Külföldi vállalkozás pénzt utal magyarországi fióktelepének: hogyan kell könyvelni?

  • adozona.hu

Külföldi vállalkozás rendszeresen pénzt utal a magyarországi fióktelepének az ott foglalkoztatottak munkabérének és járulékköltségeinek kifizetésére. A magyarországi fióktelepnek nincs bevétele, nincs követelése. Hogyan kell könyvelni számvitelileg a külföldi vállalkozás által utalt pénzt? Kötelezettség vagy egyéb bevétel lesz? Ha egyéb bevétel, társaságiadó-kötelezettsége keletkezik a magyarországi fióktelepnek? – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.

A számviteli törvény (Szt.) 35. paragrafusának (6) bekezdése szerint a külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepénél jegyzett tőkeként kell kimutatni – nem pénzbeli (vagyoni) hozzájárulás esetén az 50. § (7) bekezdése szerinti értékben – a működéshez, a tartozások kiegyenlítéséhez szükséges, a külföldi székhelyű vállalkozás által biztosított – tartósan és ilyen címen a fióktelep szabad rendelkezésére bocsátott – vagyont (ideértve a törvényben meghatározott dotációs tőkét is).

A külföldi vállalkozás dönthet úgy, hogy az utalásokat

– tartósan a fióktelep rendelkezésére bocsátja tőkeként. Ekkor azt nem bevételként kell kimutatni, hanem a jegyzett tőke (illetve a jegyzett tőkeként bejegyzett összeg) változásaként, amelyet a Cégtv. 24. paragrafusának (4) bekezdése szerint – a változások számától függetlenül – évente legalább egy alkalommal kötelező a cégbíróságnak bejegyzés végett bejelenteni. A változást illeték és közzétételi költségtérítés nélkül lehet bejelenteni a cégbíróságnak.

A könyvelés: T 38 K 479 a pénz utalásakor; T 479 K 411 a cégbírósági bejegyzéskor.

– nem jegyzett tőkeként adja át, akkor azt az Szt. 43. paragrafusának (3) bekezdése szerint év közben az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek között kell kimutatni. Ha lenne követelése is a fióktelepnek a külföldi vállalkozással szemben, akkor a követeléseket és kötelezettségeket év végén egymással szemben össze kellene vezetni, és a különbözetet – annak előjelétől függően – a pénzügyi műveletek egyéb bevételeként, illetve a pénzügyi műveletek egyéb ráfordításaként kellene elszámolni.

Ha adott esetben év közben csak kötelezettség könyvelése történik, akkor annak összegét év végén pénzügyi műveletek bevételeként kell elszámolni.

Könyvelés: T38 K 479 év közben; T479 K 979.

Ez a bevétel része lesz az eredménynek, és – ha az eredmény pozitív lesz – a társaságiadó-alapnak.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkáltatói támogatás lakáshitelhez

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Korhatár előőtti nyugdijas

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink