hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Drágulást okozott a minimálbér emelése Németországban

  • MTI

Áremeléssel reagál a német vállalatok legnagyobb része a minimálbér törvényben előírt emelésére – mutatta ki egy csütörtökön ismertetett felmérés.

A müncheni egyetemen működő ifo gazdaságkutató intézet (ifo Institut – Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München) és a Randstadt személyzeti közvetítő társaság közös felmérésben megkérdezett személyzeti vezetők 44 százaléka arról számolt be, hogy vállalatuknál a termékek és szolgáltatások árának emelésével gazdálkodták ki a minimálbér tavalyi emelésével járó költségeket.

A vizsgálatba bevont mintegy 900 cég további 30 százalékánál a teljesítendő munkaórák csökkentésével alkalmazkodtak. A foglalkoztatottak számára csekély hatással volt a változás, a vállalatok csupán 11 százalékánál csökkent a létszám a minimálbér-emelés következtében.

Mindez valószínűleg főként annak tulajdonítható, hogy a vizsgált időszakban – 2019 elején – igen stabil volt a gazdasági helyzet, különösen a munkaerőpiac, ezért ésszerűbb volt elbocsátások helyett áremeléssel ellensúlyozni a költségek növekedését, vagyis áthárítani a plusz terhet a fogyasztókra. Ez azonban a körülmények romlásával megváltozhat, gazdasági visszaesés esetén nem lehet kizárni, hogy a minimálbér újabb emelései leépítésekhez vezetnek. Ez a jelenség figyelhető meg a 2018 óta kedvezőtlen konjunkturális helyzetben működő feldolgozóiparban, ahol a cégek jóval ritkábban igyekeznek áremeléssel kigazdálkodni a minimálbér emelését, mint a továbbra is felszálló ágban lévő szolgáltató szektorban – fejtették ki az ifo közleményében.

Németországban éppen öt éve, 2015. január 1-jén vezették be az általánosan kötelező minimálbér intézményét. A kezdő összeg óránként bruttó 8,50 euró (2900 forint) volt, ezt 2017-ben és 2019-ben egyaránt 4 százalékkal, az idén január 1-jével további 1,7 százalékkal emelték, így 2020-ban 9,35 euró az óránkénti bruttó minimálbér.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink