717 találat a(z) önellenőrzés cimkére

Reklámadó önellenőrzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A reklámadóról szóló törvény 2015. július 5-étől hatályos változtatása értelmében a társaságiadó-törvény módosítását már a 2014-es társaságiadó-kötelezettség megállapítása során is lehet alkalmazni. Ha az adóévben a reklámközzététellel összefüggésben elszámolt költségek éves szinten nem haladják meg a 30 millió forintot, úgy a növelő tétel alkalmazásának kötelezettsége fel sem merülhet. Ha tehát a társasági adó alanya a 1429 jelű bevallás összeállítása során – nyilatkozat hiányában – növelő tételként figyelembe vett a 30 millió forintot meg nem haladó összegű reklámköltségeket, úgy önellenőrzés útján helyesbítheti (csökkentheti) a 2014-es adókötelezettségét. (NAV 66. számú füzet) Az én értelmezésemben ez úgy néz ki, hogy 2014. 08. 15-étől a nyilatkozat hiányában keletkezett "nem vállalkozás érdekében felmerült költség", ha ez nincs 30 millió forint, és adóalap-növelő tételként a 1429-es bevallásban szerepel, az önreviziózható. Nem lehet önrevíziózni viszont a nyilatkozat hiányában a havi 2 500 000 forintot meghaladó költés 20 százalék reklámadóját, holott az is adóalap-növelő tételként jelenik meg. A törvény értelmezésében kérem szíves segítségét. Köszöntettel.

Áfa-visszaigénylés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal kapcsolatban kérjük segítségét, hogy milyen módja van áfa-visszaigénylésnek (kiutalási kérelemnek), ha sajnálatos módon a vonatkozó bevallásban nem kértünk kiutalást? A konkrét eset lényege, hogy a vállalkozó március havi áfabevallását beadta április 20-án (havi bevalló), abban nem kért kiutalást, egy nappal később viszont úgy döntött, mégis kérne kiutalást. Tudomásunk szerint önellenőrzés keretében nem lehet máshogy rendelkezni az adóról (kiutalást kérni). Van ilyenkor lehetőség 17-es nyomtatványt külön beadni, és abban visszakérni az áfát? Milyen határidők vonatkoznak, mikor lehet (ha egyáltalán) beadni 17-es nyomtatványt, és abban kiutalást kérni, és milyen határidővel utal ki az adóhatóság? Alapvetően mi a legegyszerűbb és leggyorsabb módja annak, hogy máshogy rendelkezzünk az áfáról, és visszakérjük, illetve visszakapjuk azt, ha a bevallásban eredetileg nem kértünk kiutalást? Időközben felmerült, hogy a vállalkozó faktoráltatná az áfát pénzintézettel, erre lenne is lehetősége, viszont ebben az esetben a faktor számlaszámát, illetve a faktort, mint kedvezményezettet kellett volna megjelölni a bevallásban, és kiutalást kérni vélhetően. Segítségét előre is nagyon köszönjük! Üdvözlettel: Molnár Tibor

Őstermelés áfa-visszaigénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Általános áfa hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó őstermelői tevékenységet is végez. Az őstermelői fordított áfa miatt a könyvelés azt a módot választotta, hogy a fizetendő áfát a teljesítéshez kapcsolódóan vallja be, mert egyébként szinte képtelenség lekövetni a bevallások helyességét. Nem alkalmazzuk a pénzforgalmi szemléletre vonatkozó 61. paragrafust. (Például van olyan, hogy az őstermeléshez vásárolt fordított áfás hibrid vetőmag árát és az egyenes áfás vegyszer, pétisó árát csak 1 év múlva, a termék árából kell fizetni a termelői csoportnak.) Mivel a számlán nincs feltüntetve az, hogy a számla kiegyenlítéséig a tulajdonjog fenntartásra kerül, ezért úgy gondolom, hogy jogszerű, hogy a teljesítés időpontjában az áfa levonásra kerül, illetve a fordított áfa felszámításra és levonásra is kerül, valamint megtörténik az adatszolgáltatás az eladóról és a vásárolt termékről a NAV felé. A kérdés önellenőrzésre vonatkozik: 2016. I negyedévre a könyvelés határidő előtt beadta a bevallást, melyben nem volt annyi áfa, hogy az a visszaigénylésre jogot adott volna. Aztán még érkezett erre a negyedévre április 20-a előtt kettő számla. Egy vetőmagvásárlásról, fordított áfával és egy műtrágyaszámla olyan áfatartalommal, hogy azzal már az áfa visszaigényelhetővé válna. Jogszerű lesz-e az áfa önellenőrzéssel történő visszaigénylése, vagy csak a következő negyedévben lehet beállítani és visszaigényelni az áfát? Köszönettel.

Munkabér utólagos kifizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016-ban ki kell fizetni egy 2014-ben kilépett dolgozónak a 2013. évben elmaradt pótlékokat. Szeretném megkérdezni, hogy ebben az esetben a 2016-os év szabályai szerint vonom le a járulékokat? A 08-as bevallást is 2016-ban készítem, illetve az egyéb igazolásokat a 2016. évre állítom ki, vagy önellenőriznem kell a 2013. év hónapjait és a kiadott igazolásokat? Válaszát köszönöm.

Társasági adó nem jelentős hiba esetében Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015. évi zárás során találtunk egy 2014. évi szállítói számlát, ami nem volt könyvelve 2014. évben, és a számla áfatartalmát sem vontuk le. A számlát lekönyveltük 2015. február hónapban és az ÁFA tartalmát levonásba helyeztük. Kérdésem, hogy ha a hiba hatása nem jelentős, akkor ezt a költségszámlát a 2015. évi társasági adónál figyelembe vehetem, vagy a költséghatásával a 2014. évi társasági adó tekintetében önellenőrzést kell végezni? Válaszát előre is köszönöm.

Őstermelő szja-bevallásának önellenőrzése Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy tételes elszámolású őstermelő szja-bevallásában 700 ezer forint jövedelmet mutatott ki. Mivel volt korábban 3 millió forint veszteségelhatárolás, ami a jövedelem 50 százalékáig figyelembe lett véve, így 350 ezer forint összevonás alá eső jövedelme keletkezett. Ezután őstermelői adókedvezményt számoltunk el, ami de minimis támogatásként nyilvántartásba lett véve a bevallás beküldésének napjával. A kérdésem a következő: amennyiben önellenőrizni kell a bevallást, ami miatt az őstermelés jövedelme 1 100 000 forint lesz, figyelembe lehet-e venni a ennek 50 százalékáig a veszteséget, illetve az összevonás alá eső jövedelemnél az őstermelői adókedvezményt? Lehetséges-e a veszteség és az adókedvezmény önellenőrzése, vagy nem? Amennyiben lehet, úgy adókülönbözet nem keletkezik, mert az "eltűnik" őstermelői adókedvezmény miatt, viszont ha nem lehet, akkor már adót kell fizetni. Amennyiben még lehetséges a de minimis nyilvántartásba ilyenkor a különbözetet kell felvezetni az önellenőrzés dátumával? Válaszukat előre is köszönöm.

Közösségen belüli értékesítés Kérdés

Egy kft. 2013-ban Horvátországba is értékesített árut. Horvátország 2013. július 1-től tagja az EU-nak, ezért a számlákat a közösségen belüli értékesítés szabályai szerint állította ki. 2016-ban önellenőrzést hajtott végre, mert kiderült, hogy az egyik partnernek az értékesítéskor nem volt közösségi adószáma. Szerintünk az önellenőrzést az áfafizetési kötelezettségre vonatkozóan nem kellett volna elkészíteni. Abban kérnénk az állásfoglalást, hogy a lent felsoroltak értelmében minősíthetjük-e újra közösségen belüli termékértékesítésnek a közösségi adószámmal nem rendelkező ügyfélnek kiállított számlákat? – Az áfatörvény 89. § (1) bekezdése az adómentesség feltételeként a vevő más tagállamban való nyilvántartása. A vevő akkor is nyilvántartásba vételre kerül saját tagállamában, ha adószámmal igen, de közösségi adószámmal nem rendelkezik. – Az EU-jogrendben legmagasabb szabályozó eszköz az irányelv. Az áfára vonatkozóan az úgynevezett HÉA irányelv a keret, amely alapján a magyar szabályozást az áfatörvény tartalmazza. 2011. július 1-jétől életbe lépett egy végrehajtási rendelet (282/112/EK), amely minden EU-s vállalkozásra érvényes anélkül, hogy a nemzeti áfaszabályok változnának. Az irányelv szerint termékértékesítés esetén az adózási szabályokat a fordított adózás határozza meg, a terméket megvásárló fél – aki adóalany – önbevallással fizeti meg az áfát. Az irányelv szerint az egyetlen feltétel, hogy a termék határon történő átszállítását megfelelően dokumentálni és bizonyítani kell.

Kistermelői költségátalány önellenőrzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy a mezőgazdasági őstermelő utólag, önellenőrzéssel igénybe veheti-e az eredeti bevallásban el nem számolt kistermelői költségátalányt? (Egyébként minden feltételnek megfelel, csak nem lett kitöltve a bevallásban az a sor.) Köszönöm.

Lakáscélú adókedvezmény Kérdés

Munkabér késedelmes kifizetése Kérdés

Tisztelt Címzett! Magánszemély adózó munkabérét nem kapta meg időben felszámolási eljárás miatt. A 2012. decemberi és 2013. január-február havi munkabérét 2015. februárban kapta meg. A kiadott adatlap 2015. évre megjegyzés rovatában fel van tüntetve, hogy a 2012-es és a 2013-as munkabér került kifizetésre, illetve, hogy a munkaviszony megszűnt 2013. február 28-án. Nagy valószinüséggel a kifizető is úgy szolgáltatott adatot a NAV felé, hogy ez 2015. évi munkabér. A probléma az, hogy a 2012-es és 2013-as évben a családi kedvezményt amiatt nem tudta igénybe venni a magánszemély, mert az akkori évben részére kifizetett munkabér utáni adó nem volt annyi, amennyiből igénybe vehetett volna kedvezményt a két gyermeke után. Ha hozzászámítjuk az akkori évben bevallott munkabéréhez a most utólag kifizetett munkabért, akkor pótlólag igénybe tudná venni a kedvezményt, és körülbelül 60 000 forint számára törvényesen járó adókedvezményt vissza is igényelhetne, mivel az adó teljes összegben levonásba került a kifizetett összegből. (Házastársa sem tudta igénybe venni a kedvezményt.) Lehetséges-e az, hogy a 2015-ben utólag megkapott munkabért önellenőrzéssel visszatesszük 2012-re és 2013-ra, a gyerekkedvezmény igénybevételével a felszámoló által teljes összegben levont és leigazolt adóból? Bernáth Istvánné

Telefon vélelmezett magánhasználata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az szja-törvény értelmében a telefon magáncélú használata után – 20 százalék költséghányad mellett – a fizetendő adót a juttatás hónapjának adókötelezettségeként kell bevallani? Mi tekintendő a juttatás hónapjának? Például a február havi beszélgetéseket tartalmazó mobiltelefon-elszámoló számla március 10-e környékén érkezik meg, fizetési határideje is márciusban van. A juttatás hónapja február?... Ha a hónap 12-e után érkezne meg a számla, akkor önellenőrizni kellene az adott havi bevallást? Köszönettel.

Önellenőrzési pótlék ismételt önellenőrzéskor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfaönellenőrzést végeztünk, melyen az önellenőrzési pótlék helyett késedelmi pótlékot számoltunk ki, ami tudvalevő, hogy az önellenőrzési pótlék kétszerese. Hogyan alakul ez az összeg, ha újbóli önellenőrzést akarunk beadni emiatt? Például nevezetesen 38 ezer forint eredetileg csak fele lenne, de az ismételt önellenőrzési szankció miatt hogyan alakul, mert a kitöltési útmutató alapján számomra nem egyértelmű?

Ingatlan értékesítése nem független felek között Kérdés

A társaság tagjai 2015. évben egyösszegben érvényesítették földhasználati díj címen, egy korábbi szerződés alapján 2000. évtől (16 évre vonatkozóan) keletkezett követelésüket a céggel szemben. A társaság a kötelezettséget lekönyvelte 5 millió forint értékben 2015. évi költségként. A tulajdonosok ezután eladták a céget, de az eladás előtt a földhasználati díj fejében megkapták a cégben lévő ingatlan tulajdonjogát. Az ingatlan piaci értéke a tulajdonjog-átadás időpontjában kb. 25 millió forint. Az alábbi helyesbítéseken kívül van-e más teendője a társaságnak fenti ügylettel kapcsolatban? 1. A földhasználati díj könyvelését a mérleg önellenőrzés szabályai szerint helyesbíti, melynek eredményeként 2015. évben csak a tárgyévi díj jelenik meg költségként. 2. Az ingatlan átadását értékesítésként lekönyveli, az értékesítés időpontjában fennálló bruttó értéket és értékcsökkenést kivezeti. 3. A társasági adó alapját a piaci ár és a tényleges átadási érték különbözetével megemeli. Segítségüket köszönöm

Szocho önellenőrzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy évekre visszamenőleg nem lett figyelembe véve az 55 év feletti munkavállaló szociális hozzájárulási adó kedvezménye. Lehetséges-e az önellenőrzése és mi módon? Köszönettel.

Bérbeadás áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy cég bérbeadást áfásan számolt fel, amit nem kellett volna, akkor az áfásan kiállított számlák hogyan javíthatók? Van-e lehetőség egy számlán több havi bérbeadást javítani egy összegben, vagy minden egyes számlát egyenként kell korrigálni, majd önellenőrizni? Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsoltság

Pölöskei Pálné

adószakértő

Bejelentett részesedés végelszámolás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink