721 találat a(z) önellenőrzés cimkére

Társasági adó önellenőrzés Kérdés

Egy kft. 2012. évben gépsort vásárolt 40 millió forint plusz áfa beszerzési áron. A társaságnál 2013. évben az adóhatóság általános forgalmi adó adónemben revíziót tartott a 2012-es évre, és az általuk felkért szakértő 20 millió forint értékben állapította meg a gépsor nettó beszerzési árát. Az adóhatósági jegyzőkönyv és határozat áfa adónemben tartalmazott megállapítást. Milyen módon javítható ki a könyvelésben a nettó beszerzési ár? A probléma az értékcsökkenés elszámolása kapcsán merül fel, félő, hogy esetleges társasági adónemben történő revízió esetén nem fogadja el az adóhatóság a 40 millió forintot nettó beszerzési árként. Megoldás lehet-e a számlakibocsátó részéről a számla helyesbítése?

Korábbi évre szóló számla elszámolása Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Az alábbi kérdésben kérjük szíves állásfoglalását. Egyik ügyfelünknél előkerült egy elszámolatlan számla 2012. decemberből, most, 2015 végén. A számla tartalma bérleti díj 2012. 12. hónapra. Szeretnénk elszámolni a könyvekben a számlát a 2015. évre. Első kérdésünk, hogy – mivel nem 2015. évi bérleti díjról van szó – kell-e adóalapot emelni társasági adóban a számla értékével, ha 2015-ben elszámoljuk? A másik kérdésünk az, hogy az utólag elszámolandó 2012. 12. havi számlán szereplő áfát levonhatjuk-e a következő (2015. novemberi) áfabevallásban? (A számlán szereplő bérleti díj a 2012. évi vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költség volt). Segítségét nagyon köszönjük!

Kiegészítő sportfejlesztési támogatás II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Köszönöm gyors válaszát kérdésemre. Még azt szeretném kérdezni, hogy ha 2014-re önrevízióval rendezem a fel nem használható adókedvezményt társasági adónál, akkor a fel nem használt, önrevízióval rendezett támogatás a következő adóévben, azaz 2015-ben felhasználható-e? Hiszen ekkor már teljesül az adóévet követő 90 nap.

Adókedvezmény utólagos érvényesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A magánszemély jogosult a súlyosan fogyatékosok szja-kedvezményére, amit eddigi adóbevallásaiban nem érvényesített. Viszont azokban az években, amikor jogosult lenne önellenőrzéssel igénybe venni ezt a kedvezményt, az adóbevallásaiban érvényesített családi adókedvezményt, így nem maradt adója. Jogszerű az az eljárás, ha a férje adóbevallásait is önellenőrizve megosztják a családi kedvezményt, így lenne adója, amiből érvényesíthetné a fogyatékossági kedvezményt? Várom válaszukat!

Cégautóadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2008. március 26-án vásárolt egy Ford Tranzit Combi típusú, 9 személyes autót. Személygépkocsiként kezelve az áfát nem igényelték vissza utána, és a cégautóadót is rendszeresen fizették. Most felmerült a kérdés, hogy ez után az autó után kell-e cégautóadót fizetni? Ha nem, az eddig befizetett adót önrevízióval vissza lehet-e kérni? Hogyan kell kétséget kizáróan bizonyítani, hogy magáncélú használat nem történt? Köszönettel: M.Z.né

Adókedvezmény érvényesítése tao önellenőrzésben Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésre kérem a válaszát. Egy kft. a 2014. évi társaságiadó-bevallását szeretné önellenőrizni, mert a beszámolókészítést követően vette észre, hogy a tőzsdei ügyleteiből származó árfolyamnyereséget nem megfelelő összegben számolta el. az adott évre. Így társaságiadó-többletfizetési adókülönbözet keletkezett. A 2014. évre vonatkozóan benyújtott eredeti társaságiadó-bevallásban szerepeltette az előadóművészeti támogatás kapcsán a 2014. évi bevallási adatokból számított adókedvezmény-maximumot. Mivel az önellenőrzési adatok alapján magasabb lett a felhasználható felső adókedvezmény-korlát, és még maradt is felhasználható előadóművészeti támogatási összeg keret, így a társaságiadó-önellenőrzésben megnövelné a felhasznált adókedvezmény összegét. Kérdés, hogy megteheti ezt a kft. az önellenőrzésben? Köszönettel-

Közösségi adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015-ben derült ki, hogy egy közösségbe történő (szolgáltatásnyújtás) számlázása 2013-ban, adószám megállapítása nélkül történt. Teljesítés 2013-ban, pénzügyi teljesítés 2014-ben volt. (Cégük pénzforgalmi elszámolású.) Most önellenőrzés alatt van a 2014. év áfa adóneme, amikor is feltártuk ezt a hibát. Beadtuk az önrevíziót, majd a módosított összesítő listát (A60) is szerettük volna elkészíteni. Nevezett tételt nem tudtuk betenni az összesítő nyilatkozatba, adószám hiányában. Megkerestük a közösségi partnert, s mint kiderült, nem az áfa alanya. Kérem segítsenek, hogy milyen módon lehet ezt a problémát megoldani szabályosan? Köszönöm segítségüket!

Változott az építményadó összege? Így kell elszámolnia Cikk

Korábbi évekre vonatkozó építményadó önellenőrzése során adókötelezettség-csökkenés keletkezett. E kötelezettségcsökkenés bevételként vagy ráfordítás-csökkenésként rögzítendő-e a számvitel szabályi szerint? – kérdezte olvasónk. Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.

Adószámos magánszemély járulékai Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2014-től vettem át egy kft. könyvelését. 2015-ben számlázott neki egy adószámos magánszemély. Biztosítási jogviszonyt keletkeztet, ennek megfelelően jártam el. Az ügyvezető viszont felhívta a figyelmemet, hogy 2013-ban ugyanez az adószámos magánszemély 10 millió körüli összeget számlázott neki összesen. Visszanéztem a számláit, már ott is adószámos magánszemély volt. Ebben az esetben jól gondolom, hogy utólag önellenőrzést kellene végeznem a 2013-as 08-as bevallásokra, továbbá utólag bekérni a nyilatkozatot a magánszemélytől? Amennyiben az önellenőrzéssel levont járulékokat a magánszemély nem tudja a kft.-nek megfizetni (akkor a teljes összeg kiutalásra került, helytelenül), mi a teendő? Segítéség előre is köszönöm!

Áfalevonás: téves a NAV gyakorlata? Cikk

Lehet-e önellenőrizni az ellenőrzéssel már lezárt időszakot, hogyan vehető figyelembe a korábban figyelembe nem vett levonható áfa? Olvasói kérdésre dr. Verbai Tamás jogász, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

Áfa önellenőrzés pékáru Kérdés

A kérdésem az lenne, hogy egy pékségben 27 százalékos kulcs alá ütötték be a pénztárgépbe azokat a termékekekt, amelyek 18 százalékos áfakulcsú körbe tartoztak. A pékségben helyszínen történő elfogyasztásra nincs lehetőség. Ez közel 2 évet érint. A kérdés az lenne,hogy van-e lehetőség önellenőrzésre erre az időszakra, és ha igen, akkor mivel tudom igazolni azt a hatóság előtt? Válaszát előre is köszönöm.

Lezárt időszak önellenőrzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cég most van túl áfabevallások utólagos ellenőrzésén, ahol adóhiányt állapítottak meg. Nullás áfabevallások utólagos önellenőrzését nem fogadták el, mert már elkezdődött a hivatali ellenőrzés. Megállapították, hogy a levonható áfa levonásával nem élt a cég, csak a fizetendő adót vették figyelembe a határozatban. A határozat jogerős. Kérdésem a következő lenne: az eredeti időszaki áfabevallásokat lehet-e önellenőrizni az ellenőrzés lezárása után? Vagy későbbi bevallásokban állítható csak be utólag a korábban figyelembe nem vett levonható áfa, ha elévülési időn belül tesszük ezt? Válaszát előre is köszönöm!

Műszakpótlék Kérdés

Bérszámfejtőnk megállapította, hogy az Mt. 141. § (1) bekezdés alapján a munkavállalót 9 hónapon keresztül 30 százalékos műszakpótlék illette volna meg, amit rendre havonta elfelejtett számfejteni. Az összeg összesen 60 000 forint bruttó. Lehetséges-e a 9 havi hibát a kifizetés hónapjában egy összegben korrigálni, és nem a 9 darab 1508-as bevallást egyenként önellenőrizni? Köszönöm, CsK

Nagy pofont kapott a NAV a Kúriától Cikk

Az adóhatóság felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a Kúriához egy jogerős bírósági ítélettel szemben, amely új eljárásra kötelezte a hivatalt azt követően, hogy az érdemi ellenőrzés nélkül elutasította az adózó önellenőrzési kérelmét.

Iparűzési adó önellenőrzése Kérdés

Egy ügyfelem, aki építőipari tevékenységet végez Hollandiában, de nincs kint sem székhelye, sem telephelye. Az árbevételének 80 százaléka ebből a közösségi szolgáltatásnyújtásból származik. Figyel arra, hogy Magyarországon is legyen bevétele. Itthon adózik, társasági adó tekintetében, Hollandiában nem fizet adót. Az ügyfelem arra kért, hogy önellenőrizzem az iparűzési adót 5 évre visszamenőlegesen, mivel 80 százalékban külföldön végzi a tevékenységet. Eddig a magyarországi székhely és telephely szerinti megosztással lett meghatározva az iparűzési adó. Elolvastam a helyiadótörvényt, és a 39. § (2) bekezdése csak annyit ír, hogy ha a vállalkozó több önkormányzat illetékességi területén vagy külföldön végez állandó jellegű iparűzési tevékenységet, akkor az adó alapját – a tevékenység sajátosságaira leginkább jellemzően – a vállalkozónak kell a 3. számú mellékletben meghatározottak szerint megosztania. Állandónak minősül, ha 180 napot meghaladóan végzi kint a tevékenységet. De ekkor már nem kellene kint adóznia társasági adó tekintetében is? A telephely hiánya okoz még bennem kétséget, és emiatt nem tudom, hogy a külföldi munkavégzést elfogadják-e majd, és a szerződésekre, számlákra való hivatkozással merjem-e neki önellenőrzni a bevallásokat. Egyébként Hollandiában nincs helyi adó... Önnek mi a véleménye, van-e bármi olyan rizikófaktor, ami miatt bírság lehet az önellenőrzésből? Tisztelettel: Nagyné Fekécs Zsuzsa

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Pénztár miatti kiva-csökkentő tétel

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink