Egyéni vállalkozó kft.-t alapítana: hogyan viheti át a tárgyi eszközeit?

  • adozona.hu

Egyéni vállalkozás egyszemélyes kft.-t alapítana. Különféle eszközöket ad bérbe. Hogyan tudná ezeket bevinni a kft.-be? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

Olvasónk kérdése:

"Több éve folytatok egyéni vállalkozásként rendezvényekhez eszközbérbeadási tevékenységet. Szeretnék váltani, és újonnan alapítani egy egyszemélyes kft.-t. Az eszközeim bútorok, sátrak, sörpadok, kordonok, székek, asztalok és egyéb eszközök, amelyeket bérbe adok rendezvényekre, főtevékenységként. Ezeket az eszközöket hogyan lenne a legcélszerűbb bevinni a kft.-be? Hogyan tudná a kft. folytatni a tevékenységet ezekkel az eszközökkel? Kb. 50 millió forint értékű eszközparkról van szó. Amennyiben ezeket az eszközöket megvásárolja a cég tőlem mint magánszemélytől, úgy bármilyen adót, illetéket kell fizetnem magánszemélyként? Nincs minden eszköz újkori megvásárlásáról számlám, mivel sok mindent használtan vásároltam meg, magánszemélyektől. Inkább magasabb áron, vagy alacsonyabb áron érdemes a cégnek megvásárolni az eszközöket? Számít-e ez a későbbi amortizációs költség elszámolása során a kft.-ben? Ha nem így, akkor hogyan érdemes bevinni a cégbe az eszközöket?"

Szakértőnk válasza:

Először is azt kell tisztázni, hogy az eszközöket kizárólag az egyéni vállalkozói tevékenységhez használták-e vagy sem. Az eszközök kétféle módon kerülhetnek be a cégbe: vagy értékesíti őket az egyéni vállalkozás, vagy apportként adja át őket.

Ha az eszközök kizárólag az egyéni vállalkozás célját szolgálták, akkor az értékesítésükből származó árbevétel az egyéni vállalkozás bevétele lesz, ugyanakkor költségként elszámolható az eszközök még értékcsökkenésként el nem számolt bekerülési értéke.

Ez esetben az egyéni vállalkozás számlát állít ki, aminek 27 százalékos áfatartalma is van, amit a vevő cég levonhat, amennyiben áfaköteles gazdasági tevékenység érdekében történik a beszerzés.

Ha az eladó egyéni vállalkozás az eszközök beszerzésekor nem volt jogosult a rá áthárított áfa levonására, például azért, mert alanyi áfamentes, akkor az értékesítés esetén érvényesíthet utólag bizonyos áfalevonást, akkor ha az eszközbeszerzés időpontjától számítva még nem telt el 60 hónap. Ebben az esetben a rá áthárított áfát utólag olyan arányban vonhatja le, amilyen arányt a 60 hónapos időszakból hátralévő hónapok száma képvisel a 60 hónaphoz képest. Ezt az összeget a fizetendő áfából tudja levonni a bevallásban.

Ha az egyéni vállalkozó apportként adja át az eszközöket – melyeket kizárólag vállalkozási célból használt –, akkor az áfatörvény 17. paragrafus (1) bekezdése, valamint a 18. paragrafus (1)–(2) bekezdései alapján fő szabály szerint áfakörön kívüli lesz az ügylet. Ugyanakkor az átadott eszközök alapító okirat szerinti értéke egyéni vállalkozói bevételnek minősül.

Ha az említett eszközöket nem kizárólag az egyéni vállalkozói tevékenység érdekében használták, akkor az értékesítésükkel kapcsolatban az szja-törvény 58. paragrafusa szerinti ingó értékesítés szabályait kell alkalmazni.

Ez esetben az értékesítési bevételből le lehet vonni ezen eszközök szerzési értékét, arra azonban figyelemmel kell lenni, hogy ha a szerzési érték egy részét vagy egészét bármilyen tevékenység során elszámolták költségként, akkor az elszámolt rész természetesen nem vonható le a bevételből. Ha a szerzési érték nem állapítható meg, akkor az adott eszközért kapott bevétel 25 százaléka számít jövedelemnek.

Az így megállapított összes jövedelem után 15 százalék személyi jövedelemadót kell megfizetni és az szja-bevallásban bevallani az értékesítés évét követő év május 20-áig. A kiszámított szja-ból le kell vonni 30 ezer forintot, vagyis 30 ezer forint szja-t nem kell megfizetni, csak az a fölötti részt. Ugyanígy kell eljárni apport esetében is.

Ha az eszközöket nem kizárólag vállalkozási célból használták, és azokat a fentiek szerint értékesíti a vállalkozás, akkor már csak egy kérdés marad nyitott: kell-e számlát kiállítania ezen eszközökről?

Apport esetén fő szabály szerint áfakörön kívüli az ügylet, tehát nem kell számlát kiállítani. Ha azonban a nem kizárólag egyéni vállalkozási célból használt eszközöket értékesítik, akkor azt kell megvizsgálni, hogy ezen eszközök nagyobb részt gazdasági hasznosítás alatt voltak-e a tulajdonban tartás alatt. Ha igen, akkor a számlát ki kell állítani áfásan az értékesítésükről, ha nem, akkor a számlakiállítás nem indokolt.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkáltatói támogatás lakáshitelhez

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Korhatár előőtti nyugdijas

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink