324 találat a(z) bérpótlék cimkére

Hétvégi munka pótlékai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: folyamatos nyitvatartással működő vendéglátó egységben (pultos munkakörben) alkalmi munkavállaló, illetve bejelentett alkalmazott esetén a folyamatos nyitvatartás miatti szombatra, illetve vasárnapra eső munkára milyen pótlékok elszámolása kötelező? Válaszát köszönöm.

Pótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kell-e munkaszerződést módosítani, ha a minősített hegesztőinknek úgynevezett minősített hegesztői pótlékot fizetünk havonta, fix összegben? Köszönettel várom válaszát.

50 százalékos bérpótlék köztisztviselőknek. Nem gondolta volna, hogy mi az indok Cikk

Az alkotmánybíróságon emelt kifogást a bukaresti kormány hétfőn az ellen az ötven százalékos bérpótlék ellen, amelyet június végén szavazott meg a köztisztviselők számára a román parlament.

Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés

Egy kebabot üzemeltető egyéni vállalkozó egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmaz kisegítőket. Jól értelmezzük a törvényt, hogy ha vasárnapra is jelent be kisegítőt, nem kell bérpótlékot számolnia, de ha munkaszüneti napra jelenti be őket, akkor 100 százalékos bérpótlék (az alapbér kétszerese) vonatkozik rá? A kebab a hét minden napján nyitva van 10 órától 22 óráig. Van-e még más pótlékfizetési kötelezettsége? Válaszukat köszönjük.

Pünkösd vasárnap Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét az alábbiban: Vendéglátós egyéni vállalkozó május 1-jén, pünkösd vasárnap és pünkösd hétfőn is nyitva volt, ezeken a napokon munkaviszonyban lévő alkalmazottja és egyszerűsített foglalkoztatással bejelentett munkavállaló dolgozott. Ezekre a napokra az adott munkanapra járó munkabéren kivül milyen bérpótlékokat kell még számfejteni a dolgozó részére? Köszönettel.

5 fontos dolog, amit az egyszerűsített foglalkoztatásról tudni kell Cikk

Az egyszerűsített foglalkoztatás, alkalmi munkavégzés speciális szabályainak a kialakításánál meghatározott szektorokban előforduló (mezőgazdaság, turizmus), tipikusan rövid ideig fennálló munkaviszonytípusra kívánt a jogalkotó kellően rugalmas, átlátható és könnyen betartható szabályrendszert alkotni. A hatályos szabályozás ezen elvek mentén eltérő előírásokat tartalmaz többek között a munkaviszony létrejöttére, bejelentésére, tartalmára, a minimális díjazás szintjére, a közteherfizetésre, valamint a munka és pihenőidő szabályaira is. A leglényegesebb eltérésekre az alábbiakban hívjuk fel a figyelmet.

Így alkudozhat a munkáltató a dolgozóval, nincs minden kőbe vésve Cikk

A munka törvénykönyve nagy teret enged a munkaviszony szerződéses szabályozásának, azaz a törvény rendelkezéseitől való eltérésre a munkaszerződésben is. Ennek keretében akár a munkavállaló hátrányára is meg lehet állapodni, feltéve, ha a törvény ezt kifejezetten megengedi. Ha a munkáltató kalkulál ezekkel a lehetőségekkel, anélkül tudja ésszerűen a gazdálkodásához, a cég sajátosságaihoz igazítani a jogviszonyt, hogy a munkavállalót ténylegesen hátrány érné, miközben saját mutatói is javulnak.

Kósa a vasárnapi bérpótlékról és az MNB-alapítványokról Cikk

Szeptemberben nyílik lehetőség a vasárnapi munkavégzés feltételeinek szabályozására – közölte Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője hétfői budapesti sajtótájékoztatóján, miután a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének képviselőivel tárgyalt.

Plusz hatezer munkavállaló és több tízmilliárd forint bérpótlék a vasárnap ára Cikk

Több ezer munkavállaló felvételére és több tízmilliárd forint bérpótlék kifizetésére van szükség a kereskedelemben a vasárnapi újranyitás miatt, ami persze még így is megéri a cégeknek.

Túlóra elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Helyesen gondolom-e, hogy az általános munkarend szerint munkát végziő munkavállaló számára 1 óra túlórára jutó bér számítása a következő. Túlóra díja = 1 órára eső alapbér + 1 órára eső bérpótlék. Az 1 órára eső alapbér meghatározása során a havi alapbért az adott hónapban a rendes munkarend szerint ténylegesen ledolgozandó munkaórákkal kell osztani. Az 1 órára eső bérpótlék meghatározása során a havi alapbért a 174-es osztószámmal kell osztani. Havi alapbér legyen 200 ezer forint. Bérpótlék legyen 50 százalék. Havi munkanapok száma legyen 20 nap. Túlóra díja = 200 000/(20*8)+200 000/174*50 %=1250+575=1825 Ft. Mivel a túlóra komponenseinek számításához eltérő osztószámot kell használni, így ebből adódóan az eltérő munkanapú hónapokban eltérnek a túlórák óradíjai. Köszönettel, Pap Ernő

Időkeret Kérdés

Tisztelt Szakértő! A gyógyszertárban kéthavi időkeret alkalmazásával foglalkoztatják az alkalmazottakat, havi órabérben. A gyógyszertár heti nyitvatartási ideje összesen 85 óra, minden nap nyitva van, tehát szombaton és vasárnap is, csak munkaszüneti napokon (például húsvét hétfőn) van zárva. Az alábbi kérdésekre szeretnék választ kapni: – Vasárnapi, illetve szombati pótlékot és műszakpótlékot kell-e fizetni a munkavállaló részére? Amennyiben igen, akkor ezt az alapbérben meghatározva be lehet-e építeni az alapbérbe? Ebben az esetben mi lesz az alapja a túlórának? – A munkaszüneti napokra (például húsvét hétfőre) kell-e távolléti díjat fizetni? (Munkaügyi ellenőrzés alkalmával a revizor azt az információt adta, hogy a fenti esetben, például január 1-jére távolléti díjat kellett volna fizetni az Mt.146. paragrafusa alapján!) Előre is köszönöm válaszát.

Ezt kell tudni a túlóráról, hogy a főnök ne nézhessen rabszolgának Cikk

Amikor a munkáltató túlórára kötelezi a munkavállalót, akkor a pihenőidejéből vesz el, melyet anyagilag és/vagy szabadidővel kell kompenzálni. Az éves plafon a törvény alapján 250 óra, az elrendelés folyamán vizsgálni kell a munkavállaló körülményeit, munkaszüneti napon pedig csak kivételes, extrém esetekben túlórázhatunk.

Túlórára eső pótlék Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az egyik munkaterületen a munkavállalók úgy dolgoznak, hogy az egyik nap 7-11 óráig, a másik nap 7-18 óráig, a harmadik nap pedig pihennek, ez a munkaidő-beosztásuk is, heti 20 órára, napi 4 órára vannak bejelentve. Mivel ez nem általános munkarend, kötelező munkaidőkeretet alkalmazni? Ez az egyenlőtlen munkaidő-beosztás csak a munkáltató döntésén múlik, kötelező a munkaidőkeretben való elszámolás? Azokon a napokon, amikor a munkaidő-beosztás szerint 7-18 óráig dolgoznak, kell pótlékot fizetni, ha nem alkalmazunk munkaidőkeretet? A munkáltatón múlik, hogyan osztja be a munkavállaló a munkaidejét. Ha nem az általános munkarendben kívánja foglalkoztatni a munkavállalót, akkor ezt csak munkaidőkeretben teheti meg, vagy el lehet számolni az általánostól eltérő munkaidő-beosztással foglalkoztatott munkavállaló munkabérét munkaidőkeret alkalmazása nélkül is? A rendkívüli munkavégzésért járó pótlékot ugye a munkaidő-beosztástól eltérő rendkívüli munkaidőben kell elszámolni, ha munkaidőkeret alkalmazása nélkül a munkavállaló munkaidő-beosztás szerint az egyik nap 11 órát kell, hogy dolgozzon, akkor erre jár pótlék vagy sem? Köszönöm szépen a segítséget.

Egyszerűsített munkavállaló elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk árufuvarozással foglalkozik, különböző kategóriájú kis tehergépjárművekkel. Van egy munkavállalónk, akit egyszerűsített foglalkoztatás keretében, alkalmi munkára jelentünk be. Ennek oka, hogy sajnos családi problémák miatt hetente csak egy-egy napra tud autóra ülni, és expressz szállítás keretében munkát végezni. Ilyenkor például ráül egy kisteherautóra, kimegy Németországba, lerakodik, és hazajön. Egy ilyen fuvar két napot vesz igénybe a munkaidőt betartva, tehát két napra is van bejelentve. A kérdésem a következő. Első nap megkezdi a munkát délután 18.00-kor, azt befejezi másnap hajnali 02.00-kor, 11 óra pihenőt kivesz, és 13.00-kor visszaindul, majd megérkezik, és befejezi a munkát 21.00 órakor. Egybefüggő két napra jelentjük be, ami 16 órányi munkát tartalmazhat, az efeletti rész 100 százalék pótlékkal van elszámolva (ha van esetleg 16 óra feletti munkaideje), éjféltől hajnali kettő óráig elszámolunk neki 15 százalék éjszakai pótlékot, és esetleg, ha vasárnap kezdi meg a munkaidejét, azon óraszámokat pótlékoljuk 50 százalékkal. Helyes az eljárás? A második nap több időt tölt külföldön, mint 8 óra, ezért kifizetésre kerül még 40 euró napidíj is. Illetve cégünk számol el üzemanyag-megtakarítást is, ezért a munkanapokra arányosítva az adómentesen adható 100 ezer forintot is kifizetjük. Helyesen? Első nap 6 órát dolgozott, míg a második nap 10 órát, de volt közte 11 óra pihenő. Második nap pótlékolni kell a 8 óra feletti (2) óraszámot, vagy lehet átlagolni a két napra? Köszönettel, Norbert

Amit a minimálbérről és a garantált bérminimumról tudni kell Cikk

Elegendő-e, ha pótlékokkal, különféle juttatásokkal együtt éri el a munkavállaló jövedelme az elvárt minimálbért, milyen szabályok érvényesek a teljesítménybérezésre, és mikor nem lehet garantált bérminimumot fizetni?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adott kölcsön kamata

Nagy Norbert

adószakértő

Kockázati életbiztosítás adózása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Kezelt vagyon kifizetői státusza

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink