336 találat a(z) bérpótlék cimkére
Ünnepi munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Telepőreink folyamatos munkarendben dolgoznak, a munkaszüneti (korábbi fogalom szerint fizetett ünnep) napokra mindegyiküknek távolléti díjat fizetünk. Aki éppen dolgozik, az a munkával töltött idővel arányos bért kap. Kérdésem az, hogy neki kell még további pótlékot is számfejteni a munkaszüneti napon végzett munka miatt? Abban az esetben kap bért, távolléti díjat és bérpótlékot is? Válaszát előre is köszönöm!
Hétvégi, ünnepnapi munka bérpótléka Kérdés
Tisztelt dr. Hajdu-Dudás Mária! Cégünknél eseti jelleggel szükség van hétvégi vagy munkaszüneti napon munkavégzés elrendelésére ügyfeleink kérésére, akik például termelő üzemek, ahol máskor nem lehet elvégezni a karbantartási munkát. Munkavállalóink munkaideje egyébként hétköznap 8-16 óra között van. Kérdésem az, hogy milyen, és mennyi bérpótlékot kell fizetni: szombati, vasárnapi, ünnepnapi munkára (eltérő-e, ha az ünnepnap hétvégére esik). Kérem, térjen ki azokra az esetekre, ha helyette pihenőnapot adunk ki, valamint a pihenőnap kiadásának szabályaira is. Előre is köszönöm a válaszát. (Mai cikke ebben a témában nagyon hasznos volt, de még nem érzem biztosnak értelmezésemet a fenti esetekre.)
Éjszaka, vasárnap, munkaszüneti nap: mikor, mennyi bérpótlék jár? Cikk
Bérpótlékot kaphat a munkavállaló, ha éjszaka vagy műszakpótlékra jogosító időben, vasárnap vagy munkaszüneti napon dolgozik, vagy ha túlmunkát teljesít. Mikor, mennyi ennek az összege, hogyan fizethető átalányban, illetve az alapbérbe beépítve?
Délutáni pótlék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nonprofit kft., amely egészségügyi szolgáltatási tevékenységet végez, a dolgozóinak délutáni, illetve éjszakai pótlékot fizet. Délutáni pótlékot 14-22 óráig (15 százalékot) és éjszakai pótlékot 22-06 óráig (30 százalékot). A recepción munkát végző munkavállalóknak, akik 7-19 óráig dolgoznak, jár-e a délutáni, 15 százalékos pótlék a fent leírtak szerint? Szeretnénk megtudni, hogy a pótlékszámítással helyesen jár-e el a vállalkozás. Köszönettel: könyvelés
Bérpótlék munkaviszonyban és AM munkaánál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném segítségét kérni a következő esetekben a bérpótlékokra vonatkozóan: Vendéglátó üzletben havi munkaidőkeretben dolgoznak munkaviszonyban a dolgozók. Nyitvatartás 10-24 óráig. Ebben az esetben helyesen járunk el, ha 18-24 óráig 30 százalék pótlékot számítunk? És munkaidőkeretben kell-e vasárnapra, illetve fizetett ünnepre pótlékot fizetni, ha be van osztva a dolgozó? És mi van, ha ugyanitt alkalmi munkavállalót foglalkoztatunk, ugyanúgy jár a vasárnapi, illetve a fizetett ünnepekre a pótlék? Alkalmi munkavállalónak kell-e szabadságot adni, ha igen, hogyan lehet kiadni? Van aki 1-2 napot dolgozik, de van aki több hónapon át havi 10-15 napot. Utóbbi esetben például ledolgozott 4 hónap alatt 56 napot, erre "járna" 8 nap szabadság, akkor még 8 napot be kell jelenteni és kifizetni, tehát nem dolgozhat például 90 napot, csak a szabadsággal csökkentett időt? Válaszát előre is köszönöm. Bordás Anna
Havibéres munkavállaló egyenlőtlen munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Havibéres dolgozó, akinek a munkaszerződésében az szerepel, hogy a heti munkaideje átlagosan 40 óra, járhat úgy dolgozni, hogy hétközben 9 órát, pénteken pedig csak 5 vagy 4 órát dolgozik? A hétköznapi 1 órára így nem kell fizetni neki pótlékot? Köszönöm a segítséget!
Túlóra Kérdés
Segítségét szeretném kérni. Van egy 8 órás – nem munkaidőkeretes - munkavállaló, aki hétfőtől péntekig ledolgozza egy műszakban a heti 40 órát. Minden második szombaton 8 órát túlórázik és plusz 8 órát ügyel. Nem kap helyette pihenőnapot. Kérdésem az lenne, hogy 100 százalék bérpótlék jár a 16 órára, és még 40 százalékot kellene fizetni a 8 órás ügyeletre?
Bérpótlék munkaidőkeretben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy étterem dolgozói egy havi munkaidőkeretben egyenlőtlen munkaidő-beosztásban dolgoznak. Részükre a munkaszüneti napokra jár bérpótlék? Vagy csak abban az esetben, ha egyébként nem lettek volna beosztva, illetve az már rendkívüli munkavégzésnek számít, hisz munkaidőkereten felül dolgoznak? Köszönettel.
Órákat utazik a munkavégzés helyszínére? Ez számít munkaidőnek Cikk
Mikor számít bele az utazási idő a munkaidőbe? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász szakértőnk válaszolt.
Vasárnapi munkavégzés díjazása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nem teljesen egyértelmű a vasárnapi munka díjazása. Dolgozóink heti 40 órás munkarendben dolgoznak (hétfőtől-péntekig). Előfordul, hogy szombaton és vasárnap is dolgozniuk kell, ha a megrendelések megkívánják (lakatosok). Mennyi bérpótlék jár a vasárnapi napra? Alapbér + 100 + 50%, vagy alapbér + 100%? Köszönettel: Kissné
Bérpótlék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni, hogy, ha egy munkáltató pótlékátalányt szeretne bevezetni, de a munkavállalónak nincs előzménye, amit figyelembe lehetne venni, akkor mi alapján kell meghatározni annak mértékét, hogy ne legyen "hátrányos" a munkavállaló részére? Valamint a pótlékátalány bevezetését elég, ha a munkaköri tájékoztatóban "közlöm" a munkavállalóval? Ennek eldöntése vagy közlése lehet-e év közben? Köszönöm a gyors segítséget!
Kéthavi munkaidőkeret Kérdés
Tisztelt Szakértő! Építőipari vállalkozás szak- és segédmunkásainál – a munkaszerződés módosításával – kéthavi időkeretben történő munkavégzést alkalmaz. Kérdésem az, hogy ez a munkaidőkeret megengedi-e, hogy az egyes munkanapok eltérő hosszúságúak legyenek, például napi 12 órát dolgozzanak a beosztás szerinti 3 napon, illetve beosztható-e szombatra és vasárnapra is a munkavállaló? Kell-e a munkavállalók részére írásos beosztást adni arról, hogy mikor jár túlóra, illetve bérpótlék a munkavállalóknak? Segítségét köszönöm.
Éjszakai pótlék mérnöki tevékenység Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk mérnöki tevékenységet végez. A munkaszerződés és tájékoztató szerint a munkarend: 08:00-17:00 óra, egyórás (12:00-13:00) munkaközi szünettel, mely nem része a munkaidőnek. Megrendelő kérésére éjszakai munkavégzésre kellett a munkavállaló mérnököt beosztani: kezdés 21:00, zárás 06:00, munkaközi szünet: 22:00-23:00 tart. Milyen mértékű pótlékkal számoljunk ebben az esetben hétköznap éjszaka és hétvégén éjszaka? Köszönöm.
Feleség, mint "beugró" Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó élelmiszer kisboltot üzemeltet. Az új szabályozás alapján csak ő, illetve közeli hozzátartozója lehet vasárnaponként az üzletben, mint eladó. Ha az egyéni vállalkozó egy-egy vasárnap nem ér rá és, a felesége "ugrik be" helyette, akkor vele kell-e munkaszerződést kötni és részére bért fizetni? Ha a kötelező legkisebb órabért számoljuk el neki, akkor vasárnapra jár-e bérpótlék? Tisztelettel: Emese
Alkalmi munkavállaló bére – szombat, vasárnap Kérdés
Tisztelt Szakértő! Köszönöm a szombat-vasárnapi munkavégzéssel kapcsolatban adott szakvéleményét. Az alkalmi munkások szombati és vasárnapi foglalkoztatásával kapcsolatos válaszának értelmezéséhez szükségem van további segítségére. Amennyiben az alkalmi munkavállalókat szombaton és vasárnap alkalmazza az építőipari vállalkozás, az előírt, minimálisan megszabott alkalmi munkabérért, és a munka ezeken a napokon 8 óra, akkor kell-e további bérpótlékot fizetnie? 2. Abban az esetben, ha reggel 8 órától tart a munkaidő, és 10 órát foglalkoztatja a munkáltató az alkalmi munkavállalót a jogszabályban meghatározott minimális órabérért szombaton és vasárnap, akkor elegendő-e a 10 órára megszabott minimális órabér alapján fizetendő alkalmi munkabérben megállapodnia, vagy terheli a munkaadót még valamilyen bérpótlék-megállapítási kötelezettség? Segítségét köszönöm.