adozona.hu
Alkalmi munkás szilveszterkor: ennyi bérpótlékot kell neki fizetni
//adozona.hu/munkajog/Alkalmi_munkas_szilveszterkor_ennyi_potleko_1J5GF6
Alkalmi munkás szilveszterkor: ennyi bérpótlékot kell neki fizetni
Szilveszteri rendezvényen egyszerűsített foglalkoztatottat alkalmaztak, aki 2016.12.31-én este 20 órától 2016.01.01. hajnali 4 óráig dolgozott összesen 8 órát. A NAV felé kettő napra lett bejelentve. Hogyan kell kiszámolni a bérét, milyen pótlékok illetik meg? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Az egyszerűsített foglalkoztatás, alkalmi munkavégzés vonatkozásában kettős szabályrendszer érvényesül. Egyrészt alkalmazni kell a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 201-203. paragrafusait, másrészt pedig az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvényt. A bérpótlékok kérdésében az Mt. tartalmaz rendelkezéseket.
A munkavállaló elsőként is jogosult az alapbérére, és arra rakódnak a pótlékok. A bérpótlékokról az Mt. 139-145. paragrafusok rendelkeznek. A 203.paragrafus pedig azt határozza meg, hogy az Mt.-ben mely rendelkezéseket kell egyszerűsített foglalkoztatásnál is alkalmazni. A bérpótlékok az alkalmazandó rendelkezések közé tartoznak.
A munkavállaló szombat estétől vasárnap hajnalig dolgozik. Az Mt. 142. paragrafusa alapján a 22 és 06 óra közötti munkavégzés esetén 15 százalékos mértékű éjszakai pótlék jár. Erre csak a műszakpótlékra jogosult munkavállalók nem jogosultak. Ezt tehát ki kell fizetni ebben az időszakban (a kérdésben említett esetben 22-04 óra között).
Az Mt. 140. paragrafusa alapján a vasárnapi munkavégzés után 50 százalékos bérpótlék jár, amennyiben a munkavállaló a vasárnapi rendes munkaidőben történő munkavégzésre kizárólag azért osztható be, mert több műszakos tevékenység keretében, készenléti jellegű munkakörben, vagy a kereskedelemről szóló törvény hatálya alá tartozó, kereskedelmi tevékenységet, a kereskedelmet kiszolgáló szolgáltató, valamint kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységet folytató munkáltatónál történik a foglalkoztatása.
Ha a vasárnapi rendes munkaidőben történő munkavégzésre az Mt. 101. paragrafusának (1) bekezdése alapján egyéb okból is sor kerülhet, akár e három eset mellett is (például megszakítás nélküli tevékenység, vagy rendeltetése folytán vasárnap is működő munkakörben történő munkavégzés okán), akkor a munkavállalót vasárnapi pótlék a vasárnapi rendes munkaidőben történő munkavégzésre nem illeti meg. Ez a szabályrendszer azonban azért nem érvényesül, mert a január 1. vasárnap, és egyben munkaszüneti nap is, így az arra vonatkozó szabályok alkalmazandók. A vasárnapra eső munkaszüneti nap esetében kizárólag a munkaszüneti nap szabályai érvényesek.
Munkaszüneti napra a munkavállalót az Mt. 140. paragrafusának (4) bekezdése alapján 100 százalék mértékű bérpótlék illeti meg. A munkaszüneti napi pótlék minden esetben jár. Ez ebben az esetben a vasárnapi 4 óra munkavégzést érinti.
A NAV felé pedig helyesen, két napra kell bejelenteni a munkavállalót.
Hozzászólások (2)
Kedves Pap Attila,
ez egy jó észrevétel, de csak a 101.§ nem alkalmazható és nem a 139-145.§-ok. Az pedig, hogy ez alapján pótlékot sem kellene fizetni, sem a bírói gyakorlatban, sem a kommentárban nem lelhető fel. Ennek az ellenkezője viszont igen. Azt gondolom, hogy mindkét megoldás levezethető az Mt-ből, de amikor tanácsot adunk, akkor a biztos megoldást kell választanunk.
Tisztelt Válaszadó!
Válaszával egyetértek, ugyanakkor fontosnak tartom kihangsúlyozni, hogy az EFO-s foglalkoztatott esetén nem merülhet fel vasárnapi pótlék fizetése egyetlen esetben sem, mivel esetükben nem alkalmazható a törvény 101.§-a, ami alapján vizsgálható lenne a pótlék fizetési kötelezettség.
papattila