pótlékokat számfejtettek. A kérdésem az, hogy ha egy dolgozó vasárnap és éjszaka dolgozik, akkor az 50 és a 15 százalékos bérpótlék is jár neki, vagy csak a magasabb? A pékség esetén szerintem nem kellene vasárnapit sem adni nekik. A pótlékok halmozódása az előző bérszámfejtésnél teljesen egyértelmű. A fizetett ünnepnapra járó 100 százalékos pótlék esetén is kérdéses, hogy ha éjszaka dolgozik, jár-e neki még a 15 százalék is. Várnám válaszát. köszönöm
Kamionsofőr bérezése Kérdés
Kedves Szakértő! Kezdő vállalkozás vagyunk, kamionsofőröket szeretnénk alkalmazni. A bérezésük kapcsán kérdeznénk, hogy megállapodhatunk-e velük fix havi bérben, vagy kötelezően alkalmazni kell a munkaidőkeretes elszámolást és bizonyos pótlékokat (éjszakai, vasárnapi stb.) kell, hogy fizessünk részükre? Amennyiben fix havi bért alkalmazunk, kell-e munkaidő-nyilvántartást vezetni? Természetesen a törvényi szabályokat maximálisan be szeretnénk tartani, de az adminisztrációt is csökkentenénk, amennyiben lehetne. Köszönjük a választ.
Alkalmi munkás szilveszterkor: ennyi bérpótlékot kell neki fizetni Cikk
Szilveszteri rendezvényen egyszerűsített foglalkoztatottat alkalmaztak, aki 2016.12.31-én este 20 órától 2016.01.01. hajnali 4 óráig dolgozott összesen 8 órát. A NAV felé kettő napra lett bejelentve. Hogyan kell kiszámolni a bérét, milyen pótlékok illetik meg? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Egyszerűsített foglalkoztatott bére 2016.12.31.-2017.01.01. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szilveszteri rendezvényen egyszerűsített foglalkoztatottat alkalmaznak, aki 2016.12.31-én este 20 órától 2016.01.01. hajnali 4 óráig fog dolgozni, így dolgozza le a 8 órát. A kérdésem, hogy a bérét hogyan számoljam ki? Este 10 órától reggel 4 óráig jár neki a 15%-os éjszakai pótlék. Január 1-jén a 4 órára kapja a 15%-os éjszakai pótlékkal emelt bért, ehhez jár a 100%-a ennek azért, mert vasárnap dolgozott és plusz 100% azért, mert ünnepnapon dolgozott? December 31-ére jár a négy órára a bér és este 22 után két órára a 15%-os éjszakai pótlék? A NAV felé kettő napra lett bejelentve. Válaszát előre is köszönöm!
Dupla, tripla bér munkaszüneti napra? Így lehetséges Cikk
Mennyit köteles fizetni a munkáltató a munkaszüneti napon végzett munkáért? Kiváltható-e bérpótlék szabadnappal? Összefoglaltuk.
Telefonálás munkaidőben, esti hívás a főnöktől: mikor lehet, mikor nem? Cikk
Telefonálás munkaidőben és azon kívül – két különböző eset azonos szabályokkal, melyek alapvető eleme az együttműködési kötelezettség. Cikkünk a telefonhívásokat kétféle szemszögből vizsgálja: amikor munkaidőben a munkavállalók telefonálnak magánügyben, illetve amikor munkaidőn kívül a munkáltató munkaügyben keresi a dolgozót.
Munkaidőkereten felüli munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Háromhavi munkaidőkeret (hétfő-péntek munkanap, szombat-vasárnap pihenőnap) esetére kérdezem a következőket. 1. Ha hétköznap keletkezik 5 óra túlmunka, akkor azt a munkaidőkeret végén kell elszámolni alapbér plusz 50 százalékos pótlékkal? 2. Ha szombaton van 6 óra ledolgozott órája a munkavállalónak, akkor hogyan kell elszámolni? Túlóraként alapbér plusz 50 vagy 100 százalékos pótlékkal és/vagy pihenőnapi munkavégzésként is alapbér plusz 50 vagy 100 százalékos pótlékkal? 3. Ha vasárnap is dolgozott 7 órát, akkor ennek az elszámolása hogyan történik? Pihenőnapi munkavégzésként alapbér plusz 100 százalék és/vagy túlóraként a munkaidőkeret végén alapbér plusz 50 vagy 100 százalékos pótlékkal? Válaszát előre is köszönöm!
Munkaszüneti napon végzett túlóra Kérdés
Tisztelt Szakértő! Havi béres munkavállaló keresett meg ezzel a kérdéssel – és biztos választ nem tudtam rá adni – ezért kérem a segítségét. 2016. november 1-jén 11 órát túlórázott, hogyan kell helyesen elszámolni az erre a napra járó munkabért, illetve pótlékot? A havi bére 200 ezer forint. Hiányzása, szabadsága nem volt. Jól gondoljuk-e, hogy a 200 ezer forintra még "rájön" az egy napi túlóra és a 100 százalékos túlórapótlék? És mi a helyes osztószám? Várjuk megtisztelő válaszát. Handlné
Másodállás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkáltatónál több munkavállalót alkalmaznak másodállásában, napi 4 órás munkaszerződéssel, 4 havi munkaidőkeretben. A munkavállalók főállásban tűzoltók, a másodállásban tehergépkocsi-vezetők. Van olyan munkavállaló közöttük, aki 2016. november hónapban csak négy napot dolgozott, 7-8-án,10-én, 22-én, és 14-18-áig szabadságon volt. A ledolgozott órák száma 39,75. A hónap többi napjain másodállásában nem dolgozott. Kérdésünk, hogy a november 1-je miatt (fizettet ünnep) jár-e díjazás a munkavállalónak? A másik munkavállalónak, aki szintén másodállású, 2016. november hónapban csak szabadságot adtak ki 2-4-éig, illetve 7-9-éig, a többi napon nem végzett munkát. Itt is az a kérdésünk, hogy a fizetett ünnepre (november 1.) jár-e díjazás? Várom megtisztelő válaszát. Handlné
Bérpótlék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Dolgozónk heti 40 órás munkaviszonyban dolgozik, havi bére 150 ezer forint. Minden második héten szombaton még 4 órát kell dolgoznia. A 40 óra letelik hétfőtől péntekig. Mennyit kellene adni a dolgozónak a szombati napokra? A 150 ezer forint/174 óra, ez 862 forint x 4 óra=3448 forint, és még egyszer ennyi bérpótlék címén egy szombatra? Köszönettel: V.Gabriella
Bérpótlékok és túlórák Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekben kérek tanácsot Öntől, feltételezve azt, hogy az említett bérpótlékok megilletik a dolgozót (egy gyógyszertári munkaviszonyban álló alkalmazottat például véve): 1. A dolgozó munkanapon 09:00-24:00 óra között dolgozott. Jól gondolom, hogy ebben az esetben jár neki a) délutáni műszakpótlék (30%): 18:00-22:00 óra között, b) éjszaki műszakpótlék (15%): 22:00-24:00 óra között és c) túlórapótlék: 17:00-24:00 óra között? 2. Ha az 1. pont szerinti nap ünnepnapra, szombatra, vagy vasárnapra esik (a dolgozó nem kap pihenőnapot helyette), akkor hogyan alakulnak a bérpótlékok, illetve a túlórapótlék? 3. Ha egy dolgozó heti 24 órás, napi 6 órás munkarendben dolgozik (4x6 óra), akkor azon a napon, amikor nem dolgozik, milyen bérjövedelemre jogosult? 4. Ha a 3. pontban említett dolgozó heti 24 óránál többet dolgozik, akkor erre túlórapótlékra jogosult? 5. Ha a 3. pontban említett dolgozó ünnepnapon vagy szombaton, illetve vasárnap dolgozik, akkor jogosult-e bármilyen bérpótlékra? 6. Ha a 3. pontban említett dolgozó 18:00 óra után, illetve 22:00 óra után dolgozik (nem állandóan), akkor jogosult-e műszakpótlékra (délutáni, éjszakai stb.)? 7. A 3. pontban említett dolgozónak hogyan kell a szabadságát (betegszabadságát) kiadni, elszámolni, számfejteni? 8. Ha a 3. pontban említett dolgozónak van egy másodállása, és az 5. munkanapon ott dolgozik, akkor erre a napra hogyan alakul a számfejtése? Köszönöm válaszát: Szekeres Zsolt