324 találat a(z) bérpótlék cimkére

Éjszakai pótlék mérnöki tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk mérnöki tevékenységet végez. A munkaszerződés és tájékoztató szerint a munkarend: 08:00-17:00 óra, egyórás (12:00-13:00) munkaközi szünettel, mely nem része a munkaidőnek. Megrendelő kérésére éjszakai munkavégzésre kellett a munkavállaló mérnököt beosztani: kezdés 21:00, zárás 06:00, munkaközi szünet: 22:00-23:00 tart. Milyen mértékű pótlékkal számoljunk ebben az esetben hétköznap éjszaka és hétvégén éjszaka? Köszönöm.

Feleség, mint "beugró" Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó élelmiszer kisboltot üzemeltet. Az új szabályozás alapján csak ő, illetve közeli hozzátartozója lehet vasárnaponként az üzletben, mint eladó. Ha az egyéni vállalkozó egy-egy vasárnap nem ér rá és, a felesége "ugrik be" helyette, akkor vele kell-e munkaszerződést kötni és részére bért fizetni? Ha a kötelező legkisebb órabért számoljuk el neki, akkor vasárnapra jár-e bérpótlék? Tisztelettel: Emese

Alkalmi munkavállaló bére – szombat, vasárnap Kérdés

Tisztelt Szakértő! Köszönöm a szombat-vasárnapi munkavégzéssel kapcsolatban adott szakvéleményét. Az alkalmi munkások szombati és vasárnapi foglalkoztatásával kapcsolatos válaszának értelmezéséhez szükségem van további segítségére. Amennyiben az alkalmi munkavállalókat szombaton és vasárnap alkalmazza az építőipari vállalkozás, az előírt, minimálisan megszabott alkalmi munkabérért, és a munka ezeken a napokon 8 óra, akkor kell-e további bérpótlékot fizetnie? 2. Abban az esetben, ha reggel 8 órától tart a munkaidő, és 10 órát foglalkoztatja a munkáltató az alkalmi munkavállalót a jogszabályban meghatározott minimális órabérért szombaton és vasárnap, akkor elegendő-e a 10 órára megszabott minimális órabér alapján fizetendő alkalmi munkabérben megállapodnia, vagy terheli a munkaadót még valamilyen bérpótlék-megállapítási kötelezettség? Segítségét köszönöm.

Vagyonőrök munkarendje, pótlékok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy vagyonőr, aki havonta mintegy 260 órát dolgozik. Munkarendje szerint 7/9/24 órás szolgálati idők váltakoznak. A 24 órás szolgálati idő alatt az őrzött objektum zárva van 22:00 óra és 06:00 óra között. A kérdésem arra irányul, hogy milyen jellegű munkaszerződést célszerű kötni az adott vagyonőrrel? Gondolom munkaidőkeretet kell meghatározni maximum heti 72 órás időtartamra. Véleményem szerint rá az alábbi speciális szabályok vonatkoznak: A munkaköre véleményem szerint készenléti ezen okból: "a munkavégzés – különösen a munkakör sajátosságára, a munkavégzés feltételeire tekintettel – a munkavállaló számára az általánoshoz képest lényegesen alacsonyabb igénybevétellel jár". És gondolom, hogy megszakítás nélküli a 24 órás szolgálat miatt. Ekkor mi jár neki? Éjszakai pótlék a 22:00-06:00 óra közötti időszakra? Illetve készenléti díj ugyanezen időszakra? Természetesen a többi ledolgozott órája alapbérköteles. Gondolom a fentiekre tekintettel vasárnapi pótlékot nem, de munkaszüneti napra pótlékot kell fizetni? A munkarendjében, amikor nem dolgozik, és nincs készenlétben, akkor vagy szabadságon van, vagy pedig a pihenőidejét tölti? Kérem segítsen tisztázni ezt a speciális munkajogi viszonyt. Köszönettel.

Szombaton és vasárnapon történő munkavégzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. Építőipari vállalkozás heti 40 órás foglalkoztatásra irányuló munkaszerződés szerinti munkavállalóinak túlmunka címén szombaton és vasárnap rendel el rendkívüli munkavégzést. Értelmezésünk szerint ezen munkaidőre 100 százalékos bérpótlék jár a munkavállalónak. Mire kell még ügyelni a túlóra elrendelésével kapcsolatban? 2. Építőipari vállalkozás alkalmi munkavállalókat alkalmaz szombaton és vasárnap. Az alkalmi munkavállalók részére a díjazásra, illetve az alkalmazásra teintettel van-e valamilyen sajátos előírás, korlátozza-e az alkalmi munkavállalók szombati és vasárnapi foglalkoztatását valamilyen szabályozás? Segítségüket köszönöm.

Ők sem dolgozhatnak vasárnap a boltokban, de vajon miért? Cikk

Végezhet-e kereskedelmi tevékenységet az élettárs vasárnap március 15-e után? Hány forintos órabért, illetve milyen pótlékot kell fizetni az új törvény alkalmazásával a vasárnapi munkavégzésre? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.

Bérpótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. Mikor kell alkalmazni a munka törvénykönyve 143. paragrafusának (4) bekezdését? Mit jelent pontosan a rendkívüli munkaidő abban az esetben, ha a munkaszerződés szerint heti 40 óra a megállapodás? 2.Ha például vasárnap jár műszakpótlék a dolgozónak, akkor a műszakpótléknak mi az alapja? A vasárnapi pótlékkal növelt bér, vagy nem?

Szombati munkavégzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Havidíjas, hétfőtől-péntekig dolgozó munkatársnak alkalmanként szombati napon végzett munkájáért milyen díjazás jár? Válaszát előre is köszönöm!

Pihenőidőre számolt bérpótlék Kérdés

A dolgozó munkaszerződése szerint heti 40 órában van foglalkoztatva. A munkáltató háromműszakos rendben üzemel. Kérdéseim: 1. Szombati pihenőnapra hány százalék bérpótlék jár? 2. Vasárnapi pihenőnapra hány százalék bérpótlék jár? 3. Éjszakai műszak esetén a műszakpótlékot is meg kell növelni a bérpótléknak megfelelő százalékkal? Köszönöm: DK

Órabéres munkavállaló alapbérbe épített bérpótléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk ügyvezetője az éjszakás takarítóknak az órabérét 610 forintban állapítaná meg úgy, hogy ez az órabér a bérpótlékot is magában foglalja már, tehát óránként 6 forint lenne a pótlék összege. Azt szeretném kérdezni, hogy egy munkaügyi ellenőrzésen vagy egy munkaügyi perben lehet-e ebből probléma, nem helytelen-e ez a pótlék-megállapítás?

Pótlékátalány és alapbérbe épített bérpótlék közötti különbség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ebben a kérdéskörben már több kérdést tettem fel, most azt szeretném megkérdezni, hogy mi a különbség a pótlékátalány és az alapbérbe épített bérpótlék között elméletben és gyakorlatban? Ha van rá lehetőség, egy gyakorlati példán keresztül bemutatni esetleg, éjszakai pótlékkal számolva! Segítségüket nagyon köszönöm: Benkő Eszter

Alapbérbe épített bérpótlék szabályai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nem teljesen világos számomra, hogyan kell alkalmazni azt a lehetőséget, hogy az alapbér tartalmazza a bérpótlékokat is, vagy az alapbérbe beépíthető a bérpótlék. Ezzel kapcsolatosan szeretném kérni szakértő segítségüket! Köszönettel: Benkő Eszter

Kamionsofőr bérezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Arra szeretnék választ kapni, hogyan történik egy kamionsofőr bérezése, amennyiben csak Magyarországon fuvarozik? A vezetési és az azzal kapcsolatos pihenőidőre és egyéb munkavégzésére vonatkozóan alkalmazni kell az 56/2006 EK rendeletet és a 3821/85 EGK rendeletet. A kérdésem az lenne, hogyan hozható össze ezen rendeletek betartása a munka törvénykönyvévél? Hogyan történik a munkaidő nyilvántartása? Kell jelenléti ív, vagy elég a tachograf? Munkaügyi ellenőrzés során mire kell odafigyelni, hogy a foglalkoztató valamennyi törvényi előírásnak megfeleljen? Kell-e alkalmazni a bérek pótlékolására vonatkozó előírásokat? Egyáltalán vonatkozik rájuk a munka törvénykönyve, vagy az előzőekben említett két rendelet felülírja azt? Válaszát előre is köszönöm.

Éjjeliőr Kérdés

Éjjeliőrnek, aki este 6-tól dolgozik, illetve hétvégén van beosztva jár-e a bérpótlék?

Bérpótlék alapja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bérpótlék alapjának meghatározásában szeretném a segítségét kérni! Az Mt. 139. § (2) bekezdés alapján, munkáltatóként az alapbérnél alacsonyabb összegben is meghatározhatom a bérpótlék alapját munkaszerződésben, írásban. E szerint akármilyen alacsony összegben akár nulla forintban is meghatározhatom a bérpótlék alapját, és ha a munkaszerződésben ezt rögzítem, és a munkavállaló ezt aláírja akkor bérpótlékként a nulla forint 15, 30, 50%-át kell számára kifizetnem? Jogszabály nem határoz meg erre vonatkozóan minimumot, hogyan kell ezt értelmezni? Köszönettel: Benkő Eszter

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt. beltag, rokkantsági ellátás

Winkler Róbert

nyugdíjszakértő

Készletszámítás

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Garanciális munka

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink