adozona.hu
Szépségápolás munkaszüneti napon: nyitva lehetnek-e a szalonok?
//adozona.hu/munkajog/Szepsegapolas_munka_szuneti_napon_nyitva_le_ACV9D0
Szépségápolás munkaszüneti napon: nyitva lehetnek-e a szalonok?
Szolárium stúdió – ami a hét minden napján nyitva tart – munkaszüneti napon, illetve húsvét-/pünkösdvasárnap nyitva tarthat-e? Milyen pótlékok illetik meg a dolgozót? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.
Munkaszüneti napra rendes munkaidő
1. a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál vagy munkakörben,
2. az idényjellegű,
3. a megszakítás nélküli,
4. társadalmi közszükségletet kielégítő, vagy külföldre történő szolgáltatás nyújtásához – a szolgáltatás jellegéből eredően – e napon szükséges munkavégzés esetén,
5. külföldön történő munkavégzés során
foglalkoztatott munkavállaló számára osztható be [Mt. 102.§ (2) bekezdés].
A fentiek közül az 1. esetet kell közelebbről megvizsgálni. A törvény azt is meghatározza, hogy a munkáltató vagy a munkakör mikor minősül a munkaszüneti napon is rendeltetése folytán működőnek: így ha
a) a tevékenység igénybevételére a munkaszüneti naphoz közvetlenül kapcsolódó, helyben kialakult vagy általánosan elfogadott társadalmi szokásból eredő igény alapján (például vendéglátás, benzinkút, idegenforgalom), vagy
b) baleset, elemi csapás, súlyos kár, továbbá az egészséget vagy a környezetet fenyegető veszély megelőzése vagy elhárítása, továbbá a vagyonvédelem (például biztonsági szolgálat) érdekében kerül sor.
Az előbbi szabályokat a munkaszüneti napot illetően kiterjesztően nem lehet értelmezni, míg a vasárnapra rendes munkaidő beosztása vonatkozásában a törvény rendelkezései megfelelően irányadók a rendeltetése folytán vasárnap is működő munkáltató vagy munkakör értelmezése körében.
Így az általánosan elfogadott társadalmi szokásból eredő igény értelmezése mást jelenthet vasárnapi rendes munkaidőben történő munkavégzés jogszerűségének megítélésénél, mint a munkaszüneti napra rendes munkaidőben elrendelt munkavégzés megítélésénél. A munkaszüneti napra vonatkozó beosztási szabályokat kell megfelelően alkalmazni, ha a munkaszüneti nap vasárnapra esik, továbbá a húsvét– és a pünkösdvasárnap tekintetében. Jelen esetben kizárólag azok a tevékenységek jöhetnek szóba, amelyek a munkaszüneti naphoz közvetlenül kapcsolódnak.
Példaként a bírói gyakorlatból az alábbi döntések hozhatók fel (az egyik a vasárnapi munkavégzésre vonatkozik):
A BH 2013.8.225. számú döntés szerint a "fővárosi bevásárlóközpontban található ruházati üzlet az elmúlt évek során a vásárlási szokások lényeges átalakulása folytán vasárnap rendeltetése folytán működőnek minősül".
A BH 2014.6.273. döntés szerint a "nem friss pékáru gyártásával foglalkozó munkáltató nem minősült rendeltetése folytán munkaszüneti napon is működő munkáltatónak".
Szakértőnk álláspontja szerint a szolárium stúdió esetén nem jelenthető ki, hogy a tevékenység igénybevételére a munkaszüneti naphoz közvetlenül kapcsolódó, helyben kialakult vagy általánosan elfogadott társadalmi szokásból eredő igény alapján kerül sor, így nincs lehetőség munkaszüneti napra rendes munkaidőt beosztani a munkavállalók részére. Munkaszüneti napon az ünneplés, megemlékezés mellett, egyes esetekben annak velejárójaként is természetes, hogy az emberek pihennek, kirándulnak, szállást vesznek ki, ebédelnek, útközben tankolnak stb. Azonban például a bevásárlás, a szépségápolással összefüggő szolgáltatások ehhez nem köthetők, más jellegű igényeket szolgálnak ki.
A munkavállalót egyébként munkaszüneti napon történő munkavégzés esetén 100 százalék bérpótlék illetné meg. Ez igaz a húsvét- vagy a pünkösdvasárnap, illetve a többi vasárnapra eső munkaszüneti napon történő munkavégzés esetére is.
Hozzászólások (0)