Nehezen követhető az MI alkalmazásának jogi szabályozása

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

Tavaly lépett hatályba és idén vált részben alkalmazhatóvá az Európai Unió (EU) mesterséges intelligenciáról szóló, az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2024/1689 rendelete (AI Act). A szabályozás – az EU-normákhoz hasonlóan – jelentős felkészülési időt biztosít a jogalanyoknak, ám erre szükségük is van, ugyanis kifejezetten komplex és tekervényes a szabályozás, mely teljes terjedelmében (végrehajtási aktusok sokasága) még nem is jelent meg. Ezen túlmenően az EU azt is bejelentette, hogy felülvizsgálja a komplexitás szükségességét, a szabályok egyszerűsítését, így az sem ismert biztosan, hogy mely szabályoknak kell lassan megfelelni.

A versenyképességet növelné a kockázatokra tekintettel

A jogalkotó munka az EU-ban mintegy 5 éve kezdődött el. Az uniós vezetők 2020 októberében megbeszélést folytattak a digitális átállásról. Az Európai Tanács a következtetéseiben felkérte a Bizottságot, hogy dolgozza ki a mesterséges intelligencia (MI) felhasználásának körülményeit szabályozó jogszabályt. A tervezet 2021 áprilisában jelent meg, az elfogadására azonban csak 2023. december 9-én került sor. A norma 2024. augusztus 1. napjával lépett hatályba, és az egyes rendelkezések csúsztatott időpontokban válnak alkalmazhatóvá.

Az AI Act célja biztosítani, hogy az MI-rendszerek fejlesztése és használata felelősségteljes legyen. Az előírások kötelezettségeket állapítanak meg az MI-technológiák szolgáltatói és fejlesztői számára, és szabályozzák az MI-rendszerek engedélyezését az EU egységes piacán. A szabályozás célja, hogy előmozdítsa a mesterséges intelligenciával kapcsolatos beruházásokat és innovációt az EU-n belül, és elősegítse az MI-alkalmazások egységes piacának létrejöttét. Mindezt úgy teszi, hogy kiemelt szempontként kezeli az alapvető jogok védelmét, valamint a biztonságra vonatkozó követelményeket is. A szabályozás – hasonlóan az általános adatvédelmi rendelethez (GDPR) – jelentős bírság kiszabását teszi lehetővé.

A mesterséges intelligenciáról szóló korábbi cikkeinket itt olvashatja el.

A szankciók megállapítása

– vagy a vállalkozás előző évi globális árbevételének bizonyos százaléka alapján történik,

– vagy pedig egy meghatározott összeget kell megfizetni,

attól függően, hogy melyik a magasabb.

A kkv-k és az induló innovatív vállalkozások számára arányosan történik a pénzbírságok kiszabása.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből tájékozódhat a kockázatalapú megközelítés négy szintjéről, a fokozatos hatálybalépés időpontjairól, a GDPR felöli megközelítésről.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Társasági adó, nonprofit kft.

Pölöskei Pálné

adószakértő

Követelés engedményezése

Pölöskei Pálné

adószakértő

Személygépkocsi-behozatal

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink