779 találat a(z) önellenőrzés cimkére
Helyszíni szemle illetékügyben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. Forgalmi érték megállapítására irányuló eljárási cselekménynek számít-e [Itv. 70. § (1), (3) bekezdés], ha az adóhatóság helyszíni szemlét rendel el az érintett ingatlan vonatkozásában? Ha nem, akkor minek minősül? 2. A B400-as adatlapot lehet-e módosítani, javítani, önellenőrizni? Ha nem, akkor az adóhatóság miért szólítja fel az esetek döntő többségében az adózót, hogy nyilatkozzon a forgalmi érték bejelentéséről? Ez a nyilatkozat felülírja-e a B400-as adatlapon szereplő összeget? 3.Az adóhatóságnak miért nem kell külön döntést hoznia arról, ha az adózó által bejelentett forgalmi értéket nem fogadja el? Válaszait előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt
Helyesbítő számla
Kérdés
Egy EU-s cégtől 2013-tól folyamatosan termékeket vásároltunk, melyeket áfa nélkül számláztak mint közösségen belüli értékesítést. Mi az áfát a szabályoknak megfelelően megfizettük és egyben vissza is igényeltük az áfabevallásainkban. A cég most küldött egy levelet, mely szerint egy revízió megállapította, hogy mivel közvetlenül a magyarországi raktárukból szállítottak a részünkre, ezért sima áfás számlát kellett volna kiállítaniuk a részünkre (magyar adószámukkal). Most az összes számlájukat helyesbítették és kérik, hogy a felszámított áfát utaljuk át a részükre és a NAV-tól ezt igényeljük vissza. A kérdésem az lenne egyrészt, hogy ebben az esetben visszamenőleg az adott hónapokra nyújtsunk be áfa-önellenőrzést és az összesítő nyilatkozatokat is helyesbítsük? Vagy esetleg ilyen esetben, mivel minden helyesbítő szla kelte 2016.12.hónapra szól, egybe is be lehet állítani a 12. havi áfabevallásba? A másik kérdés pedig, hogy ezt mikorra és hogyan kell könyvelni? Előre is köszönöm a segítséget.
Pótlólagos bérleti díj számlázása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem ingatlant ad bérbe, áfásan. A bérleti szerződést svájci frankban kötötték, így a számlázás a napi árfolyamon kerül kiszámlázásra. November végén tűnt fel nekik, hogy februártól változik a díj összege és az árfolyam is maximalizálva van. Kiállítottak egy számlát a különbözetekről december elején, és 2 hónapban többlet lett számlázva, ezért készítettek egy helyesbítő számlát a többlet fizetésről. A partnerük azt kéri, hogy minden számlához készüljön helyesbítés, tehát februártól minden hónapot önellenőrizni kellene. Van-e egyszerűbb megoldás? Esetleg decemberi teljesítéssel, melléklet alapján kiszámlázni a különbözetet. Vagy, kézi számláról lévén szó, megoldható a számlával egy tekintet alá eső okirat kiállítása? Vagy marad a számlák egyenkénti helyesbítése? Várom válaszát. Köszönettel.
Duális képzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hogyan tudja egy magánszemély a duális képzés során levont szja-t visszaigényelni, a törvényváltozást követően, hogy adómentes jövedelem lett visszamenőleg 2015. szeptemberi kifizetésektől. Elég a szerződés ismeretében az szja bevallását önellenőrizni vagy szükséges a munkáltatónak a kiadott M30-as igazolást módosítani és járulékbevallásokat önellenőrizni? A diák a foglalkoztatótól kapja vissza a levont szja-t vagy az adóhatóság utalja ki számára. Köszönöm válaszát.
Önkéntesen olcsóbban rendezheti adóját
Cikk
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2016-ban ellenőrzés helyett önellenőrzésre buzdította a szabályokat tévesen alkalmazó adózókat. A segítő jellegű ellenőrzés eredményeként 2600 adózó önként rendezte 5,7 milliárd forintnyi kötelezettségét, így mentesült az adóhatósági szankcióktól – mondta Tállai András az MTI-nek.
Rossz kezekbe is kerülhet az elektronikus megbízólevél
Cikk
Bővült az az illetékességi kör, amelynek eredményesen lehet adóhatósági ellenőrzésre vonatkozó elektronikus megbízólevelet kézbesíteni. Ezért át kell tekinteni a meghatalmazottak körét, máskülönben úgy indulhat adóellenőrzés, hogy arról a társaság valójában nem is értesül, emiatt pedig önellenőrzésre sem lesz lehetősége – figyelmeztet a Deloitte adó- és jogi tanácsadási részlegének partnere.
Szja-bevallást meddig lehet visszamenőlegesen önellenőrizni?
Kérdés
A kft. tévesen számolta el a bérleti díjat (kevesebbet) a tulajdonos részére. Szeretné, ha önellenőriznénk visszamenőlegesen a 2013., 2014., 2015. éveket. Tudjuk, hogy ez késedelmi pótlékkal jár, valamint az 53-as, 08-as bevallások javításával. Mire kell odafigyelni, milyen buktatója lehet a dolognak? Szíves válaszukat köszönöm! Tóthné Ica
Airbnb-sek, figyelem! Vége a feketézésnek, mindent tud a NAV
Cikk
Az ír adóhatóság által a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV) megküldött adatok szerint az Airbnb-hálózat magyar szállásadói 2015-ben összesen 6 milliárd forint bevételt szereztek, az adóbevallások azonban ennél jóval kisebb összegről szólnak.
Áfa önellenőrzése
Kérdés
Nonprofit kft. azzal kereste meg a cégemet, hogy 5 évre visszamenőleg adjuk be az áfa-önellenőrzéseket, melyek minden időszakra vonatkozóan visszaigényelhető adóval számolnak. Az eredeti áfabevallások nem tartalmaznak adatot, időben, nullásan mentek be. A könyvelés korrekt, a mérlegeket késéssel ugyan, de hatósági felszólítás nélkül közzétették. A történet szerint a könyvelők minden időszakban jelentős késéssel (az adóbevallásokat követően) jutottak a kft. anyagához. Az önellenőrzési jegyzőkönyvbe indokként csak azt a körülményt tudom írni, hogy az adóbevallás időpontjában a könyvelőirodában nem állt rendelkezésre adat. Helyes ez? Köszönöm, ha válaszolnak: CsK
Ellenőrzéssel lezárt időszak áfája
Kérdés
Tisztelettel szeretném megkérdezni: ha egy NAV által ellenőrzéssel lezárt időszakra utólag érkezik részemre jóváíró számla, amiben fizetendő áfa van, mi a teendő, mivel önellenőrzésre már nincs lehetőségem. Válaszukat előre is nagyon köszönöm. Üdvözlettel: Kiss Györgyi
Családi kedvezmény miatti önellenőrzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkáltató hogyan ellenőrizheti a 1608-as bevallást, ha a bérszámfejtő az alábbi hibát követte el. A cég egyik dolgozójának három gyermeke van, 2016 első félévében két gyermek után vehette figyelembe a családi kedvezményt, de három eltartott figyelembevételével. 2016. július 1-jétől már csak egy kedvezményezett eltartott gyermeke volt, de szintén három gyermek figyelembevételével (a másik kettő felsőfokú oktatási intézményben tanul). A dolgozó ezt a tényt bejelentette, de adminisztrációs hiba miatt nem került rögzítésre, és továbbra is 440 000 forint adóalap-kedvezmény lett figyelembe véve a számfejtésnél. Hogyan lehet ezt önellenőrizni? Előre is köszönöm a segítségüket. Tisztelettel: Szalainé
Áfa-önellenőrzés korábbi évekre, és annak hatása a mérlegre
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném kérni a segítségét. Egy cégnél az adóhatóság több évre visszamenőlegesen áfaellenőrzést végzett. A számlák nagy részénél nem engedélyezte az áfa levonását, mert a cégnek akkoriban ingatlan értékesítéséből volt csak bevétele. Összesen 500 ezer forint áfát nem engedtek levonni és visszaigényelni. Új, módosított áfaanalitikát is kértek, amin a tételek már jól, bruttó összeggel áfa nélkül szerepelnek. Mivel ezt csak az adott években tudtam megmódosítani, és ami így az adott évi könyvelést és főkönyvet is megmódosította - nem is tudom, hogy ez így szabályos volt-e - gondolom, hogy ezek a alapján a 29-es társaságiadó-bevallást önellenőríznem kell. Nem tudom, hogy helyesen jártam-e el? Úgy tudom, hogy a korábbi évekre vonatkozó feltárt nem jelentős hibát a feltárás évének az eredménykimutatásában kellene kimutatni. De itt már a korábbi években módosítva lettek (ami szerintem így nem helyes). A hibahatás évekre lebontva nem jelentős. Kérném, hogy segítsenek, hogy hogyan tudom a számviteli törvénynek megfelelve ezt rendezni. Köszönöm előre is a választ.
Önellenőrzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az idei könyvelés alkalmával derült ki, hogy egy külföldi partnerünknek még 2013-ban anyagelőleget számláztunk, amit ki is fizetett, de az akkori könyvelő ezt a tételt is exportbevételként könyvelte. Ebben az évben jutott el a termelésünk odáig, hogy ezt az előleget az idén teljesített értékesítésből levonjuk. Ha úgy könyvelem le, ahogyan az előleg visszavételezését kell, akkor a 453 főkönyvi szám T egyenlege megmarad, mert nincs meg az ellenpárja. Hogyan rendezzük ezt a helyzetet? Önrevíziózni kell a 2013. évi társasági adóbevallást (bevételként, akkor adóztunk utána) és három oszlopos mérleget kell készíteni a 2016. év beszámolójában? Vagy most a bevétel csökkenéseként számoljuk el a levont előleget? Válaszát előre is köszönöm!
Kamatkedvezmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy középvállalkozásnak minősülő kft. 1. lízingcégtől nyílt végű, zárt végű visszlízing szerződéseket kötött tárgyi eszközre. A lízingcég havonta küldi a számlákat, melyben van tőke- és kamatrész is. A kérdésem, hogy mindhárom esetben élhet-e a cég a társaságiadó-törvény szerinti kamatkedvezménnyel? Illetve, hogy ezt melyik évben lehet érvényesíteni, mert az aktiválás már 2015-ben megtörtént. Ha már 2015-ben lehetett volna (de nem történt meg), akkor igénybe lehet-e venni a kedvezményt a 2016-os évről szóló adóbevallásban, vagy csak önellenőrzés formájában a 2015-ös évre? 2. egy személygépkocsit is nyílt végű lízing keretében szerezne be idén a cég. A kérdésem ugyanaz, mint a régebben fennálló lízingek esetében. A kamatkedvezményt, ha jól tudom, a társasági adóból lehet levonni, nem pedig az adóalapból. Kérem, ismertessék a fenti feltételeket és a tövényi hivatkozásokat is!
Téves számlázás uniós beszerzéskor: kell-e önellenőrzést benyújtani?
Cikk
Magyar kft. Franciaországból szerzett be árut; az üzleti kapcsolat kezdetekor még áfás volt, később viszont kilépett az áfa hatálya alól, de azt nem közölte a partnercéggel. A francia fél továbbra is áfa nélkül, a közösségi adószámot feltüntetve számlázott a magyar cégnek. kell-e önellenőrizni az áfabevallást? – kérdezte olvasónk? Bartha Katalin, InterTax Pro Kft. ögyvezetője, okleveles adószakértő válaszolt.