adozona.hu
Többmilliárdos büntetések: az APEH célkeresztjében
//adozona.hu/archive/20100609_APEH_OMMF_vagyonvizsgalat_buntetes_birsag
Többmilliárdos büntetések: az APEH célkeresztjében
Az adóellenőrök az idén május végéig 129 ellenőrzést végeztek, csaknem 165 milliárd forint büntetést szabtak ki, 25 százalékkal többet, mint tavaly ugyanebben az időben – derül ki az APEH legfrissebb statisztikájából. Legrosszabbul az áfacsalók, a kapcsolt vállalkozások és a vagyonosodási vizsgálatok kiszemeltjei jártak, a revizorok tolla ugyanis náluk fogott a legerősebben.
A legmagasabb bírságot az egyik áfacsaló kapta, tőle 6 milliárdot kértek számon, amelyből a megállapított adóhiány több mint 4 milliárd volt. Az APEH munkatársai – értesült lapunk – azért is járnak el drákói szigorral, mert ezek a trükközések erősítik leginkább a feketegazdaságot. Az adóeltitkolók körében továbbra is dívnak a körbeszámlázásos és a láncügyletek. A megbüntetett cégek közül többen – áfakötelezettségük minimalizálása érdekében - bevallásaikban nagy összegű fiktív értékesítést, illetve előzetesen felszámított adót szerepeltettek. A vagyonosodási vizsgálatoknál kiszabott legmagasabb bírság közel 950 millió forint volt, amely egy csaknem 2 milliárd forintnyi be nem vallott személyi jövedelemadóhoz kapcsolódott.
Kikre figyelnek az adóellenőrök az idén?
2010-ben is jó lesz vigyázni azoknak, akik külföldről adózókkal állnak kapcsolatban, illetve akik fantom cégek tulajdonosainak és képviselőinek érdekeltségi körébe tartozó vállalkozásokat üzemeltetnek. Változatlanul vizsgálják a tb befizetéseket illetve a cégautók után járó adók befizetését.
Fokozottan ellenőrzik a vegyes termékkörű ügynöki nagykereskedelemben, a zöldség- és gyümölcs nagykereskedelemben, a vasáru-, festék-, üveg-kiskereskedelemben, valamint a papír- és nyomdaiparban, az őrző-védőszolgáltatásokban, a termékbemutatókon keresztül bonyolódó kereskedelemben és hitelközvetítési és üzleti tanácsadás szolgáltatásban tevékenykedő adózókat, akik nem érik el az adott térségre, gazdálkodási formára megállapított jövedelmezőségi mutató 50 százalékát. Vizsgálják a helyi iparűzési adó bejelentésével, bevallásával, adóelőleg- és adófizetési kötelezettségével, nyilvántartásával összefüggő „jogszerűtlen adózói magatartást” is.
A cikk folytatódik itt!