336 találat a(z) bérpótlék cimkére
Efo – bérpótlék szja-mentes-e? Kérdés
Egyszerűsített foglalkoztatás esetén, ha a minimálbéres óradíjban állapodnak meg a felek, de a pótlékok miatt napi 9000 forintra jön ki a bér (esti munkavégzés), akkor szja-fizetési kötelezettség fennáll? Ha igen, akkor van rá mód, hogy ezt a munkáltató vonja le? Vagy ezt mindenképp a munkavállaló rendezi az éves szja-bevallásában?
Semmelweis-napon munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk egészségügyi központot üzemeltet. A ház nyitvatartása hétfő-péntek 08-20, a recepciósok és az asszisztensek munkaidőkeretben, a takarítók általános munkarend szerint vannak foglalkoztatva. Érdeklődnék, hogy ha a ház Semmelweis-napon nyitva tart, milyen bér illeti meg a dolgozókat erre a napra? Jól gondolom-e, hogy minden házban dolgozóra (minden munkörben) vonatkozik a fizetett ünnepen foglalkoztatás ezen a napon? Az tiszta, hogy rendes munkaidőben nem rendelhető el munkavégzés, de rendkívüli munkaidőben elrendelhető? Ha igen, milyen bérezés jár erre a napra a dolgozónak? Jól gondolom-e, hogy fizetett ünnepre tekintettel 100 százalék pótlék, plusz a rendkívüli munkaórákra túlóraalap, plusz 100 százalék túlórapótlék jár? Előre is köszönöm a válaszát.
Bérpótlék húsvét vasárnapra Kérdés
Folyamatosan üzemelő szociális otthon dolgozói a húsvéti ünnepek alatt is dolgoztak. Nagypéntekre és húsvét hétfőre megkapták a fizetett ünnepre járó 100 százalékos bérpótlékot. Kérdés: aki húsvét vasárnap dolgozott, annak jár-e a fizetett ünnepre 100 százalékos bérpótlék?
Bérpótlékok alkalmi és idénymunkásoknak Cikk
Kft. egész évben nyitva tartó hotelt üzemeltet. A dolgozók szabadságolása és betegsége, valamint átmeneti létszámhiánya miatt alkalmi munkavállalók segítségével oldja meg a nagyobb forgalmú időszakokat, akik jellemzően hétvégén és ünnepnapokon dolgoznak. Milyen pótlékokat kell nekik fizetni? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.
Fuvarkísérő díjazása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnénk kérni. Fuvarozó cég vagyunk, vannak olyan fuvarjaink, amelyek fuvarkísérőt igényelnek. Ezt a feladatot az alkalmazásunkban lévő dolgozókkal látnánk el. Nekik milyen juttatást kell elszámolni a külföldi napidíjon felül? Bérpótlékot kell-e, hogy kapjanak, és milyet? Havi szinten 6-7 napról lenne szó. Köszönöm válaszát.
Húsvét után: mi jár a ledolgozott munkaszüneti napokra? Cikk
Nagypéntek és húsvéthétfő napjain az általános munkarendben foglalkoztatott munkavállalók pihentek, megemlékeztek, ünnepeltek. Nem mindenki tölthette azonban otthon a családjával ezeket a munkaszüneti napokat. Dolgoztak az éttermekben, a kirakodóvásárokban, a hibaelhárításban. Az egészségügyi dolgozók, közüzemi szolgáltatók is e körbe tartoznak. Kik oszthatók be rendes és rendkívüli munkavégzésre? Hogyan járjunk el a bérpótlékok elszámolása során?
1041-es nyomtatvány átvétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két kérdést szeretnék feltenni: 1. A T1041-es bejelentő lap egyik példányát át kell-e vetetni a dolgozóval? Ha van erre szabály, kérhetném a törvényi hivatkozást? 2.) Ha alkalmi munkavállaló szombaton végez munkát, kell-e részére pótlékot fizetni? Válaszát előre is köszönöm.
Bérpótlék munkaszüneti napon Kérdés
Folyamatos munkarendben munkaszüneti napon végzett munka után milyen pótlékot kell fizetni?
Munkaidőkeret – munkaközi szünet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk egy fő alkalmazottat háromhavi elszámolású, átlag napi 4 órában (munkaidőkeret) foglalkoztat. A többi – heti 40 órás – foglalkoztatott esetében a napi 30 perc munkaközi szünet nem számít bele a munkaidőbe (6 óra munkavégzés után 30 perc), nem fizetjük ki, így fél órát levonunk a napi munkaidőből. Jól gondoljuk-e, hogy a munkaidőkeretes dolgozónál, ha egy nap többet dolgozik 6 óránál, akkor neki is le kell vonni a fél órát? Ha a negyedévben többet dolgozott, mint az előírt napi átlag 4 óra, akkor – megállapodás esetén – kiveheti a túlórát szabadnapként a későbbiekben, vagy kötelesek vagyunk kifizetni neki 50 százalékos bérpótlékkal? Megfelelő-e az alábbi megfogalmazás a munkaszerződéshez csatolt munkáltatói tájékoztatásunkban: "A munkaközi szünet időtartama a napi 6 órát elérő és 9 órát meg nem haladó jelenlét esetén 30 perc, a napi 9 órát meghaladó jelenlét esetén 45 perc (30 perc, 15 perc), mely nem része a munkaidőnek." Vagy az Mt. 103. § (6) bekezdése szerint a 9 órát meghaladó munkavégzés esetén is 20 percet kell biztosítani? Válaszukat előre is köszönöm!
Vasárnapi pótlék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk szeretne háromműszakos (8 órás) munkarendet bevezetni, jelenleg kétműszakos munkarendet alkalmazunk, működésünk eléri a heti 80 órát, vasárnapra is beoszthatók a munkavállalók, illetve háromhavi munkaidőkeretet alkalmazunk. Az éjszakai műszak az egyik esetben vasárnap 22 órakor kezdődne, és hétfőn 6:20-ig tartana, ilyenkor ezt a napot lehet hétfői munkanapnak minősíteni? A 22-24 óra közötti időszakra meg kell-e adni a vasárnapi 50 százalékos pótlékot? Ha a munkavégzés vasárnap 21:20-tól kezdődne (a tömegközlekedést figyelembe véve), és hétfőn 5:40-ig tartana, abban az esetben lehetne-e hétfői munkanapnak minősíteni ezt a napot? Ha nem lehet hétfői munkanapként figyelembe venni, akkor vasárnapi munkanap szerint kell kezelni? Ilyenkor milyen időszakra jár a vasárnapi pótlék? A 21:20-24 óra közötti időszakra, vagy mind a 8 óra munkaidőre? Köszönöm előre is a válaszukat. Kertész Mónika
Egyenlőtlen foglalkoztatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy szervizt üzemeltető kft. egyetemista munkavállalót foglalkoztat, időkeretben. Jelenleg napi 4 órára van bejelentve és heti 20 órát jön, egyenlőtlenül elosztva, ahogy az ideje engedi. Felmerült, hogy szívesen jönne néha többet is, és igény is lenne a munkájára, azonban nem 50 százalékos túlórapótlék mellett, hanem normál fizetéssel szeretnék fizetni a plusz óráit. Mivel előre semmilyen ígéretet nem tud tenni, hogy mikor és mennyivel tudna többet jönni, mindig csak adott hónap elején, az egyéb elfoglaltságai ismeretében tudná vállalni, ezért a munkaidejét nem szívesen emelné a munkáltató. A munkaidőkeret kinyújtása azért nem oldaná meg a problémát, mert amikor többet dolgozik, több bért is szeretne kapni a dolgozó, és nem csak hónapok múlva elszámolva. Milyen foglalkoztatási formában lehetne őt alkalmazni, hogy a folyamatosan változó munkája alapbérként, pótlék nélkül legyen kifizethető? Köszönöm.
Fiatalkorú munkavállaló díjazása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fiatalkorú munkavállaló foglalkoztatásával kapcsolatos kérdést szeretnék Önöknek feltenni. Az egyik általunk könyvelt szociális intézmény (magánkézben lévő ápolási otthon) 16 év feletti fiatalkorú lányt alkalmazna hétvégi munkavégzésre. Mivel a fiatal nappali tagozaton tanul, a munkát szombaton és vasárnap végezné reggel 6-10-ig, tehát 4-4 órás időtartamban. (Könnyű fizikai munkát végezne: segítene az idősek reggeliztetésében, öltöztetésben, felolvasna, ágyat húzna...). Az Mt-ben olvastam, hogy vele munkaszerződés csak szülői hozzájárulással köthető, és a korára tekintettel neki évi plusz 5 nap szabadság is jár. Kérdésem elsősorban a bérezésére irányulna. Mivel csak 8 általános iskolai végzettsége van, a havi bére a minimálbér lenne. Milyen pótlékok illetik meg őt a szombati-vasárnapi munkavégzésre tekintettel? Milyen összegű pótlékot kell fizetni részére, ha munkaszüneti napon dolgozik? Előre is köszönöm válaszát. Üdvözlettel: Preilné Ötletmozaik Kft
Túlóraszabályok: ezeknél a cégeknél nem lesz 400 órás a keret Cikk
Nem alkalmazzák a túlórákra és a munkaidőkeretre vonatkozó új szabályokat a szegedi önkormányzati cégeknél – döntött ma a Tisza-parti város közgyűlése. A név szerinti szavazáson húsz képviselő támogatta a javaslatot, a Fidesz és a KDNP hét képviselője nemmel voksolt vagy tartózkodott.
Megjelent a decemberi VálaszAdó Cikk
Több hónapig tartó huzavona után körvonalazódtak az egyes adótörvények főbb jövő évi változásai, noha a korábbi évek gyakorlatát tekintve korántsem jelenthető ki, hogy az őszi adócsomagban elfogadott módosítások már a végleges szabályokat tartalmazzák, hiszen évről évre fel-felbukkannak az év végi egyéb, költségvetési tárgyú törvényjavaslatokban adószabályokat érintő változtatások is.
A kormány álláspontja a munka törvénykönyve módosításáról Cikk
A munka törvénykönyve (Mt.) módosításának azt a célt kell szolgálni, hogy aki többet akar dolgozni, és így többet akar keresni, az elől a bürokratikus akadályokat le kell bontani – reagált a Kormányzati Tájékoztatási Központ OS-közleményben azokra a szakértői aggályokra, amelyek szerint megszűnhet a beosztástól eltérő rendkívüli munkaidő bérpótléka.