336 találat a(z) bérpótlék cimkére

Távolléti díjba számító pótlékok Kérdés

Tisztelt Szakértő! A túlórára, illetve munkaszüneti napra járó pótlék beleszámít-e a távolléti díjba? Ha igen, ezeket hogyan kell számolni?

Német minimálbér Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha jól értelmezem 2015. 01. 01-től a német területen dolgozó, illetve akár tranzit jelleggel átutazó munkavállalók részére meg kell fizetni a németországi 8,5 eurós minimál óradíjat (a jelentési kötelezettségeket ismerjük). Ez azt jelenti, hogy a magyar munkáltatónak (például a sofőrjei köozreműködésével) nyilván kell tartania, hogy mennyi munkavégzés történt Németország területén, és azt, illetve azok pótlékait (például éjszakai munkavégzés, rendelkezésre állásra kifizetett 40 százalék, 30 százalék műszakpótlék) nem a munkaszerződésben meghatározott bér után kell számfejteni, hanem a német 8,5 eurót alapul véve? Ha valóban így van, adózása, bevallása ugyanúgy Magyarországon történik? A német határ átlépésével a sofőr már a német minimálbér hatálya alá tartozik? Ha igen, az abban foglalt minimum összeggel kell számfejteni a német pótlékrendszer alapján? Vagy a német minimálbér alapján ugyan, de a pótlékok szempontjából a magyar törvények, rendeletek alapján?

Rendkívüli munkavégzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném a segítségét: kereskedelmi üzlet hétfő-szombati napokon tart nyitva. Az üzlet munkavállalói korábban a szombati napokon végzett rendkívüli munkavégzések után szabadnapot kaptak. Ezt a munkáltató 2015. évben úgy kívánja módosítani, hogy a munkavállalóival egyeztetve a szombati napokon végzett rendkívüli munkavégzés után 50 százalékos pótlékot fizet. Kérdésem az lenne, hogy helyes-e ez a gyakorlat, hogy figyelve az évi 250 óra rendkívüli munkaórák maximális számára, és az 50 százalékos pótlék kifizetésére a munkáltató elrendelheti-e valamennyi szombatra a rendkívüli munkavégzést munkavállalói számára velük egyeztetve és kölcsönösen elfogadva a megállapodást? Köszönettel: Borsosné Pál Ildikó

Foglalkoztatás munkaidőkeretben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. kocsmát és panziót üzemeltet. A kocsma jelenlegi nyitvatartása: szerda-szombat 15-24 óráig. Egy munkavállaló van heti 40 órában bejelentve, a bérét órabérben határoztuk meg. Kérdésem: jó megoldás-e a heti munkaidőkeretes foglalkoztatása? Kell-e bármilyen pótlékot fizetni (délutánra, éjszakára, szombatra)? A panzióban 3 munkavállaló fog dolgozni, akik a panzióval egy épületben lévő étteremben (amit másik cég üzemeltet) is dolgoznak egyidőben, az ügyvezető szerint 20-80 százalékos arányos munkaidőben. Jelentsük be a panzióba heti 2 órában, az étterembe heti 6 órában munkaidőkeretes megoldással? Nekik jár-e bármiféle pótlék? Válaszát előre is köszönöm.

Munkaszüneti nap pótléka Kérdés

Egy faház büfében – amely hétfőtől vasárnapig nyitva tart – az alkalmazott 2 havi munkaidőkeretben dolgozik. A munkaidőkereten belül, a munkaidő beosztása 2014. december 26-ára (munkaszüneti napra) esett. Ebben az esetben kell-e részére pótlékot elszámolni? Márkus Jánosné

Készenléti jellegű munkakör Kérdés

Biztonsági őrként készenléti jellegű munkakörben alkalmazott órabéres dolgozónak van egy alapbére (a minimálbérnél jóval több), és jogosult éjszakai, esetenként műszakpótlékra, néha vasárnap is dolgozik, rendkívüli munka nincs. A tevékenység megszakítás nélküli, mert 0-24 óráig, folyamatosan ellátják az őrök a feladatot. Kérdésem: – Vasárnapi pótlékot kell-e számfejteni? A neten egy munkaügyi szakértő azt írja, hogy az olyan megszakítás nélkül működő vállalkozás, ami nem csak a többműszakossága, hanem társadalmi technológiai … okból is megszakítás nélkülinek minősül, nem kell, hogy vasárnapi pótlékot fizessen. - A pótlékok helyett pótlékátalányt fizet a munkáltató, amelyet elmondása szerint az alapbérbe épített, és a munkaszerződésben is csak egy összeget, a pótlékátalányt is tartalmazó bruttó órabért szerepelteti. Helyes-e ez? Véleményem szerint a pótlékátalányt külön kell számfejteni, és a munkaszerződésben is külön feltüntetni, mert, ha ezt nem teszi meg, akkor nem lehet ellenőrizni: nem károsította-e meg a munkavállalót azzal, hogy nem az átlagos pótlékjogosultságát építette bele a bérbe? – A munkaszerződésben nem szerepel az a kifejezés, hogy teljes vagy részmunkaidős-e az illető. Van ennek jelentősége? Annyi szerepel, hogy óradíjas, készenléti jellegű munkakörben, ahol a napi munkaidő maximum 12 óra lehet, a heti maximum 70 óra, a háromhavi munkaidőkeret 720 órás.

Belföldi és nemzetközi fuvarozásban dolgozók Kérdés

Tisztelt Adózóna ! Kérem, tájékoztassanak az Mt. változása miatt esetlegesen szükségessé váló bérszámfejtési változásokról a belföldi- és nemzetközi forgalomban dolgozó gépkocsivezetőkkel kapcsolatban. Ők az AETR szerint dolgoznak: naponta maximum 9 óra lehet a vezetési idő, de hetente 2-szer lehet 11 óra úgy, hogy kéthetente összesen a 90 órát nem lépheti túl. 6 nap után 24 óra pihenőt kell kivenni, a következő 6 nap után 45 órát. Vasárnapra kell-e 100 % túlórapótlékot fizetni, illetve a 8. órát követő vezetésekre kell-e túlórát számolni? Az AETR EU-s jogszabály: ez felülírja-e a munka törvénykönyvét? Melyik az erősebb? Előre is köszönöm a választ.

Ki dolgoztatható, és hogyan vasárnap és ünnepnapokon? Cikk

Ki dolgoztatható, és milyen feltételek mellett munkaszüneti napokon, illetve vasárnap, s milyen változásokat hoz a Munka törvénykönyvének a vasárnapi munkavégzés korlátozásával összefüggő módosítása?

Munkaidőkeret bérpótlék Kérdés

Milyen pótlékot kell megfizetni a foglalkoztatónak a szabad-, illetve pihenőnapon végzett munka után, ha a munkavállalóját négyhavi munkaidőkeretben foglalkoztatja? Milyen fizetendő pótlék van, ha a dolgozónak a négy hónap elteltével nem adta ki a munkáltató a törvényes pihenőidőt?

Különélési pótlék Kérdés

A munkaválló állandó lakhelyén áll munkaviszonyban, a munkáltatónak is az a székhelye, viszont – mivel építőiparról van szó – akár napi 3 órát is távol van pluszban a családjától mert nem a napi 8 órát dolgozza, hanem vidékre is el kell utaznia. Ebben az esetben jár-e a munkavállalónak valami térítés, például, ha ott is kell aludni pár napot. Ilyenkor mi a helyes elszámolás? A munkaszerződés erre nem tér ki.

Munkaidőkeret elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kereskedelmi tevékenységet ellátó ügyfelünk szeretne áttérni négyhavi munkaidőkeretes foglalkoztatásra. Munkaidő beosztása két műszak: 08-20 és 20-08-ig. Havidíjas besorolás van. Jól gondolom, hogy a havi elszámoláskor az alapbéren felül ki kell fizetni az éjszakai pótlékot, a beosztás szerint vasárnap dolgozóknak az 50 % bérpótlékot és rendkívüli munkavégzés (berendelés) esetén (nem ad másik szabadnapot), a 100 % bérpótlékot, valamint a munkaszüneti napra beosztott munkavállalónak 100 % bérpótlékot? A 4. hónap végén az összesítés alapján a túlmunkára 50 % bérpótlékot kell fizetni. A havonta normál munkarend alapján járó összes pihenőnapot is meg kell kapnia? Tehát novemberben összesen járna neki 10 pihenőnap? Köszönettel: Minima Kalkula Bt.

Egyszerűsített foglalkoztatás: ezeket a szabályokat muszáj betartani Cikk

Egyre nagyobb népszerűségnek örvend a munkáltatók körében az egyszerűsített foglalkoztatás. Cikkünkben részletesen bemutatjuk, milyen munkajogi szabályokkal kell tisztában lenni ennél a foglalkoztatási formánál.

Itt vannak a válaszok a munkaidőkeretes foglalkoztatásról Cikk

Hány órára osztható be egy napra a munkavállaló munkavégzésre? Kell-e bérpótlékot fizetni a szombati és vasárnapi munkavégzésért? Egyenlőtlen munkaidő-beosztás és órabéres díjazás esetén hogyan alakul a munkabér összege? – bombázzák kérdéseikkel az olvasók az Adózóna.hu-t.

Ki nem fizetett bérpótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkáltatót egy 2014-es bírósági határozat elmaradt bérpótlék jogcímen fizetésre kötelezte volt munkavállalója túlóráinak meg nem fizetése miatt a 2012-2013. évekre. Kérdésem, hogy az elmaradt bérpótlékot havonta az adott időszakra vonatkozóan önellenőrzéssel kell bevallani? Várom szíves válaszukat, köszönettel.

Munkaidőkeret Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk a következő két hónapban IDÉNYJELLEGŰ munkavégzés miatt (mezőgazdasági szárítógép gazdaságos üzemeltetése) szeretne munkaidőkeret alkalmazásával dolgoztatni. Külső tényezők miatt – időjárás, stb. – előre nem látható, hogy mely napokon működne folyamatosan a szárító, de előreláthatólag heti 3-4 nap folyamatos működés várható. Emiatt a munkaidőkeretet találtuk a legjobb formának, azzal, hogy az időtartamát 8 hétben, a ledolgozandó órák számát 320 órában határoznánk meg. A napi munkaidő-beosztás egyenlőtlen lenne, a napi munkaidő 4 és 12 óra között változna (szükség esetén két ember nappal, két ember éjszaka üzemeltetné a berendezést). Ha jól tudom, az idényjellegre tekintettel minimum heti egy pihenőnap a kötelező, ezt természetesen biztosítanánk, viszont nem biztos, hogy ez szombatra/vasárnapra esne. Kérdéseim: Rendben van-e ez így munkajogi szempontból, tudjuk alkalmazni akár átmenetileg is? A meglévő munkaszerződések "normál", napi 8-16 óra közötti munkavégzést határoznak meg. Ezt lehet időlegesen, csak két hónap időre módosítani? Esetleg elég egy kiegészítés hozzá (amit természetesen a dolgozók is aláírnak), hogy a munkaidő meghatározása időlegesen változik? Jól értelmezem az Mt.-ben, hogy az idényjelleg miatt a vasárnapi munkavégzésre nem jár bérpótlék, ha másik napon kiadja a munkáltató a heti pihenőnapot? Viszont éjszakai munkavégzés esetén 18.00 és 6.00 óra között 15 százalékos bérpótlék jár? Köszönettel: BK

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink